Strona 1 z 1

blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 10:56
autor: rollduck
Dzień dobry,

Ponieważ życie nie lubi nudy, oraz to, że udało mi się spalić płytę :D robiąc zwarcie na termistorze, postanowiłem zrobić modyfikację. Kupiłem sobie blok miedziany oraz termistor HT-NTC100K NTC B3950 PT100 (opis z aukcji). I oczywiście zaczęły się kłopoty. Skompilowałem marlina wpierw z parametrem TEMP_SENSOR_0 13 potem 11, ale objaw ten sam. To znaczy termistor pokazuje temperaturę pokojową normalnie, ale przy grzaniu np do 200 stopni temperatura leci gwałtownie o około 60 stopni więcej (około 260) a potem dopiero spada do zadanej. I w sumie to nie wiem co z tym zrobić, do tej pory nie bawiłem się tą częścią drukarki :) Oczywiście pid tuning nie wchodzi w grę bo marlin wpada w panikę po takim przekroczeniu temperatury, poza tym to nie jest normalne zachowanie. Pacjent to 24v ender. Pytanie, czy to zła konfiguracja termistora w marlinie?

Pozdrawiam

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 11:09
autor: mcxmcx
Sprawdź z innym termometrem czy dobrze wskazuje temperaturę, jeżeli tak to zostaje PID tuning i będzie ok.

Nagrzeje kolega do 160 i wtedy da pod tuning.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 11:14
autor: dragonn
Kup jakiś porządny termistor o znanych parametrach bo " HT-NTC100K NTC B3950 PT100 " to jakiś bullshit nie z tej ziemi i nie wiadomo co to jest.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 11:16
autor: Janek_Porzycz
PT100 potrzebuje ukladu max31865 zeby dzialalo. I dziala zajebiscie

A rozumiem ze to ntc 100k w obudowie PT100

EDIT 2 : to juz nie rozumiem co to za wynalazek :D

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 11:21
autor: rollduck
dragonn pisze:Kup jakiś porządny termistor o znanych parametrach bo " HT-NTC100K NTC B3950 PT100 " to jakiś bullshit nie z tej ziemi i nie wiadomo co to jest.
Heh teoretycznie powinien to być ntc 100k tylko w obudowie pt100 ale wszystko możliwe :D

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 11:23
autor: dragonn
NTC 100k to jest informacja tego typu:
- "jakie masz auto? no takie co ma 4 koła" ;p

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 11:24
autor: rollduck
Janek_Porzycz pisze:PT100 potrzebuje ukladu max31865 zeby dzialalo. I dziala zajebiscie

A rozumiem ze to ntc 100k w obudowie PT100

EDIT 2 : to juz nie rozumiem co to za wynalazek :D
Kosmiczna technologia :D Wrócę w takim razie do szklanego i zrobię rozpoznanie. Jakby co, będę raportował na bieżąco.

R.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 11:38
autor: Jarewa
Ale to jest szklany tylko zamknięty w rurce :D i tu może być pies pogrzebany bo powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 11:52
autor: rollduck
Jarewa pisze:Ale to jest szklany tylko zamknięty w rurce :D i tu może być pies pogrzebany bo powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła.
No właśnie myślałem, że pójdzie od kopa :D Aczkolwiek zbiega się tu kilka spraw, bo też wymiana płyty, zaraz się okaże, że to płyta jest walnięta :crazy:

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 12:17
autor: Berg
Termistor możesz pomierzyć omomierzem. Powinien z grubsza w tej samej temperaturze mieć te same rezystancje co szklany.
Na przykład w garnuszku z olejem na kuchni.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 12:18
autor: dziobu
Ale marudzicie.

Aukcja to pewnie to, można odszukać w 5 sekund:
https://allegro.pl/oferta/termistor-ht- ... 9298127016
Termistor HT-NTC100K (B3950) z przewodem 1m.
Parametry techniczne:
-Obudowa PT100
-Zakres pomiarowy: -50℃ ~ 350℃
  • NTC100K - OK,
  • "HT" - wysokotemperaturowy (50-70 stopni więcej niż klasyczny termistor),
  • Beta 3950 - OK,
  • Obudowa PT100 - to w sumie jest mylące, bo rurka taka czy sraka ma się nijak do PT100; to tylko zwyczajowe określenie i chyba tylko w świecie reprapów.
Jest wszystko czego potrzeba. Od kitajca z ali można się dowiedzieć że tak opisany szajs czujnik powinien mieć tablicę 13 w Marlinie.

Rurka wewnątrz NIE ma powietrza, tylko zalewę (ceramiczną? nie wiem). Tu ważna uwaga - tak być powinno, ale co jest faktycznie to nie wiem.
Druga sprawa - obudowa powinna być odizolowana elektrycznie od termistora. Jak jest tu - nie wiem.

@rollduck
Podepnij inny czujnik pod to wejście i sprawdź czy jest OK.
Ten czujnik podepnij gdzie indziej.
Masz coś innego żeby sprawdzić faktyczną temperaturą bloku gdy czujnik pokazuje 260 stopni?
Wsadź czujnik do wrzątku i sprawdź jaką wtedy ma rezystancję. Bo to może nie jest 3950.

edit,
Termistor 13 w Marlinie:
Configuration.h

Kod: Zaznacz cały

100k Hisens 3950  1% up to 300°C for hotend "Simple ONE " & "Hotend "All In ONE"
thermistor_13.h

Kod: Zaznacz cały

R25 = 100 kOhm, beta25 = 4100 K, 4.7 kOhm pull-up, Hisens thermistor
Ołpen sours rulezzz :)

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 12:18
autor: rollduck
Berg pisze:Termistor możesz pomierzyć omomierzem. Powinien z grubsza w tej samej temperaturze mieć te same rezystancje co szklany.
Na przykład w garnuszku z olejem na kuchni.
O widzisz, dzięki za tipa. Idę robić frytki :D

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 13:12
autor: Jarewa
dziobu pisze:
Rurka wewnątrz NIE ma powietrza, tylko zalewę (ceramiczną? nie wiem). Tu ważna uwaga - tak być powinno, ale co jest faktycznie to nie wiem.
Druga sprawa - obudowa powinna być odizolowana elektrycznie od termistora. Jak jest tu - nie wiem.

Kitajce nawet PT100 czy PT1000 nie zalewają. Więc tutaj nie wierzę by zalewali a powinni. To jest zwykły termisor szklany tylko wlozony do rurki i termokurczka zamocowany... Kitajce nie wiedzą że tetmokurczka jest do 200stC?? Nie wspomnę o rurce ptfe. Ale takich absurdów u chińczyka to norma...

A że w rurce powietrze to jest duża bezwładność..

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 15:27
autor: rollduck
Ok Panowie, mały update. Wszystko działa, jak zwykle to ja popełniłem błąd. Jako, że wymieniałem blok i termistor to wymieniłem też grzałkę wygrzebaną gdzieś w szufladzie. Grzałka OCZYWIŚCIE okazała się 12 voltowa :D Także dziękuję za poświęcony czas i wiedzę, ale jak zwykle wyszedł u mnie drukarkowy PEBKAC.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 15:31
autor: dziobu
@Jarewa

Czyli jednak rurka jest zalana :D

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 18:10
autor: Berg
dodam, że nawet jak czymś było zalane to po pewnym czasie z tego czegoś zostaje tylko ślad i trochę pyłu.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 18:11
autor: dziobu
Dlaczego?
Termopary w oprawkach/drutach są zasypywane jakimś proszkiem który utwardza się w temperaturze. To działa dość długo potem.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 18:55
autor: mcxmcx
To chyba jakieś ekskluzywne...

Też byłem przekonany że są zasypywane, ale że skały jestem, to kupiłem K tyle w takich oprawkach do piekarnika, na M6

Przekonany że teraz pół dnia stracę na rozbieraniu.

A wystarczyło lekko kombinerkami ścisnąć i już.

Termopara wychodziła z oprawki.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 19 kwie 2021, 19:56
autor: Jarewa
Ja też przerabiałem trochę PT bo potrzebowałem mierzyć do 600stC. To co w tych chińskich wydziobałem z rurki nawet nie będę pisał bo to waliło chiną na kilometr żeby kapton dać na 750stC??? ...

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 20 kwie 2021, 09:48
autor: Eugenio
A ja zapytam w temacie, jak sprawuje się miedziany blok, bo bardzo mnie swędzi podmianka z alu na miedź, a nawet samodzielne sfabrykowanie czegoś takiego.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 21 kwie 2021, 00:49
autor: rollduck
A odpowiem jak tylko zacznę drukować. Na razie przyszedł mi nowy laser od majfriendów i wietrzę mieszkanie po pierwszych testach :D A tak poważnie, to rzeczywiście za mało jeszcze wydrukowałem, żeby mieć wyrobione zdanie. Ja wziąłem miedź mając nadzieję, że nie będzie wymagać skarpety, bo silikonowe szybko mi się utylizują (kupuję badziewne) a watolina z kaptonem zawsze sprawia mi trudności instalacyjne.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 21 kwie 2021, 09:19
autor: dziobu
Dlaczego blok miedziany miałby nie wymagac izolacji? Teoretycznie żaden nie potrzebuje, ale jak masz tam jakis nawiew to miedź tu wiele nie zmieni.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 21 kwie 2021, 12:58
autor: rollduck
To jest taka cicha nadzieja leniuszka, że blok nie zostanie na tyle wychłodzony, żeby wpłynęło to na podawanie filamentu i druk. Zapewne płonna, ale ja lubię eksperymentować a potem wyżalać się na forum.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 21 kwie 2021, 13:04
autor: dziobu
To jak Ci się to nie sprawdzi, to polecam zrobienie swojego silikonowego kondona na blok. Coś jak tu:
viewtopic.php?f=34&t=2304&start=50#p41664
Te kupne E3D (oryginalne!) lecą mi dość szybko; zresztą w ogóle są ciulowe. A te robione trzymają się bezbłędnie cały czas. Jak użyję kupiony zapas to do E3D też zrobię swoje.

Re: blok miedziany. pt100 = szalone temperatury

: 21 kwie 2021, 16:38
autor: Berg
jakoś tak na czuja, to mi się wydaje, że blok miedziany to się będzie szybciej wychładzać niż aluminiowy.
Jeśli celem było to by się wychładzał wolniej, to nie w te stronę chyba poszedł upgrejd.