Strona 1 z 1

Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 16:05
autor: Kopytko
Bry, jako ,że ostatnio ( z pół roku temu ) kilkakrotnie przewijał się temat silikonowych nakładek na blok grzejny postanowiłem zrobić i swoją nakładkę.
Znalazłem projekt formy odlewniczej na thingiverse http://www.thingiverse.com/thing:1655134
Jak wiecie istnieje masa sposobów odlewniczych ja poszedłem całkowita skrajnością prostoty.
Po wydrukowaniu formy (ABS) wyszlifowałem drobnym papierem co się tylko dało. Następnie przy uzyciu patyczka higienicznego , wysmarowałem wnętrze acetonem , i powtórzyłem operację tak co 1 min.
Środek formy zrobił się dość śliski więc dla mnie było ok.
Wiem ,ze można robić to w słoiku i pięknie się wszystko wygładzi, ale patyczkiem trwało to 5min i mogłem po tym od razu odlewać:) W przypadku metody parowania cały wydruk jest bardzo miekki.
Po wygładzeniu nagwintowałem plastikowe otworki, gwintownikiem i jego 1 stopniem ( mam takie 3 stopniowe).
NAstępnie, przy użyciu również patyczka higienicznego, wysmarowałem wszystkie wewnętrzne cześci formy kremem NIVEA Men , akurat taki miałem pod ręką ( wysmarowanie ma zapewnić mniejsze przyleganie do formy i późniejsze łatwe uwolnienie formy).
Po nagwintowaniu i smarowaniu, wlałem sylikon, użyłem silikon samochodowy REINZOSIL - taki miałem ( czarny samochodowy do 300 stopni, pełni rolę uszczelek w płynie).

I tu są różne metody szybkiego utwardzania od mikrofalówki po gotowanie wygrzewanie itp .
Moja metoda była bardziej skomplikowana....... rzuciłem forme na paraper i zostawiłem na tydzień :P (bałem się ,ze się nie utwardzi ale cóż.... wyszła pięknie.
Poniżej kilka zdjęć. Chyba prościej się nie da:P

Po wyjęciu z formy po ok 9 dniach od zalania...
-odlew po wyjęciu formy:
20170409_214358.jpg
-wnętrze formy:
20170409_214437.jpg
- i ponownie widok odlewu ( jeszcze z nie odkręconą , drugą częścią)
20170409_214457.jpg
- odlew "uwolniony":
20170410_201121.jpg
20170410_201130.jpg
20170410_201137.jpg
Tak po założeniu na blok grzejny: Forma jest super elestyczna , przy zakładaniu nic się nie rozerwało.
20170410_152813.jpg
20170410_152818.jpg
20170410_152833.jpg
20170410_152846.jpg
Następnie po rozerwaniu nadlewek , gdzie powinny być otworki, zainstalowałem : grzałkę i czujnik temperatury:
20170410_153210.jpg
20170410_153214.jpg
20170410_153220.jpg
20170410_153223.jpg
Jak widać metoda bardzo prosta ( już schną następne) a efekt zadowalający. Jak dla mnie:)
Wiadomo można kupić i nie robić samemu, ale po pierwsze nie ma oryginalnej nakładki na starszy tym E3D v6, a po drugie , po co nam drukarki jak wazony sa w każdym sklepie :P:P:P:P:P


PS. Zauważyłem ,ze nie ma odpowiedniego działu więc wrzuciłem tutaj...


// dodałem zdjęcia "uwolnionego" odlewu
// FR

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 16:11
autor: grzybu
Też robiłem z tego projektu, tyle że po prostu wydrukowałem go z PET-G i posmarowałem w środku jakimś kremem nawilżającym pożyczonym od żony. Silikon wysokotemperaturowy z Castoramy usieciowił się w jeden dzień z tego co pamiętam i osłonka działa do dzisiaj.
Pierwsza próba, gdzie zastosowałem olej kokosowy ujawniła, że jest on doskonałym środkiem blokującym usieciowienie wewnątrz odlewu, za to silikon pięknie przylega do formy ;)

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 17:09
autor: Kopytko
Wydaje mi sie ze kremy na bazie wody pomagaja. Bo silikon sieciuje pod wplywem wilgoci z powietrza.

Ja jeszcze przerobie tego stl . tak aby miejsce z dysza bylo bardziej osloniete. Bo dosc duzy ten otwor.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 18:29
autor: mcxmcx
Panowie, a może to być zwykły silikon, nie odlewniczy? Taki jak RTV, czy wszczelniajacy do akwarium?

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 18:33
autor: Kopytko
Ale to co ja dalem to jest zwykly silikon wlasnie. Tyle ze mialem zamiast najtanszego czerwonego to tego victor reinz , ktory w mechanice super sie sprawdza pozatym.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 18:45
autor: chemik72
Ja robiłem z takiego kupiłem w sklepie motoryzacyjnym :good:
Obrazek

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 19:15
autor: dragonn
czy to pasuje też na starszy blok z zwykłym termistorem? Albo czy jest taka wersja?

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 19:19
autor: Kopytko
Tak jak napisałem, blok starszego typu z termistorem , który trzyma się na śrubce. NA zdjęciach to widać.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 19:25
autor: dragonn
Ślepota xD, dzięki. To chyba sobie kupię jutro silikon :D.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 20:06
autor: mcxmcx
To teraz pytanie kolejne, nie śmiać się proszę. Czy jak wsadzę jako środek głowice owinięta kaptonem to będzie git? Jak rozumie można zalać coś dając tylko zewnętrzna część formy?

No i będzie się trzymało najlepiej jak można ;)



Sent from my XT1032 using Tapatalk

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 20:13
autor: Kopytko
O może fakt być niedoprecyzowanie, przez takie przedstawienie.
( @Filip mozesz dorzucić zdjęcia gdzieś po zdjęciach odlewu jeszcze na formie? )
Blok nie był w formie. Blok wsadziłem dopiero po wyjęciu z form gotowego odlewu. Nakładka jest osobna , .....działa jak guma na instrumencie....:)

A jeżeli chodzi Ci o wsadzenie głowicy aby ją " fabrycznie" zalać, to będzie ciężko ją utrzymac w miejscu, choć E3D ma otwory gwintowane i zapewne udało by się jakoś ją usadowić , na tulejkach. Tyle ,ze musiałbyś stworzyć nowy projekt formy.
20170410_201121.jpg
20170410_201130.jpg
20170410_201137.jpg

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 21:33
autor: Berg
@Kopytko - świetne how-to.


Ja owinąłem jakiś czas temu blok kaptonem kilka razy przed złożeniem, warstwy kaptonu mają około 0,5mm.

- najpierw w jednej płaszczyźnie,
- odciąłem to co wystawało,
- potem w drugiej,
- potem wyciąłem w kaptonie otwory na rurki, głowice, grzałkę z jednej strony
- przebiłem otworek na termistor, w sumie to się trzymał w ten sposób i bez śrubki, ale wkręciłem śrubke. btw wymyśliłęm, że tam pasuje dać podkładkę dociskającą termistor

Zastanawiałem się nad teflonową tulejką nakładaną na dyszę. Jak wentylatory startują od zera do maxa, to potrafią za szybko schłodzić dyszę, ciekawe po chwili PID to nadrabia.

BTW: Przewodnictwo cieplne silikonu to 2.5-3 W/m*K a Kaptonu MT 0.45 W/m*K (wg norm ASTM D5470), Nie jestem pewien bo to na podstawie not katalogowych produktów, są różne metody pomiaru. I nie wiem jaki rodzaj kaptonu jest w tych chińskich taśmach, co używamy. Coś za duża mi się ta różnica wydaje, ale z drugiej strony silikonu, pasty silikonowej to używamy raczej do poprawy przewodności a nie jako izolator.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 21:38
autor: Kopytko
Ja wszystkie głowice mam owinięte własnie kaptonem. Moze nie tak ładnie jak Ty, bo owijam wszystko. :P A silikon i forma z niego , bardziej dla prób i sprawdzenia jak się spisze:) Nudzi mi się drukowanie , to szukam innych zajęć. :P

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 21:38
autor: dragonn
rafaljot też zrobiłem podobnie, nie mam nawet chińskiego kaptonu, na pewno pomaga ale myślę że tak gruba warstwa silniku to jednak różnica jest.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 21:42
autor: Kopytko
JA np blok grzejny przez ten kapton mogę dotknąć palcem i chwile przytrzymać z 1 2 sekundy. I palec bez uszkodzeń, jak dłużej to robi się za ciepły:P:P:P
tyle że ja tam mam z dobre 1 do 1,5mm tego nawinięte:P NA BOGATO :)

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 22:15
autor: McKee
Kopytko pisze:Nudzi mi się drukowanie , to szukam innych zajęć. :P
OT, ale może w takim razie zajmij się wygładzaniem PLA - przydałby się jakiś prekursor :"":

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 10 kwie 2017, 22:31
autor: Berg
Kopytko pisze:Ja wszystkie głowice mam owinięte własnie kaptonem. Moze nie tak ładnie jak Ty, bo owijam wszystko. :P
W tym przypadku, zdaje się im brzydziej tym lepiej :P

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 11 kwie 2017, 01:39
autor: pszczelaszkov
@rafaljot
Widzisz w Mango ta gruba uzywala silikonowej rekawicy do wkladania lap w ogien :D Silikonem chyba latwiej uzyskac wieksza grubosc niz kaptonem :D I niewyglada to jak papierek po czekoladzie.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 11 kwie 2017, 09:40
autor: grzybu
Ja mam tunel dla turbiny do chłodzenia wydrukowany z PETG i dotyka do kondonika z boku grzałki. Normalnie by się pięknie stopił, ale nic mu nie dolega i nawet się nie zdeformował. To jednak jest ze 2mm silikonu i izolacja jest całkiem niezła.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 16 maja 2017, 22:38
autor: maciusiek610
Witam.
Mam takie pytanko. Czy ta forma będzie pasować na blok grzejny od Lama3d ?? Lub czy jest taki projekt na na Lama3d??
Pozdrawiam

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 16 maja 2017, 22:50
autor: morf
Moze moj post duzo nie wniosl ale musze to napisac:
Kopytko rewelacja :) bardzo mi sie podoba pomysl i wykonanie!
PS. Ile za sztuke? :good:

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 17 maja 2017, 12:10
autor: geepard
maciusiek610 pisze:Witam.
Mam takie pytanko. Czy ta forma będzie pasować na blok grzejny od Lama3d ?? Lub czy jest taki projekt na na Lama3d??
Pozdrawiam
Osłona do Lama3D
http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... =113&t=675

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 17 maja 2017, 12:36
autor: maciusiek610
Wielkie dzięki ;-)

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 19 lip 2017, 20:29
autor: WillingMagic
Widział ktoś podobną nakładkę, ale pasującą do bloku grzewczego używanego w repliklonach (ctc bizer/flashforge/duplicator 4)?

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 07 gru 2017, 19:41
autor: artur_n
Panowie mam problem z wychładzaniem głowicy przy starcie wentylatorów. Lepiej zastosować owiniecie kaptonem czy męczyć odlew z sylikonu?

Pozdrawiam
Artur

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 07 gru 2017, 19:43
autor: dragonn
I to i to, ja najpierw daję warstwę kaptonu a później daję odlew z silikonu.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 07 gru 2017, 19:43
autor: tig33r
Ja bym na początek okleił kaptonem, to żaden wysiłek, a jak nie wystarczy to silikon albo teflon.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 07 gru 2017, 20:23
autor: artur_n
Kapton w pewnym zakresie pomaga. Daje mi jakieś +2 stopnie co nie powoduje błędu a głowica powoli nagrzewa się do zadanej temp. Ale mam owinięte dość skąpo.
Bez kaptonu temp spadała nawet o ponad 10 stopni.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 07 gru 2017, 20:27
autor: MaxXxi47
To może lepiej najpierw zająć się zmianą duktów chłodzenia na takie, które będą wiały tam gdzie powinny? Przykładowo CR-10 czy X5S mają to konstrukcyjnie skopane bo co ma na celu wianie na blok to tylko chiński projektant chyba wie.

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 07 gru 2017, 21:33
autor: artur_n
Polecicie chłodzenie do drukarki z opisu w takim układzie?

Re: Silikonowa nakładka czyt. "załóż gumę na instrument..."

: 07 gru 2017, 23:26
autor: artur_n
Na tą chwilę mam takie chłodzenie:

https://www.thingiverse.com/thing:1337200