Strona 1 z 1

Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 15:55
autor: bratmat
Czy ktoś próbował drukować filamentem PCTG od Fiberlogy na anecie ? Mam problem z wydrukiem bo drukarka nie może osiągnąć temperatury 250 stopni (najwyższa to 246) i materiał prawie nie chce płynąć z dyszy. Jest jakiś sposób by podbić temperaturę najlepiej tak z 10 stopni gdyż ten materiał ma przedział temperaturowy 250-270 stopni.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 16:13
autor: Andrzej_W
Tak zmienić ustawienia w oprogramowaniu a do tego pewnie trzeba zmienić hotend na ful metal i ciekawe czy grzałka da rade tak nagrzać blok.
Tak na szybko :D

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 16:52
autor: bratmat
Oprogramowaniu masz na myśli firmware ? Bo ustawienie w slicerze nic nie zmienia - Można to zrobić w merlinie ? Jaki konkretnie blok fullmetal pasuje do ANet ET4 PRO ? Może coś już z direct extruderem ? I oczywiście w pieniądzach tańszych niż drukarka :-)

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 19:07
autor: zbyszp
Gardziel full metal jest fi 7, anet ma fi 6mm. Może rozwiercić blok radiatora?Wygląda, że dałoby radę. Chyba najtańsza opcja. W Marlinie można ustawić wyższą dopuszczalną temperaturę, myślę, że przy silikonowej skarpetce na blok grzejny nie będzie problemu uzyskać 260.
16235175892132084123117413186126.jpg

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 19:32
autor: Andrzej_W
Dobra powoli. Tak w oprogramowanie bo jest pewnie zablokowane na 245 stopniach jak napisałeś że możesz tyle ustawić. Jest to zabezpieczenie przed tym żeby nie nagrzać rurki PTFE powyżej 260 stopni bo zaczyna wydzielać się z niej rakotwórcze związki czy tam trujące. Chodziło mi o łącznik który dochodzi do bloku żeby drukować w wyższych temperaturach musi być to konstrukcja full metal czyli filament przechodzi przez cały łącznik bez pomocy PTFE

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 20:15
autor: bratmat
Najchętniej to wziąłbym jakiegoś gotowca czyli pełną głowice z sankami , ekstruderem. Wtedy nową miałbym do druku PETG PCTG TPU a starą do druku PLA.( w zasadzie PLA nie jest mi do niczego potrzebne bo podoba mi sie PETG ale mam jeszcze kilka rolek i robię z tego wydruki próbne) Tylko nie wiem jak tego szukać - ender jest kompatybilny z anet ?

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 20:37
autor: zbyszp
TPU to najlepiej z direct, albo BMG Dual drive, do BMG bez problemu skompilujesz Marlina2+ (jest Anet Easy config). Drugie wyjście to są dostępne stl do wydruku Directa z aktualnym osprzętem, tzn ekstruderem i głowicą.
Tu na filmie https://www.youtube.com/watch?v=tiqkLA3EsUE masz Enderowską głowicę w Anet ET4 a do Endera są dostępne allmetal.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 21:03
autor: bratmat
Wygląda na prawie plug and play :-)

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 21:43
autor: zbyszp
Przy niedużych modyfikacjach pasują też inne, lepsze głowice, na filmie Dragonfly
https://www.youtube.com/watch?v=UXH8jjXfVis
Po wgraniu Marlina można sporo, spory minus to TMC2008 (w pro) bez uart, czyli bez możliwości ustawienia prądu na silnik, np. Orbiter z tym małym silniczkiem może mieć krótki żywot. Większy=cięższy ekstruder direct myślę, że lepiej miałby z podwójną osią Z, wyjście na drugi silnik jest na płycie, ale nie sprawdzałem jak zachowa się motor pod podpięciu.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 12 cze 2021, 22:49
autor: dziobu
zbyszp pisze:spory minus to TMC2008 (w pro) bez uart, czyli bez możliwości ustawienia prądu na silnik,
Nie wprowadzaj nikogo w błąd - dalej można zadać prąd tylko trzeba zrobić to potencjometrem.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 07:36
autor: zbyszp
Przepraszam jeśli kogoś wprowadzam w błąd, mógłbyś określić gdzie znajdują się te potencjometry na płycie?

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 09:01
autor: Silvered87
Przy zmianie ustawień marlina należy pamiętać o tym, że temp trzeba ustawić o 15C więcej niż docelowe. Jeżeli masz ustawione 245C to nagrzewać będzie tylko do 230C. Więc aby uzyskać 260C do PCTG należy ustawić w Marlinie 275C.

Kod: Zaznacz cały

define HEATER_0_MAXTEMP 275
Te 15C różnicy to jest dla bezpieczeństwa. Jeżeli grzałka zagrzeje się powyżej 275C to wyłączy się drukarka

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 11:46
autor: dziobu
zbyszp pisze:mógłbyś określić gdzie znajdują się te potencjometry na płycie?
https://wiki.fysetc.com/TMC2208/#motor-current-setting

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 12:00
autor: Jarewa
dziobu pisze:
zbyszp pisze:mógłbyś określić gdzie znajdują się te potencjometry na płycie?
https://wiki.fysetc.com/TMC2208/#motor-current-setting

Zależy jeszcze od wersji stepa ty akurat podałeś V1 te już nowsze V2 i V3 mają już na wierzchu

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 14:36
autor: zbyszp
dziobu pisze:
zbyszp pisze:mógłbyś określić gdzie znajdują się te potencjometry na płycie?
https://wiki.fysetc.com/TMC2208/#motor-current-setting
Cały czas mówimy o ET4 Pro, zapytałem gdzie na płycie znajduje się potencjometr do ustawienia prądu w TMC2208. Płyta ET4 wygląda tak -> https://www.banggood.com/Anet-ET4+-or-E ... &rmmds=buy
wyprowadź mnie z błędu.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 15:20
autor: mpk
O ile myfriendy nie poprawiły warsztatu, to w tej płycie nie tylko brak potencjometrów, ale też wszystkie elementy pasywne wokół sterownika są takie same, niezależnie czy sterownikiem jest a4988, czy tmc2208 ;)

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 15:28
autor: dziobu
Ale kwas; to faktycznie zostaje tylko zmiana rezystorów.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 16:32
autor: bratmat
Czy zamiana na taką głowicę rozwiąże problem temperatury ?

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 13 cze 2021, 21:33
autor: zbyszp
bratmat pisze:Czy zamiana na taką głowicę rozwiąże problem temperatury ?
Wygląda na allmetal, więc jeśli wymiary są ok to TAK.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 14 cze 2021, 21:21
autor: bratmat
Kupiłem głowice oraz BMG , wgrałem merlina . Czekam na przesyłkę. Czy do tego BMG muszę specjalnie komplilować merlina ? Nie da się tego skonfigurować w już zainstalowanym merlinie 2.0 ? Jeżeli chodzi o temperaturę to teraz mam maksymalną 245 stopni :-) Robiłem autoPID . Przypuszczam że muszę skompilować własną wersję ale chyba będzie trochę pod górę. Czy drukarka to po prostu Arduino ? tylko na customowej płycie ? Tak to wygląda

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 14 cze 2021, 21:47
autor: Andrzej_W
bratmat pisze:Kupiłem głowice oraz BMG , wgrałem merlina . Czekam na przesyłkę. Czy do tego BMG muszę specjalnie komplilować merlina ? Nie da się tego skonfigurować w już zainstalowanym merlinie 2.0 ? Jeżeli chodzi o temperaturę to teraz mam maksymalną 245 stopni :-) Robiłem autoPID . Przypuszczam że muszę skompilować własną wersję ale chyba będzie trochę pod górę. Czy drukarka to po prostu Arduino ? tylko na customowej płycie ? Tak to wygląda
Tylko kwestia ustawienia kroków na silniku ekstrudera. Tak samo jak jego kalibracja. Co do ustawienia temperatury to wydaje mi się że będziesz musiał sobie go skompilować od nowa.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 14 cze 2021, 22:21
autor: bratmat
Podejrzewam że jeśli średnica radełka nowego extrudera nie będzię różniła się od starej to powinno być git nawet bez kalibracji. Przeraża mnie kompilacja merlina - muszę się wgryźć w temat. Na razie wydruk na merlinie jest spoko. Wkurza mnie trochę ekran dotykowy w anecie - jest wykonany w jakości starych nawigacji GPS :-) Podoba mi się że widzę współrzędne wydruku a zwłaszcza oś Z

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 14 cze 2021, 23:03
autor: Andrzej_W
BMG ma przełożenie 3:1 u mnie jest ustawione 415 kroków na standardowym ekstruderze od enderka miałem 97 kroków. W sumie mała różnica :D

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 15 cze 2021, 19:50
autor: bratmat
Właśnie oglądam mój BMG i faktycznie przełożenie jest zupełnie inne bo napęd nie jest bezpośrednio z osi silnika tylko przez kilka razy większą zębatkę. Stąd różnica w krokach. Gorzej będzie z tą głowicą z endera - radiator wygląda na dużo mniejszy niż w Anecie - czy nie będzie problemów z schłodzeniem filamentu ?

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 16 cze 2021, 20:42
autor: bratmat
BMG ma przełożenie 3:1 u mnie jest ustawione 415 kroków na standardowym ekstruderze od enderka miałem 97 kroków. W sumie mała różnica
Wpisałem twoją wartość 415 kroków (miałem 100) i drukuje w porządku - extruder zamontowałem odwrotnie bo kręcił się w drugą stronę ale myślę że będzie działał - na stronie producenta właśnie tak jest zainstalowany. Muszę druknąć tylko dodatkowy uchwyt dla czujnika filamentu bo się trochę nie zgrywa. Czy faktycznie ta rurka capricorn nie nadaje się do drukowania TPU ?

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 16 cze 2021, 21:01
autor: Andrzej_W
Niewiem ja mam zwykłą PTFE i u mnie szło TPU. Wrzuć zdjęcie jak zamontowałeś BMG. Jeżeli się kręci w drugą stronę to wystarczy zmienić ze sobą dwa przewody we wtyczce i zmieni mu się kierunek obrotów bez grzebania w Marlinie.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 16 cze 2021, 21:14
autor: epon
rurka capricorn ma średnicę wewnętrzną 1,9 mm a te chińskie 2 mm

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 16 cze 2021, 22:31
autor: bratmat
Wygląda jak na stronie Anet. Czy w Marlinie można zmienić kierunek pracy ekstrudera ? Nie znalazłem tej opcji.
Ten capricorn to chyba nie podróba ?

P.s.
Powiem wam że na tym merlinie to mam 100% kontroli nad drukarką i zero problemów z wypoziomowaniem. Na oryginalnym sofcie masakra co 2 wydruk zmienione parametry. Tutaj wygląda na to że offset Z działa a w oryginalnym sofcie było jakoś dziwnie tak jakby za każdym włączeniem drukarki był losowy.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 16 cze 2021, 23:25
autor: Andrzej_W
Tak żem czuł masz go odwrotnie.
Ja mam tak.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 17 cze 2021, 08:14
autor: Rozarh
bratmat pisze:Wygląda jak na stronie Anet. Czy w Marlinie można zmienić kierunek pracy ekstrudera ? Nie znalazłem tej opcji.
okolice linii 1100:

Kod: Zaznacz cały

#define INVERT_E0_DIR false

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 17 cze 2021, 17:18
autor: bratmat
ale działa dobrze :-) Spróbuje jeszcze to TPU druknąć i zobaczymy - jak nie będzie problemów to tak zostaje :-)

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 18 cze 2021, 08:07
autor: McKee
Tak trochę przy okazji (tych przeróbek) wrzucę info że ktoś wrzucił na reddita przeróbkę Anet-y na druk metalem (!)
Linka nie pamiętam / nie mam pod ręką ale gość pisał, że poniżej 1000$ go to kosztowało.

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 19 cze 2021, 21:33
autor: bratmat
TPU niestety nie wyszło- makaron w extruderze , PCTG też nie przeszło - teraz wymiana hotendu (niestety termistor się rozadł i muszę nowy zamówić a także druknąć adapter do głowicy)

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 19 cze 2021, 21:49
autor: Andrzej_W
Do TPU musisz sobie ustawić odpowiednio docisk ma radełkach, u mnie delikatny docisk i w miarę wolno i testowo bez retrakcji drukowałem ale za mało żeby dopracować profil.Może tak być że skoro masz go odwrotnie i na wyjściu jest szczelina pomiędzy radełkami a obudową

Re: Anet ET4 PRO PCTG

: 28 cze 2021, 15:14
autor: bratmat
Ogarnąłem drukarkę - Kompilacja marlina + BMG założony prawidłowo + zmiana kierunku w sofcie + nowy czujnik temperatury (zmiana w sofcie z 1 na 11) i drukuje TPU 230 stopni 30 mm/s. Zamieniłem także oryginalną rurkę na niebieską i włożyłem ją na mocny wcisk - zrezygnowałem z głowicy allmetal i jadę teraz na oryginalnej. Do tego wyszło to co podejrzewałem od dłuższego czasu że kręcenie śrubką na czujniku zbliżeniowym w pewnych położeniach powoduje duże wachania powtarzalności wymiarów (teraz ustawiłem jak najmniejszy błąd + offset głowicy) Dodatkowo teraz robię ręczną kalibrację stołu na nożyk tapicerski (0,45mm) zamiast kartki - wydaje mi się że jest to dużo lepszy sposób