Strona 1 z 1

U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 02 maja 2021, 14:27
autor: TDI-CAD
Wpadła na serwis dość leciwa drukarka U-Bot v2. Nie jest to mistrzostwo konstrukcji w drukarkach 3d, jednak może służyć jako wół roboczy dla szybkich sporych wydruków. Konstrukcja core XY, pole 250x250x500 (XYZ). Diagnoza spalona płyta główna. Dosłownie spalona. Dobrze, że użyty laminat z którego wykonana jest drukarka jest jako tako nie palny. Spalone dostrzętnie złącze grzania stołu. Jednak tu jest zagadka, którą nie bardzo mogę rozwiązać. Gniazdo stołu była podłączona przez przekaźnik 12V/40A. Rezystancja cewki przekaźnika to około 80Ohm. W żaden sposób nie powinno to doprowadzić do spalenia złącza. Nie bardzo wiem co mogło się stać. Sprawdziłem przekaźnik, działa poprawnie. Na wszelki wypadek zamienię go na zewnętrzy mosfet. Przy okazji podmienię archaiczny firmware. Pewnie będę miał kilka pytań....
ub_v2_3.jpg
ub_v2_2.jpg
ub_v2_1.jpg

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 02 maja 2021, 15:12
autor: Cosik
Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Czy przewody były skręcone czy posiadały końcówki? Może poluzowała się któraś i zrobiły zwarcie?

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 02 maja 2021, 15:38
autor: dziobu
TDI-CAD pisze:Spalone dostrzętnie złącze grzania stołu. Jednak tu jest zagadka, którą nie bardzo mogę rozwiązać. Gniazdo stołu była podłączona przez przekaźnik 12V/40A. Rezystancja cewki przekaźnika to około 80Ohm. W żaden sposób nie powinno to doprowadzić do spalenia złącza. Nie bardzo wiem co mogło się stać.]
Tandetne złącze. Gdzieś w komentarzach do Flsuna (chyba jeszcze i3+, choć oba mają taką płyte) był zdjęcia takiej spalenizny.
Pin (zielonego złącza) który wchodzi w otwór zaraz nad PCB jest wygięty i połączony z blaszką która idzie potem tylną ścianą i do góry. To dolne wygięcie łatwo uszkodzić przy siłowaniu się ze złączem (jeśli podczas przykręcania przylutowanego złącza zielona oprawka się obraca, to właśnie ta blaszka pracuje mechanicznie). Z czasem pewnie się grzało, co spowodowało powolne spopielenie kurzu na laminacie i spalenie tego co widzisz.
A moc była bo na to gniazdo (zgodnie z dokumentacją) pozwalają puścić 30A.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 02 maja 2021, 16:47
autor: TDI-CAD
Generalnie okablowanie w Ubocie jest porządnie zrobione, nie ma plątaniny. Co do gniazda to kurcze przy 80 omach przekaźnika i zasilaniu 12V to daje obciążenie gniazda na poziomie 0,15A (1,8W). To już grzałka głowicy bierze 40W. A wypalone było gniazdo grzania stołu. Może jakaś zwiecha przekaźnika? Może się chwilowo zgrzały styki, no nie wiem, gdybam..
Jest Marlin 2.0.8 to go skonfiguruje. Macie jakieś propozycje core XY co można by użyć jako konfiguracje wyjściową?

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 02 maja 2021, 17:43
autor: jakubperson

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 02 maja 2021, 19:08
autor: Jarewa
TDI-CAD pisze: Spalone dostrzętnie złącze grzania stołu. Jednak tu jest zagadka, którą nie bardzo mogę rozwiązać. Gniazdo stołu była podłączona przez przekaźnik 12V/40A. Rezystancja cewki przekaźnika to około 80Ohm. W żaden sposób nie powinno to doprowadzić do spalenia złącza.

A ten przekaźnik to ktoś dokładał czy taki producent dał?? Nie znam się profesjonalnie ale dla mnie ten przekaźnik to "strzał w kolano" przecież płyta i to wyjście nie jest zabezpieczone na obciążenie indukcyjne i mimo małego prądu nikt nie pomyślał o tym że jest sprężenie zwrotne które uśmierci mosfet żeby chociaż dali przekaźnik z zabezpieczeniem ale to co pokazałaś "BLOW" nie ma zabezpieczenia.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 02 maja 2021, 19:32
autor: Mati
Jeszcze śmieszniej byłoby jakby ktoś z tym przekaźnikiem próbował odpalić PIDa. Przy Bang-Bangu ma to nawet prawo działać (jakiś czas), pod warunkiem dania zaporowo diody w pobliżu cewki przekaźnika. Aczkolwiek jeśli to nie jest ponadprzeciętnie dużej mocy stół to nie bawiłbym się nawet w zewnętrzne mosfety/przekaźniki, bo i po co?
Edit: dopiero zauważyłem, że to jest 12V. To w takim razie może i ten zewnętrzny mosfet może mieć sens.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 02 maja 2021, 22:16
autor: TDI-CAD
Co do przekaźnika to nie mam pewności, wygląda na oryginalnie zamontowany. Firmware oryginalnego nie mam. To co było to bardzo okrojony marlin. Wymiana na nowszy trochę tchnie nowości w drukarkę.
Pytanie takie:
Po aktualizacji firmware silniki mocno piszczą. Jeszcze nie regulowałem Vref ale takiego efektu nie było na oryginalnym firmware.....

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 03 maja 2021, 10:57
autor: Berg
Myślę, że coś w tym stylu się działo: strzelił MOSFET i zrobił zwarcie masa-5V, stopił wszystko wkoło wytopoiło cynę spod złączki, zaczęło tam iskrzec i paliło się dalej.

Ta elektronika coś żyje dalej?
Ja bym ją wymienił. Przy okazji na XY 2209.
Klient będzie zadowolony.
Szkoda czasu, nie wiadomo co tam jeszcze oberwało.

Przekaźnik raczej był oryginalnie. Conajmniej w jakims modelu. Coś mi się wydaje że nawet o nim gadałem przy okacji wizyt u producenta....

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 18:35
autor: TDI-CAD
Drukarka ogarnięta. Wymiana płyty nie była trudna, miałem akurat taką samą, to popularny model.
Na początku myślałem, że to nie możliwe aby bez obciążenia (przekaźnik pobierał 1,8W) mosfet dostał zwarcia. Ale, sam przekaźnik nie posiada diody do "gaszenia" pików jakie dostajemy z rozłączanej cewki. Samo sterowanie bang-bang idealnie wzbudzało cewkę. Długo to trwało ale w końcu wysadziło mofset w "powietrze". Co stało się dalej widać na wcześniejszych zdjęciach.
Przy okazji wgrałem i skonfigurowałem nowy marlin 2.0.8
I teraz pytanie, czy warto uaktywnić funkcję linear advance? Sam nie mam doświadczenia z tą metodą i nie wiem czy jednorazowe ustawienie parametru K będzie wystarczające? Użytkownik nie jest zbyt zaawansowany i nie wiem czy będzie miał ochotę pilnować tego parametru dla różnych materiałów.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 19:37
autor: JGFTW
TDI-CAD pisze:[...] nie wiem czy jednorazowe ustawienie parametru K będzie wystarczające?
Nie będzie, chyba że odblokujesz, ustawisz 0 i nigdy nie zmienisz ;)

Jeżeli przyspieszenia oraz jerk/J.D. będą dobrane odpowiednio do sprzętu to nie powinno przelewać narożników wydruku, więc jakości wydruku to raczej nie poprawi.
W przypadku chęci dużo szybszego druku zapewne warto sobie to skalibrować, ale wtedy zmieniając filament zapewne będzie widać różnicę i trzeba będzie dobrać K pod materiał (ja muszę dobierać zmieniając czarny PETG FL na czarny PETG DD) - jednak da się na oko, ale jest to tylko trochę uciążliwe ;).

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 21:59
autor: TDI-CAD
To jeszcze pytanie o położenie dyszy poza stołem.
Dysza w Ubocie jest w pozycji X na minus 5mm. I to jest ok, bo nie uderzy w stół przy auto home, jak trzeba wypuścić trochę filamentu to poleci poza stół. I teraz zdefiniowane są wymiary jak poniżej

Kod: Zaznacz cały

// The size of the printable area
#define X_BED_SIZE 250
#define Y_BED_SIZE 250

// Travel limits (mm) after homing, corresponding to endstop positions.
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MIN_POS 0
#define X_MAX_POS X_BED_SIZE
#define Y_MAX_POS Y_BED_SIZE
#define Z_MAX_POS 500
Myślałem, że wystarczy dać X_MIN_POS -5 i to właśnie będzie właściwa pozycja dyszy względem stołu. Jednak to nie działa tak. Nie wiem co robię źle???

rysunek stołu:
ubot bed.png
ubot bed.png (7.91 KiB) Przejrzano 1387 razy

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 22:10
autor: dziobu
*_MIN_POS i *_MAX_POS ustawiasz na rozmiar pola roboczego.
Osobno ustawiasz pozycję jaką będzie miała dysza po HOME - i do tego używasz MANUAL_*_HOME_POS.

W Twoim przypadku jeśli ustawisz MANUAL_X_HOME_POS na -5, to po HOME pozycja w X będzie "-5" mimo że zakres pracy to 0..250. I tego pewnie szukasz.


btw.
X rośnie w lewo? To wydruki będziesz miał odbite w osi X.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 22:33
autor: TDI-CAD
Tak dziwnie trochę. Najpierw musi homować oś Y dlatego, że oś X trafia na krańcówkę tylko w pozycji Y0. Czyli homing Y, X, Z.
Krańcówka X jest po prawej stronie. Ot taka konstrukcja. Sprawdzę na niesymetrycznym modelu czy to ma znaczenie.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 22:36
autor: dziobu
Jeśli stół masz ułożony tak jak na szkicu powyżej, to zwyczajnie odwróć kierunek osi X i niech robi home na MAX+5mm. Mam np we Flsunie HOME w innym punkcie niż 0,0,0 (z tego samego powodu co Ty tutaj) i nic złego się nie dzieje. A lepsze to niż pamiętanie o przerzuceniu obiektu w slicerze.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 22:49
autor: TDI-CAD
A podłączenie krańcówki na płycie zostaje na X- (min)?

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 23:05
autor: dziobu
Chyba nie bo zmieniając kierunek Home on będzie jechał do innej.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 07 maja 2021, 23:06
autor: TDI-CAD
W którym miejscu to zmienić?

Kod: Zaznacz cały

// Direction of endstops when homing; 1=MAX, -1=MIN
// :[-1,1]
#define X_HOME_DIR -1
#define Y_HOME_DIR -1
#define Z_HOME_DIR -1

// @section machine

// The size of the printable area
#define X_BED_SIZE 250
#define Y_BED_SIZE 250

// Travel limits (mm) after homing, corresponding to endstop positions.
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MIN_POS 0
#define X_MAX_POS X_BED_SIZE
#define Y_MAX_POS Y_BED_SIZE
#define Z_MAX_POS 500

/**
 * Software Endstops
 *
 * - Prevent moves outside the set machine bounds.
 * - Individual axes can be disabled, if desired.
 * - X and Y only apply to Cartesian robots.
 * - Use 'M211' to set software endstops on/off or report current state
 */

// Min software endstops constrain movement within minimum coordinate bounds
#define MIN_SOFTWARE_ENDSTOPS
#if ENABLED(MIN_SOFTWARE_ENDSTOPS)
  #define MIN_SOFTWARE_ENDSTOP_X
  #define MIN_SOFTWARE_ENDSTOP_Y
  #define MIN_SOFTWARE_ENDSTOP_Z
#endif

// Max software endstops constrain movement within maximum coordinate bounds
#define MAX_SOFTWARE_ENDSTOPS
#if ENABLED(MAX_SOFTWARE_ENDSTOPS)
  #define MAX_SOFTWARE_ENDSTOP_X
  #define MAX_SOFTWARE_ENDSTOP_Y
  #define MAX_SOFTWARE_ENDSTOP_Z
#endif

#if EITHER(MIN_SOFTWARE_ENDSTOPS, MAX_SOFTWARE_ENDSTOPS)
  //#define SOFT_ENDSTOPS_MENU_ITEM  // Enable/Disable software endstops from the LCD
#endif

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 01:02
autor: JGFTW
Sądzę, że powinieneś miec tak:

Kod: Zaznacz cały

 
//#define USE_XMIN_PLUG
#define USE_XMAX_PLUG
#define MANUAL_X_HOME_POS 255
#define X_MAX_POS X_BED_SIZE+5
#define X_HOME_DIR 1
(to powinny być wszystkie potrzebne odwołania dot. kierunku bazowania, pozycji minimalnej oraz krańcówki)

Sprawdź dla pewności.

Dodatkowo w zaawansowanej konfiguracji:

Kod: Zaznacz cały

#define HOME_Y_BEFORE_X 

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 01:42
autor: TDI-CAD
OK, wygląda że jest ok, tylko kierunek home X jest odwrotny. Ale współrzędne + i - się zgadzają. Czyli na prawej stronie X ma 255 to jak zmniejszam wartość to jedzie w lewo do 0 - i to jest ok. Teraz tylko kierunek home X żeby szedł na max X (tu w prawo)

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 02:00
autor: JGFTW
Musisz usunąć minus przed jedynką - ten fragment:

Kod: Zaznacz cały

#define X_HOME_DIR 1

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 12:29
autor: TDI-CAD
Tak mam. Wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

#define X_MIN_POS 0
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MIN_POS 0
#define X_MAX_POS X_BED_SIZE+5
#define Y_MAX_POS Y_BED_SIZE
#define Z_MAX_POS 500


//#define USE_XMIN_PLUG
#define USE_YMIN_PLUG
#define USE_ZMIN_PLUG
#define USE_XMAX_PLUG
//#define USE_YMAX_PLUG
//#define USE_ZMAX_PLUG


#define MANUAL_X_HOME_POS 255
//#define MANUAL_Y_HOME_POS 0
//#define MANUAL_Z_HOME_POS 0

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 12:40
autor: TDI-CAD
A ok, X jest jednak w złym kierunku.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 14:21
autor: TDI-CAD
No i klpps, przy takim położeniu enstopów nie da się ustawić poprawnej konfiguracji.
#define INVERT_X_DIR true
#define INVERT_Y_DIR false
Co bym nie wpisywał albo są podmienione osie albo jedna z osi ma zły kierunek. Obrócenie wtyczki dla silnika X też nie umożliwia uzyskania poprawnej konfiuracji.
Zaraz ch_j mnie strzeli, przenoszę krańcówkę na X min bo to nie ma sensu.....

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 14:56
autor: JGFTW
Przedziwne, że to nie działa - powinno dać się ustawić/zmienić kierunek silników i bazowania.

Wrzuć tu cały plik konfiguracyjny.

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 15:02
autor: TDI-CAD
Tak, zamiana silników X-Y i udało się uzyskać prawidłową konfigurację.
Ale qrw_a dlaczego po przetestowaniu 16 różnych konfiguracji !?!?!?! Dlaczego nigy nie uda się za 3, 4 razem....

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

: 08 maja 2021, 15:36
autor: JGFTW
Dlatego, że tak naprawdę są tylko dwie możliwości, żeby to zrobić; dobrze albo jeszcze raz ;)