Strona 1 z 1

Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 17 kwie 2021, 15:19
autor: 1kamil
Myślę nad kupnem drugiej drukarki a może i pierwszej jeśli bym się zdecydował sprzedać Endera 5. Obecnie mam Endera 5 i zaczyna mnie coraz bardziej irytować jego powtarzalność. Idzie osiągnąć piękne wydruki, ale są momenty, że dostaję szewskiej pasji. Ender 5 to trochę pasmo rożnych małych niedoskonałości dla mnie, które mogę poprawić ale już szkoda mi czasu na te wszystkie kalibracje.

Koncepcyjnie podobają mi się Vorony 0 i 2.4 albo to nadal wygląda na dużo zabawy aby to zbudować, a ja bym chciał, żeby to generalnie działało :)
1. Podaj budżet.
Mogę kupić albo Mini+ albo MK3S+ albo nawet dwa aby je przetestować.
- Dlaczego w ogóle chcesz kupić drukarkę? Do zabawy drukarką samą w sobie? Do majsterkowania? Do firmy, gdzie drukarka ma być takim samym narzędziem jak wiertarka bądź tokarka?
Drukarka na pograniczu zabawy i majsterskowania. Obecnie duży target dla mnie to projektowanie i drukowanie rożnych obudów do IoT i SBC mocno adoptowanych pod konkretne zastosowania.
- Jakiej wielkości przedmioty planujesz drukować (i dlaczego tak duże?!)
Patrząc na przerobione 10kg filamentu, to pewnie tylko dwa lub trzy razy drukowałem obiekt o wysokości ponad 20cm. Zdaża mi się drukować 180-200 szerokości. Generalnie wydaj się, że obszar roboczy Mini+ jest akceptowalny.

Z materiałów: obecnie PLA/PETG/TPU. Planuje przetestować ABS ale generalnie to nie wygląda na mój target.
- Ile czasu jesteś w stanie poświęcać drukarce i czego oczekujesz od producenta? Czy jesteś skłonny samodzielnie złożyć drukarkę (z zestawu lub z samodzielnie skompletowanych części)? Czy jesteś skłonny samodzielnie dokonywać poważniejszych napraw drukarki?
Znośną ilość, ale mniej niż Ender 5 (już pewnie mogę liczyć w dziesiątkach godzin). Jestem osobą, która adoptuje oprogramowanie pod swoje potrzeby oraz udostępnia udoskonalenia. Ostatnio strasznie polubiłem Klippera+Moonrakera+Fluidd/Mainsail. Chciałbym mieć dalszą możliwość udoskonalania jego.

Mam świadomość bardzo małego supportu Klippera w Prusowym ecosystemie. Generalnie Prusa wygląda na towar premium, szczególnie patrząc na koszt części. Ender to pod tym względem tanizna. Prusa Mini+ jest jeszcze gorsza, bo nie można wgrać swojego FW bez fizycznej ingerencji w płytkę.

Mocno zależy mi na ciszy. Mój obecny Ender 5 podczas druku jest na tyle cichy podczas druku, że mogę spokojnie prowadzić wideokonferencję z mikrofonem w odległości 2m skierowanym na niego :)

Na pewno nie chcę klonów po różnych sprzecznych opiniach co do ich jakości.

Może ma ktoś Mini+ lub MK3S+ w okolicy Warszawy / Pułtuska i by pokazał na żywo jak to działa? :)

Dzięki!

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 17 kwie 2021, 15:26
autor: morf
Powiem tak jeśli lubisz grzebać to kup mk3s, złóż poprawnie i zostaw ją w spokoju a ciesz się wydrukami (i powtarzalnością) :-)

Grzebać polecam oczywiście dalej przy enderze, albo budować sobie coś od zera.

Mogę Ci nagrać jakieś wideo ale nie wiem co by Cię interesowało. Informacji o MK3 jest na YouTubach cała tona

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 17 kwie 2021, 15:31
autor: Mati
Mam porównanie Endera (co prawda trójki, ale mimo wszystko na v-slotach) z oryginalną Prusą MK3s. Moim zdaniem Prusa jest zauważalnie głośniejsza.
/Oczywiście mówię o Enderze z TMC2208/TMC2209 i wymienionymi wentylatorami. Stockowa Prusa od stockowego Endera jest oczywiście cichsza. Ale o ile wiatraki i stepsticki można dość łatwo wymienić to z hałasem samej mechaniki wiele już nie zrobisz/

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 17 kwie 2021, 15:33
autor: 1kamil
Mini+ jest mocno kuszące z racji swojego form-factor, ale o Mini+ jest dużo sprzecznych opinii. DD w MK3S wydaje się być zaprojektowany genialnie.

Głośniejsza nawet w Stealth?

Jak jest z głosnością wentylatora wydruku? Może nagram jutro filmik jak to u mnie działa z dB dla porównania :)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 17 kwie 2021, 15:37
autor: Mati
Tak, hałas generują łożyska przesuwające się po prowadnicach liniowych. Same silniki są ciche, tam siedzą TMC2130. Wentylator (5015) jest tak głośny jak zwykle taki wentylator jest :D Na kilka sztuk, które miałem (chińskie, sunony, "lepsze" chińskie) to pod względem hałasu na pełnych obrotach było podobnie.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 17 kwie 2021, 17:35
autor: 1kamil
Słyszałem, że wypełniając je smarem można mocno wyciszyć łożyska :) Nie wiem na ile to prawda.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 17 kwie 2021, 17:42
autor: Jarewa
Wyciszy smar ale pojawi się drugi problem że kulki nie będą się kręcić a ślizgać. Co spowoduje szybsze zużycie wałków i łożysk.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 17 kwie 2021, 17:50
autor: 1kamil
Żeby też nie było. Mój Enderek 5 z DD, BMG na V6 z Dual Z oraz Dual 5015 generalnie drukuje nieźle. Doszedłem do momentu, że mogę spokojnie drukować na profilach MK3S. To np. było drukowane na profilu `0.20mm QUALITY @MK3` z PrusaSlicera. Filament DD PLA czarny. Trochę upierdliwy bo trzeba go mocno grzać inaczej matowieje. Nawet ostatnio doszedłem do mega stabilnego stołu z stddev na 3dtouchu dla całego stołu na poziomie <0.05.

Ale to wszystko zajmuje mega dużo czasu. Szczególnie poprawa i testowanie tych wszystkich chłodzeń. Np. obecnie modyfikuje BMG+ABL aby działał dobrze z Ender 5: https://www.thingiverse.com/thing:4441537. BLTouch ma małe zmiany położenia co powoduje problemy z pierwszą warstwą.

Dodatkowo walczę od jakiegoś czasu z z-bandingiem na pionowych ścianach, który jest widoczny pod dużym kątem pod światło. Ale może mam za duże oczekiwania :) (ale nie na tym modelu)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 18 kwie 2021, 09:32
autor: JGFTW

Mam świadomość bardzo małego supportu Klippera w Prusowym ecosystemie. Generalnie Prusa wygląda na towar premium, szczególnie patrząc na koszt części. Ender to pod tym względem tanizna. Prusa Mini+ jest jeszcze gorsza, bo nie można wgrać swojego FW bez fizycznej ingerencji w płytkę.
Prusy to jak dla mnie nie są drukarki do grzebania. Raz, że ciężko jest cokolwiek zmienić (na lepsze ;) ) soft jest zoptymalizowany, bez mocnych zmian sprzetowych właściwie nawet nie ma na nic miejsca a dwa, że w zdecydowanej większości przypadków zwyczajnie nic nie trzeba robić i to drukuję od strzała, także jeżeli chcesz grzebać to sądzę, że lepiej już złożyć samemu.

W Prusie MINI dość hardcorowe jest odblokowanie możliwości wrzucenia własnego FW. https://www.help.prusa3d.com/en/article ... re-mini_14
Dodatkowo, że przez okres gwarancji warto móc z niej skorzystać ;)


Możesz przecież zrobić klona prusy na dobrych podzespołach.
Tu są podobno oryginalne: https://blackfrog.pl/prusa-research-c-103.html

Kup więc kompletny stół z mocowaniami, silniki, ramę (Bear upgrade), ekstruder BMG Bondtecha a za resztę kupisz elektronikę na aliexpress i postawisz na tym klippera.

Nie jest to budżetowa opcja, zapewne wyjdzie Ci mniej/wiecej niż cena MK3s, ale będzie to rozwojowa konstrukcja.
Prusa MINI jest stosunkowo tania, więc jak zostanie Ci budżet to możesz ją dorzucić, żeby mieć na czym drukować?

Ostatnio widziałem filmik CNC Kitchen o Voron0 i on brał gotowy kit chiński:
https://www.cnckitchen.com/blog/the-vor ... 3d-printer
Na samym dole są linki do kompletnych kitów V0 oraz V2.4 - Może jest to rozwiązanie?
(nie wiem na ile warte są te chińskie kompletne kity Vorona)


Podsumowując sądzę, że najlepiej kupić jedną Prusę i składać samemu drugą drukarkę - jedna będzie do drukowania, a druga do grzebania. ;)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 18 kwie 2021, 11:36
autor: 1kamil
A ma ktoś doświadczenie z Mini+ fajne to czy lepiej Voron 0? ;) (chyba odpowiedz znam)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 18 kwie 2021, 15:29
autor: morf
To są dwie inne konstrukcje i zupełnie inny target, a "fajne" to słowo wytrych, które w tym momencie nic nie wnosi:)

Jedym słowem nie powownywalbym, po pierwsze projektu z produktem.

Mini chciałem kiedyś kupić ale szukając drukarki 100% bezproblemowej ostatecznie spasowałem i wziąłem mk3s, mając armię reprapow mam przy czym grzebać.
Myślę że problemy wieku dziecięcego troche "smrodu" jaki wówczas poszedł bardzo zaszkodził tej drukarce.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 18 kwie 2021, 21:18
autor: 1kamil
Mój baseline co do głosności: https://photos.app.goo.gl/u32utStwm9nGQquY8.

Enderek drukujący prosty model na PLA. Akurat dość wolno, ale generalnie to wentylatory są najgłośniejsze, nawet jak przekraczam 100mm/s. Pomiar robiony z odłegłości około 30cm od ramy :)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 19 kwie 2021, 12:25
autor: Adrian
Pamiętaj też że Voron 0 to stół 12x12x12, a Mini to już 18x18x18. Voron 0 jest na prawdę mini :)


Ja będę kupował coś w przyszłym miesiącu i chyba zdecyduje się na Mini

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 19 kwie 2021, 15:03
autor: Wojtex71
Prusa Mini to spimpowany, a przy tym poblokowany na mody Ender 3, zakup jego nie ma sensu. Z tych dwóch MK3S, szczególnie ze względu na DD i dużo wiedzy o niej w necie. A jak ma być ciut taniej to Sidewinder X1, w swoim przsedziale cenowym kosi każdą konkurencje. Jak ma być mała ta drukarka to bliźniaczy Artillery/Evnovo Genius.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 20 kwie 2021, 12:24
autor: 1kamil
Dzięki za wszystkie sugestie. Mini (ubogi MK3S+ z wieloma problemami) i Voron 0 odpada. Aczkolwiek chciałbym kiedyś zbudować Vorona.

Zamówiłem MK3S+ (oryginał). Zobaczymy :)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 06 maja 2021, 16:29
autor: 1kamil
Co ciekawe. Już mam MK3S+. Zamówione 20 kwietnia. 2.5 tygodnia czekania.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 01:28
autor: 1kamil
No to pierwsze pytanie :)

Czy to pomaga? https://pl.aliexpress.com/item/32948095595.html

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 02:14
autor: 1kamil

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 05:48
autor: cardjunk
Nie ;/

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 07:01
autor: Pjoter
Nie kombinuj. Zostaw pruse tak jak jest i uwierz mi, nie będziesz zalowac. Ona po prostu działa.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 09:14
autor: 1kamil
Generalnie nic nie będę jeszcze zmieniał. Najpierw muszę mieć baseline :)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 10:30
autor: 1kamil
Pierwsza kostka: DD PLA Ocean Blue. 0.2mm QUALITY Prusa Slicer.

Wygląda na https://github.com/prusa3d/Prusa-Firmware/issues/602.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 16:13
autor: 1kamil
Kolejne kostki nie lepiej, łącznie z 3DBenchy...

Hm.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 18:36
autor: morf
Coś zrabales przy składaniu jak dla mnie.
Albo kwestia filamentu, próbowałeś z dołączonego srebrnego?

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 19:12
autor: 1kamil
morf pisze:Albo kwestia filamentu, próbowałeś z dołączonego srebrnego?
Jeszcze nie, ale próbowałem DD PLA: Ocean Blue i Bright Orange. Oba zachowują się identycznie. Nie ma tego problemu na Enderze 5.
Ale spróbuję srebny.

Co do złożenia. Kurcze nie wiem. Pierwsza warstwa wychodzi zawsze idealnie. Wszystko chodzi luźno. Paski napięte X na 240, Y na 250. Może coś z łożyskami na prowadnicach, ale to raczej bym oczekiwał jakiś niedokładności warstw (w sumie jest?) ale jest to widoczne na każdej osi.

Próbuję teraz drukować wazę z w trybie wazy. Wygląda nieźle, ale nadal chyba mój Ender 5 ładniej drukuje :)

Natomiast tak jakby extruder świstał trochę, tak jakby miał nie do końca jednostajny ruch: https://photos.app.goo.gl/iubLeVehQgNrzYQb7 (dołączam filmik). Tutaj dobrze to słychać. Ludzie piszą, że to może być wina plastiku.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 19:20
autor: morf
Nie wiem jak składałes nakrętki na śruby trapezowe ale w instrukcji jest chyba napisane żeby przykręcić je zanim osadzi się oś Z.

Wg mnie dobrze jest po złożeniu wszystkiego poluzować te nakrętki na śrubach które mocują je do elementów osi Z i trochę poruszać żeby się wycentrowaly a dopiero potem dokręcić.

Taki hint, może się przyda.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 19:22
autor: 1kamil
morf pisze:Wg mnie dobrze jest po złożeniu wszystkiego poluzować te nakrętki na śrubach które mocują je do elementów osi Z i trochę poruszać żeby się wycentrowaly a dopiero potem dokręcić.
Już nie pamiętam. Ale zaraz sprawdzę!

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 21:31
autor: 1kamil
Nic z tego. Przejrzałem jeszcze raz cała instrukcję. Sprawdziłem paski, oraz łożyska, sprawdziłem śruby trapezowe. Dalej to samo. Mam dwie teorie:

- wyjąłem filament, puściłem druk na sucho silnik extrudera świszczy dziwnie podczas pracy
- teoria 1: jest uszkodzony silnik
- teoria 2: https://github.com/prusa3d/Prusa-Firmware/issues/602, a dokładniej niskie przełożenie: no ale nawet Ender daje radę...

Mógłbym podmienić silnik i włożyć od Endera 5ki, ale chyba niechce mi się bawić. Możecie pomóc czy pisać do Prusy?

Odpalam teraz srebrny z opakowania. Ale to jest bardzo perfidny filament, bo z racji dodatków on mocno ukrywa wiele niedoskonałości. Podobnie jak srebrny z DD. Aż ciekawe czy to nie to samo :P (szpula identyczna tylko bez logo)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 maja 2021, 21:35
autor: 1kamil
Dla porównania kostka na moim Enderze 5-tce. Inny filament (F3D Neon Green PLA), ale generalnie wiem, że te wyniki z Endera są w pełni powtarzalne (dla DD PLA).

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 01:55
autor: JGFTW
Wygląda jak 602 ;)

Waza też wychodzi tak słabo?

Problem występuję w trybie Normal power ?

Próbowałeś zmieniać parametry slicera - zmniejszenie prędkości druku, przyspieszenia maszyny, wysokość warstwy itp? Żadnych popraw?

Sprawdź docisk radełka w ekstruderze, zazwyczaj powinien być mniejszy niż się wydaję - na początek możesz ręcznie wyłączając silnik E i przepchnięcie filamentu ręcznie - ma nie stawiać za dużo oporu i nie przyłapywać filamentu, sprawdzaj również wizualnie czy nie jest zdeformowany (zgnieciony) lub ewentualnie dobierz eksperymentalnie podczas drukowania wazy i zmieniając docisk co jakiś czas.

Jeżeli regulacja docisku nic nie da to śmiało pisz do supportu - po to wydałeś pieniądzę, żeby w razie problemów powiedzieli Ci co robić ;) Nawet po naszemu możesz napisać ;)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 11:49
autor: mobile4you
JGFTW pisze:Wygląda jak 602 ;)

Waza też wychodzi tak słabo?

Problem występuję w trybie Normal power ?

Próbowałeś zmieniać parametry slicera - zmniejszenie prędkości druku, przyspieszenia maszyny, wysokość warstwy itp? Żadnych popraw?

Sprawdź docisk radełka w ekstruderze, zazwyczaj powinien być mniejszy niż się wydaję - na początek możesz ręcznie wyłączając silnik E i przepchnięcie filamentu ręcznie - ma nie stawiać za dużo oporu i nie przyłapywać filamentu, sprawdzaj również wizualnie czy nie jest zdeformowany (zgnieciony) lub ewentualnie dobierz eksperymentalnie podczas drukowania wazy i zmieniając docisk co jakiś czas.

Jeżeli regulacja docisku nic nie da to śmiało pisz do supportu - po to wydałeś pieniądzę, żeby w razie problemów powiedzieli Ci co robić ;) Nawet po naszemu możesz napisać ;)
Po złożeniu drukarki trzeba wydrukować pliki załączone przez Prusę (najlepiej 3DBenchy), zanim zacznie się cudowanie z parametrami. Oczywiście na PLA od Prusy.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 11:51
autor: Pjoter
Czej, czemu trzeba? :D Pierwszy raz o tym słyszę

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 11:53
autor: mobile4you
1kamil pisze:[...] Ale to jest bardzo perfidny filament, bo z racji dodatków on mocno ukrywa wiele niedoskonałości. Podobnie jak srebrny z DD. Aż ciekawe czy to nie to samo :P (szpula identyczna tylko bez logo)
Jego "perfidia" polega na dobranych parametrach druku. Nie jest to DD (przynajmniej dotychczas) a Plasty Mladec PLA.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 18:47
autor: 1kamil
Drukuje teraz różne modele. Leci na zmianę filament i Ender oraz Prusa jednocześnie :)

Np. podwinęły mi się teraz rogi na PLA na texturowanej Prusie.

Będę wrzucał fotki. Co do jakości: generalnie albo coś spartoliłem albo nie wiem co :)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 19:03
autor: morf
Teksturowana blacha od Prusy nie nadaje się imho do pla (bez środka adhezyjnego). Za to do petg i innych jest super.

Ps. Coś spartoliles chyba:)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 19:08
autor: 1kamil
Za mało dałem środka adhezyjnego i nierównomiernie :) Naprawiłem swój błąd teraz.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 19:27
autor: morf
Do PLA jest spoko ta satynowa blacha lub tańsza wersja od triangle. Jest gdzieś mój wątek o tym.

Pytanko druk z karty czy przez octoprint?

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 20:04
autor: 1kamil
Teraz idzie przez Octoprint. Wcześniej z SD. Zdjęcie kostki było z SD.

Z tego co widzę Prusa używa 115200 i może być to problem aby przesłać wszystkie komendy :) Ale modele mam proste bez dużej ilości łuków.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 23:44
autor: 1kamil
Pewna obserwacja. Wydrukowałem obudowę: https://www.thingiverse.com/thing:2767191:

- Ten sam model
- Ten sam filament (srebrny z Prusy)
- Te same ustawienia jakości (dosłownie: użyty profil z Prusy MK3S+ 0.2mm Quality)
- Dokładnie takie same ustawienia retrakcji oraz z-hop
- Minimalnie różny LA (Prusa: 0.05, Ender 5: 0.1)
- Dodatkowo skonfigurowany input shaper na Enderze
- Identyczny flow 95% w obu przypadkach, jedyna różnica to ilość kroków (Prusa ma 240 na 32 kroki, Ender ma 415 na 16 kroków)

Wydruki wyszły praktycznie identyczne z bardzo subtelnymi różnicami:

- dokładność podawania filamentu na Enderze 5 jest lepsza z racji 3:1 (widać to)
- na Prusie pod mocnym światłem widać minimalnie pofalowaną powierzchnię
- czas wydruku 3h28m (Prusa), 3h37m (Ender 5): różnica wynika z minimalnie mniejszej akceleracji (1000mm/s2) oraz square_corner_velocity (8mm/s) vs jerk 8 (Prusy). Aby mieć podobny Jerk jak Prusa square_corner_velocity powinno być ~12
- wydruk z Endera ma minimalnie większe zaokrąglenia (kąt prosty jest bardziej prosty na Prusie): to wynika jednoznacznie z użycia input shaper i szerokiego filtra
- wydruk z Endera praktycznie nie ma ghosting, bardzo minimalny jest widoczny na Prusie
- Ender powinien mieć minimalnie większy flow lub 420 kroków ustawione, ale generalnie pierwsza warstwa spot-on
- Top zdecydowanie lepiej w wykonaniu Endera, ale minimalnie za mały flow
- Na Enderze widać minimalnie VFA na osi Y: jednak ciężki DD na karetce X robi swoje
- Zrobiłem mały fail z nierównomiernie rozprowadzonym środkiem adhezyjnym na Prusie oraz nie doczyściłem dyszy oraz blachy na Enderze co widać minimalnie...
- Faktura blachy teksturowanej jest ładniejsza na Prusie (bardziej fine-grade), Enderowa to z TriangleLabs

Subiektywnie, chyba minimalnie lepiej Ender...

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 08 maja 2021, 23:59
autor: 1kamil
Skończył mi się właśnie Spool Holder od Prusy Mini. Jutro wrzucę zdjęcia z opisem.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 14:52
autor: 1kamil
A ma ktoś może zdjęcie kostki kalibracyjnej na 0.2mm QUALITY na MK3S+ (może ktoś mógłby wydrukować?) i zrobić zdjęcia z bliska i pod światło pod dużym kątem?

https://www.thingiverse.com/thing:1278865

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 20:17
autor: morf
Najbardziej niekorzystne zdjęcia jakie udało mi się uzyskać.
Nie mam takiego filamentu jak Ty ale znalazłem resztkę starego azure blue.
0.2 quality.

Nie mam wersji mks3s+ tylko zwykła mk3s (bez plusa)
20210509_201033.jpg
20210509_201045.jpg
20210509_201057.jpg
20210509_201118.jpg
20210509_201138.jpg
20210509_201151.jpg
20210509_201200.jpg
Ps. Sprawdź czy nie masz zbyt mocno docisnietego radełka

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 20:51
autor: 1kamil
Wydrukowałem Spool Holdera od Prusa Mini, tj. to samo wszystko.

Generalnie oba wyszły ładnie, z tym, że:
- Prusa top miało trochę nadlany
- BMG na Enderze daje ładniejszą fakturę (gładszą)

Co do pasków i radełka:
- sprawdziłem na mniej naciągniętych ale wydruki były gorsze
- faktycznie poluzowałem radełko i wydruki są zdecydowanie lepsze: jest dokręcony jak najlżej aby tylko dobrze łapał filament

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 20:55
autor: 1kamil
Puściłem 3dbenchy po zmianach na srebrnym. Użyłem gcode do Benchy z Prusy. Generalnie chyba jeden z najlepszych jakie miałem na 0.15mm. Porównuję z referencyjnym obrazem ze strony Prusy. Wyglądają praktycznie identycznie :)

- https://blog.prusaprinters.org/does-you ... can_29445/
- https://blog.prusaprinters.org/wp-conte ... 000818.jpg

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 21:00
autor: 1kamil
Na koniec kostka. Światło jest mocno perfidne :)

Jakościowo 4+, ale mam obok drukowaną Enderem z BMG. Nadal lepiej :)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 21:02
autor: 1kamil
morf pisze:Najbardziej niekorzystne zdjęcia jakie udało mi się uzyskać.
Wygląda mega. Teraz pytanie, czy mamy (teraz) podobne wydruki a reszta to kwestia tego jak robimy zdjęcia i na jakie defekty zwracamy uwagę. W sumie, dochodzę do wniosku, że to drugie...

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 21:13
autor: matikyle
@1kamil
Uważam że porównujesz dobre wydruki z dobrymi wydrukami. To jest technologia FFF i nie uzyskamy takich samych efektów jak SLA, SLS czy MultiJet. Nawet za dziesiątki tys. złotych jakość nie zwiększy się niewiadomo ile.

W prusa slicerze zauważyłem, że albo masz zgodne wymiary, ale niektóre wydruki masz nadlane na górnych powierzchniach albo poświęcisz delikatnie wymiary na rzecz ładnej górnej warstwy.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 21:24
autor: morf
Z mojego doświadczenia kluczem jest spokojne i dokładne poprawne złożenie tej drukarki krok po kroku bez pośpiechu.

Możesz zrobić sobie oczywiście bear upgrade i dołożyć bmg albo hermere.
Pytanie po co skoro drukuje bezproblemowo i powtarzalnie.

Odnosnie gornej warstwy nie zauwazylem overextrusion.

Odnosnie trzymania wymiarów, no cóż:
20210509_212938.jpg
Uwazam ze to jest i tak wystarczajaco dla domowej drukrarki.

Nie chcę nikogo przekonywać bo mam wrażenie że kolega od początku wątku #enderlepszy :)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 21:31
autor: 1kamil
morf pisze:Nie chcę nikogo przekonywać bo mam wrażenie że kolega od początku wątku #enderlepszy :)
Nie, nie :) Tylko trochę jestem spaczony Enderem, ale to wynika z zainwestowanego czasu w niego :) Ot, widzę pewne wady Prusy. Ale fakt jest jeden: na Enderze podczas tych wydruków już 3x poprawiałem Z offset, gdzie na Prusie tylko "klikłem" print.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 21:32
autor: Pjoter
No trzeba zobaczyć w stopce ile ender dostał upgradow względem tego co przyszło w pudle z fabryki a ile musiał w prusie grzebać.
Wg mnie jakość Prusy to 8/10. I każda drukarka może drukować tak jak Prusa i z taką powtarzalnością. Tylko że chińczykowi trzeba będzie połowę rzeczy wymienić i poświęcić 200-300h na dopracowanie wszystkiego. A Prusa działa od strzała jak się poprawnie złoży. I nic nie trzeba grzebać.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 09 maja 2021, 21:41
autor: 1kamil
Pjoter pisze:No trzeba zobaczyć w stopce ile ender dostał upgradow względem tego co przyszło w pudle z fabryki a ile musiał w prusie grzebać.
Wg mnie jakość Prusy to 8/10. I każda drukarka może drukować tak jak Prusa i z taką powtarzalnością. Tylko że chińczykowi trzeba będzie połowę rzeczy wymienić i poświęcić 200-300h na dopracowanie wszystkiego. A Prusa działa od strzała jak się poprawnie złoży. I nic nie trzeba grzebać.
Tak. Zgadzam się. Generalnie teraz chyba jestem na etapie, że Ender drukuje lepiej, ale tylko z racji BMG. Natomiast Prusa, pierwsze wrażenia:

- first layer zawsze OK: SuperPINDA robi robotę: szybko i dokładnie
- czuć pieniądź: wszystkie komponenty są zdecydowanie lepszej jakości
- blachy są lepszej jakości
- pomysł z kalibracją XY: mega
- nadal jest cichszy niż Ender, mimo iż Noctua i Sunony...
- nadal ma lepsze chłodzenie niż Ender, mimo iż 2x 5015: Prusa to zoptymalizowała...
- prowadnice liniowe są głośniejsze, ale widzę, że można je wyciszyć :)
- super pomysł z FL sensorem

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 10 maja 2021, 12:03
autor: 1kamil
Mam pytanie. Używa ktoś klippera na MK3S+? Jak to się sprawdza? (Tak, wiem, że Stockowy FW jest dopracowany ;))

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 10 maja 2021, 12:25
autor: morf

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 10 maja 2021, 13:12
autor: 1kamil
Tak, jest: https://github.com/PrusaOwners/mk3-32u2-firmware

Ale jest jeszcze prostsza metoda (mniej ingerująca):

- Einsy wystawia dodatkowego UARTa dla RPI0 na J19
- można wpiąć się bezpośrednio kabelkami lub wpiąć RPI0 i skonfigurować klippera aby używał UART1
- omijamy wtedy 32u2: on nadal jest tylko do USB i do upgrade

Ref.:
- https://github.com/ultimachine/Einsy-Ra ... o_1.1a.PDF
- https://help.prusa3d.com/pl/article/pru ... rint-_2180
- https://github.com/KevinOConnor/klipper ... -426135098

(Nie testowałem jeszcze tego, ale koncepcyjnie powinno działać).

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 10 maja 2021, 14:27
autor: 1kamil
Mam pytanie.

Czy to jest normalny dźwięk silnika krokowego extrudera? Słychać taki trochę świst.
Przyznam, że pierwszy raz się spotykam z takim.

https://photos.app.goo.gl/8jFtKMgKuEMz7mjA7 (filmik)

Chyba jest:
- https://www.youtube.com/watch?v=DFVAHkr9_BA

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 12 maja 2021, 08:23
autor: McKee
1kamil pisze:Wydrukowałem Spool Holdera od Prusa Mini, tj. to samo wszystko.

Generalnie oba wyszły ładnie, z tym, że:
- Prusa top miało trochę nadlany
- BMG na Enderze daje ładniejszą fakturę (gładszą)
Ale przecież te dwa punkty mówią o tym samym bo jeden wynika z drugiego i można to parametrami slicera skorygować. Nie rozumiem dlaczego zamiast poprawić profil filamentu w slicerze dyskutujesz to na forum.
To co na zdjęciach pokazałeś to nie jest #WinaDrukarki tylko #WinaDrukarza ;)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 12 maja 2021, 10:19
autor: 1kamil
McKee pisze:Ale przecież te dwa punkty mówią o tym samym bo jeden wynika z drugiego i można to parametrami slicera skorygować. Nie rozumiem dlaczego zamiast poprawić profil filamentu w slicerze dyskutujesz to na forum.
To co na zdjęciach pokazałeś to nie jest #WinaDrukarki tylko #WinaDrukarza ;)
Co do pierwszego mogę się zgodzić :) To są stockowe profile, niezoptymalizowane. Wiem, że wszystko się powinno zoptymalizować, no ale po to kupujesz Ori Prusę aby od strzała mieć dobry druk... :troll:

Co do drugiego już nie, to ewidentnie wygląda na 602.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 12 maja 2021, 10:40
autor: morf
@1kamil
moze Ci sie przyda
https://youtu.be/Lsa-PXAXdKY

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 12 maja 2021, 11:21
autor: 1kamil
morf pisze:moze Ci sie przyda
Dzięki :)

Widziałem. Generalnie przeleciałem wszystko jeszcze raz jakiś czas temu.
Doszedłem do momentu, że jestem zadowolony z jakości.

Generalnie moja Prusa drukuje praktycznie identycznie co mój mocno zupgradeowany Ender.
Natomiast fakt, jest taki, że Prusa robi tak po 2-3 dniach od złożenia.
Na Enderze zajeło mi to parę miesięcy... i multum różnych usprawnień i części.

Jest kwestia 602. Pokazałem mojej żonie. Wydruk z Prusy bardziej jej się podobał, bo miał przyjemniejszą fakturę w dotyku.
Wygląda na to, że to też ma swój urok. Dlatego, że te niedoskonałości są trochę nieregularne co tworzy pewną fakturę
na wydruku. W przypadku 3:1 wszystko jest bardziej równe, co też mocniej uwidacznia limity FDM.

Jedyny problem teraz, która zostaje ze mną. Ale chyba na 60% obecnie Prusa...
Pięknie chowa się w mojej szafeczce przy moim biurku.
Szkoda mi tylko Endera bo związałem się z nim sentymentalnie.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 16 maja 2021, 21:27
autor: 1kamil
Klipper na MK3S+ działa nieźle. Generalnie wydruki praktycznie identyczne. Użyłem tego configa: https://github.com/KevinOConnor/klipper/pull/4080

Jedyna potencjalna uciążliwość: https://blog.prusaprinters.org/dev-diar ... headphones.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 23 maja 2021, 18:11
autor: 1kamil
Chyba polubiliśmy się z MK3S+ :)

Obecnie działa na klipperze. Cudnie.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 25 maja 2021, 16:56
autor: 1kamil
Tak sobie drukuję na klipperze. UART1 skonfigurowany na 250kbps. Jakieś modele na jakości 0.2mm QUALITY. Zrobiłem zrzut MCU/BW.

Dla szybkości druku Prusy nie ma to wielkiego znaczenia, ale Klipper tak opisuje wydajność:
- https://www.klipper3d.org/Features.html ... 20possible.
- 16Mhz AVR (Einsy Rambo): 154K or 102K (for 3) steps per second
- “Blue Pill” (STM32F103) (SKR MINI E3): 387K or 360K (for 3) steps per second

Te 16MHz jest w zupełności wystarczające pod Klipperem nawet do dużo wyższych prędkości.

Dalej, przeglądajac FW Prusy (zmodyfikowany Marlin) to generalnie jest trochę po-hackowany śmietnik.
Działa dobrze, ale generalnie to nie jest przenaszalne na nową platformę. Rozumiem, dlaczego FW do Mini
zaczął być pisany od nowa... ale z drugiej strony powielają dokładnie ten sam schemat: mocno zmodyfikowany Marlin... :)

To też tłumaczy dlaczego Prusa nie wypuściła 32bit dla MK3S+: oni mają tyle ręcznych kalibracji oraz fixów zrobionych,
że muszę defakto wszystko przepisać. Takie rzeczy chociażby jak PWM do heatbed. Może się zdziwię, ale 32bit dla MKx
raczej nie pojawi się w przeciągu 1-2 lat.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 06 cze 2021, 14:50
autor: 1kamil
Zabawa dalej. Teraz poprawiam Klippera portując niektóre funkcje z Prusowego Firmware.
Generalnie jestem mega zadowolony z Klippera, nawet na Einsy.

Z innych zmian, to wleciał mod https://www.prusaprinters.org/prints/17 ... table-rhd-. Kupiłem: https://pl.aliexpress.com/item/32998931899.html. Jakość wydruku +++, szczególnie widoczne na DRAFTcie mniej na innych profilach.

Dzisiejszy nabytek to fix:
- https://blog.prusaprinters.org/dev-diar ... ent_30946/
- i moja implementacja w prostszej wersji: https://github.com/ayufan-research/klip ... 7a07a5dda7
- sprawdzone oscyloskopem oraz na ucho, działa :)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 06 cze 2021, 15:01
autor: morf
1kamil pisze: Generalnie jestem mega zadowolony z Klippera, nawet na Einsy.
A coś więcej? Z czego jesteś zadowolony? Z samego faktu posiadania ? :)
Zakładam że coś się zmieniło na plus

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 cze 2021, 19:21
autor: 1kamil
morf pisze:A coś więcej? Z czego jesteś zadowolony? Z samego faktu posiadania ? :)
Zakładam że coś się zmieniło na plus
Jakościowo wydruki są identyczne, ale nie sprawdzałem jeszcze input shapera.
To jest taki mix trochę, bo:

Na plus:
- Klipper działa szybko, odpalisz go na czymkolwiek, np. może być to RPI0W wpięty do slotu przy Einsy
- Fluidd/Mainsail jako interfejs jest zdecydowanie lepszy niż Octoprint
- Wiem, że Prusa to taka drukarka, która jest domyślnie skonfigurowana, ale ja nadal osobiście wolę configi klippera :)
- Wiem, że to pewnie nieistotne ale jako osobę, która przejrzała kod Prusa-Firmware to trochę im współczuję jego rozbudowy. Jest to takie duże spaghetti. Życzę im powodzenia w przepisaniu tego na stm32 :P A właściwie napisaniu od nowa...
- Chyba nie mam funkcji, która by mi nie działała na klipperze z stockowego firmware dla MK3S+

Na minus:
- Klipper dobrze działa jedynie z SuperPINDą, która nie ma korekcji temperatury
- USB UART jest nadal wkurzający
- LCD działa, ale stockowy FW ma lepszy interfejs
- Kalibracja stołu dla różnych blach nie jest zbyt dobrze ogarnięta
- Prusa-Firmware jest lepiej przetestowany

Losowe uwagi:
- Dopisałem sobie do klippera obsługę jasności ekranu i automatycznie przyciemnianie
- Dopisałem XY auto calibration (z użyciem punktów kalibracyjnych)
- Część funkcji dopisuje i testuje na bieżąco, ale generalnie po około 2 tygodniach wszystko działa stabilnie

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 cze 2021, 20:43
autor: morf
Jak kiedyś się zastanawialem to serio po tym co napisałeś zupełnie nie widzę sensu ale rozumiem to że takie grzebanie dla grzebania.

FW do i3 nie będzie przepisywany na inną platformę bo po 1 nie ma to komercyjnego sensu, a po 2gie nie ma przesłanek żeby to robić - działa doskonale na Einsy.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 cze 2021, 20:52
autor: 1kamil
Wiesz, użytkownicy prędzej czy później będą chcieli stm32 ;)

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 07 cze 2021, 20:52
autor: 1kamil
morf pisze:Jak kiedyś się zastanawialem to serio po tym co napisałeś zupełnie nie widzę sensu ale rozumiem to że takie grzebanie dla grzebania.
Bo w sumie mogę :) a przy okazji może niektóre te zmiany zostaną umieszczone w Klipperze z pożytkiem dla innych.

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

: 13 cze 2021, 22:03
autor: squall
1kamil pisze:Wiesz, użytkownicy prędzej czy później będą chcieli stm32 ;)
Wszyscy by się nie zaktualizowali i wtedy w Prusie musieliby utrzymywać dwa różne firmware do i3, czego raczej nie będą chcieli robić. Prędzej pewnie wyjdzie jakaś zupełnie nowa Prusa (XL?), na którą będą przechodzić użytkownicy, których i3 będzie w jakiś sposób ograniczać ;)