Strona 1 z 1

Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 11 cze 2021, 23:01
autor: DjAbra
Witam.
Wpadła mi w łapy ostatnio moja pierwsza drukarka ;) Wcześniej coś tam śledziłem temat druku 3D ale pobieżnie.

Jaki polecacie direct extruder do E3 v2? Byle z możliwością zachowania obecnego BLtocza ;)
myślałem o:

klonie Titana Aero od Trianglelab - https://www.aliexpress.com/item/32815903993.html (przy tym moje pytanie - czy potrzebna by mi wersja v6 czy Volkano?)

"OMG V2-S Extruder" w wersji zakładanej na karecie - https://www.aliexpress.com/item/1005002638534278.html

a może jakieś inne są godnie polecenia i nie ważą tony?

Głównie będę się babrał w PETG, może kiedyś w przyszłości ABS, ale że dopiero zaczynam pozostanę przy PETG.
Oczywiście z powodu takiego typu extrudera założę drugi napęd osi Z.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 08:48
autor: Pjoter
Moje propozycje
- Matrix Extruder od TL
- orbiter + V6 (oba można u TL kupić)

IMHO Titan Aero jest już trochę stary, jego główny minus to problem z montażem. Gigantyczny radiator przeszkadzał mi aby go ładnie zamontować.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 15:53
autor: DjAbra
Albo Matrix montowany jak Titan Aero albo zestaw z V6? jest sens brać heatblock typu volcano?
Znalazłem też takie wynalazki jak BIQU H2 i podobne...
Będę drukował w 99% dla siebie, na czasie mi nie zależy, jedynie na "pięknym" wydruku ;)

A może jako świeżak (nie ten biedronkowy, chociaż nie wiem ;) ) porywam się na starcie z motyką na słońce i na petg (na razie 2 szpule marki DD czekają na rozpakowanie) fabryczna kareta ogarnie w akceptowalnym stopniu?
Się człowiek napalił na zabawę z drukiem 3D i dostał 3.14 erdolca XD

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 16:15
autor: Pjoter
Jeśli nie zależy Ci na czasie tylko na jakości to chyba Matrix Extruder będzie bardziej wszechstronny. No i bardziej kompaktowy. Volcano też służy do do przyspieszenia wydruków. Na początek bym wziął zwykły v6, wymienić na Volcano to wymiana 2 części więc łatwo później dokupić i wymienić w razie potrzeby.

I tak, stockowy ender ogarnie petg bez problemu. Tylko musisz ogarnąć szparke w glowicy. Najlepiej kupić odpowiedni łącznik od TDI-CAD i mieć spokój z tym na zawsze już i się bawić w poprawianie.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 16:26
autor: JGFTW
Sądzę, że direct w Enderze 3 powienien być możliwie jak najlżejszy, więc zaproponowałbym:

- BIQU H2 https://www.aliexpress.com/i/1005002026534800.html
- Sherpa https://www.aliexpress.com/item/1005002192629947.html
(oczywiście może być też podlinkowany przez Pjotera orbiter, są raczej porównywalne)

Ten matrix jest dużo cięższy (ok 0.5kg)

Jeżeli jesteś początkujący (nie jesteś jeszcze w stanie sobie zamodelować/przeprojektować mocowania i/lub wydrukować) to najlepiej jakbyś kupił cały gotowy moduł karetki ekstrudera

Przykładowo z Orbiter:
https://pl.aliexpress.com/item/1005002482029196.html

Możesz poszukać na necie coś ciekawszego - sądzę, że sklepy warte uwagi to Mellow, Trianglelab, Fysetc (z tych biorę najczęściej)

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 17:08
autor: Pjoter
Dobra uwaga JGFTW. Zapomniałem zupełnie o braku podwójnej osi Z. W takim przypadku bym chyba najpierw zrobił drugą oś Z, a następnie wybrał Matrixa mimo wszystko :P

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 17:38
autor: DjAbra
To też napisałem w tytułowym poście, na tyle ile oczytałem się w 3 dni :D na temat drukarek 3D i "dajrekta" to podwójny napęd osi Z będzie najpierw tak czy inaczej. A jak wpadnie jakieś zbędne hajsiwo to będę szukał matrixopodobnych wynalazków.
A ciekawe czy dało by radę orbitera skrzyżować z matrixem :D

Na chwilę obecną z tuningu leci do mnie paczka z niebieską rurką, metalowy zwykły extruder i zapasowe dysze. Magnetyczną podkładkę już mam :)
Szukam też stolarza który wyklepie mi szafkę pod drukarkę :D Jakoś mi nie pasuje miękki "pokrowiec" :)

Pjoter sugerujesz tjuning na fullmetal z tym łącznikiem?

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 18:33
autor: Pjoter
Orbiter - lekki, można szybciej drukować. IMHO najlepiej połączyć z dragon hotend lub v6. Będzie można maskować prędkości na nim. Z guma chyba też sobie poradzisz ale z mniejszą prędkością niż na Matrixie.
Matrix - ekstruder który poradzi sobie z miękka guma (i będziesz mógł ją szybko drukować). Każdy filament przez niego przepuścisz. Ciężki ze względu na silnik. Plus to kompaktowosc i mnogosc rozwiązań tuneli chłodzących bo form factor ma identyczny z hemera.

Teraz lacznik
Jeśli masz bowden to ja polecam heatbreak z oddzielona rurką ptfe.
https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake
Dzięki temu podczas retrakcja nic się nie przesunie. Ograniczeniem jest temp 250 C

Jeśli lecisz w direct to lepiej all metal, wtedy nie masz ograniczenia temperaturowego możesz grzać do 300 C i drukować nylony itp.

All metal + bowden = czopowanie się PLA w heatbreaku.

Kolejne - łączniki rurek ptfe. Jeśli kupisz łącznik od TDI-CAD to kup odpowiednie złączki ptfe od razu. Taki zestaw spowoduje że wyeliminujesz bardzo popularny i upierdliwy problem - przesuwanie się ptfe w hotendzie oraz problem z przesuwająca się ptfe przy ekstruderze. Czyli będziesz mógł dograć retrakcję i nic się w czasie eksploatacji nie zmieni.
https://tdi-cad.pl/czesci/mechaniczne/z ... ciskowa_m6
https://tdi-cad.pl/czesci/mechaniczne/zlaczka__r1_8_4mm
SPRAWDŹ TYLKO CZY TE DWIE CZĘŚCI PASUJĄ DO ENDERA
Ja endera nie mam jakby co :D ale maszynę znam bo ma ja kolega tylko ze juz mocno zmodyfikowaną.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 19:09
autor: DjAbra
Ten łącznik z TDI-CAD robi mi all-metal czy nie? Bo jak tak to niepotrzebnie brałem dla zabawy jedną szpulę pla obok 2x petg na konkretne wydruki :D
Mają też tytanowy, jak coś to ten bym brał ;)

https://www.aliexpress.com/item/1005002638534278.html a testował ktoś ten lub podobny kit? Zestaw DM1 ponoć waży jedynie ~167g ;) a kareta zostaje bez zmian, choć i tak w tym przypadku wydrukował bym osłonę karety stosując wiatraki noctua :D https://www.thingiverse.com/thing:4630748

drukowanie gumy na drukarce - durex ogłasza upadłość XD

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 19:13
autor: dragonn
Ale moment, jeśli weźmie Matrixa albo BIQU H2 to łącznik jest w zestawie i nie pasuje ten co podałeś.
Pjoter pisze:All metal + bowden = czopowanie się PLA w heatbreaku.
Nie zgodzę się z tym, zdecydowanie zbyt duże uproszenie:
All metal + bowden z luźna rurką PTFE i zjebane chłodzenie głowicy = czopowanie się PLA w heatbreaku
Na pewno na bowdenie trudniej ogarnąć PLA z full metal, ale zdecydowanie jest to możliwe.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 19:38
autor: DjAbra
Pjoterowi chodziło o delikatne podrasowanie tego co mam czyli fabrycznego/stockowego zespołu hotend ;) Wiadomo że przy matrixie czy h2 cała kareta idzie do kosza (szuflady ;) ) co wiąże się z kupą kasy :) której na chwilę obecną nie mam, najpierw i tak zapakuje dual Z'ta.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 19:39
autor: Pjoter
Dragon ma racje.
Sprawa łącznika dla mnie była tak oczywista że nie napisałem o tym nic. Linki które podesłałem będą dotyczyły stockowego endera. Przejście na direct eliminuje ich potrzebę zakupu.

Co do czopowanie pla też dragon ma rację. Uprościłem sprawę bo uważam że osobie początkującej, na stockowym enderze trudno będzie ogarnąć heatbreak all metal.

Heatbreak który podlinkowałem nie robił all metal. On rozdziela rurkę ptfe bowden od rurki ptfe w heatbreaku. Nadal to heatbreak z ptfe tylko ze nie musisz się przejmować czy rurką dobrze siedzi. Nie przekraczaj 250C

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 19:47
autor: DjAbra
thx. jak pisałem, TDI-CAD ma też ten łącznik w wersji tytanowej, chyba że ten "tytan" to przerost formy nad treścią to wezmę zwykły.
Te uchwyty bowdena to rozumiem brać 2 sztuki, jeden do karety, jeden do ekstrudera?

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 20:01
autor: Pjoter
Nie bierz tytanowego moim zdaniem, weź ten który podlinkowałem.
Ja osobiście nie widzę różnicy między tytanowy a full metal. I jeden i drugi może powodować problemy z PLA.
I tak uchwytów potrzebujesz dwie sztuki. Ale musisz zobaczyć jakie oraz musisz zobaczyć czy będa pasować do endera.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 21:22
autor: DjAbra
https://ae01.alicdn.com/kf/U66004aa2742 ... cbae0H.jpg dobry pomysł założyć coś takiego?

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 21:59
autor: Pjoter
Ja bym sobie darował. Ale ciekawi mnie opinia innych forumowiczów. Czy nakrętki kasujące luz mają sens? Lepsze sprężyny czy POM?

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 23:02
autor: Andrzej_W
Pjoter pisze:Ja bym sobie darował. Ale ciekawi mnie opinia innych forumowiczów. Czy nakrętki kasujące luz mają sens? Lepsze sprężyny czy POM?

Leżą takie w szufladzie już z pół roku może kiedyś się założy :D

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 23:12
autor: DjAbra
czyli te niwelatory luzu są jak lewatywa - jak nie pomogą, to nie zaszkodzą ;)

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 23:26
autor: Andrzej_W
DjAbra pisze:czyli te niwelatory luzu są jak lewatywa - jak nie pomogą, to nie zaszkodzą ;)
Jak będą badziewne to mogą zaszkodzić, może np. zacinać się nakrętka itp.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 12 cze 2021, 23:40
autor: Pjoter
O ile się orientuję to os Z jest wyjątkowa bo działa równolegle do ciążenia więc luz kasowany jest grawitacyjnie. Natomiast jakby była maszyna cnc że śrubami w osiach X i y to tam kasowanie luzu ma sens.

Ja używam nakrętek z POM w mojej drukarce i sobie chwalę.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 13 cze 2021, 00:31
autor: Grzesinski
Grawitacja kasuje luz ale przy niewielkim przyspieszeniu ruchu osi Z.
Gwałtowny ruch do góry (np. Z-hop) i cała masa zawieszona na ramie X stuka na luzie śruby trapezowej.
Wtedy sprężyna może poprawić sytuację, o ile jest prawidłowo założona i współdziała z grawitacją. W przeciwnym wypadku ułatwia tylko podrzucanie ramy i tworzy drgający amortyzator. Jeśli popatrzy się na zdjęcia kupujących nakrętki POM z kasowaniem na Ali, to co najmniej połowa ma zamontowaną sprężynę jako amortyzator.
Nakrętki POM trochę poprawiają sytuację, maja mniejszy luz no i nie hałasują (stukają). Ale i mniejszą trwałość - u mnie luz POM jest już porównywalny z nakrętką mosiężną. Ale nadal nie stuka.
Niestety w Enderach 3 fabryczny extruder prowadzi filament w takim miejscu, że na sprężynę nie ma miejsca. Trzeba kombinować.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 13 cze 2021, 14:23
autor: Mati
A moim zdaniem robienie na siłę directa (a co za tym idzie dual-z) w drukarce z tak krótkim bowdenem mija się zupełnie z celem, przynajmniej dopóki nie drukujesz intensywnie z materiałów elastycznych.

Warto zaś wywalić stockową karetkę. V6 + heatbreak all-metal tytanowy + mocowanie z kanałami takie jak petsfang, hero me czy inne podobne robi robotę.
Coby nie być gołosłownym, mój enderek na bowdenie z v6 i bez drugiej zetki. Brak problemów z czopowaniem filamentu. Nawet seryjny, plastikowy ekstruder sobie radzi, choć prędzej czy później wleci do niego BMG.
1618867875321.jpg

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 13 cze 2021, 16:34
autor: DjAbra
karetkę to ty zostaw ;) do czegoś te v6 trzeba przykręcić :D sama blacha z rolkami się przyda :D czyli w wersji eko można połasić się na lepszy ekstruder np omg czy inny dual drive lub podobne, klasycznie zamontowane + customowe obudowy karetki. jeszcze jedno, które wiatraki w drukarce są sterowane (PWM itp) a które jedynie ON/OFF? myślałem nad zastosowaniem Noctuy tam gdzie działają on/off, bo na PWM nie znam patentu. Z tego co wydedukowałem to chyba jedynie wiatrak chłodzenia wydruku jest sterowany, reszta albo działa cały czas albo w trybie on/off bez regulacji obrotów.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 13 cze 2021, 17:57
autor: Mati
Blacha z rolkami oczywiście zostaje, ale reszta kosz. Noctua sobie odpuść, drogie i nie warto. SilentiumPC masz za ułamek ceny a równie ciche. Albo Sunon, tylko trzeba wybrać cichy model. PWM jest tylko turbina od chłodzenia wydruku, reszta jest stale włączona.

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 13 cze 2021, 21:59
autor: DjAbra
tak sobie teraz myślę, patrząc na twoją karetę, że nie ma co się spinać, już prędzej bym wsadził hotenda swiss, wchodzi bez adapterów, ponoć fajnie działa, do tego wydrukowana obudowa z nawiewami i nic tylko drukować. co do ekstrudera, to myślałem o my3d OMG v2-S
https://ae01.alicdn.com/kf/H33c5005ffb7 ... 32525K.jpg
https://ae01.alicdn.com/kf/H6237403f2d6 ... 64f79j.jpg

co do wentylatorów to faktycznie można by było by inne zamontować byle nie mniej wydajnie i nie głośniejsze, Sunon obił mi się o uszy :)
zwłaszcza że fajny tuning widziałem odnośnie wentylatorów zasilacza i mainborda -
https://www.thingiverse.com/thing:4627925
albo wersja hardcore
https://www.thingiverse.com/thing:4742032

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 14 cze 2021, 16:36
autor: DjAbra

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 14 cze 2021, 19:06
autor: Pjoter
Hotend - na chwilę obecną ja bym szedł w coś co ma unieruchomienie heatblocku względem radiatora:
- klon Mosquito od Mellow - link
- Dragon hotend od TL - link
Nie ma zdjęć produktów ponieważ amerykanie się biją o patent i jego respektowanie.
Mosquito jest dobrze znany i jest dużo projektów pod niego. Dragon ma taki sam wymiar jak v6 więc z automatu jest pod niego dużo rozwiązań. Zdaje się że oba przeze mnie wymienione pasują do Hero Me Gen5. Ja polecam ten projekt karetki ze względu na masę możliwości.

Ekstruder - nie wiem czemu tak się uparłeś na my3d OMG v2-S. Dla mnie projekt mało znany. "Na dzień dobry" ja polecam BMG od TL (v2 ma ulepszone prowadzenie filamentu, o ile mi wiadomo dostępne jest tylko u TL). Jeśli ktoś ma inne wymagania to wtedy trzeba się zastanowić czy warto wybrać coś innego. BMG ma ten plus że jest dobrze znane, rozpracowane i jest masa rozwiązań pod BMG. Będziesz chciał przejść na direct? Bez problemu, dokupisz tylko lżejszy Nema17 a karetkę znajdziesz w internecie (pierwszy link z Google który mi wyskoczył, nie wiem czy najlepszy dostępny projekt).

Z mojej strony temat już wyczerpany. I z tą wiedzą Cię zostawiam. Dalej rób co chcesz :P

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 14 cze 2021, 20:00
autor: DjAbra
podkusiła mnie waga 64g, i 2 zestawy rolek, BMG ma jeden zestaw rolek prowadzących, ale obie są napędzane i obie mają zęby w miejscu styku z filamentem, OMG to w zasadzie 2x zwykły extruder (jedna rolka ma zęby, druga gładka, jak w zwykłym ekstruderze tyle że w omg mamy to x2) + przełożenie 1:3 (czy tam 3:1). Ile waży BMG od TL bez silnika?
Na chwilę obecną prawie wszystko już wiem, kiedyś może jakieś przyjemne AiO wleci (Hemera, Matrix, lub BIQU H2 itp.) albo dajrekt na V6 z BMG.
Na razie dzięki za namiary na heatbrejka, zapewne się przyda :)

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

: 14 cze 2021, 20:14
autor: epon
Posiadam ten ekstruder my3d OMG v2 i prowadzenie jest dobre, drukowałem TPU. Filament idzie kanałami i i wychodzi bezpośrednio na rolki, nawet miedzy rolkami jest prowadzony kanałem.