miniprusa MC3 - Mała Czarna (Prusa) i3

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

miniprusa MC3 - Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: JGFTW »

Ostatnio doznałem inspiracji jak łatwo, szybko i przyjemnie złożyć małą drukarkę z którą mogę gdzieś pojechać ;)
Przez ostatnie parę dni projektowałem główne elementy konstrukcyjne i drukowałem.

Początkowo zrobiłem bardzo luźny BOM, ale okazało się że sporo części już miałem i nie wszystkie zmiany są w nim uwzględnione, więc zostały zakładane elementy (np. wykorzystam TMC2130 z SPI zamiast A4988, PINDAv1 zamiast zwykłego czujnika indukcyjnego, silniki jakieś przypadkowe z szuflady), ponadto starałem się uwzględnić także każdą rzecz jaką wykorzystam, żeby BOM lepiej odzwierciedlał rzeczywistość i sądzę że jest co najmniej ~90% dokładny:
BOM_MC3.xlsx
(14.98 KiB) Pobrany 165 razy
pret_trapezowy_hatfu.jpg
Podsumowanie mnie zaskoczyło ;) ...


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=mLRCer1y8_I

Posiadając już sporo rzeczy to wydałem na początku poprzedniego tygodnia na to niewiele ponad 3 stówy (rama, niektóre części mechaniki), także mocno zdradliwe może być odpowiedzenie na pytanie; "ile Cię to wyszło?" ;) Ukryty koszt 700 to wygląda tak jakbym kupował przez parę lat endera po śrubce i nie zauważył ;)

Także składanie drukarki samemu za parę stów - 300/500/700/itp. jest raczej nierealne* i podejrzewam, że takie błędne przekonanie (... że jednak da radę) bierze się właśnie z pominięcia kosztu zakupu wszystkich części.

Warto również zaznaczyć, że uwzględnione ceny są sklepowe (wszystko można kupić lokalnie) - jakby wszystko zamówić na aliexpress to pewnie byłoby dużo taniej - strzelam, że o połowę? Może 3/4.

*Chyba, że się już posiada sporo gratów lub znajdzie dobre okazje np na aliexpress to wtedy da radę, ale trzeba mieć na to poprawkę, bo nie każdy ma i nie każdy znajdzie.

Wiadomo jak to jest :D

-----------------------------------------------------------------------


Najdłużej ciągnął sie temat zamówienia części, bo dwa razy pręty trapezowe musiałem zwrócić - tak bardzo były do dupy.

Przykład:
podsumowanie_bom.png
(co jest nie tak na tym zdjęciu? ;) )

Kupiłem ostatecznie z Poltech24 i są ok :thumbup: (tylko trochę drogie, ale może właśnie zawsze brałem za tanio ;) )

----------------------------------------------------------------

Model jest w 80% zrobiony:
MC3-V0_8.png
Zostało zamodelować mocowanie okablowania, elektroniki, wyświetlacza i maskownicy napędu osi Z (z uchwytem).


---- Składanie

Oprócz drukowania części, przygotowanie polegało na nagwintowaniu v-slotów, przycięcie mocowań (płaskowników) i pokrycie ich matowym sprayem.

Samo złożenie ramy tak jak planowałem bardzo prosto, szybko i przyjemnie - trwało z godzinę
rama2.JPG
rama3.JPG
SAM_0049.JPG
rama5.JPG
rama1.JPG
rama51.JPG
rama4.JPG
gora.JPG
rama1.jpg
rama-bok.jpg

Zbliżenie na front (praktycznie takie same elementy są z tyłu oraz u góry drukarki)
front2.jpg
front.jpg
Miałem opory czy drukować czy dać profil od przodu, ale uznałem, że tak będzie łatwiej zamontować silniki na Z, poprowadzić pasek i napinacz (Y).

Mocowanie stołu:
stół.jpg
stół2.jpg

Kolejna rzecz to dokończyć i zamontować oś XZ; jak widać praktycznie bearmod ze zmienionym lekko ekstruderem (jak w poprzedniej mojej drukarce)
XZ.JPG
Po złożeniu znalazłem również takie podkładki (korek wycinany na laserze):
podkladki.jpg
Zastanawiam się czy zamontować?
Berg, Abys, Tengrom
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: Pjoter »

Czemu dwa silniki osi Z? Nie lepiej było dać jeden i połączenie paskiem zamkniętym? Wytłumaczenie "bo miałem dwa w szufladzie" jest ok :D drukarka ogółem fajnie wygląda. Jak zwykle przy tych konstrukcjach hotend jest gigantyczny. Nie myślałem aby użyć bowden? Krótki bowden + capricorn powinien pozwolić na użycie heatbreak all metal.

Edit - by nie było że lubię gnoic na forum - postyo treści "super drukarka" mało wnoszą do rozmowy, ciekawi mnie bardziej wytłumaczenie niektórych rozwiazan
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: Berg »

no właśnie. Czemu dwa silniki Z ?
morf
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: JGFTW »

Pjoter pisze:Czemu dwa silniki osi Z? Nie lepiej było dać jeden i połączenie paskiem zamkniętym? [...]
Berg pisze: [...]
Dwa silniki, ponieważ są bardzo słabe (mają moment ok 0.35Nm - podobno, bo dokumentacji nie znalazłem dla STP-43D1034, podejrzewam, że może być mniej), a pręt jest ze skokiem 8mm, więc nawet dla pewności mam przygotowane koła zębate 40T, żeby dodać przełożenie jak będzie opadać.

Napęd na jednym pasku już sprawdzałem, też jest to rozwiązanie, nawet mam użyte w praktycznie takiej samej konstrukcji: viewtopic.php?f=10&t=4760&start=30#p107842
Pjoter pisze: [...] bowden? Krótki bowden + capricorn powinien pozwolić na użycie heatbreak all metal.
Myślałem o bowdenie, ale w E2 (gdzie jest rurka około 20cm) nie udało mi się na allmetal do końca poradzić z nitkowaniem PETG, a planuję głównie z niego drukować. Była tam jednak zwykła (biała) rurka PTFE, capricorna nie sprawdzałem. Jest faktycznie różnica? Testowałeś takie rozwiązanie na PETG?
Pjoter pisze:[...] Edit - by nie było że lubię gnoic na forum [...]
Śmiało, mieszaj z błotem ;) Szczególnie jak gdzieś zrobię wtopę. Kwestionuj wszystko.
Pjoter pisze: [...] postyo treści "super drukarka" [...]
Bez przesady, kto by się tam podniecał takim crapem 8-)
Ale muszę przyznać; jak wydrukowałem wszystkie części i za pierwszym razem wszystko do siebie pasowało to się nawet ucieszyłem ;)
Mam nadzieję, że trend się utrzyma...

Pręty dociętę:
prety.jpg
Oblałem je olejem wazelinowym (do maszyn do szycia), żeby zabezpieczyć metal, a w samych łożyskach rozprowadzę trochę smaru (https://termopasty.pl/produkty/towot-maszynowy/) - zazwyczaj daję tylko smar litowy z ptfe, ale już go nie mam.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: Berg »

0,35Nm - nie są takie słabe. też można dać koła 40zebów na śruby i 20kę na silnik + zamknięty pasek.
Wygodnie Ci będzie ręką kręcić ;)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: Pjoter »

Co do PETG na bowdenie to nie mam żadnego doświadczenia, po prostu bym próbował bowden na małą drukarkę aby zmniejszyć głowice i może moc podkręcić prędkości.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: Cosik »

Widzę że temat podoby do tego jaki ja ostatnio przerabiałem :D Zbudowałem sobie Bonsai (https://www.thingiverse.com/thing:3356860) i zaadaptowałem karetkę z Vorona i zrobiłem sobie direct z sherpą mini.

Kable będą poprawiane bo chcę ją wrzucić w budę ale to dopiero po przeprowadzce.
Załączniki
20210407_190712.jpg
Berg, JGFTW
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: JGFTW »

Właśnie też miałem zrobić Bonsai na początku, ale postanowiłem zrobić luźne podejście do Bearmoda.

Dobra robota z tym ekstruderem, jaki tam jest rozstaw prętów w osi X? (45mm mam teraz)
Możesz wrzucić stepa tego modyfikowanego ekstrudera? ;)
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: obrms »

Pjoter pisze:Co do PETG na bowdenie to nie mam żadnego doświadczenia, po prostu bym próbował bowden na małą drukarkę aby zmniejszyć głowice i może moc podkręcić prędkości.
Przy tak sztywnej konstrukcji masa karetki z directem nie bedzie robiła problemu. Zwłaszcza jakby tam zapodać orbiter albo sherpe.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Mała Czarna (Prusa) i3

Post autor: Pjoter »

A nie będzie problemu typu "mała drukarka = mała masa = drukarka chodzi po biurku gdy są duże przyspieszenia ciężkim hotendem z ekstruderem"?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”