Strona 1 z 1

LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 13:54
autor: Janek_Porzycz
Zamówiłem takie oto coś wczoraj:
LF 1.png
Sprzęcik ma mi służyć do frezowania w alu, między innymi elementów do następnej drukarki którą buduję (do nauki i ogółem 4fun). Konstrukcja wydaje się być sensowna w porównaniu do tych chińskich wynalazków.

Dane techniczne:

Pole Robocze: 300 x 300 x 100 mm
Waga: ok 100 kg
Napęd: Silniki krokowe 1,89 Nm 2,8A
Przeniesienie napędu: Śruby kulowe 16x10
Prowadnice: Wałki z podporą Fi 20
Materiał wykonania: odlew żeliwny
Połączenie z komputerem: LAN
Prędkość pracy: 14 000 mm / min
Obrabiane materiały: Tworzywa sztuczne, drewno, Aluminium, Złoto, Stal
Pozycjonowanie: Czujniki indukcyjne na każdej osi
Sterowanie: PikoCNC
Wrzeciono: Teknomotor 1,1kW sterowane falownikiem
Czujnik wysokości narzędzia
Mgła olejowa

Ma być do odbioru za ok 3 tygodnie. Pozostało mi zakupić na początek jakiś kompresor i małe imadło precyzyjne. Tymczasem udało mi się wysępić trochę fot z etapu produkcji takich frezarek. Zastanawia mnie czy te wałki podparte nie są za rzadko przykręcane?
IMG_8403.JPEG
IMG_8402.JPEG
IMG_8401.JPEG

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 13:57
autor: mcxmcx
To kolega na CNC info się też pytał o ten wynalazek?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 13:58
autor: Janek_Porzycz
taaa

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 14:10
autor: panWiadr0
Wydaje mi sie że przykręcenie w 4 punktach jest OK bo w takim piździpączku przy frezach upcut nie ma dużych sił unoszących. Średnice stosowanych frezów są niewielkie, zbiór w sumie też.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 14:20
autor: Janek_Porzycz
Frez 4 mm mi spokojnie wystarczy. "Chyba" ;D

Mozna powiedziec ze rozpoczynam przygode z frezarkowym enderem z kraju kwitnacego ziemniaka :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 14:33
autor: Berg
panWiadr0 pisze:Wydaje mi sie że przykręcenie w 4 punktach jest OK bo w takim piździpączku przy frezach upcut nie ma dużych sił unoszących.
Oś X też jest tak niezamocarnie chycona. Jakkowleik nie będę ojców uczył dzieci robić. Pewnie jest tak jak trzeba.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 14:34
autor: Janek_Porzycz
Berg pisze:
panWiadr0 pisze:Wydaje mi sie że przykręcenie w 4 punktach jest OK bo w takim piździpączku przy frezach upcut nie ma dużych sił unoszących.
Oś X też jest tak niezamocarnie chycona. Jakkowleik nie będę ojców uczył dzieci robić. Pewnie jest tak jak trzeba.
no o ta os x mi chodzi.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 15:54
autor: panWiadr0
Przecież to nie jest prototyp. Nie wierzę że nie była testowana. Ty się lepiej martw czy będzie trzymać geometrię.

Liczę na stromą learning curve. Będę mieć mocowanie wózków do ogarnięcia na osi Y :]

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 15:55
autor: Janek_Porzycz
Bedziem dlubac ;) Sie zrobi

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 16:06
autor: bootboy
Wiela kosztuje taki wynalazek? Noszę się z zakupem w przyszłym roku (w tym mam nadzieję na tokarkę), choc u mnie padło na kolumnową od germańskiego oprawcy...

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 16:13
autor: Janek_Porzycz
Zoba na allegro. Sa rozne opcje i mozna cos wynegocjowac

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 16:21
autor: bootboy
Przyzwoita cena, pochwal się jak już będziesz miał, jak alu frezuje...

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 20:22
autor: dziobu
Wygląda całkiem dobrze i do alu spokojnie da radę. Jak mały Proxxon sobie radzi to znacznie lepsze pudło tym bardziej.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 20:36
autor: Janek_Porzycz
Teraz sie zastanawiam nad tym kompresorem do mgielki. Chcialbym chyba cos malego.

Cos takiego mi sie podoba: https://allegro.pl/oferta/stanley-kompr ... 7884672006
Troche drogi ale ma dobra wydajnosc w l/min. Zakladajac ze jedno frezowanie potrwa z 25 min to chyba powinien dac rade tyle chodzic? Czy lepiej brac 24 L ? Ale kurna wolalbym nie brac takiego duzego.

Co do imadla sugerowana "ergonomiczna" wielkosc to 62mm np takie: https://allegro.pl/oferta/imadlo-maszyn ... 9872912057

Ciekawe czy sa takie z pull downem?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 21:00
autor: mcxmcx
Nie wiem gdzie ty masz "duży" w kompresorze 24l ;)

Są też (ale droższe) takie, nie dość że cichy to może działać 16h na dobę i nic się nie grzeje, / dzieje.

https://www.amazon.co.uk/dp/B07TKVSQBR/ ... H0E474JBN9

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 21:02
autor: Janek_Porzycz
wiem ze 24 litry to maly, ale duzy w warunkach hobbystycznych ;p No i olejak jest bardziej pancerny

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 21:14
autor: spec
Ja kompresor zrobiłem z gaśnicy 6kg i kompresora z lodówki. Może działać cały czas i praktycznie go nie słychać.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 maja 2021, 22:14
autor: Janek_Porzycz
spec pisze:Ja kompresor zrobiłem z gaśnicy 6kg i kompresora z lodówki. Może działać cały czas i praktycznie go nie słychać.
Gratki. Ciekawe jak z wydajnoscia l/min w takim wynalazku? Ja chce kupic gotowy produkt, nie chce sie bawic. Ale propsik :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 00:23
autor: Marcus
Hyundai możesz jeszcze porównać z tym:
https://allegro.pl/oferta/kompresor-bez ... 0668540804

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 01:06
autor: Igor
Ile l/min potrzebujesz na tę mgłę? Taki garażowy kompresorek chiński (24-50l, 1,5kW), już po kilku "motogodzinach" zdradza oznaki zużycia. Otwierałem taki - w środku wał a jak połówka wału z normalnego jednocylindrowca, w dodatku łożyskowane ślizgowo żelastwo-żelastwo. Olej (pozostały, ten którego kompresorek nie spożył) był srebrny od opiłków. Jak chcesz żeby kompresor pochodził, to niech to będzie najtańsze i najmniejsze nawet urządzonko na pompie firmy ABAC. Te pompy to chyba jedyne sensowne produkowane pod małe moce. Dają z kilowata do półtora raza więcej litrów na minutę niż chinina. Z powodu specyficznych potrzeb sam budowałem na Abacu A29 starej serii i mam go do dzisiaj mimo nie policzę już ilu godzin przepracowanych na piaskarce i przy podwoziach. Bez problemu kupisz sensownego gotowca np od Kupczyka.

Jeśli wystarczyłoby Ci tyle wiatru ile daje lodówkowy a nie masz czasu i warunków na taką rzeźbę, to zleć budowę takiego. W przeciwieństwie do chińskiego olejaka lodówkowe są pancerne.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 06:06
autor: Janek_Porzycz
Igor jestes w stanie podeslac jakies linki ? Gosc mowil zeby szukac czegos w okolicach 120 - 150 l/m

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 07:17
autor: mcxmcx
Lodowkowy jest fajny, ale cykl pracy to 1:4, czyli jak będzie miał dniówkę roboty to zajedzie.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 09:19
autor: Artu
bootboy pisze:Wiela kosztuje taki wynalazek?...
https://allegro.pl/oferta/frezarka-graw ... 9823662147 :shock:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 09:20
autor: maglo18
Jak planujesz dużo działać w aluminium to niestety musisz zainwestować w przyzwoity kompresor. To prawda że potrzeba koło 150l/min. Tylko jak frezujesz kilka godzin to kompresor tez tyle zasuwa a cykle pracy tanich sprzętów nie pozwalają na takie użytkowanie. Ja proponuje aby wydajność była ponad 200l/min i zbiornik co najmniej 50l wtedy będzie miał dłuższe przerwy na studzenie. Pierwszy zajeździłem w miesiąc teraz mam coś tej klasy
https://electromag.pl/FINI-SUPERTIGER-V ... m5EALw_wcB

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 09:58
autor: Janek_Porzycz
Artu pisze:
bootboy pisze:Wiela kosztuje taki wynalazek?...
https://allegro.pl/oferta/frezarka-graw ... 9823662147 :shock:
Wiele i nie wiele :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 10:37
autor: bootboy
Artu pisze:
bootboy pisze:Wiela kosztuje taki wynalazek?...
https://allegro.pl/oferta/frezarka-graw ... 9823662147 :shock:
A to nie ta? https://allegro.pl/oferta/frezarka-graw ... 9823671428
Bo wtedy cena nieco atrakcyjniejsza jakby:)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 11:27
autor: Janek_Porzycz
Ta drozsza bo jest z wrzecionem i sterowaniem po LANie, no i automatyczna mgielka olejowa u mnie. Ale jak mowilem cena jest troche "dogadana" inaczej

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 12:09
autor: panWiadr0
To co wkońcu z extrasów zamówiłeś?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 12:40
autor: TDI-CAD
Ciekawe czy można zamówić z prowadnicami liniowymi zamiast wałków.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 12:47
autor: Janek_Porzycz
TDI-CAD pisze:Ciekawe czy można zamówić z prowadnicami liniowymi zamiast wałków.
Maja taka troche wieksza. Wszystko Hiwin lacznie ze srubami. Ale to juz 20k :D
https://allegro.pl/oferta/lf-frezarka-g ... 4291fbf951


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1MLflZGt0rw
Jezeli chodzi o frezare to z extrasow to tylko mgielke olejowa domowilem.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 19:19
autor: cube
Bazując na zdjęciach to moim zdaniem całkiem fajna konstrukcja. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to mało rowków na stole; wygląda że ze dwa mogły by się jeszcze zmieścić. W alu to i frezem 10mm pojedzie bez problemów i nie będzie to tylko skrobanie.
No to teraz zaczęły Ci się wydatki. Zestaw klem to na dzień dobry must have. O ile nie masz to musisz zakupić czujnik zegarowy i radzę od razu kupić czujnik uchylny (diatest). Do ustawiania imadła dużo wygodniejszy. Samo imadło możliwie niskie polecam. Jak zainwestujesz we frezy do gwintów to i na gotowo będziesz wyciągać gwintowane otwory z maszyny. Przy wrzecionach wysokoobrotowych otwory lepiej jest frezować niż wiercić, bo mają mało momentu, który przy wierceniu jest niezbędny. Zaopatrz się też w jedną lub dwie zapasowe nakrętki do wrzeciona; potrafi się urwać w nich ząbek do wyciągania tulejek. A propos tulejek, pamiętaj że najpierw wkłada się tulejkę w nakrętkę a dopiero potem wkłada we wrzeciono. Owy ząbek wchodzi w wycięcie w tulejce i wyciąga ją ze stożka przy odkręcaniu narzędzia. Uważaj na latające frezy a pewnie na początku będą Ci latać. Grunt to robić z głową a będzie dobrze :git:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 20:23
autor: Janek_Porzycz
Dzieki! Cenne uwagi ;) Nie mam jeszcze nic. Na szczescie mam jeszcze pare groszy odlozone na ten cel. Diatest mi sie przyda nie tylko do frezary ale i do budowy "crossXY" :P Bede zamawial blizej daty odbioru. Mozecie jakies linki wkleic do rzeczy "must have" które polecacie? Najgorszy ten kompresor. Chcialem kupic maly... pozniej 24l a teraz juz mysle o 50... ale kurła gdzie ja to postawie :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 20:58
autor: Janek_Porzycz
Kurna tak jeszcze patrze po tych fotach i wydaje mi sie ze walki od Z nie sa podparte tylko zamontowane w tym odlewie w otworach za pomoca srub. Ale z 2 strony przy takiej dlugosci osi Z, 4 wozkach i srednicy 20 mm to chyba i tak jest ok

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 maja 2021, 21:01
autor: maglo18
Nie musisz mieć dużej butli przy kompresorze ważne aby kompresor był wydajny. Ja mam dopięta drugą butle która dopinam na czas frezowanie i jest umiejscowiona w innym pomieszczeniu.

Co do osi Z to na filmie widać że są na Hivin-ach przykręcone do tego odlewu.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 06:43
autor: Janek_Porzycz
maglo18 pisze: Co do osi Z to na filmie widać że są na Hivin-ach przykręcone do tego odlewu.
Chodzi o ta z 1 posta

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 10:05
autor: Berg
Janek_Porzycz pisze:Kurna tak jeszcze patrze po tych fotach i wydaje mi sie ze walki od Z nie sa podparte tylko zamontowane w tym odlewie w otworach za pomoca srub. Ale z 2 strony przy takiej dlugosci osi Z, 4 wozkach i srednicy 20 mm to chyba i tak jest ok
Dopiero teraz zauważyłeś ? Pierwsze na to zwróciłem uwagę. No ale nie ma co się martwić na zapas. Widać, że ktoś myślał nad tą konstrukcją to i pewnie to jest sprawdzone.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 12:17
autor: maglo18
Janek_Porzycz pisze:
maglo18 pisze: Co do osi Z to na filmie widać że są na Hivin-ach przykręcone do tego odlewu.
Chodzi o ta z 1 posta
Ma być tanio to jest na wałkach nie podpartych :). Nie ma co się martwić jak dobrze wykonane.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 20:15
autor: Janek_Porzycz
maglo18 pisze:
Janek_Porzycz pisze:
maglo18 pisze: Co do osi Z to na filmie widać że są na Hivin-ach przykręcone do tego odlewu.
Chodzi o ta z 1 posta
Ma być tanio to jest na wałkach nie podpartych :). Nie ma co się martwić jak dobrze wykonane.
Wlasnie ktos napisal na cnc info :
Czekam na nieco większą maszynę tego producenta, to już druga od niego, fakt faktem, pierwsza wazy 80kg, ta która teraz przyjdzie waży 1,5tony więc jest progres:)
Biore to za dobry znak :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 20:18
autor: Igor
Janku, napisz do Kupczyka z pytaniem o sprężarkę o wydajności NA WYJŚCIU takiej ja potrzebujesz. Wydajność teoretyczna bowiem, jest to ilość powietrza jaką sprężarka zaciąga z otoczenia i jest to wartość z głębokich czeluści odbytnicy. Jest to wartość marketingowa przeznaczona dla tych wszystkich artystów pytających "jaka sprenrzarka do piaskowania do 100 zł czy starczy 50l 8 bar pomocy" (pisownia oyginalna) którzy włąśnie na Elektrodzie po zadaniu zacytowanego pytania przeczytali że istnieje coś takiego jak litry na minutę (ale odróżnienie kilowata od kilowatogodziny już przekracza ich zdolności poznawcze). Jedyny wniosek jaki można wyciągnąć z napisu "wydajność teoretyczna 200 l/min" jest taki, że na wyjściu na pewno będzie mniej niż te 200 l/min, choćbyś mierzył wylot nieobciążonej pompy :)
Ciśnienie podawane w specyfikacji jest ciśnieniem maksymalnym. Dla sprężarek dających 8 bar można spokojnie liczyć parametry robocze przy 6 barach. Wielkość zbiornika również o niczym nie świadczy. Błąd. Świadczy o wielkości zbiornika. Co oczywiście może mieć znaczenie* ale nie u Ciebie. Mogę do takiej Chinki 1500W dopiąć zbiornik 18 tysięcy litrów i co z tego? Będzie go pompować miesiąc zamiast sześciu minut, zanim osiągnie jakiekolwiek użyteczne ciśnienie. Tyle na temat pojemności zbiornika.

Jedynym cokolwiek mówiącym parametrem (zestawem parametrów) sprężarki jest ilość powietrza [l/min] pompowana przy danym ciśnieniu roboczym [bar] przy danej mocy [kW] (W TRAKCIE PRACY Z PODANYMI PARAMETRAMI). Llub l/h w przypadku spalinowych. Kropka. 160 l/min przy 6 barach i poborze 1,5kW jest realne nawet w przypadku taniego sprzętu. Jeśli masz dostęp do zasilania trójfazowego, można rozważyć coś co daje 400-500l/min i nie będzie działało nonstop. Dopiero wtedy pojemność zbiornika zaczyna mieć dla Ciebie znaczenie.

*właśnie stygną spoiny na zestawie zbiorników 200l które doposażyłem w króćce dolotowe. Bo takich zbiorników potrzebuję, ale ja serwisuję sterane życiem maszyny np budowlane.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 20:24
autor: Janek_Porzycz
Igor pisze:Janku, napisz do Kupczyka z pytaniem o sprężarkę o wydajności NA WYJŚCIU takiej ja potrzebujesz. Wydajność teoretyczna bowiem, jest to ilość powietrza jaką sprężarka zaciąga z otoczenia i jest to wartość z głębokich czeluści odbytnicy. Jest to wartość marketingowa przeznaczona dla tych wszystkich artystów pytających "jaka sprenrzarka do piaskowania do 100 zł czy starczy 50l 8 bar pomocy" (pisownia oyginalna) którzy włąśnie na Elektrodzie po zadaniu zacytowanego pytania przeczytali że istnieje coś takiego jak litry na minutę (ale wciąż nie odróżniają kilowata od kilowatogodziny). Jedyny wniosek jaki można wyciągnąć z napisu "wydajność teoretyczna 200 l/min" jest taki, że na wyjściu na pewno będzie mniej niż te 200 l/min :)
Ciśnienie podawane w specyfikacji jest ciśnieniem maksymalnym. Dla sprężarek dających 8 bar można spokojnie liczyć parametry robocze przy 6 barach. Wielkość zbiornika również o niczym nie świadczy. Błąd. Świadczy o wielkości zbiornika. Co oczywiście może mieć znaczenie (właśnie stygną spoiny na zestawie zbiorników 200l które doposażyłem w króćce dolotowe) ale nie u Ciebie. Mogę do takiej Chinki 1500W dopiąć zbiornik 18 tysięcy litrów i co z tego? Będzie go pompować miesiąc zamiast sześciu minut, zanim osiągnie jakiekolwiek użyteczne ciśnienie. Tyle na temat pojemności zbiornika.

Jedynym cokolwiek mówiącym parametrem (zestawem parametrów) sprężarki jest ilość powietrza [l/min] pompowana przy danym ciśnieniu roboczym [bar] przy danej mocy [kW] (W TRAKCIE PRACY Z PODANYMI PARAMETRAMI). Llub l/h w przypadku spalinowych. Kropka. 160 l/min przy 6 barach i poborze 1,5kW jest realne nawet w przypadku taniego sprzętu. Jeśli masz dostęp do zasilania trójfazowego, można rozważyć coś co daje 400-500l/min i nie będzie działało nonstop. Dopiero wtedy pojemność zbiornika zaczyna mieć dla Ciebie znaczenie.
Igor dziekuje bardzo za dobry merytoryczny post, ale mam jeszcze drobne pytanie. Jak przekonać żonę, ze w salonie zamiast komody postawimy 500 litrowa kobyłke na 3 fazy? :D:D:D:D:D:D:D:D:D

A tak na serio to napisze i zapytam. Dzieki!

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 20:33
autor: Igor
Posadź wieczorem szanowną małżonkę na wirującej pralce i kiedy zacznie doceniać dodatkowe przemieszczenia wynikające z siedzenia na niej, powiedz że pralka przy sprężarce to pikuś. (sorry, żart na poziomie budowlano-stoczniowym, pora znowu zawód zmienić).

Poważniej - dlaczego akurat w salonie? Ja mam pod łóżkiem.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 20:42
autor: Janek_Porzycz
Zartuje :P Akurat jeszcze rozmyslam gdzie ulokuje ta frezarke. 3 fazy mam tylko w mieszkaniu i raczej na pewno odpuszcze taki wariant.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 20:47
autor: TDI-CAD
A z ciekawości, ile realnie musisz czekać na dostawę?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 maja 2021, 20:50
autor: Janek_Porzycz
Z ostatnich ustaleń 3 tygodnie okolo od zlozenia zamowienia. I jade sam odebrac

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 23 maja 2021, 20:23
autor: Janek_Porzycz
Chyba zbuduje cos w tym stylu do kompresora i frezarki :


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QIHkEFVDeuA

frezara mialaby jeszcze scianki dodatkowe i podloge zeby sie "urobek" nie sypal na te maty. Z przodu okno :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 23 maja 2021, 20:35
autor: panWiadr0
Mam nadzieje, że masz intercyzę.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 23 maja 2021, 20:38
autor: mcxmcx
Możesz wybudować sobie szopkę na ten złom albo wyp...

No i szopki nie ma ;)



(Nie warto się kopać z koniem).

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 maja 2021, 16:23
autor: Janek_Porzycz
Igor znalazlem 2 ciekawe:

https://allegro.pl/oferta/kompresor-spr ... 8425611759

lub

https://allegro.pl/oferta/kompresor-spr ... 0008800988

powinny chyba dac rade? Glosne sa ale co zrobic :) No i nie chcialbym przekraczac tego 1,5 kW bo to wszystko bedzie na jednym obwodzie dzialac z zabezpieczeniem 16 A

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 maja 2021, 21:45
autor: spec
Drą się jak cholera a działać będą cały czas.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 maja 2021, 22:00
autor: Jarewa
Jak ciche to sprężarki medyczne ale ceny powalają z nóg..

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 maja 2021, 22:49
autor: panWiadr0
Bier ten + 1 dla mnie :]

https://youtu.be/fznzYWMRiuM?t=212

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 25 maja 2021, 20:32
autor: Janek_Porzycz
Dobra, naczytalem sie w uj o tych kompresorach. Juz myslalem nad sprzedaniem nery i wawalaniem naroznika zeby zmiescic 300 l kombajn na 3 fazy ale chyba zdecyduje sie na to oto gowienko:

https://allegro.pl/oferta/kompresor-bez ... 0632286506

W sumie celowo biore 24 l i tylko 750 W. Jest cichy i wystarczający uważam.

Na cnc info znalazlem taki filmik (dokladnie taki kompresor z tym ze chyba w wersji 500W) :


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=810FbrUrxOU

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 25 maja 2021, 20:40
autor: Jarewa
Poziom hałasu: 68 dB są dużo cichsze w rozsądnych pieniądzach, ale wrzeciono też bedzie chałasować wiec jeden grzyb..

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 25 maja 2021, 20:40
autor: Berg
1.5bar wystarczy do produkowania mgiełki? To nie tak dużo w sumie.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 25 maja 2021, 20:57
autor: Andrzej_W
Inhalatory też duzej mocy nie mają a mgiełkę wytwarzają. Pewnie z czegoś zbliżonego do wody jest łatwiej ale dzięki wiekszemu ciśnieniowi i odpowiedniej przystawce pewnie da radę

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 26 maja 2021, 17:45
autor: Janek_Porzycz
Dobra Panowie dzieki za sugestie i porady na SB. Kupilem jednak ten kompresor z linka. Nie chce mi sie kombinowac i mam nadzieje ze sie sprawdzi. Dalsze rozterki to:

Imadlo precyzyjne, rozmiar sugerowany przez producenta : https://allegro.pl/oferta/imadlo-maszyn ... 9872912057
ale jakies gowniane sie wydaje. Moze cos innego?
No i potrzebuje jeszcze jakis dialtest ze statywem magnetycznym.
Panie Wiadro jakie mocowania do stolu teowego?
Co jeszcze musze kupic a jeszcze nie wiem?
41109.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 26 maja 2021, 23:35
autor: panWiadr0
Imadło jakieś potrzeba. Ciężko stwierdzić jaki rozmiar. Chyba celowałbym w szczęki 60-80mm i możliwie niski profil.

Maszynowe są duże i drogie. Więc może jakieś imadełko szlifierskie? Mają słabszą dolna listwę dociskową ale to tylko frezarka CNC, nie potrzeba nie wiadomo jakich sił ściskających bo tu raczej strategie opierają się na wielu przebiegach. Plus uchwyty/łapy jeżeli nie ma w komplecie.

Przykładowo:
https://www.e-darmet.pl/imadlo-precyzyj ... id-42.html

Do ustalania materiału w imadle potrzebujesz komplet podkładek równoległych dopasowanych do rozmiaru wybranego imadła
https://www.e-darmet.pl/podkladki-rowno ... t-551.html

Do mocowania większych detali musisz mieć jakieś płytki dociskowe dopasowane do wielkości rowka teowego w stole. Dla frezowania w tworzywie/drewnie pewnie wystarczą jakieś drukowane.
https://www.kammar24.pl/proma-komplet-p ... 29934.html

Do tramowania maszyny/ustawiania imadła/detalu potrzebny jest statyw. Entry level to chiński Limit.
https://allegro.pl/oferta/statyw-pomiar ... 8819293856

Jakis diatest/papitas. Mitutoyo 80% podrobionych, chyba ze masz jakeś pewne źródło. Limit chyba pewniej kupic
https://allegro.pl/oferta/czujnik-zegar ... 0753083516

Ja bym na twoim miejscu olał na starcie imadło i jego osprzęt. Kupił płytki dociskowe lub je zrobił z drewna/wydrukował i zaczął cokolwiek dłubać w bloku styroduru > tworzywa > aluminium. Bo kolizje będą i to prawie na pewno. Lepiej wjechać w tani sam materiał czy uchwyt niż w stalowe, szlifowane imadło za parę (naście) stówek.

Jak już opanujesz sprzęt kup imadło i resztę gratów.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 27 maja 2021, 00:43
autor: bootboy
Mitutoyo ma przedstawicielstwo w Polsce i jest kilka sklepów z którymi wspólpracuje: https://mitutoyo.pl/pl_pl Przymierzam się do ich suwmiarki...

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 10:19
autor: fantasmag0ria
Nie do końca się znam ale mogę Ci zarzucić paroma patentami które u mnie się sprawdzają.

Małe niedrogie imadło (fajne bo ma wszystkie płaszczyzny szlifowane więć można np przypiąć do stołu na boku)
https://www.aliexpress.com/item/4000170538711.html

Kompresor którego używam (z mgiełka poniżej, 2-3bar, kompresor pracuje w ok 50% wypełnieniem, mały cichy - jestem mocno ograniczony miejscem, maksymalnie chodzil 2h ciągle, troche sie grzeje - ale ogólnie się sprawdza)
https://allegro.pl/oferta/stanley-fatma ... 8860208936

Mgiełka (tylko ze ja mam obudowe wiec nie boje sie mgiełki)
https://www.aliexpress.com/item/1005001350075066.html

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 10:41
autor: maglo18
Fajna ta mgiełka. Ja bym wybrał "micro-flow". Przy najtańszych z alli trzeba dużej ilości powietrza.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 13:03
autor: Janek_Porzycz
fantasmag0ria dzieki!
kompresor juz zamowilem ten:
https://allegro.pl/oferta/kompresor-bez ... 0632286506

Mgielka jaka bede mial zainstalowana to najprawdopodobniej ta:
https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-mg ... 8059772967

Imadlo zamowilem takie:
https://allegro.pl/oferta/imadlo-precyz ... 0410456295

Dzisiaj cos dojdzie to dodam jakies foty.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 13:39
autor: Artu
Kto bogatemu zabroni :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 14:07
autor: Janek_Porzycz
Artu pisze:Kto bogatemu zabroni :P
Ale ze niby mi? :C

fantasmag0ria pochwalisz sie jakimis fotami swojego sprzetu? (tu od razu sprostuje ze chodzi mi o zdjecia frezary a nie zdjecia innego typu na PW :D)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 14:42
autor: fantasmag0ria

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 14:53
autor: maglo18
Z mgiełką za prawie 600 to pojechałeś. Wolałbym lepsze imadło i frezy kupić niż wywalać na mgłę tyle kasy. Pewnie jeszcze nie wiesz ale aluminium idzie bardzo ładnie dmuchając samym powietrzem. Nie zawsze potrzebne jest chłodziwo.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 14:53
autor: maglo18
Z mgiełką za prawie 600 to pojechałeś. Wolałbym lepsze imadło i frezy kupić niż wywalać na mgłę tyle kasy. Pewnie jeszcze nie wiesz ale aluminium idzie bardzo ładnie dmuchając samym powietrzem. Nie zawsze potrzebne jest chłodziwo.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 14:58
autor: Janek_Porzycz
maglo18 pisze:Z mgiełką za prawie 600 to pojechałeś. Wolałbym lepsze imadło i frezy kupić niż wywalać na mgłę tyle kasy. Pewnie jeszcze nie wiesz ale aluminium idzie bardzo ładnie dmuchając samym powietrzem. Nie zawsze potrzebne jest chłodziwo.
Mgielke wynegocjowalem do frezary w cenie :P A zalezalo mi na niej zeby byla zamontowana przez nich i odpowiednio skonfigurowana z elektrozaworem. Po co mam sobie dokladac zadan

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 20:44
autor: Janek_Porzycz
Dojechaly zamowione fanty:

Jak sie nie znam to robi bardzo pozytywne wrazenie:
jebadlo.jpg
Zestaw do mocowania ( ubabrane w oleju narazie nie ruszam) czesc na pewno zbedna ale okazyjnie kupione:
lapy 4 lapy.jpg
Pojemnik na ten zestaw, jakosci bym powiedzial dosc umiarkowanej, ale wazne ze bedzie porzadek (za pierwszym razem):
gunwo.jpg
I takie tam uje muje weze dzikie:
wonsz.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 maja 2021, 20:51
autor: Andrzej_W
Organizer sobie potem wydrukujesz :DD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 maja 2021, 11:51
autor: Janek_Porzycz
Andrzej_W pisze:Organizer sobie potem wydrukujesz :DD
W sumie chyba wystarczy:
20210529_114947.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 maja 2021, 20:51
autor: Janek_Porzycz
No musze powiedziec ze podoba mnie sie to :) Jest cicho, chyba nawet nie trzeba bedzie tego zabudowywac jakos specjalnie.
20210531_203229.jpg
Ale chyba wykorzystam zdobyczne wentyle na 230 V i dodam z wlacznikiem termicznym na te radiatory ktore, robia sie dosc cieple po nabiciu od 0 do 8 bar.
20210531_203341.jpg
Frezara powinna byc jakos za tydzien do odbioru :>

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 01 cze 2021, 17:12
autor: Janek_Porzycz
No dobra dzisiaj sobie wkleilem wlacznik termiczny NO. Klej termiczny + silikon jako izolacja. Zaraz narysuje jakies mocowanka. Finalnie beda 2 wentyle 80 mm na 12 V bo tamte na 230 za duze a mam maly zasilacz do ledow w przydasiach.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Btw jakby ktos kiedys chcial wyrownac silikon to polecam psiknac plynem do szyb na silikon i na palucha i wyjdzie bardzo dobrze. Tu sie akurat nad tym nie spuszczalem.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 02 cze 2021, 21:37
autor: Janek_Porzycz
Akt II tej nierównej walki:
20210602_213615.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 cze 2021, 19:08
autor: Janek_Porzycz
Skonczylem psiukawke. Jak temp radiatora jest wieksza niz 40 stopni odpalaja sie wentyle. Dziala i moze wydluzy zywotnosc ;)
20210604_185201.jpg
20210604_185214.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2021, 20:29
autor: Janek_Porzycz
Jak to bylo? Rozjebanym kaldii po szczepieniu i z plyta Enej w odtwarzaczu po 700 km frezarkowy ender trafil do mieszkania w bloku i juz wk$%^ia somsiada :)
20210614_093702.jpg
Ale czy to ender? No nie wiem wyglada moim zdaniem calkiem solidnie i konstrukcja wydaje sie byc przemyslana. Jak dojdzie statyw do diatestu to sie okaze :) Bez styroduru to sie boje narazie frezowac XDDD Wrzeciono wydaje sie byc spoko tak na pierwszy rzut oka i jest ciche jak na moj gust.
20210614_193602.jpg
20210614_193614.jpg
20210614_193629.jpg
20210614_193726.jpg
20210614_194501.jpg
Zdjecia bebechow nie mam jak zrobic bo sam tego nie przesune XD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2021, 20:45
autor: panWiadr0
Masz szczęście, za czwarte zdjęcie kompresora byłby ban wieczny.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2021, 20:51
autor: Janek_Porzycz
Zauwazylem ze po pomiarze narzedzia nie da sie przyjebac w stol "reczna" jazda. Slusznie :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2021, 22:57
autor: maglo18
Ciekawe jak szybko wyjedzie to zamieszkania :). Czekam nie pierwsze wióry.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 cze 2021, 19:45
autor: Janek_Porzycz
Ulepilem szafke na frezare i kompresor XD Jutro przyjada maty wygluszajace. Pozostaje jeszcze jakies szuflady na dole po prawej stronie zrobic i rewizje z podwojnej plexi w duzych drzwiach.
20210620_193850.jpg
20210620_193909.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 cze 2021, 09:43
autor: bootboy
Dawaj filmik z rezania alu, ja czekam z niecierpliwoscią na klucze do nowego mieszkania i jakieś fundusze, które pozwolą mi na budowę własnego parczku maszynowego:)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 23 cze 2021, 23:03
autor: Janek_Porzycz
bootboy pisze:Dawaj filmik z rezania alu
Jeszcze trochę, a tym czasem dalsze prace nad szafka:
20210623_223922.jpg
20210623_224003.jpg
Jutro będą plexy i koniec oklejenia drzwi górnych. Przez weekend pomysle nad szufladami elektryka i tym "korytem" na syf pod frezare. Glosniczka JBL w tej dolnej sekcji prawie nie slychac po zamknieciu ;)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 08:27
autor: maglo18
Jestem ciekaw jak zamierzasz utrzymać czystość na tej gąbce. Wór z matali to takie igiełki które wbijają się we wszystko.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 09:16
autor: panWiadr0
Też jestem tego ciekaw :]

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 09:26
autor: Janek_Porzycz
Nie chce trzymac Was w niepewnosci dlatego rozwazam 2 opcje:

1) Podstawa z plyty meblowej z boczkami na ta gabke z plexa na magnesy od frontu a na tym frezara i czyszczenie odkurzaczem
2) Jesli sie nie sprawdzi nr 1 to po prostu bedzie pierdolnik ;]

Jakoś to będzie, zobaczymy, ważne ze ciszej

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 09:56
autor: panWiadr0
Jednocześnie chcesz używać chłodziwa. Wróżę syf i malarię po kilku miesiącach.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 10:44
autor: Janek_Porzycz
Chlodziwem bedzie w zasadzie alkohol. Frezara ma swoje odprowadzenie chlodziwa i metalowe korytko.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 14:58
autor: Jarewa
No to jest jeden plus będzie można mieć fazę tylko stojąc koło maszyny :crazy2:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 17:03
autor: dziobu
Janek_Porzycz pisze:Chlodziwem bedzie w zasadzie alkohol. Frezara ma swoje odprowadzenie chlodziwa i metalowe korytko.
Rozpylanie łatwopalnej cieczy w zamkniętej obudowie wyklejonej łatwopalną gąbką. Dla sportu wewnątrz będzie jeszcze urządzenie skrawające z wrzecionem 230VAC.
Dobrze zrozumiałem? :D

W sumie brakuje tylko masy aluminiowych opiłków :D

btw.
Do chłodzenia używam propanolu i już ze dwa razy mi się zapalił. Na prawdę niewiele trzeba. Tylko że ja psikam ręcznie ze strzykawki no i stoję obok.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 17:58
autor: mcxmcx
Widocznie żona spokojna, to sobie szuka rozrywki...

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 20:41
autor: Janek_Porzycz
Ups ;) No nie ulatwiacie :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 22:22
autor: Janek_Porzycz

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Aw3VUQD88E4

No dobra wyciszenie dziala tak jak zakladalem. No to teraz jeszcze tylko nie splonac :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 22:34
autor: mcxmcx
Jeżeli chcesz w alu i w miarę bezpiecznie, to jest takie coś, i jest używane w automatach, gdzie nie ma.za dużo nadzoru.

neatsfoot oil

Nie śmierdzi, stosunkowo trudno zapalne, minus, że ze zwierząt.

https://www.lubrisolve.com/equestrian-o ... 33-size-1l


Czy i za ile w PL, tego nie wiem.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 22:39
autor: Janek_Porzycz
Glowna cecha chlodziwa jakie chcialem, bylo to ze odparuje pozostawiajac minimum syfu wokolo.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 22:46
autor: Jarewa
To uszczelnij, brak tlenu brak ognia....

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 cze 2021, 23:02
autor: dziobu
Przecież to nie usunie tlenu z komory. I - jeśli dobrze pamiętam - to spalanie paliwa (w tym wypadku alkoholu) przy niedostatecznej ilości tlenu w uszczelnionej komorze spowoduje powstanie CO.
To chyba taki sobie pomysł do domu.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 02 lip 2021, 15:03
autor: Janek_Porzycz
Zdaje sobie sprawe ze sie zrobil troche temat o szafce a nie frezarce ale coz :P
W zasadzie mebel skonczony, pozostalo wtargac frezare i jeszcze mala walka z ostrym cieniem mgly. Ciekawe czy system anty syfowy sie sprawdzi. Dodalem jeszcze 2 wentyle w komorze kompresora jeden z przodu, drugi z tylu.
20210702_142944.jpg
20210702_142912.jpg
20210702_142843.jpg
Mlodemu sie chyba podoba :)
20210702_142830.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 02 lip 2021, 17:55
autor: Janek_Porzycz
leszke.jpg
leszke.jpg (23.9 KiB) Przejrzano 1843 razy

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 02 lip 2021, 19:31
autor: TDI-CAD
Ale jak się kliknie to jest ok. Teraz wrzucaj obróbkę bo nie wytrzymie .... ;-)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 02 lip 2021, 20:49
autor: Janek_Porzycz
Wtargana. Pasi
20210702_204354.jpg
20210702_195231.jpg
Edit:

Oczywiscie jak kazdy Polak oslony nie zakladam :D Po prawej stronie wrzeciona bedzie zbiornik na chlodziwo jeszcze. I chyba koncza sie wymowki. Trzeba sie bedzie uczyc :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 lip 2021, 10:23
autor: Janek_Porzycz
Pierwsze ruchy na sucho :P

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gML3RIkwFQw

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 lip 2021, 10:28
autor: Jacek38
Witam PikoCNC nie jest trudny - wbudowany CAM pozwala na dużo.
Miłego użytkowania.
pozdrawiam Jacek.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 lip 2021, 10:52
autor: Janek_Porzycz
Dzieki! Akurat CAMa uzywam z F360

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 lip 2021, 11:18
autor: Jacek38
:thumbup:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 lip 2021, 22:02
autor: Janek_Porzycz
Poszły pierwsze wióry :) Frez niestety jednopiórowy Dolfa 4 mm. Samo powietrze. Warstwa 0,4 mm. Oczywiscie bez zadnych przejazdów wykańczających. Oceńcie sami. Oczywiście zdaje sobie sprawe jak zamontowałem to w imadle ale nie chcialem nic rozpierd@#&C :D


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=HDTFPta29_8

Powiem tak, jest akceptowalnie cicho, da się na luzie użytkować w mieszkaniu. Syf opanowany (zapomnialem zalożyć plexy wewnętrznej z podjarki :D)
L1.jpg
L2.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 lip 2021, 22:33
autor: Andrzej_W
Z czasem do grasz sobie parametry. Powierzchnia pewnie przez wibracje spowodowane zamocowaniem. Mnie się podoba :piwo:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 lip 2021, 22:40
autor: Janek_Porzycz
Jak sie nie znam to obstawiam takie sobie sciezki bez przejazdu wykonczajacego no i jedno pioro jednak

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 lip 2021, 09:10
autor: Berg
- zagłębienie = 0,4
- frez Dolfa 4 mm, jedno pióro
a:
- jaki to dokładnie materiał
- szybkość posuwu
- obroty
?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 lip 2021, 09:20
autor: Janek_Porzycz
Obroty 12k
Reszte wieczorem sprawdze ale robilem tak jak f360 zaproponowal

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 lip 2021, 19:53
autor: Janek_Porzycz

Kod: Zaznacz cały

Informacje o programie
======================
Użyte narzędzia:
T1 

Liczniki M:
      M3      M6      M8
       1       1       1

Liczniki G:
      G0      G1    G2/3
      53    4949     646

Pozycja dla G54:
     min     max     dlt
X  -22,12   22,13   44,25
Y  -24,75   25,91   50,66
Z   -8,00   15,00   23,00

F     533    1600
S   12000   12000

Przejazdy::
G0: 388,52mm
G1 G2 G3: 8256,63mm

*Czas wykonania::
    0 : 5 : 26 sek.
======================
Alu PAhgw ;P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 09 lip 2021, 14:46
autor: Janek_Porzycz
Poczynilem jeszcze moda mgielki:
20210709_064251.jpg
20210709_064243.jpg
Teraz dziala to na prawde zajebiscie. Juz nie muszę walczyc z ostrym cieniem mgły. Pelna regulacja i jest jeszcze trojnik do pistoletu.

A tutaj przerobione chlodzenie kompresora na wylacznik i zdobyczny zadajnik. Kozacka sprawa nawet przy takim malym sprzyncie.
20210709_064219.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 09 lip 2021, 15:49
autor: panWiadr0
koteczek.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 lip 2021, 18:25
autor: Janek_Porzycz
Trzecie podejscie. Wyszlo juz calkiem zajebiscie jak na moje oczekiwania. Oczywiscie ustawienia CAMa nadal nie sa perfekcyjne (adaptive clearing np). Tym razem mgielka z dynksem. Nie jeblo. Minimalna ilosc cieczy zrobila robote. Przegwintuje to recznie bo narazie jeszcze nie ogarniam XD.
20210710_112302.jpg
20210710_112330.jpg
20210710_112357.jpg
Jak tym razem obroci foty to ja nie wiem co tu sie odjaniepawla.

I jeszcze filmik. Oczywiscie zejscia malutkie - bezpieczne po 0,3 mm


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=t6-wV7eRVas

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 lip 2021, 21:37
autor: Janek_Porzycz

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lip 2021, 13:19
autor: dziobu
A nie wiesz może jakie tam są sterowniki silników krokowych?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lip 2021, 17:57
autor: cube
W przypadku kopania takiej kieszeni spróbuj najpierw wiercić a następnie rozwiercać spiralą w dół, zmieniając średnice na coraz większe. W ten sposób część sił oporów skrawania skierujesz osiowo wzdłuż Z, co powinno poprawić jakość powierzchni. W obróbce trochoidalnej (taka, jaką tu stosujesz) tylko przy wejściu w materiał siły są poosiowe, później pracują tylko promieniowe.
Jakie tam miałeś parametry? Nie mniej niż 0,04mm/ostrze, dla freza fi 6mm, średnica rozfrezowania 12mm (2xDfreza) skok na obrót spirali śmiało ustaw na 1mm (zakładając że masz wywiercony otwór). Chłodzenie mgiełką lub samym powietrzem. Do alu unikaj frezów pokrywanych fioletowo/czarno (żadnych powłok z zawartością Al, np. TiAlN); używaj narzędzia złote (TiN) albo niepokrywany węglik. Frezów HSS unikaj (poza narzędziami specjalnymi, np. do jaskółek), węgliki są już tak tanie że szkoda życia.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lip 2021, 22:31
autor: Janek_Porzycz
dziobu pisze:A nie wiesz może jakie tam są sterowniki silników krokowych?
Sterownik ZELRP.

cube - dzieki!

No dobra to dalsza część moich testów :P Filmik nagrany jak zawsze slabo, miejscami nie patrzylem co nagrywam bo się skupiłem na kompie. No i dodatkowo się cos zjebało i podzieliło na 3 części.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qvnBzitA1TQ

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=n267c1VyZmw

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=mbazCPMO6g4

No i efekt finalny - mocowanie paska GT2 9 mm do wózka hiwin (Muszę zebrac jeszcze 5 mm od spodu):
20210711_221742.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 lip 2021, 12:46
autor: Janek_Porzycz
Dodaje troche fot z wykonanych detali(sprawdze dzisiaj jak to pasuje):
20210714_123322.jpg
20210714_123738.jpg
20210714_123728.jpg
Musiałem cos spierdzielic w F360CAM bo w miejscach gdzie byly taby porobilo sie takie cos(jestem pewny ze to nie jest wina frezary) Macie jakis pomysl?:
20210714_123429.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 lip 2021, 14:02
autor: mcxmcx
nie rob tabow a odcinaj od plaszczyzny na spodzie.
zostawiasz 1mm od srodka lecisz po 0.35

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 lip 2021, 14:38
autor: Janek_Porzycz
mcxmcx pisze:nie rob tabow a odcinaj od plaszczyzny na spodzie.
zostawiasz 1mm od srodka lecisz po 0.35
Nie do konca zrozumialem. Nie robic tabów i zostawic po calosci np 1 mm od spodu ktory pozniej odetne np szlifierka i obrobie na tasmowce? O zbieraniu tego naddatku 0,35 chodzi Ci o zebranie naddatku cala glebokoscia freza z modelu? Taki finish?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 lip 2021, 18:04
autor: mcxmcx
Tak, zbierasz jak kieszeń, od środka na zewnątrz i na koniec masz ładnie odcięty detal.
Nie musisz szlifierki etc, spokojnie frezarka da radę. Duże nie jest, utrzyma się.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 15 lip 2021, 16:36
autor: Janek_Porzycz
– należy zachować stabilność frezu. Im krótszy i grubszy jest frez, tym jest on bardziej stabilny. Zapobiega to wibracjom, a ryzyko jego złamania jest zminimalizowane.

– należy ograniczyć do minimum liczbę wejść i wyjść narzędzia w trakcie obróbki. Spowodowane to jest wysokim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej jaki posiada aluminium, przez co wyjście i ponowne wejście narzędzia w materiał może powodować odkształcenia oraz zadrapania powierzchni obrabianych.
To wiele tlumaczy. Akurat program byl frezem troche za bardzo wysunietym 4 mm i bez powietrza i dynksu bo cos sie w programie popierdzielilo :p

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lip 2021, 16:13
autor: Janek_Porzycz
Nabylem mala szlifierke tasmowa. Nastowiony bylem ze to bedzie gunwo i powiem szczerze troche sie zawiodlem bo nie jest tak zle :) Katy udalo sie ustawic. Do malych detali jest na prawde ok jak za ta cene.
sz1.jpg
sz2.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lip 2021, 16:34
autor: Artu
Janek_Porzycz pisze:Nabyłem mala szlifierkę taśmową.
To się jeszcze pochwal gdzie, i za ile :smile2:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lip 2021, 16:52
autor: Janek_Porzycz
357 na allegro ;p

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lip 2021, 19:47
autor: fantasmag0ria
w skali 0 nie słysze, 10 elektronarzędzia z lidla, głośne to?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lip 2021, 10:50
autor: Janek_Porzycz
fantasmag0ria pisze:w skali 0 nie słysze, 10 elektronarzędzia z lidla, głośne to?
Tak:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=9o9uNS9GiTI

Jak dla mnie to w miare cicho.

Bonusik:
Weekendowe wiercenie


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ev8LtXvrzi8

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lip 2021, 10:56
autor: Janek_Porzycz
No dobra postanowilem dac troszke bardziej agresywne ustawienia. Pierwsze frezowanie kilku sztuk na raz. Przy pierwszej wyłaczyla mi sie mgielka i dopiero przy drugiej sztuce sie zorientowalem i wlaczylem XD. Wiercenie bylo pierwsze ale juz nie nagrywałem :
napinacze.png

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=hZ4jZ6W7-u0

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lip 2021, 18:36
autor: panWiadr0
Nie wiem co gorsze, rezonans czy ta kocia muzyka :]

Ładnie żre, jaki to stop?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lip 2021, 20:41
autor: Janek_Porzycz
H111 tym razem :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lip 2021, 21:46
autor: panWiadr0
Janek_Porzycz pisze:H111 tym razem :)
Pytam się o stop, nie o stan umocnienia.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lip 2021, 22:01
autor: Janek_Porzycz
a jak o stop to to oczywiscie PAhgw jak zwykle :P albo jak kto woli PAchgw

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 lip 2021, 18:32
autor: Janek_Porzycz
Z okazji faktu ze zjebauem kolejny detal bo zle ustawilem 0 X i Y materialu (nie uwzglednilem offsetu promienia freza) postanowilem pomierzyc detal.

Tu mialo byc 20 mm
20210720_182744.jpg
A tu 16 mm
20210720_182650.jpg
Chyba az za dobrze idzie ;)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 lip 2021, 18:40
autor: Janek_Porzycz
65163_kot_do_gory_nogami.jpg
:|

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 lip 2021, 20:31
autor: Andrzej_W
Tak kojarzę że za to że ci się psuje obrót są odpowiedzialne informacje w EXIF. Skasuj je jakimś programem do ich edycji i sprawdź czy się poprawi :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 lip 2021, 20:37
autor: konradsdev1
Dane EXIF można usunąć w Eksploratorze Windows:
Właściwości -> Szczegóły -> Usuń właściwości oraz informacje osobiste.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 22 lip 2021, 21:50
autor: Janek_Porzycz
No to chyba udalo sie zrobic w koncu detal ktory wyszedl i jestem zadowolony ( a nawet 4 :P). Udalo sie nie spieprzyc nigdzie 0 a bylo frezowane w 3 roznych pozycjach materialu.

Napinacze pasków GT2:
napinacze.png
napinacze 2.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 23 lip 2021, 22:23
autor: Janek_Porzycz
A efektem dzisiejszego szybkiego rysowania i brzeczenia sa knoby do napinaczy (pierwszy raz z fazowaniem):
20210723_221504.jpg
20210723_221245.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 23 lip 2021, 23:16
autor: panWiadr0
Weź, bo kurwa w kompleksy nas wpędzisz!

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 lip 2021, 11:29
autor: czasnagli
To jest magia. Aby zrobić dobrą drukarkę wg własnych potrzeb trzeba najpierw kupić CNC ;-) Zazdraszczam! :-)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 lip 2021, 11:57
autor: gohu
czasnagli pisze:To jest magia. Aby zrobić dobrą drukarkę wg własnych potrzeb trzeba najpierw kupić CNC ;-) Zazdraszczam! :-)
Maszyny tworzą maszyny :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 lip 2021, 16:43
autor: panWiadr0
Stara legenda mówi, że aby naprawić frezarkę trzeba tokarki, a żeby naprawić tokarkę potrzeba frezarki :]

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 lip 2021, 21:01
autor: Pjoter
Myślałem że na tokarce już wszystko można :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 lip 2021, 13:45
autor: Janek_Porzycz
Dodaje koncepcje detalu jaki chcialbym wykonac:
DRUKARKA2.png
Miałby to byc taki hotend chlodzony ciecza ze zintegrowanym mocowaniem chlodzenia wydruku oraz mocowaniem dysku piezo do z probe a zarazem lacznik wozkow x i y. W zalozeniu mialoby to zastapic arethuse od Trianglelabs z modami i pasowac w tym miejscu :
DRUKARKA.png
Temat chyba wykonalny na tym moim sprzynciku ale jeszcze do podumania jak najbardziej. Dodaje jeszcze stla jakby sobie ktos chcial popaczec.
HOTEND.stl
(556.82 KiB) Pobrany 78 razy
jeszcze dodam ze waga z f360 przy alu to 71g

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 lip 2021, 16:11
autor: Janek_Porzycz
A i płaskowniczek na to wyzej dzisiaj dotarł:
plaskowniczek.jpg
;>

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 lip 2021, 18:48
autor: TDI-CAD
Myślę, że watro ten element podzielić i nie forsować wykonania z jednej części.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 lip 2021, 19:08
autor: Janek_Porzycz
Jakby mialo powstac kilka sztuk to jasne. Chce sie przy okazji takiego wykonania nauczyc dobrze ustawiac 0 i mocowac material. No i 4 fun :P Czasem jak cos pozbawione jest wiekszego sensu to w tym tkwi sens ;P A Ty nie na urlopie? :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 lip 2021, 19:18
autor: bootboy
Gdzie taką ładną kostkę kupiłeś? Na przyszłość pytam. Może być na priv jeśli nie chcesz robić reklamy.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 lip 2021, 19:21
autor: Janek_Porzycz
bootboy pisze:Gdzie taką ładną kostkę kupiłeś? Na przyszłość pytam. Może być na priv jeśli nie chcesz robić reklamy.
tu: https://allegro.pl/uzytkownik/bart0712? ... plaskownik

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 lip 2021, 23:37
autor: Berg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 30 lip 2021, 08:25
autor: Janek_Porzycz
Nie kuś diable :> Na allegro widzialem elektryczne...

Edit

Kurla kupno pieca hutniczego to nie taki zly plan. Z 2 strony to juz lekko odlatuje w temacie :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 30 lip 2021, 10:10
autor: aaannnd
Jak będę wymieniał płytę elektryczną w kuchnia to dać znać? :rotfl:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 30 lip 2021, 13:55
autor: Janek_Porzycz
A bo to idzie z indukcji zrobic? Nie obejrzalem do konca filmika. Jak tak to u mnie w bloku srednio 1 zbita w miesiacu lezy na smietniku :D Albo z padnietym sterowaniem

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 30 lip 2021, 14:49
autor: Janek_Porzycz

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Mjlwc4x3GKE

hmm :D kurna dobre to jest.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 03 sie 2021, 22:11
autor: Janek_Porzycz
No dobra wracając do tematu:

Pierwsza plaszczyzna obrobiona. Moglo to wyjsc lepiej i juz chyba wiem co zjebalem ale bede cisnal dalej na tym detalu bo jeszcze cos po drodze pewnie zjebie :D
20210803_215610.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sie 2021, 07:38
autor: maglo18
Jak długo to frezowaleś?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sie 2021, 09:12
autor: Janek_Porzycz
maglo18 pisze:Jak długo to frezowaleś?
ze wzgledu na lamerskie ustawienia za dlugo :P ponad 2 godziny.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sie 2021, 21:49
autor: Janek_Porzycz
I cyk 2 plaszczyzna. Zerowanie perfekt wyszlo. Najbardziej podoba mi sie to jak m6 przechodzi w 7 mm na heatbreake. Nie widac na focie ale wiecej pozniej.
20210804_214446.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sie 2021, 21:50
autor: Andrzej_W
Gwintowane z ręki czy już ogarnąłeś CAM pod to??

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sie 2021, 21:53
autor: Janek_Porzycz
Z reki bo sie balem na tym uczyc. Musze w koncu sprobowac ale mam tylko gwintowniki z lidla ;p

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sie 2021, 22:54
autor: Andrzej_W
Myślę że ręcznymi gwintownikami nie dasz rady tego zrobić na tym wrzecionie. Czy to wrzeciono ma lewe obroty??
Pewnie takimi będziesz musiał https://allegro.pl/oferta/frez-do-gwint ... 4291fbf951

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sie 2021, 23:03
autor: Janek_Porzycz
Tez mi sie tak wydaje. Czy ma ? Chyba musi. Producent mowil ze sie da i fajnie idzie ale musze sprawdzic :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sie 2021, 23:16
autor: Andrzej_W
Gwintowanie robi się na dosyć wolnych obrotach a ciekawe jakie minimalne ma twój Teknomotor. Musiałbyś sprawdzić czy pójdą na tym gwintowniki maszynowe czy tylko za pomocą frezów do gwintowania.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 sie 2021, 17:15
autor: Olson
Co do gwintowania gwintownikami maszynowymi to polecał bym się rozejrzeć za oprawkami kompensacyjnymi.
Może akurat jakaś by Ci podeszła rozmiarowo.
Gwintowniki fanara maszynowe mają spore obroty zalecane wg. katalogów ( skrętne M10 w stali zwykłej to rozrzut ok 300-1200 obr/min, M6 ok 500-1800obr/mim), i z doświadczenia mogę powiedzieć że na tokarkach CNC nawet z opcją gwintowania na sztywno i idealnie ustawioną geometrią maszyny gwintowniki do M6 nie osiągają nawet minimalnych obr/min zalecanych przez producenta i zwyczajnie szybko pękają.
Oprawka kompensacyjna pozwala "wejść" w górną porcje zalecanych obrotów i gwintowniki zamiast robić po 200-300 gwintów robią powyżej 1k gwintów w stali s355.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 sie 2021, 21:01
autor: maglo18
Moim zdaniem niemożliwe jest gwintowanie za pomocą klasycznego geintownika. Powody są dwa. Wrzeciono nie schodzi tak nisko z obrotami a nawet jeśli to moment będzie znikomy. Prawdopodobnie nie posiadasz enkodera na wrzecionie i obroty zadane nie pokrywają się z rzeczywistymi szczególnie pod obciążeniem co uniemożliwia synchronizację obrotów z posuwem. Myślę że ładnie będzie szło frezowanie gruntu, nawet w Piko od niedawna jest taki program.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 sie 2021, 12:27
autor: Janek_Porzycz
Powiem tak. Chyba wyszlo :P Pare bledow popelnilem po drodze i raz sie wjebalem w ten detal. ale udalo sie wybrnac w trybie manualnym :D

Wyszlo tak:
1 (1).jpg
1 (2).jpg
1 (3).jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 sie 2021, 13:10
autor: Andrzej_W
Ładnie :D
Na drugim zdjęciu widać że świętowałeś wykonanie detalu :DD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 sie 2021, 13:18
autor: Janek_Porzycz
Andrzej_W pisze:Ładnie :D
Na drugim zdjęciu widać że świętowałeś wykonanie detalu :DD
Czy miales na mysli :
walenie.jpg
walenie.jpg (36.56 KiB) Przejrzano 2819 razy
?

:unknown:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 sie 2021, 13:47
autor: Janek_Porzycz
Jeszcze z dyskiem piezo:
piezo.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 28 sie 2021, 22:50
autor: Janek_Porzycz
Wpadlo mi w lapki pare frezow:
20210828_214836.jpg
20210828_214813.jpg
20210828_214747.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 sie 2021, 00:02
autor: Andrzej_W
Fajny zestawik się zrobił :D
Będzie łamane :rotfl2:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 30 paź 2021, 16:19
autor: Janek_Porzycz
Taki sosobie "breloczek" narysowalem:
PA9
20211030_141114.jpg
20211030_141055.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 30 paź 2021, 18:11
autor: Andrzej_W
Widzę że poszedłeś w męska biżuterię :rotfl2:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 30 paź 2021, 18:39
autor: dziobu
W sam raz na marsz 11.11.
A masz już może uchwyt do pasa do mocowania rac? :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 paź 2021, 01:09
autor: Janek_Porzycz
Oczywiscie brelok jest w skali mikro. Ma wymiary ok. 2.5 x 5 cm i nie sluzy do walki (szkoda ze nie dodalem nic dla skali). Proszę nie mylic breloka z kastetem na ktorego posiadanie w naszym Panstwie wymagane jest zezwolenie.

;P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 paź 2021, 10:50
autor: Berg
ale to żaden wstyd mieć brelok w skali 1:1

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 paź 2021, 20:42
autor: panWiadr0
Janek_Porzycz pisze:Oczywiscie brelok jest w skali mikro. Ma wymiary ok. 2.5 x 5 cm i nie sluzy do walki (szkoda ze nie dodalem nic dla skali). Proszę nie mylic breloka z kastetem na ktorego posiadanie w naszym Panstwie wymagane jest zezwolenie.

;P
nie wierze :] yeb@ć syst3m!

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 01 lis 2021, 12:21
autor: instaltech
Cześć,

W piątek odbieram tokarkę mini 1 od LF maszyny - na serwach włącznie z wrzecionem.
Dam znać jak zainstaluję jakie trzyma dokładności.

Myślałem również nad frezarką advanced, jednak widzę że lite również świetnie sobie radzi.
Pytanie jak z pracą w stali? Zdarzy się raz na czas jakiś element stalowy w moim przypadku.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 01 lis 2021, 13:06
autor: bootboy
Masz jakiegos linka do tej tokarki? Juz od dluzszego czasu nosze sie z zakupem i u mnie padlo na Wabeco, ale jesli cos naszego w dobrej cenie jest dostepne to czemu by nie?

EDYTA - juz znalazlem:) Pokaz jak w stali rzezbi, i czy ma opcje gwintowania, Wabeco niestety mocno okraja i bez wersji PRO nie ma co podchodzic:/

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 01 lis 2021, 13:08
autor: instaltech

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 07 lis 2021, 00:17
autor: Janek_Porzycz
Efekty dzisiejszego dlubania :)

Mocowanie silnika i lacznik silnika z kolem. Generalnie bede chcial zrobic jakis jezdzik z manipulatorem RC na arduino i nrfach. "Dla dziecka" ofc :P
20211106_234759.jpg
20211106_234807.jpg
20211106_234815.jpg
20211106_234828.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 07 lis 2021, 12:09
autor: bootboy
No i jak tam - odebrana, przetestowana? Chwal sie:) BTW - ma opcje recznego sterowania czy 'tylko' CNC?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 07 lis 2021, 20:04
autor: Janek_Porzycz
Dzisiaj powstala plyta nosna jezdzika pizdzika. Oczywiscie dowierce jeszcze jakies otwory pod elektronike itd. Calosc ok 25 x 25 cm. L4 4 Life
20211107_200116.jpg
20211107_200130.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 07 lis 2021, 22:50
autor: Adinfo
Janek_Porzycz pisze:Dzisiaj powstala plyta nosna jezdzika pizdzika. Oczywiscie dowierce jeszcze jakies otwory pod elektronike itd. Calosc ok 25 x 25 cm. L4 4 Life
Ja tu widzę zaleciałości z reprap - np. "podwójna oś Z z dwoma silnikami ;p".
Zastanawia mnie mocny materiał z jakiego to robisz - jak tym wjedziesz w płot sąsiada czy rozerwie się tylko siatka/wylecą sztachety czy razem za tym również okolniki?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 11:10
autor: aaannnd
Janek_Porzycz pisze: ... "Dla dziecka" ofc :P
]
tylko nie zepsuj zanim dziecko do tego dorośnie :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 15:46
autor: Janek_Porzycz
Po dzisiejszym dlubaniu:
20211108_154404.jpg
20211108_154414.jpg
Jutro przyjdzie material na przednie mocowanka ;)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 16:23
autor: panWiadr0
Do detonator?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 16:34
autor: Janek_Porzycz
HA BRIDŻ :P L298N - mostek H do sterowania silnikami (PWM i kierunek).

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 17:08
autor: Jarewa
Nie myślałem by przerobić i układ przykręcić bezpośrednio do podwozia. A tak radiator będzie się trochę grzał. A potencjał podwozia nie wykorzystany..

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 17:13
autor: Janek_Porzycz
Jarewa pisze:Nie myślałem by przerobić i układ przykręcić bezpośrednio do podwozia. A tak radiator będzie się trochę grzał. A potencjał podwozia nie wykorzystany..
uklad moze miec obciazenie 2x 2A a bedzie mial 2 x 1.2A MAX. Bedzie dobrze :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 20:32
autor: instaltech
bootboy pisze:
No i jak tam - odebrana, przetestowana? Chwal sie:) BTW - ma opcje recznego sterowania czy 'tylko' CNC?
Tokarka odebrana,
Jeździ na aucie od piątku :fool: Jutro planuję ustawić.
Dzisiaj dokończyłem stół oraz doprowadziłem zasilanie do garażu (niespodzianką było 400v)
Jest możliwość sterowania ręcznego (oczywiście z klawiszy poprzez podłączonego kompa)
Problemem jest brak dostępnego post procesora dla programu Fusion 360 dlatego nie mogłem dokładnie jej przetestować przy odbiorze.
Panowie z LF piszą g-cody ręcznie w notatniku :fool:
Wrzuciłem temat na cnc info ale może i tutaj ktoś pomoże?

Na pocieszenie zdjęcie własnoręcznie wykonanego stołu.
Jak jutro ustawię tokarę to wrzucę może jakiś krótki filmik z testów.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 20:38
autor: Janek_Porzycz
Mi zrobili PP pod f360. Popros ich to zrobia :P W gruncie rzeczy to chyba zadna filozofia.
PS. Zakladaj o niej nowy temat. Z przyjemnoscia sie poczyta

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 lis 2021, 20:43
autor: instaltech
Napisali do Adama od PikoCNC - czekamy na odpowiedź.
Może to i żadna filozofia ale dla mnie czarna magia, ledwo Fusion ogarniam a co dopiero edytować PP.
Albo sprawę przedstawić prosto - dokupię frezarkę jak załatwią PP pod tokarkę :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 09 lis 2021, 11:12
autor: bootboy
To teraz pytanie - co tam siedzi w środku? Co jest bazą tej tokarki, jakiś chińczyk?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 09 lis 2021, 15:44
autor: Janek_Porzycz
PikoCnc. Polska produkcja. Tymczasem progress na dzisiaj:
20211109_153418.jpg
Musze jeszcze wykminic mocowanie tego nrfa z antena. Raczej wydrukuje ten element. No i frezowanie klapki na pakiet. Kurna moglem kupic ta zgrzewarke do ogniw. A tak to bede lutowal ;(

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 09 lis 2021, 16:05
autor: mcxmcx
bootboy pisze:To teraz pytanie - co tam siedzi w środku? Co jest bazą tej tokarki, jakiś chińczyk?

piko to sterownik.
pytanie bylo o mechanike.

daj zdjecia dokladniejsze.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 09 lis 2021, 16:18
autor: Janek_Porzycz
mcxmcx pisze:
bootboy pisze:To teraz pytanie - co tam siedzi w środku? Co jest bazą tej tokarki, jakiś chińczyk?

piko to sterownik.
pytanie bylo o mechanike.

daj zdjecia dokladniejsze.

No roznie to bylo mozna interpretowac. Najlepiej sobie sprawdzic na allegro na aukcji :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 lis 2021, 21:50
autor: Janek_Porzycz
Mowcie mi Jan Pajonk 2. Zaczynam tkac pajeczyne:
20211110_214818.jpg
20211110_214747.jpg
20211110_214759.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 lis 2021, 22:05
autor: panWiadr0
Tam w środku będzie ładunek?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 lis 2021, 22:06
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:Tam w środku będzie ładunek?
tak ten rozowy ladunek milosci :>

o taki:
pokrywa.png

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 lis 2021, 22:17
autor: annon
Nie lepiej zamiast nrf po bluetooth sterować?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 lis 2021, 22:24
autor: Janek_Porzycz
Nrf ma zajebisty zasieg :P Planuje tu zrobic jeszcze ramie z chwytakiem no i mam gdzies kamerke analogowa :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 lis 2021, 22:34
autor: annon
Chwytak do pieluch :cool2:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lis 2021, 08:41
autor: Jarewa
A czemu "to" nie skręca??

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lis 2021, 08:48
autor: Janek_Porzycz
Jarewa pisze:A czemu "to" nie skręca??
Cholera wiedzialem ze o czyms zapomnialem ;)

Bedzie skrecac jak czolg. Jedna strona bedzie sie krecic wolniej a 2 szybciej, lub w przeciwnych kierunkach gdy stoi w miejscu.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lis 2021, 08:52
autor: mcxmcx
za chwile kolega odkryje omni whell

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lis 2021, 09:05
autor: Janek_Porzycz
mcxmcx pisze:za chwile kolega odkryje omni whell
O. A wiesz ze nie widzialem tego wczesniej?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lis 2021, 09:13
autor: Jarewa
No i dupa będzie zmiana kół :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lis 2021, 09:18
autor: Janek_Porzycz
Jarewa pisze:No i dupa będzie zmiana kół :D
Nie będzie. Ale ciekawe:

https://youtu.be/VfuA2EqaIso

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 lis 2021, 23:21
autor: Janek_Porzycz
Dzisiejsze wygibasy:
Tutaj juz tylko pajeczyna pozostala:
20211111_231411.jpg
20211111_231428.jpg
A tutaj wlacznik, kamerka i ramie chwytaka ktorego zalazek juz jest.
20211111_231625.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 lis 2021, 12:31
autor: Janek_Porzycz
Elo, dzisiaj udalo mi sie napisac na szybko nadajnik i odbiornik. Jakby ktos chcial to wklejam kod:

NADAJNIK:

Kod: Zaznacz cały

#include <SPI.h>                            //dodaj obsługę biblioteki SPI
#include <nRF24L01.h>                       //dodaj bibliotekę obsługującą moduł
#include <RF24.h>                           //dodaj bibliotekę główną modułów RF24
  
const uint64_t pipe = 0x1CF8361637LL;       //kod kanału
 
const int potX = A0; // przód i tył
const int potY = A1; // lewo i prawo
int potXv = 0;
int potYv = 0;
RF24 radio(7, 8);                          //tworzymy instancje komunikacji
 
int radio_O[12];                                 //utwórz tablicę jednoelementową o nazwie pot
 
void setup()  
{
   
  pinMode(potX,INPUT);              //ustaw potencjometr jako wejście
  pinMode(potY,INPUT);

  radio.begin();                            //uruchom moduł
  radio.setDataRate(RF24_2MBPS);            //ustaw prędkość transmisji na 2Mb/s
  radio.setPALevel(RF24_PA_HIGH);           //ustaw wzmocnienie modułu radiowego na wysokie
  radio.openWritingPipe(pipe);              //rozpocznij transmisję
  radio.stopListening();
  
}
 
 
void loop()   
{

//JAZDA
//L298N PRAWY  
(potXv) = analogRead(potX);
(potYv) = analogRead(potY);

//STOP
 if ((potXv) < 540 && (potXv) > 483  && (potYv) < 540 && (potYv) > 483 ) {
      radio_O[0]= 0;
      radio_O[1]= LOW;
      radio_O[2]= LOW;
      radio_O[3]= LOW;
      radio_O[4]= LOW;
      radio_O[5]= 0;
      radio_O[6]= 0;
      radio_O[7]= LOW;
      radio_O[8]= LOW;
      radio_O[9]= LOW;
      radio_O[10]= LOW;
      radio_O[11]= 0;
 }
//STOP KONIEC

//PRZOD
 if ((potXv) >= 540 && (potYv) < 540 && (potYv) > 483 ) {

      radio_O[0]= (potXv);
      radio_O[0]= map(radio_O[0], 540, 1023, 60, 255);
      radio_O[1]= HIGH;
      radio_O[2]= LOW;
      radio_O[3]= HIGH;
      radio_O[4]= LOW;
      radio_O[5]= (potXv);
      radio_O[5]= map(radio_O[5], 540, 1023, 60, 255);
      radio_O[6]= (potXv);
      radio_O[6]= map(radio_O[6], 540, 1023, 60, 255);
      radio_O[7]= HIGH;
      radio_O[8]= LOW;
      radio_O[9]= HIGH;
      radio_O[10]= LOW;
      radio_O[11]= (potXv);
      radio_O[11]= map(radio_O[11], 540, 1023, 60, 255);
      
      }
//PRZOD KONIEC

//TYŁ
if ((potXv) <= 483 && (potYv) < 540 && (potYv) > 483 ) {

      radio_O[0]= (potXv);
      radio_O[0]= map(radio_O[0], 483, 0, 60, 255);
      radio_O[1]= LOW;
      radio_O[2]= HIGH;
      radio_O[3]= LOW;
      radio_O[4]= HIGH;
      radio_O[5]= (potXv);
      radio_O[5]= map(radio_O[5], 483, 0, 60, 255);
      radio_O[6]= (potXv);
      radio_O[6]= map(radio_O[6], 483, 0, 60, 255);
      radio_O[7]= LOW;
      radio_O[8]= HIGH;
      radio_O[9]= LOW;
      radio_O[10]= HIGH;
      radio_O[11]= (potXv);
      radio_O[11]= map(radio_O[11], 483, 0, 60, 255);
      
      }
//TYŁ KONIEC

//LEWO
if ((potYv) <= 483 && (potXv) < 540 && (potXv) > 483 ) {

      radio_O[0]= (potYv);
      radio_O[0]= map(radio_O[0], 483, 0, 60, 255);
      radio_O[1]= HIGH;
      radio_O[2]= LOW;
      radio_O[3]= HIGH;
      radio_O[4]= LOW;
      radio_O[5]= (potYv);
      radio_O[5]= map(radio_O[5], 483, 0, 60, 255);
      radio_O[6]= (potYv);
      radio_O[6]= map(radio_O[6], 483, 0, 60, 255);
      radio_O[7]= LOW;
      radio_O[8]= HIGH;
      radio_O[9]= LOW;
      radio_O[10]= HIGH;
      radio_O[11]= (potYv);
      radio_O[11]= map(radio_O[11], 483, 0, 60, 255);
      
      }
//LEWO KONIEC

//PRAWO
if ((potYv) >= 540 && (potXv) < 540 && (potXv) > 483 ) {

      radio_O[0]= (potYv);
      radio_O[0]= map(radio_O[0], 540, 1023, 60, 255);
      radio_O[1]= LOW;
      radio_O[2]= HIGH;
      radio_O[3]= LOW;
      radio_O[4]= HIGH;
      radio_O[5]= (potYv);
      radio_O[5]= map(radio_O[5], 540, 1023, 60, 255);
      radio_O[6]= (potYv);
      radio_O[6]= map(radio_O[6], 540, 1023, 60, 255);
      radio_O[7]= HIGH;
      radio_O[8]= LOW;
      radio_O[9]= HIGH;
      radio_O[10]= LOW;
      radio_O[11]= (potYv);
      radio_O[11]= map(radio_O[11], 540, 1023, 60, 255);
      
      }
//PRAWO KONIEC

  //wysyłanie danych
  radio.write(radio_O, sizeof(radio_O));          //wyslij zmienną pot z odpowiadającą jej długością
          
}
ODBIORNIK:

Kod: Zaznacz cały

#include <SPI.h>                            //dodaj obsługę biblioteki SPI
#include <nRF24L01.h>                       //dodaj bibliotekę obsługującą moduł
#include <RF24.h>                           //dodaj bibliotekę główną modułów RF24
const uint64_t pipe = 0x1CF8361637LL;       //kod kanału
RF24 radio(7, 8);                          // CE, CN tworzymy instancje komunikacji
int radio_O[12];    //utwórz tablicę

//NRF24L01 PRAWY
int ENA_P = 12;
int IN1_P = 14;
int IN2_P = 16;
int IN3_P = 15;
int IN4_P = 17;
int ENB_P = 13;

//NRF24L01 LEWY
int ENA_L = 10;
int IN1_L = 18;
int IN2_L = 20;
int IN3_L = 19;
int IN4_L = 21;
int ENB_L = 11;

void setup()
{
  
//L298N PRAWY
  pinMode(ENA_P, OUTPUT); //predkosc
  pinMode(IN1_P, OUTPUT); //kierunek
  pinMode(IN2_P, OUTPUT); //kierunek
  pinMode(IN3_P, OUTPUT); //kierunek
  pinMode(IN4_P, OUTPUT); //kierunek
  pinMode(ENB_P, OUTPUT); //predkosc
  analogWrite(ENA_P, 0);
  digitalWrite(IN1_P, LOW);
  digitalWrite(IN2_P, LOW);
  digitalWrite(IN3_P, LOW);
  digitalWrite(IN4_P, LOW);
  analogWrite(ENB_P, 0);
//L298N LEWY
  pinMode(ENA_L, OUTPUT); //predkosc
  pinMode(IN1_L, OUTPUT); //kierunek
  pinMode(IN2_L, OUTPUT); //kierunek
  pinMode(IN3_L, OUTPUT); //kierunek
  pinMode(IN4_L, OUTPUT); //kierunek
  pinMode(ENB_L, OUTPUT); //predkosc
  analogWrite(ENA_L, 0);
  digitalWrite(IN1_L, LOW);
  digitalWrite(IN2_L, LOW);
  digitalWrite(IN3_L, LOW);
  digitalWrite(IN4_L, LOW);
  analogWrite(ENB_L, 0);
  
  radio.begin();                            //uruchom moduł
  radio.setDataRate(RF24_2MBPS);            //ustaw prędkość transmisji na 2Mb/s
  radio.setPALevel(RF24_PA_HIGH);           //ustaw wzmocnienie modułu radiowego na wysokie
  radio.openReadingPipe(1, pipe);           //zacznij odczyt z kanału o danym kodzie
  radio.startListening();                   //zacznij odczyt danych

}


void loop()
{
  if ( radio.available() )                  //jeżeli są jakieś dane do odczytu
  {

    radio.read( radio_O, sizeof(radio_O) );       //odczytaj dane i zapisz je do zmiennej radio
//JAZDA 
//L298N PRAWY
  analogWrite(ENA_P, radio_O[0]);
  digitalWrite(IN1_P, radio_O[1]);
  digitalWrite(IN2_P, radio_O[2]);
  digitalWrite(IN3_P, radio_O[3]);
  digitalWrite(IN4_P, radio_O[4]);
  analogWrite(ENB_P, radio_O[5]);
//L298N LEWY
  analogWrite(ENA_L, radio_O[6]);
  digitalWrite(IN1_L, radio_O[7]);
  digitalWrite(IN2_L, radio_O[8]);
  digitalWrite(IN3_L, radio_O[9]);
  digitalWrite(IN4_L, radio_O[10]);
  analogWrite(ENB_L, radio_O[11]);
  }
}
Filmik z pierwszej jazdy:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=H_0RXvUsspk

Mocny jest skubaniec ;) W dalszej perspektywie chwytak.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 lis 2021, 15:02
autor: morf
Dawaj kamerkę fpv i jakoś nadajnik 5.8 albo co tam masz pod ręką i w drogę!
Ewentualnie ardurover i misje :-)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 lis 2021, 15:31
autor: Janek_Porzycz
morf pisze:Dawaj kamerkę fpv i jakoś nadajnik 5.8 albo co tam masz pod ręką i w drogę!
Ewentualnie ardurover i misje :-)
No wlasnie mam gdzies fpv z nadajnikien i odbiornikiem do telefonu. Dzialalo to fajnie ale nie moge znalezc. ;)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 lis 2021, 17:50
autor: Janek_Porzycz
Ha! Znalazlem ;)
20211114_164201.jpg
20211114_174810.jpg
No i znowu trza jakies mocowanie wykombinowac

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lis 2021, 13:10
autor: Janek_Porzycz
Po krotkim okresie uzytkowania zauwazylem pewien problem. Ze wzgledu na wage robota ciezar nie moze byc oparty na osiach silnikow. Powoli pojawiaja sie male luzy co moze doprowadzic do uszkodzenia. W zwiazku z tym zaprojektowalem nowe osie, mocowanie i obudowe lozyska ;> Tera bedzie tak:
naped.png
20211117_002220.jpg
stej tjuned ;]

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lis 2021, 13:58
autor: konradsdev1
A nie myślałeś żeby dodać ruchome mocowania silników i amortyzację? Ośki oczywiście powinny być krótsze.
Pololu Dagu Wild Thumper 4WD
Pololu Dagu Wild Thumper 4WD
https://www.pololu.com/product/1567

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lis 2021, 14:13
autor: dziobu
I to będzie ten Polski Samochód Elektryczny co go nam władza obiecała?
W sumie to wybiegłeś przed szereg - ten Twój już jeździ...


btw.
Przewidujesz karoserię dla niego? I takie bajery jak światła?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lis 2021, 14:18
autor: aaannnd
jakiś wyświetlacz ledowy, matrix albo coś

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lis 2021, 17:20
autor: Janek_Porzycz
dziobu pisze:I to będzie ten Polski Samochód Elektryczny co go nam władza obiecała?
W sumie to wybiegłeś przed szereg - ten Twój już jeździ...


btw.
Przewidujesz karoserię dla niego? I takie bajery jak światła?
XDD

nie przewiduje. Bedzie jeszcze tylko chwytak na serwach ale jak to mowia "synek tu to trzeba na spokojnie..."



Co do zawieszenia to - myslalem, ale uznalem je za zbedne przy tych predkosciach i troche mi sie nie chcialo nad nim myslec.

Aktualnie mocowanka i oski wygladaja tak:
20211117_165425.jpg
Od gory doszlo mocowanko nadajnika FPV i mocowanie pierwszego serwa do testow
20211117_165558.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lis 2021, 17:24
autor: dziobu
To może w ramach amortyzacji zrób mu drukowane opony z elastycznymi felgami.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 lis 2021, 17:33
autor: Janek_Porzycz
dziobu pisze:To może w ramach amortyzacji zrób mu drukowane opony z elastycznymi felgami.
Te kola sie sprawdzaja. Opona ma ok 3 cm wysokosci i jest jak "balon".

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lis 2021, 21:55
autor: Janek_Porzycz
Skonczone. "sztywniutko jest szefie"
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lis 2021, 22:04
autor: Adinfo
Janek_Porzycz pisze:Skonczone. "sztywniutko jest szefie"
No to żona też będzie zadowolona, o ile posprzątasz te wióry/pył - odkurzacz specjalny se jeszcze kup ;p

Stabilny napęd w autobocie gites!

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lis 2021, 22:09
autor: Janek_Porzycz
Mam taki busza co bateria pasi od wkretarki i sie w szufladzie w zabudowie miesci, a frezuje nie tam gdzie mieszkam ;p

Btw od niedawna zaczalem zbierac wior. Chyba jakis piecyk do topienia coraz bardziej zaczyna chodzic mi po glowie :)
20211118_220606.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 lis 2021, 23:19
autor: panWiadr0
Adinfo pisze:
Janek_Porzycz pisze:Skonczone. "sztywniutko jest szefie"
No to żona też będzie zadowolona, o ile posprzątasz te wióry/pył - odkurzacz specjalny se jeszcze kup ;p

Stabilny napęd w autobocie gites!
Człowieku, on całe mieszkanie wybudował pod te frezarkę! Normalnie pustostan, trzeba go namierzyć i przenieść swoje graty.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 lis 2021, 00:14
autor: mcxmcx
ja sie wyprowadzilem, bo żonie tokarka zaczela przeszkadzac.

teraz mam sypialnie jak trzeba a w salonie warsztat.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 23 lis 2021, 23:54
autor: Janek_Porzycz
Powstala podstawa ramienia chwytaka. Os osadzona jest na lozysku zeby nie nadwyrezac serwa. Narysowalem zebatki z backlashem 0.6 mm.
20211123_232004.jpg
20211123_232016.jpg

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ZPTa1C8GgWA

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 lis 2021, 07:45
autor: panWiadr0
Kawał dobrej,nikomu nie potrzebnej roboty! :git:

Czemu tych kół nie zrobiłeś z POM? To je amelinium...

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 lis 2021, 08:08
autor: Adinfo
Dobra robota, mocne to na bank będzie i fajnie wycięte jak na początki zabawy z tym CNC, szybko się uczysz - widać postępy.
panWiadr0 pisze:Czemu tych kół nie zrobiłeś z POM? To je amelinium...
On to przeca chce mieć mocne, żeby beczki z browcem ten robot przywoził i ramieniem go poił - tego robota mu do zestawu do warzenia piwa brakowało wcześniej.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 25 lis 2021, 23:27
autor: Janek_Porzycz

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 gru 2021, 22:23
autor: Janek_Porzycz
Prace nad robotem chwilowo zwolnily, ale zrobilem troche porządku z osprzetem frezarki :
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
No i ten... Nie wiem jak to powiedziec XD Zaczalem budowac piec do topienia aluminium.
5.jpg
Zacząłem to dobre okreslenie gdyz zabraklo zaprawy szamotowej...
6.jpg
Stoi to teraz tak w pokoju bez ogrzewania i mam nadzieje ze nie związe do wtorku az dojdzie paczka do paczkomatu XD ( Jest spora szansa ze sie uda bo jest to zaprawa gotowa ktora dlugo schnie w normalnych warunkach)
7.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 gru 2021, 12:45
autor: Adinfo
Janek_Porzycz pisze:No i ten... Nie wiem jak to powiedziec XD Zaczalem budowac piec do topienia aluminium.
Skoro będziesz wytapiał jednak odlewy z amelinium to nie będzie Ci już potrzebna LF Lite 1 ? - kiedy i za ile ją wystawisz?

Osprzęt widzę fajnie poukładany, będzie łatwiej szukać, jak znam życie będzie Ci tego przybywać.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 gru 2021, 14:26
autor: panWiadr0
Zamkną go zobaczycie. Za jakiś czas ktoś z sąsiadów go podpierdoli i skończy się dzień dziecka. Ja swój piec zaczynam budować na wiosnę

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 gru 2021, 15:39
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:Zamkną go zobaczycie. Za jakiś czas ktoś z sąsiadów go podpierdoli i skończy się dzień dziecka. Ja swój piec zaczynam budować na wiosnę
Ale z czym mnie podpierdoli? :P Frezowania nie slychac. Nakurwiam nawet po 1 w nocy i sprawdzałem to wielokrotnie. No chyba ze chodzi Ci o wytop metali kolorowych na balkonie to fakt moze to byc problematyczne XDDD Dlatego raczej wytop bedzie na dzialce

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 05 gru 2021, 15:49
autor: Andrzej_W
Wytop zrób w kibelku :DD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 gru 2021, 15:24
autor: Janek_Porzycz
Miki nawiozl troche szpeju:
20211208_150821.jpg
No i piec dolany. Zdazylem :)
20211207_125921.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 08 gru 2021, 21:30
autor: Janek_Porzycz
aaannnd'owe blaszki z dzisiejszego strugania:
20211208_212613.jpg
20211208_212559.jpg
20211208_212623.jpg
20211208_212534.jpg
20211208_212545.jpg
... i jak mawia klasyk: "moze i chujowo ale za to drogo" :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 09 gru 2021, 11:34
autor: aaannnd
Normanie już chciałem dać lajka, ale przeczytałem ostatnie zdanie :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 09 gru 2021, 11:40
autor: Janek_Porzycz
Nie martw sie u mnie jak u proboszcza "co laska*"
20211209_114047.jpg













*Nie mniej jak tysiac XD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 gru 2021, 00:15
autor: Janek_Porzycz
Jeszcze troche nowego szpeju:
20211210_001149.jpg
20211210_001158.jpg
Okazyjnie nabyta pila tasmowa zjada alu jak zla. Oczywiscie konstrukcja z gownolitu ale jako szpej okolofrezarkowo hobbystyczny sprawdze sie bardzo spoko

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 gru 2021, 09:49
autor: panWiadr0
Bez młota nie robota :git:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 gru 2021, 12:38
autor: Janek_Porzycz
No i 2 partia pierdolek aaannndowych:
20211210_123711.jpg
20211210_123640.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 gru 2021, 12:51
autor: panWiadr0
To jeszcze potrzebujesz kupić gratowniki judeickiej Nogi.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 gru 2021, 16:05
autor: Andrzej_W
NOGA jest świetna używam w pracy. Nawet już zużyte ostrza jeszcze dają radę.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 gru 2021, 18:14
autor: epon
Andrzej_W pisze:NOGA jest świetna używam w pracy. Nawet już zużyte ostrza jeszcze dają radę.
A jak fajnie tnie ręce jak pęka ostrze

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 gru 2021, 10:43
autor: Janek_Porzycz
epon pisze:
Andrzej_W pisze:NOGA jest świetna używam w pracy. Nawet już zużyte ostrza jeszcze dają radę.
A jak fajnie tnie ręce jak pęka ostrze
W jakich okolicznosciach to moze peknac? ;) Btw mam fazowniki ale tu nie uzywalem

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 gru 2021, 16:41
autor: epon
Janek_Porzycz pisze:
epon pisze:
Andrzej_W pisze:NOGA jest świetna używam w pracy. Nawet już zużyte ostrza jeszcze dają radę.
A jak fajnie tnie ręce jak pęka ostrze
W jakich okolicznosciach to moze peknac? ;) Btw mam fazowniki ale tu nie uzywalem
Stępione ostrze i zbyt mocno dociśnięte, w pracy ostrzyliśmy więc było zbyt cienkie, czasami potrafiło się omsknąć z krawędzi.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 11 gru 2021, 17:15
autor: Andrzej_W
A takie buty :D ja jakoś żadnego nie ostrzyłem najczęściej używam go do aluminium bo resztę traktuję po chamsku szlifierką :DD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 gru 2021, 19:15
autor: Janek_Porzycz
Jeszcze troche nikomu niepotrzebnej roboty :D Pierwsze elementy chwytaka.
20211213_191303.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 00:24
autor: instaltech
W nawiązaniu do mnóstwa pytań o tokarkę:
https://www.youtube.com/watch?v=YuoSsLIhuDM

Janek - robisz bardzo dobrą robotę na tej Lite 1 !

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 08:56
autor: sobal
Super robota. Czy mógłbyś więcej powiedzieć o prędkościach roboczych, głębokości jednego przebiegu i tego jakim frezem lecisz? Czy gwintujesz ręcznie, czy na maszynie?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 09:03
autor: panWiadr0
Jak mogę coś zasugerować... najpierw fazuj krawędzie otworu, potem gwintuj.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 09:05
autor: aaannnd
Wydaje mi się, że przebieg w jedną stronę jest głebszy niż w drugą, bo jak zeszlifowywałem wzorek po frezie to wyszły prążki szerokości freza. Także frezowanie płaskich blach to się chyba mija z celem i dokłada zbędnej roboty przy obróbce końcowej.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 10:03
autor: Janek_Porzycz
aaannnd pisze:Wydaje mi się, że przebieg w jedną stronę jest głebszy niż w drugą, bo jak zeszlifowywałem wzorek po frezie to wyszły prążki szerokości freza. Także frezowanie płaskich blach to się chyba mija z celem i dokłada zbędnej roboty przy obróbce końcowej.
Te Twoje byly z blaszki 6 mm pocietej gilotyna. Musialem zebrac ten 1 mm. Może to co piszesz wynika z planowania w obie strony (zaznaczylem w Camie both ways) no i ogolnie ciezko takie plaskie i cienkie blachy mocowac do stolu. W tym wypadku po planowaniu i nawierceniu otworow przykrecilem detal do plyty meblowej przed konturem. Wez sie pochwal jak bedziesz miał na gotowo poskręcane :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 10:07
autor: Janek_Porzycz
sobal pisze:Super robota. Czy mógłbyś więcej powiedzieć o prędkościach roboczych, głębokości jednego przebiegu i tego jakim frezem lecisz? Czy gwintujesz ręcznie, czy na maszynie?
Zależy :P Przy obrobce zgrubnej frezem 6 mm lece rampa 0,5 mm w alu. Feed około 2000 mm/min. Gwintuje ręcznie. Ustawienia raczej delikatne ale nie zalezy mi by jakos mocniej orać :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 13:48
autor: Janek_Porzycz
Wstępny zamysł jak będzie wyglądało ramie chwytaka. Oczywiście bez samego chwytaka i dodatkowego ramienia poziomującego sam chwytak. Ale nad tym jeszcze musze chwile pokminic ;)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qgXum27-PLY

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 20:21
autor: aaannnd
Janek_Porzycz pisze:... Wez sie pochwal jak bedziesz miał na gotowo poskręcane :P
<chwali się>
jeszcze czekam na właściwe śrubki do naciskania
20211214_192307.jpg
20211214_191709.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 gru 2021, 23:58
autor: Janek_Porzycz
No i bajka ;)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 gru 2021, 23:43
autor: Janek_Porzycz
Juz powoli cos widac. Ramie jednak ma przekladnie 1:2
20211219_233508.jpg
20211219_233501.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 gru 2021, 09:34
autor: panWiadr0
Za śruby bez podkładek powinien być jakiś paragraf!

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 gru 2021, 11:54
autor: aaannnd
Bo to nie śruby, tylko wkręty :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 gru 2021, 12:06
autor: morf
TL;DR; co bedzie robic ten DJ Chwytak?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 gru 2021, 12:36
autor: panWiadr0
morf pisze:TL;DR; co bedzie robic ten DJ Chwytak?
Skreczować linoleum.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 24 gru 2021, 16:23
autor: Janek_Porzycz
Cos tam do przodu


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=64q39qs3rwI

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 25 gru 2021, 20:56
autor: Janek_Porzycz
DJ Chwytak chyba zakonczony:
bydlaq.png
bydlaq2.png

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 27 gru 2021, 16:09
autor: Janek_Porzycz
No i jeszcze troche do przodu. Do wykonania pozostaly jeszcze 3 elementy samego chwytaka.
20211227_150718.jpg

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=i9_O0TbdGa0

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 27 gru 2021, 16:13
autor: panWiadr0
Kiedy w końcu poda piwo?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 gru 2021, 19:51
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:Kiedy w końcu poda piwo?
Jednak poda ;) Przerobilem projekt tak ze rozwarcie szczek bedzie prawie 10 cm. Na uj mi chwytak co nie pojedzie po piwo.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 12:38
autor: Janek_Porzycz
Udalo sie zrobic dzisiaj baze chwytaka.
20211231_122920.jpg
20211231_122557.jpg
20211231_122551.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 14:01
autor: obrms
Pojęcie overengineered nabiera tutaj nowego znaczenia :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 14:13
autor: morf
obrms pisze:Pojęcie overengineered nabiera tutaj nowego znaczenia :D
Pytanie czy z takim ramieniem uchwycona butelka browca nie będzie przeważać :-)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 14:25
autor: Berg
E tam. Piękny. Cegłę da jako przeciwwaga i będzie gites.

https://www.filmweb.pl/film/Finch-2021-840616

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 14:35
autor: Janek_Porzycz
morf pisze:
obrms pisze:Pojęcie overengineered nabiera tutaj nowego znaczenia :D
Pytanie czy z takim ramieniem uchwycona butelka browca nie będzie przeważać :-)
Nie wydaje mi sie. Calosc na oko wazy 4-5 kilo. Ale myslalem o przeciwwadze zeby odciazyc serwa XD Czas pokaze. Ten caly projekt to jedna wielka nikomu niepotrzebna improwizacja :P

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 20:15
autor: Adinfo
morf pisze:Pytanie czy z takim ramieniem uchwycona butelka browca nie będzie przeważać :-)
Na pewno jak przeważy to popłynie drogocenny napój! (gwarantuję, że Janek zdąży przechwycić to w locie)

Przypomina mi ten Twój robot sondy/roboty wysyłane przez wrota w Star Gate SG-1;p

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 20:15
autor: bootboy
Janek, nie spiesz sie tak, Elon powiedzial, ze na Marsa dopiero za 10 - 15 lat a ty juz widze jakis lazik marsjanski klecisz:)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 20:56
autor: Andrzej_W
bootboy pisze:Janek, nie spiesz sie tak, Elon powiedzial, ze na Marsa dopiero za 10 - 15 lat a ty juz widze jakis lazik marsjanski klecisz:)
Jakiego Marsa :DD najważniejsze żeby drogocennych płynów nie rozlewał. Następny upgrade to otwieranie lodówki.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 gru 2021, 21:06
autor: panWiadr0
Pod borową limuzynę się zmieści ?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 03 sty 2022, 18:57
autor: Janek_Porzycz
kurna ;< po tej calej walce okazuje sie ze serwa "lekko ssą pauke" i z cala pewnoscia w obecnej konfiguracji nie dzwigna browara zeby mi przywiezc. Chyba przerobie to na krokowce i ulepie jakies wieksze przelozenia. Projekt stanie sie jeszcze bardziej niepotrzebny i przekombinowany ale czego sie nie robi by robic :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 03 sty 2022, 19:06
autor: dziobu
Serwa, krokowce... idź na całość. Siłowniki pneumatyczne zamontuj :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 03 sty 2022, 19:14
autor: Janek_Porzycz
dziobu pisze:Serwa, krokowce... idź na całość. Siłowniki pneumatyczne zamontuj :)
Ledwo rozchodzilem porazke "serw" :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 03 sty 2022, 19:38
autor: Andrzej_W
Może jakieś przełożenie dać ?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 03 sty 2022, 19:51
autor: Janek_Porzycz
Andrzej_W pisze:Może jakieś przełożenie dać ?
no ale serwo ma tylko 180 stopni ruch :<

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2022, 00:36
autor: mcxmcx
serwo sie kreci bez ograniczen, wystarczy wyjac potencjometr ;)

serwo 360

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2022, 07:01
autor: Janek_Porzycz
No tak ale po przerobce tracisz sprzezenie zwrotne odpowiadajace za pozycjonowanie wiec w tym przypadku traci to sens

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2022, 08:54
autor: dziobu
Wstaw tam inny potencjometr :p Wieloobrotowe też są, choć wtedy pewnie stracisz na dokładności pozycjonowania.

Masz jeszcze siłowniki elektryczne.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2022, 11:29
autor: mcxmcx
Janek_Porzycz pisze:No tak ale po przerobce tracisz sprzezenie zwrotne odpowiadajace za pozycjonowanie wiec w tym przypadku traci to sens
potencjometr montujesz na osi obrotu ramienia.

dalej masz pozycje i duzo wiecej mocy.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 11:30
autor: Janek_Porzycz
Pytanie z innej beczki.

Chcialbym napisac proste macro do uzycia w pluginie mpg w pikocnc
tu manual pisania macro : http://www.pikocnc.com/download/Macro_manual_v4.pdf
a tu opis pluginu : http://www.pikocnc.com/download/XHC_WHB04B_4.pdf

To co chce zrobic to przypisac wlacz/wylacz wrzeciono pod przycisk w zadajniku. M3 i M5 jednym slowem. Nie mam pojecia jak to zrobic :D Pomoglby ktos?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 13:47
autor: dziobu
A nie działa samo M3 i M5 jako makro? W ustawieniach manipulatora przypisujesz przyciskowi M3 - to nie działa?


edit.
Jak dla mnie to odpowiedniki skryptów M3 i M5 w tym sofcie powinny wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

// M3 - odpalenie wrzeciona
%
MemoN('SPINDLE', true);
Return; 

Kod: Zaznacz cały

// M5 - zatrzymanie wrzeciona
%
MemoN('SPINDLE', false);
Return; 
Kody zapisujesz do plików tekstowych w podkatalogu Macros (1 strona opisu) a w ustawieniach, zamiast powyższego M3 i M5, wpisujesz nazwy makr czyli pewnie nazwy plików.
Nie mam tego programu i przykładów jakie tam ponoć gdzieś są, ale wg tego co jest w dokumentacji to powyższe skrypty mają szansę działać.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 16:12
autor: mie3yslav
mcxmcx pisze:
potencjometr montujesz na osi obrotu ramienia.

dalej masz pozycje i duzo wiecej mocy.
Ale taka przeróbka wymagała by IMHO zmiany parametrów PID regulatora.
Oczywiście jakoś to będzie działać.
I jeśli chodzi o ścisłość - mocy od tego nie przybędzie. Zwiększy się siła kosztem szybkości.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 16:13
autor: Janek_Porzycz
Dzieki Dziobu. Zrobilem to tak:

Kod: Zaznacz cały

%
 if OutputN('SPINDLE') then SetMemoN('C_M3',FALSE) else SetMemoN('C_M3',TRUE);
 
moze podpowiesz jak dodac jeszcze po then wartość:

Kod: Zaznacz cały

  SetMemoN('C_M4',FALSE);
zeby sie skladnia nie wywalala ? :P (M4 odpowiada za wlaczenie wrzeciona w 2 strone)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 16:33
autor: Janek_Porzycz
Dobra juz mam :D

Kod: Zaznacz cały

%
 if OutputN('SPINDLE') then begin SetMemoN('C_M3',FALSE); SetMemoN('C_M4',FALSE) end else SetMemoN('C_M3',TRUE);
nie ogarniam pascala

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 16:44
autor: dziobu
Nie bardzo to co zrobiłeś pasuje mi do tego co pisałeś że chcesz zrobić, ale jak działa to OK.
Janek_Porzycz pisze:nie ogarniam pascala
Bo w jednej linii to nic niewidać. Nie wiem czy ichni skrypt na to pozwala ale zapisane odpowiednio staje sie czytelne:

Kod: Zaznacz cały

if OutputN('SPINDLE') then
begin
  SetMemoN('C_M3',FALSE);
  SetMemoN('C_M4',FALSE);
end else
  SetMemoN('C_M3',TRUE);

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 16:59
autor: Janek_Porzycz
Janek_Porzycz pisze:Pytanie z innej beczki.
To co chce zrobic to przypisac wlacz/wylacz wrzeciono pod przycisk w zadajniku. M3 i M5 jednym slowem. Nie mam pojecia jak to zrobic :D Pomoglby ktos?
Moze nie doprecyzowalem. Mialo sprawdzac stan i albo wlaczac albo wylaczac wrzeciono.
Napisalem ciagiem - bo tak :P Tutaj inaczej skladnia wyglada niz w c++ co mnie amatora przyblokowalo

po SetMemoN('C_M4',FALSE); nie moze byc ;

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 20:00
autor: mcxmcx
mie3yslav pisze:
mcxmcx pisze:
potencjometr montujesz na osi obrotu ramienia.

dalej masz pozycje i duzo wiecej mocy.
Ale taka przeróbka wymagała by IMHO zmiany parametrów PID regulatora.
Oczywiście jakoś to będzie działać.
I jeśli chodzi o ścisłość - mocy od tego nie przybędzie. Zwiększy się siła kosztem szybkości.

kolega zaklada ze w serwie jest jakis specjalny regulator pid, a to po prostu ukad nadazny.
zreszta, przy rozwazaniu "czy moge wolniej ale silniej" moc i moment sa równoważne.

Ok, doswiadczenie wskazue, ze wyjecie potencjometra na os ramienia, i zastosowanie serwa bez mechanicznego ogranicznika na zebatkach, pozwala osiagnac duzo wiekszy moment (udzwig) kosztem predkosci (i tutaj druga sprawa, ramię nie porusza sie zbyt szybko ze wzgledu na bezwladnosc).

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 sty 2022, 20:13
autor: Janek_Porzycz
Podoba mi sie ta koncepcja nawet. Musze rozkrecic serwo i nad tym podumac. Ale czy jednak stepper nie bylby lepszy? I tak przerabiac trzeba

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 sty 2022, 15:57
autor: jestan
mcxmcx pisze:Widocznie żona spokojna, to sobie szuka rozrywki...
Właśnie to jest ciekawe... kobieta chyba anielskiej cierpliwości. Moja się piekli, że mam 2 drukarki, ploter i kończę frezarkę, a tu taki kolos w mieszkaniu... ;))

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 sty 2022, 17:19
autor: panWiadr0
jestan pisze:
mcxmcx pisze:Widocznie żona spokojna, to sobie szuka rozrywki...
Właśnie to jest ciekawe... kobieta chyba anielskiej cierpliwości. Moja się piekli, że mam 2 drukarki, ploter i kończę frezarkę, a tu taki kolos w mieszkaniu... ;))
To mieszkanie kochanki.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 sty 2022, 19:40
autor: Janek_Porzycz
jestan pisze:
mcxmcx pisze:Widocznie żona spokojna, to sobie szuka rozrywki...
Właśnie to jest ciekawe... kobieta chyba anielskiej cierpliwości. Moja się piekli, że mam 2 drukarki, ploter i kończę frezarkę, a tu taki kolos w mieszkaniu... ;))
Widzisz wszystko rekompensuje kolos w mieszkaniu :) Nawet na frezare sie zgodzila XD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 25 sty 2022, 14:49
autor: Janek_Porzycz
Na jutro planuje wykonanie takich detali:
2.png
1.png
Czy wymiar 40,1 mm na profil tego typu bedzie ok?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 26 sty 2022, 16:26
autor: Janek_Porzycz
Zupelna jak Rzont - Jak mowi tak zrobił
20220126_162421.jpg
20220126_162541.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 26 sty 2022, 18:11
autor: panWiadr0
I jak? Bardzo lata?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 26 sty 2022, 19:20
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:I jak? Bardzo lata?
Czekam jeszcze na profile :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 26 sty 2022, 23:09
autor: bafunio
Jak długo to frezowales ? Na jakich ustawieniach i jakimi frezami ?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 29 sty 2022, 16:12
autor: Janek_Porzycz
bafunio pisze:Jak długo to frezowales ? Na jakich ustawieniach i jakimi frezami ?
troche za dlugo bo 0,5 mm zbieralem frezem 4 mm F= ok 2200 mm/min

A oto efekt po wykonaniu kolejnych 2 szt:
KURŁA!!! Pasi. Profile idealnie 90 stopni i idealnie identyczny wymiar (w sensie ze takie przyszly z chinczykowa):
20220129_160558.jpg
20220129_160616.jpg
20220129_160656.jpg
Oczywiście jeszcze wiele rzeczy moze pojsc zle ale na tym etapie jestem optymistycznie nastawiony :)

Wiadr0 - nie lata. Beton

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 30 sty 2022, 22:08
autor: panWiadr0
Czemu sloty na paski idą na zewnątrz ramy zamiast do wewnątrz?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 31 sty 2022, 03:38
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:Czemu sloty na paski idą na zewnątrz ramy zamiast do wewnątrz?
Bo to nie sloty na paski tylko na przewody :p

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 01 lut 2022, 14:46
autor: Janek_Porzycz
Profile od Januszpolu doszly dyplomatycznie mowiac w stanie niewystarczajacym wiec je poprawilem w taki sposob:
(wyfrezowalem w mdfie na stole slot o szerokosci 16 cm i glebokosci 5 mm zeby sie nie piescic z ustawianiem kata.)
2.jpg
Pozniej nagwintowalem i mamy skrecona baze przyszlej "drogi krzyzowej" albo moze stolik zrobie? :D
1.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 01 lut 2022, 17:03
autor: panWiadr0
Ale że jesteś leniwy i do tej chwili nie splanowałeś stołu, całe te frezowanie kąta psu w dupę :DD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 01 lut 2022, 17:05
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:Ale że jesteś leniwy i do tej chwili nie splanowałeś stołu, całe te frezowanie kąta psu w dupę :DD
No jak? Na stole mdf i slot w mdf. To przecie sie splanowalo ;)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 lut 2022, 16:30
autor: Janek_Porzycz
Aktualny projekt drukarki crossxy oraz dzisiejsze efekty frezowania.
Drukarka v47.png
Drukarka v47.png
20220206_162354.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 lut 2022, 16:48
autor: Janek_Porzycz
Jak myslicie co w tej konstrukcji jest zle podumane? Co moze pojsc nie tak albo co mozna zrobic lepiej?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 lut 2022, 17:11
autor: Olson
Jeśli wszystko będzie skręcone na beton i nie będzie idealnej pracy 2 silników od 1 osi to przy delikatnym przekoszeniu może tracić kroki.
Wg. mnie przydał by się pasek do synchronizacji silników.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 lut 2022, 18:48
autor: Adinfo
Janek_Porzycz pisze:Jak myslicie co w tej konstrukcji jest zle podumane? Co moze pojsc nie tak albo co mozna zrobic lepiej?
Jak byśmy CI powiedzieli to byś się stoczył i frezarkę sprzedał - dla Ciebie lepiej nie wiedzieć, że wszystko może być nie tak ;p

A tak serio jak wszystko dobrze przemyślałeś i dobrze sfrezowałeś to nie ma się czego bać. To nie pierwsze urządzenie jakie budujesz.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 06 lut 2022, 20:14
autor: maglo18
Czekałem na projekt który biedzie można wyfrezować na cnc :). Fajny pomysł. Moje uwagi to zastanowić się czy da się odchudzić ruchome części. Proponuję uprościć górne mocowanie koła od paska (czerwone zaznaczenie) aby mniej czasu oraz materiału zajmowało wykonanie. Uprościć wykonanie mocowania silników (pomarańczowe zaznaczenie). Jeżeli jest różna wysokość to zrobić kanapkę aby mniej materiału marnować.
InkedDrukarka v47_LI_maglo18.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 15 kwie 2022, 22:59
autor: Zbiq
Mam szybkie pytanko. Możesz napisać, skąd kupiłeś szafę na maszynę cnc? Albo jakie ma wymiary? Chyba też sobie taką wstawię do mieszkania :)

Pozdrowienia !

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 kwie 2022, 08:09
autor: bafunio
Zbiq pisze:Mam szybkie pytanko. Możesz napisać, skąd kupiłeś szafę na maszynę cnc? Albo jakie ma wymiary? Chyba też sobie taką wstawię do mieszkania :)

Pozdrowienia !

Przeczytaj temat od początku , zobaczysz jak powstawała i tam będą wszystkie informacje :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 22 kwie 2022, 11:30
autor: Zbiq
bafunio pisze:
Zbiq pisze:Mam szybkie pytanko. Możesz napisać, skąd kupiłeś szafę na maszynę cnc? Albo jakie ma wymiary? Chyba też sobie taką wstawię do mieszkania :)

Pozdrowienia !

Przeczytaj temat od początku , zobaczysz jak powstawała i tam będą wszystkie informacje :)
No przeczytałem. Modelu ani wymiarów szafy nie znalazłem.

Dzięki,
Mateusz

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 22 kwie 2022, 11:52
autor: ppiszc
Janek_Porzycz pisze:Jak myslicie co w tej konstrukcji jest zle podumane? Co moze pojsc nie tak albo co mozna zrobic lepiej?
Na ramie trzeba dać siakieś zastrzały bo calość może sie kiwać podczas wydruku.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 cze 2022, 21:25
autor: Janek_Porzycz
Kurna patrze na forum i az mi zal dupe sciska. Wszyscy frezujo. Natomiast u mnie doszlo do pewnego "delikatnego" incydentu ze tak powiem... natury ogniowej. Mojego Lite 1 juz nie ma z nami :< Stad tez pragne usprawiedliwic swoja czasowa nieobecnosc na forum ale tak sie wkurwilem ze musialem to rozchodzic przez pare miesiecy :P Aktualnie jestem po remoncie "warsztatu" i planuje LF Advanced 2. Rzucajcie we mnie kamieniami

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 cze 2022, 21:27
autor: obrms
Janek_Porzycz pisze:LF Advanced 2
Skubany. Ciekawe skąd ma na to pienionszki.

Chłodziwo + gąbka?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 cze 2022, 21:29
autor: Janek_Porzycz
obrms pisze:
Janek_Porzycz pisze:LF Advanced 2
Skubany. Ciekawe skąd ma na to pienionszki.

Chłodziwo + gąbka?
Bingo.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 cze 2022, 21:37
autor: panWiadr0
Janek_Porzycz pisze:Kurna patrze na forum i az mi zal dupe sciska. Wszyscy frezujo. Natomiast u mnie doszlo do pewnego "delikatnego" incydentu ze tak powiem... natury ogniowej. Mojego Lite 1 juz nie ma z nami :< Stad tez pragne usprawiedliwic swoja czasowa nieobecnosc na forum ale tak sie wkurwilem ze musialem to rozchodzic przez pare miesiecy :P Aktualnie jestem po remoncie "warsztatu" i planuje LF Advanced 2. Rzucajcie we mnie kamieniami
No to grubo odjebałeś. A już myślałem że kobieta.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 cze 2022, 22:25
autor: Janek_Porzycz
20220607_055404.jpg
20220607_055415.jpg
20220607_055420.jpg
20220607_055430.jpg
20220607_055449.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 cze 2022, 22:30
autor: Pjoter
Czy wytłumaczysz co się stalo? Bo hasło "chłodziwo + gabka" mało mi mowi

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 cze 2022, 22:49
autor: panWiadr0
Pjoter pisze:Czy wytłumaczysz co się stalo? Bo hasło "chłodziwo + gabka" mało mi mowi
Zgadnij :]

viewtopic.php?f=51&t=7905&p=131020#p131020

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 13 cze 2022, 23:26
autor: cardjunk
F

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2022, 02:53
autor: JGFTW

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2022, 07:22
autor: bafunio
[*][*][*][*] obyś zmartwychwstała

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2022, 08:51
autor: aaannnd
Jakiś pomnik jeszcze się należy, i nazwa ulicy przynajmniej.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2022, 10:05
autor: Berg
oj tam, oj tam. Raptem pierwszy dym zaliczyła.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2022, 10:10
autor: Janek_Porzycz
Dzisiaj zajrze do bebechów. Zobaczymy

A i tak mi się przypomniało - gwintowanie na tej frezarce:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1OdgnWqgv6E

Szkoda że tak nie robiłem. Sztos

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 14 cze 2022, 10:12
autor: panWiadr0
Berg pisze:oj tam, oj tam. Raptem pierwszy dym zaliczyła.
Dokładnie, ledwo okopcona.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 16 cze 2022, 10:19
autor: Janek_Porzycz
Kurna chyba faktycznie nie ma wielkiej tragedi. Piko wyglada na cale. Juz sam nie wiem co robic :) Moze bym to sprzedal? Jak myslicie ile to warte?
20220616_101204.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 16 cze 2022, 10:22
autor: mcxmcx
Pierwszy do piko.

Ale na serio, kup falownik, sprawdź wrzeciono. Bo moze byc ok.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 16 cze 2022, 10:24
autor: Janek_Porzycz
Tzn nie samo piko tylko calosc :D a najchetniej calosc bez piko :> wrzeciono jest raczej ok tylko spalil sie plastikowy wentylator od gory ktory dmucha na obudowe. Do srodka na pewno ogien nie wlazl

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 16 cze 2022, 13:21
autor: dziobu
Kratka wygląda OK także falownik będzie dobry. W ogóle elektronika wygląda na nietkniętą i prawdopodobnie jest w pełni sprawna. Jeśli nigdzie nie przetopiło izolacji to nawet większość kabli może zostać. Widywałem sprzęty w znacznie gorszym stanie które normalnie działają :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 16 cze 2022, 21:18
autor: Berg
Nie marudź. Napraw to. Pomaluj. Będzie piękna.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 16 cze 2022, 23:58
autor: Berg
... na zielono. Zielony się nie pali.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 10:50
autor: Janek_Porzycz
Wygrzebalem piko i sterowniki krokowcow. Wygladaja na cale.
Sprzedam to chyba bez elektroniki.
20220617_084451.jpg
20220617_104608.jpg
20220617_104617.jpg
20220617_104635.jpg
20220617_104626.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 10:57
autor: mcxmcx
To okresl cenę.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 14:11
autor: morf
Współczuję tragedii, czym była spowodowana? (Dla osób spoza kręgu CNC okoliczności są trochę nie jasne)
Ps. Zajrzałem w google, serio za ta prosta (na oko) PCB liczą sobie ponad 1k PLN??

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 14:15
autor: Janek_Porzycz
Powodem pozaru byl ogień ;) A tak serio to nie chce sie rozpisywac w watku. Mysle ze ta plytke wzialby teraz znacznie wiecej w perspektywie jej niedostepnosci.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 15:45
autor: obrms
morf pisze:Ps. Zajrzałem w google, serio za ta prosta (na oko) PCB liczą sobie ponad 1k PLN??
Co z tego, że prostą? Nie płacisz za komponenty do jej produkcji tylko pomysł i pracę twórcy. Oraz oprogramowanie które jest tego częścią. 1k PLN za to co oferuję Piko to naprawę niewiele. XXI wiek, a nadal ludziom trzeba takie oczywistości tłumaczyć

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 16:25
autor: Abys
Czasami cena nie idzie w parze z daną rzeczą, też jest XXI wiek i ludzie wciąż klepią gówno i sprzedają je za wygórowaną kwotę i dopiero się człowiek orientuje jak to rozkręci albo poużywa że nie było to warte tych pieniędzy.
Nie dziwię się koledze morf, po prostu macie większe doświadczenie i znacie jej możliwości to i możecie ocenić czy jest tego warta czy nie.
Wytłumaczyłeś, więc jest jasne :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 16:51
autor: Andrzej_W
Szczególnie że wyboru w do maszyn hobbystycznych nie ma za wielkiego.
Jest Mach 3 i 4 , LinuxCNC, GRBL plus przerobiony Marlin.
A PIKO jest oprogramowaniem i elektroniką nie dość że Polską to łączącą to wszystko w całość.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 16:53
autor: Jarewa
Mach jest podobna cena PCB 100zl licencja na program 900zł wiec pikocnc wcale nie odstaje tak cenowo. Jedynie najtańszą alternatywą jest linuxCNC.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 17:05
autor: Janek_Porzycz
Jej fundamentalna zaleta jest program z wbudowanym CAMem i komunikacja po LANie ;)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 17:09
autor: Andrzej_W
Za 100 zł to sterowane przez LPT, sterowane przez USB to parę zł drożej ale niektóre ficzery które ma mach3 nie chcą działać a jak sterowaną przez ethernet jak PIKO Janka to ceny się zaczynają już konkretne.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 17:59
autor: morf
obrms pisze:
morf pisze:Ps. Zajrzałem w google, serio za ta prosta (na oko) PCB liczą sobie ponad 1k PLN??
Co z tego, że prostą? Nie płacisz za komponenty do jej produkcji tylko pomysł i pracę twórcy. Oraz oprogramowanie które jest tego częścią. 1k PLN za to co oferuję Piko to naprawę niewiele. XXI wiek, a nadal ludziom trzeba takie oczywistości tłumaczyć
Spokojnie, dla mnie to nie oczywistości dlatego pytam. Reagujesz jakbyś mial procent od sprzedaży:-)
Nie kazdy jest macherem w CNC, a w świecie druku 3d cena wydaje mi się co najmniej zawyżona. Patrząc że dorównuje cenie duet3.
Nawet nie wiem co robi ta płytka i co się na nią wgrywa.
Nie wiem tez kto to robi i jakie ma zasługi bo nawet nie mają poprawnego certyfikatu SSL na stronie co też jest dziwne w obecnych czasach.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 18:15
autor: dziobu
Oni oferują gotowe rozwiązanie do obsługi frezarki. Odpowiedni sprzęt, dedykowany firmware i dobre narzędzia do ich obsługi ze strony PC. W tym wbudowany CAM. Kupujesz, masz to co trzeba i działa. Przy cenie sprzętu do frezarki (mechanika, wrzeciono, falownik, sterowniki silników) to to Piko zwyczajnie ginie w tłumie.


Poza tym to polski produkt. To o kosztach producenta mówi już samo w sobie.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 cze 2022, 18:40
autor: maglo18
Do frezowania w takich maszynach CNC używa się mgły do chłodzenia. Działa to jak aerozol. Ja używałem czasami denaturatu i jeśli w tym wypadku tak było to mała iskra i mieszanka wybuchowa zapalona.
Co do płytki PikoCNC to cena nie jest za elektronikę tylko za oprogramowanie do sterowania, CAM który dostajemy z płytą i wbudowany PLC w elektronikę.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 cze 2022, 14:43
autor: Cylon
Janek_Porzycz możesz napisać jak sprawowała Ci się ta frezarka przez ostatni rok? Proszę o odpowiedź prywatną?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 cze 2022, 08:16
autor: Janek_Porzycz
Cylon pisze:Janek_Porzycz możesz napisać jak sprawowała Ci się ta frezarka przez ostatni rok? Proszę o odpowiedź prywatną?
Odpisalem na PW ale chyba nie doszlo. Bylem z niej bardzo zadowolony, co mozesz wywnioskowac czytajac ten watek. Dobry i dokladny sprzet ktory przewyzszal moje oczekiwania ;)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 cze 2022, 09:51
autor: Janek_Porzycz
mcxmcx pisze:To okresl cenę.
No dobra. Zeby nie pisac w gieldzie to napisze tutaj. Jakby ktos chcial to za 5 k oddam to co na fotach. Odbior osobisty w Warszawie
20220617_084451.jpg
20220617_085820.jpg
20220617_085829.jpg
20220617_085834.jpg
20220617_085925.jpg
20220617_090019.jpg
20220617_094428.jpg

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 cze 2022, 20:07
autor: Adinfo
Kusząca sprawa, ale moja by mnie z domu wysiedliła + rozwód itp. itd. jak bym to przygarnął. Trochę by się powymieniało i do sklejki, pleksi było by jak złoto ;p
No i osobiście nie chciało by mi się drałować do Wa-wy, jak by to na palecie umieścić i kurierem posłać - ale wagowo na pewno kosmos ;p

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 cze 2022, 20:10
autor: Janek_Porzycz
Jakiej sklejki. Jakiej pleksi. Alu qrła! Ok 100 kilo wazy

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 cze 2022, 20:12
autor: Adinfo
Janek_Porzycz pisze:Jakiej sklejki. Jakiej pleksi. Alu qrła! Ok 100 kilo wazy
No wiadomo, że alu cięło jak złoto, nie bez powodu musiałeś skutecznie chłodzić podczas frezowania :mrgreen: ;p

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 cze 2022, 21:33
autor: obrms
Adinfo pisze:skutecznie chłodzić podczas frezowania :mrgreen: ;p
To chłodzenie było jednak nieskuteczne :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 cze 2022, 10:14
autor: aaannnd
rzekłbym paliło się do chłodzenia :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 cze 2022, 23:15
autor: Berg
przepraszam, nie mogłem się oprzeć:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=s4qSTqCmA9Q

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 23 cze 2022, 09:53
autor: morf
O kurcze to było szybkie:)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2023, 05:58
autor: Sandlarz
Cześć, prośba do kolegi od spalonej frezarki, czy mógłbyś podać jej wymiary ? Przymierzam się do zakupu tego modelu a mam tylko jedno miejsce gdzie mógłbym ją postawić i nie wiem czy się zmieści.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2023, 14:23
autor: Janek_Porzycz
Nie mam już jak sprawdzić. Najlepiej napisac do LF-ów.

PS. Osoba która kupiła frezarkę ode mnie będzie ją sprzedawać ze względu na wyjazd z kraju. Jak jest ktoś chętny do odkupienia to pisać. Frezarka ma już elektronikę chyba na pikoCNC :) !

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2023, 14:53
autor: Zbiq
Cześć wszystkim,

Ja jestem tu dość nowy, bo zajmuję się raczej elektroniką w.cz., ale poszukiwałem frezarki do wykonywania różnych zadań, typu ekrany, czy obudowy do moich układów laserowych. Kupiłem więc frezarkę od @Janek_Porzycz jakieś pół roku temu.

Mój status prac:
1) Przy maszynie nie zrobiłem praktycznie nic, tylko wyciągnąłem nieco spalenizny i zacząłem kompletować brakujące elementy.
2) Kupiłem ostatnio kompletną szafę sterowniczą z pikoCNC na pokładzie (licencja rozszerzona), sterownikami silników krokowych, falownikiem itp. Ta szafa jest nieco nietrafiona, bo jest wielka w stosunku do frezarki i w sumie sterowanie też jest nastawione na większą maszynę. Jednak z braku pikoCNC na rynku i rosnącymi cenami innych gratów, zaryzykowałem. Dałem za nią jakieś drugie 5 tys., no ale też byłem nieco zdesperowany, bo szukałem tego od 4 miesięcy... W każdym razie pozostało okablować i powinno ruszyć bez mrugnięcia. Wydaje mi się, że do szafy wejdzie komputer PC, więc tą nadmiarową przestrzeń można sprytnie wykorzystać.
3) Zaprojektowałem również obudowę, taką do mieszkania, ale z profili Boscha - nie jest to tania zabawa, ale na OLX są firmy, co handlują profilami używanymi. Szerokość szafy to ~80 cm, tak aby przeszła przez futrynę w mieszkaniu. Rysunek w załączeniu, a dla kolegi @Sandlarz plik z fusiona.
Clipboard01.png
W modelu jest inne wrzeciono, bo planowałem wstawić tam 3 kW "mokrego chińczyka".
Do tego planowałem dać jako blat pod CNC płytę 15mm z Ertacetalu, a na ścianki dwie płyty z poliwęglanu komorowego (https://allegro.pl/oferta/poliweglan-ko ... 8994687243), tak, żeby wszedł w profile. Do środka chciałem dać gąbkę, albo coś innego, co by nieco wyciszyło maszynę. Wówczas z plastikiem dookoła + dwoma tubkami sylikonu możny by uzyskać całkiem niezłą szczelność. Być może nawet by wystarczyło do frezowania na mokro.

No i teraz najlepsze - maszyna + szafa są na sprzedaż. Przed świętami zaakceptowałem ofertę pracy w Szwajcarii i jadę pracować w przemyśle fotoniki scalonej (pomiary w.cz. on-wafer). Raczej takiego żelastwa nie będę zabierać :), a żeby stało i rdzewiało też szkoda... Co do ceny, to frezarka stała za 5,5 tys., a szafa za 5 tys. Coś tam mogę urwać, ale to do pogadania, najlepiej mateusz.zbik@gmail.com.

Pozdrowienia,
Mateusz

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2023, 17:02
autor: mcxmcx
sama frezarka to ja tak.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 04 sty 2023, 22:25
autor: Sandlarz
@Zbiq dzięki wielkie za plik, bardzo mi pomogłeś. Ja to się przymierzam do zakupu nowej, nie mam czasu zabardzo na grzebanie i szukanie części a zazwyczaj jest tak, że po drodze jeszcze coś wyjdzie i kwota robi się prawie jak za nową.

Dzięki jeszcze raz.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 sty 2023, 11:52
autor: Zbiq
Jeżeli ktoś by podjechał po maszynę bezpośrednio, to samą frezarkę sprzedam za 5,5 tys, a szafę z Pico, licencją, falownikiem, sterownikami itp. za 3,5 tys.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 10 sty 2023, 14:30
autor: mcxmcx
a dasz radę zapakować na polpalete?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 sty 2023, 21:57
autor: Sandlarz
Cześć, pozwólcie, że pociągnę temat frezarki LF Lite 1 , może ktoś kiedyś jeszcze będzie zastanawiał się nad zakupem. Moja wjechała dobry tydzień temu ale nie miałem czasu jeszcze frezować. Na chwilę obecną tworzę do niej zabudowę. Wybrałem opcję niskiej platformy na kółkach z nakładaną zabudową tak żeby w każdej chwili można było ją zdjąć i mieć pełny dostęp do każdej strony frezarki bez konieczności jej wyciągania (swoje waży). Zostało jeszcze dorobić rozsuwane na boki drzwiczki. Mam nadzieje, że wyrobie się do weekendu i poleci pierwsze frezowanko. Wrócę z info odnośnie pierwszych wrażeń i jakimś wideo :D :D :)

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 sty 2023, 22:43
autor: obrms
Kolejny piroman :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 sty 2023, 07:07
autor: Sandlarz
obrms pisze:Kolejny piroman :D
W najbliższym czasie będzie pracowała głównie.w kompozytach i drewnie z odciągiem, więc może nie je*nie :rotfl:
Nie mam systemu do podawania chłodziwa (brakło już kasy) więc alu narazie odpada. Szczerze mówiąc trochę się przeliczyłem tzn. miało wyjść chociaż trochę ,,kompaktowo" a wyszedł czołg 150kg żeliwa i płyty meblowej na kółkach :shock:
No nic najwyżej niedługo będzie w Trójmieście tanio do kupna prawie nowa frezarka :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 sty 2023, 08:13
autor: Janek_Porzycz
Sandlarz pisze:
obrms pisze:Kolejny piroman :D
miało wyjść chociaż trochę ,,kompaktowo" a wyszedł czołg 150kg żeliwa i płyty meblowej na kółkach :shock:
Obczaj se Advanced 2 u mnie :D To jest turbo ultra Panzerfaustyna 2.0 300 kilo plus :D
Btw. bedzie Ci zajebiscie niewygodnie na takiej wysokosci zabudowy ! Przy dluzszych frezowaniach musisz miec wentylacje do chlodzenia np elektroniki. Poza tym czemu masz dostęp do niej od boku a nie od przodu? :O

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 sty 2023, 09:32
autor: Sandlarz
Janek_Porzycz pisze:
Sandlarz pisze:
obrms pisze:Kolejny piroman :D
miało wyjść chociaż trochę ,,kompaktowo" a wyszedł czołg 150kg żeliwa i płyty meblowej na kółkach :shock:
Obczaj se Advanced 2 u mnie :D To jest turbo ultra Panzerfaustyna 2.0 300 kilo plus :D
Btw. bedzie Ci zajebiscie niewygodnie na takiej wysokosci zabudowy ! Przy dluzszych frezowaniach musisz miec wentylacje do chlodzenia np elektroniki. Poza tym czemu masz dostęp do niej od boku a nie od przodu? :O
Plan był zrobić to formie biurka, na blacie będzie stał laptop podłączony do maszyny i inne szpargały. Ogólnie przyznaje rację ponieważ sam dochodzę do wniosku, że nie był to najlepszy pomysł ale cóż człowiek uczy się na błędach :facepalm:

Panie ja jestem na etapie frezarki w szafie w mieszkaniu na piętrze. Z taką Advanced 300kg+ to żona by mnie przez balkon wyje*bała jeszcze przed wejściem :rotfl:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 sty 2023, 09:47
autor: Janek_Porzycz
Sandlarz pisze:
Janek_Porzycz pisze:
Sandlarz pisze: miało wyjść chociaż trochę ,,kompaktowo" a wyszedł czołg 150kg żeliwa i płyty meblowej na kółkach :shock:
Panie ja jestem na etapie frezarki w szafie w mieszkaniu na piętrze. Z taką Advanced 300kg+ to żona by mnie przez balkon wyje*bała jeszcze przed wejściem :rotfl:
Hehehe :D A czytałeś może ten wątek cały? :D

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 18 sty 2023, 10:00
autor: Sandlarz
Janek_Porzycz pisze:
Sandlarz pisze:
Janek_Porzycz pisze:
Hehehe :D A czytałeś może ten wątek cały? :D
Czytałem, gąbki wygłuszającej na pewno nie kupię :DD

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 sty 2023, 19:03
autor: Sandlarz
Ja już z po pierwszych próbach oczywiście na styropianie,
. Jestem całkowitym świeżakiem w tematach CNC więc trochę musiałem powalczyć z PikoCNC żeby rozkminić co i jak w CAM. Mailem też problemy z rozkminieniem kompensacji ale to trochę z winy Fusiona. Wszystko poszło gładko więc jutro albo w sobotę zarzucam coś poważniejszego w drewnie. Do frezarki wysępiłem kilka frezów więc mam co łamać :crazy2:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 sty 2023, 21:24
autor: Janek_Porzycz
Pamietam jak bylem na tym etapie z obsluga tej maszyny ;) Kompensacje czego rozkminiles?

Co do tej konfiguracji szafkowej to ergonomia jest jaka jest - jak juz sie pewnie przekonales, ale zrob sobie chociaz jakas rewizje zeby mozna bylo widziec co sie dzieje podczas frezowania.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 sty 2023, 22:45
autor: Sandlarz
Janek_Porzycz pisze:Pamietam jak bylem na tym etapie z obsluga tej maszyny ;) Kompensacje czego rozkminiles?

Co do tej konfiguracji szafkowej to ergonomia jest jaka jest - jak juz sie pewnie przekonales, ale zrob sobie chociaz jakas rewizje zeby mozna bylo widziec co sie dzieje podczas frezowania.
Ergonomia jest marna, już zapadła decyzja, że maszyna leci na górę tylko muszę blat wymienić w szafce na mocniejszy.
Mam problem wydaje mi się, że z ustawieniem kompensacji średnicy freza, ponieważ jeśli wygeneruje gcode w Fusion i wczytam do PikoCNC to wychodzą głupoty, natomiast jak wygeneruje kod w CAMie Piko i użyje komendy G41 to wychodzi perfekcyjnie .

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 sty 2023, 23:05
autor: Janek_Porzycz
Ale glupoty widzisz na symulacji w piko czy na styropianie? Bo jak na symulacji to pewnie nr narzedzia w bazie piko sie nie zgadza ;)
A moze wybrales zle narzedzie np w calach a nie mm w f360?

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 19 sty 2023, 23:58
autor: kaluza
Sandlarz pisze:
Janek_Porzycz pisze:Pamietam jak bylem na tym etapie z obsluga tej maszyny ;) Kompensacje czego rozkminiles?

Co do tej konfiguracji szafkowej to ergonomia jest jaka jest - jak juz sie pewnie przekonales, ale zrob sobie chociaz jakas rewizje zeby mozna bylo widziec co sie dzieje podczas frezowania.
Ergonomia jest marna, już zapadła decyzja, że maszyna leci na górę tylko muszę blat wymienić w szafce na mocniejszy.
Mam problem wydaje mi się, że z ustawieniem kompensacji średnicy freza, ponieważ jeśli wygeneruje gcode w Fusion i wczytam do PikoCNC to wychodzą głupoty, natomiast jak wygeneruje kod w CAMie Piko i użyje komendy G41 to wychodzi perfekcyjnie .
Dużo osób ma problem na pieczątki ze zrozumieniem g40/41/42
Zwróć uwagę w camie na kierunki strzałek strona skrawania i kierunek. Jak ustawisz zle to na symulacji z reguły pokaże ,ze wyszło a w rzeczywistości zamiast kontury wychodzi kieszeń :rotfl2:
Ogólnie najprościej skrawanie współbieżne strona skrawania lewa (frez prawa ręka materiał lewa) a kierunek struktury/łańcucha przeciwstawny do ruchu zegara :D chyba prościej się nie da :D pamiętaj ze są różne kompensacje w camach tzw nc i offset o promień narzędzia. Pierwsza czyta z tabeli narzędzi maszyny i generuje to z godów g40/41/42 właśnie a druga to programowa- generuje program odrazu z offsetem średnicy narzędzia co skutkuje brakiem możliwości kompensacji z tabeli maszyny

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 sty 2023, 06:07
autor: Sandlarz
Ale glupoty widzisz na symulacji w piko czy na styropianie? Bo jak na symulacji to pewnie nr narzedzia w bazie piko sie nie zgadza ;)
A moze wybrales zle narzedzie np w calach a nie mm w f360?
W symulacji F360 wychodzi ładnie natomiast później wrzucam symulacje w Piko i wszystko się rozjeżdża. Nr narzędzia już ogarnąłem jak przypisać poprawny :D
Dużo osób ma problem na pieczątki ze zrozumieniem g40/41/42
Zdecydowanie się zgadzam i potwierdzam dla laika ciężko trochę to zrozumieć. Przekopie trochę literatury i będę męczył aż w końcu ogarnę co i jak :geek:

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 20 sty 2023, 06:31
autor: kaluza
Jak będę miał chwile to zerknę jak to F 360 wyglada od wieków do niego nie zaglądałem :D a wrzuć gcode na prosty kwadrat z kompensacja z f360 powiedzmy 20x20 jeden przejazd na głębokość 10 frezem fi10

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 21 sty 2023, 13:22
autor: Sandlarz
Problem okazał się błędami po mojej stronie, co zresztą Fusion sygnalizował na symulacji zmieniając kolor wrzeciona na czerwony tylko ja głupi podkręcałem symulacje i nie wyłapałem tego :facepalm:

Cały projekt "frezarki w szafce" mam ukończony więc małe podsumowanie dla potomnych :D
Ogólnie jestem zadowolony , frezarka przy prędkości wrzeciona 14k i posuwie 5000mm/m w płycie drewnianej generowała dźwięk porównywalny głośnością do odkurzacza (przynajmniej mojego :D ) . Nie ma też problemu z pyleniem, wystarczy włożyć rurę od odkurzacza w drzwiczki i ładnie zbiera, nic nie wydostaję się poza szafkę. Oczywiście nie zaryzykowałbym frezowania z użyciem łatwopalnego chłodziwa 8-) . Jedyny problem to ergonomia i wygoda, niestety trzeba się trochę pogimnastykować, co też raczej zadecyduje nad wyrzuceniem jej w przyszłości jednak na górny blat.

Dziś w formie zabawy i treningu frezowałem miniona widocznego na zdjęciu. Niestety w jednej operacji bodajże frezowania okularów ustawiłem błędne obroty wrzeciona zamiast 14k miałem 1,4k. W trakcie frezowania zagapiłem się na żonę ćwiczącą joge co zakończyło się wyrwaniem elementu z mocowania i zmasakrowaniem górnej powierzchni więc trzeba było ją splanować :DD taka to nauczka na przyszłość.

Re: LF Lite 1 - mała frezarka cnc

: 17 paź 2023, 18:53
autor: qmichalq
Zbiq pisze: 10 sty 2023, 11:52 Jeżeli ktoś by podjechał po maszynę bezpośrednio, to samą frezarkę sprzedam za 5,5 tys, a szafę z Pico, licencją, falownikiem, sterownikami itp. za 3,5 tys.

Aktualne jeszcze ?