Szew osi Z.

Jakość druku Cię nie zadowala?
Wiercik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2017, 20:29
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: Coś pokroju Prusy i3
x 2

Szew osi Z.

Post autor: Wiercik »

Hej.
Próbuje skalibrować i dopieścić wydruki do granic możliwości i o ile w większości problemów sobie sam poradziłem o tyle z szwem w miejscu podnoszenia osi Z poradzić sobie nie mogę, przedstawię sytuacje mniej więcej od początku jak o czymś zapomnę to pytajcie.

Drukarka to w sumie prusa i3 ale własnej budowy, elektronika Due3Dom mini na oryginalnym Arduino Due, głowica chińczyk V6 z heatbreak'em z PTFE z oryginalną dyszą E3D 0.4mm w bowdenie, ekstruder, to tyle chyba tematem drukarki.

Drukarka skalibrowana, kroki ekstrudera dobrane na podstawie mierzenia pobieranego filamentu, efekt końcowy jest taki, że zaznaczam sobie 100mm od ekstrudera za pomocą taśmy i przy rozgrzanej głowicy daje, żeby wytłoczył 100mm filamentu i taśma zatrzymuje się dokładnie przy ekstruderze także podaje dokładną ilość.
Druki wykonane z PLA przy Temperaturze 190C.
Wydrukowałem kostkę z 1 obrysem zmierzyłem i było 0.5mm
DSC04240.JPG
prosta matematyka i flow ustawione na 80% ponowny druk kostki i jedna ścianka ma zadana 0.4mm tyle co dysza
DSC04241.JPG
dla pewności puszczone wydruki z 2
DSC04242.JPG
i 3 obrysami
DSC04243.JPG
No i dochodzimy do sedna, puszczam walec z 3 obrysami z punktem podnoszenia osi Z w miejscu zdefiniowanym, żeby dokładnie było widać jak wygląda szew i wychodzą takie kwiatki
DSC0422901.JPG
Wszystko drukowałem w Curze ale próbowałem też Slic3rem i dokładnie to samo, w Slic3rze próbowałem jeszcze z ujemną wartością ponawiania retrakcji ale albo nie było efektu albo takie coś
DSC04232.JPG
Próbowałem wielu opcji serio
DSC04233.JPG
Ale póki co nie udało mi się usunąć tego szwu, musi to tak być czy da się coś z tym zrobić?
Berg, Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Szew osi Z.

Post autor: Berg »

piwo za zdjęcie wielu opcji. Ze szwem też sobie nie daję rady.
Wiercik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2017, 20:29
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: Coś pokroju Prusy i3
x 2

Re: Szew osi Z.

Post autor: Wiercik »

Teoretyczni mógł bym opisać pojedynczo każdą opcje jaką włączałem czy zmieniałem w Curze i do tego dodawać zdjęcie właśnie po tej jednej zmianie ale tak naprawdę nie było by widać żadnej różnicy, próbowałem rożne temperatury od 180 do 220, jedyna zmiana to to, że powyżej 200 PLA robi się z matowego na połysk, próbowałem retrakcji przy zmianie warstwy, Z hop przy retrakcji, w nowej Curze próbowałem opcji Coasting z różnymi ustawieniami ale też kompletnie nie widać efektu, co bym nie zmienił to szew ciągle wygląda tak samo, próbowałem też zmieniać jerk akceleracje i feedrate osi Z ale to też nic nie zmieniło, po prostu nie wiem gdzie szukać, dlatego pytajcie o wszystko może znajdziecie jakiś błąd w ustawieniach.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Szew osi Z.

Post autor: Kopytko »

Wiercik , nie wiem czy masz świadomość szew będzie zawsze. Można tylko próbować go maksymalnie zamaskować. PRzy bowdenie ważne jeszcze jest ugięcie rurki, czym bardziej na wprost tym łatwiej zapanować nad wszystkim. Jeżeli jest wygięty w banan to już ciężko, bo jak skalibrujesz wszystko na środku stołu to na bokach może być już całkiem inna sytuacja, wszystko zależy od naprężenia rurki i odprężenia filamentu przy ruchu karetki. Aby zmniejszyć widoczność szwu pomaga zwiększenie prędkości osi Z ( w prusie na prętach gwintowanych ciężko z tym) , oraz zwiększenie jerk i akceleracji. Jest to spowodowane tym, że głowica na krócej przystaje w miejscu zmiany warstwy co prowadzi do mniejszego niekontrolowanego wypływu. Niższa temp też sprzyja mniejszemu wypływowi.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Szew osi Z.

Post autor: Berg »

W Curze jest parametr "Outer Wall Wipe Distance". No i chyba speed i Jerk w Z w firmware.
Wiercik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2017, 20:29
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: Coś pokroju Prusy i3
x 2

Re: Szew osi Z.

Post autor: Wiercik »

Wiem, że szew będzie bo taki urok FFF ale chciał bym go jak najbardziej ukryć, wydaje mi się, że to co widać na zdjęciach to jednak jest dość mocno widoczne, ustawienie losowych punktów podnoszenia powoduje tylko tyle, że zamiast jednej brzydkiej pionowej kreski to na całym wydruku widać brzydkie artefakty, co do reszty to niestety oś Z mam na prętach 8mm, myślałem nad trapezówką z aliexpress ale póki co nie poszedłem w tą stronę, będę musiał się nad tym zastanowić, a co do ekstrudera to powiedz czy jak bym się przerzucił na direct to mogło by to pomóc? Mógł bym zamówić na ali klona Titana z jakimś małym silnikiem, żeby nie dociążać karetki ale nie wiem czy warto, jak sądzicie?

Zmiana Outer Wall Wipe Distance też nie pomaga, próbowałem różnych wartości ale różnicy nie widziałem a feedrate jerk i acc podnosiłem po trochu ale w końcu silniki zaczęły przeskakiwać a poprawy i tak nie było.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Szew osi Z.

Post autor: dragonn »

u mnie już sama zamiana na Titan przy bowden pomogła, masz dużo więcej kroków przez co masz dokładniejszą kontrolę nad filamentem, po wsadzeniu Titana nagle z 5mm retrakcji mogłem zejść do 3.5mm ale to pewnie dzięki większej szybkości retrakcji.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Szew osi Z.

Post autor: Berg »

faktycznie ten Outer Wall Wipe distance mało zmienia. Casting rozciaga szczelinę. Nie wiem w sumie po co. Ciekawe że u mnie nieco lepiej wygląda Outer Before Inner . Pierwsze z prawej. Myślałem że będzie odwrotnie.Obrazek
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Szew osi Z.

Post autor: Kopytko »

Pamiętaj ,ze jak masz outer before inner , to słabo jest z pochylonymi ścianami. Tak to zawsze zewnętrzny obrys jako tako się przykleja do wcześniej zrobionego wewnętrznego.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
q3ok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 149
Rejestracja: 20 lut 2017, 20:18
Lokalizacja: SL/SK
x 11

Re: Szew osi Z.

Post autor: q3ok »

Próbowałeś losowy punkt rozpoczęcia wydruku na każdej warstwie?
> MK2Clone http://prusaclone.wordpress.com/ <
> Revision 2 #inprogress http://mk2clone.dozuki.com/ <
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”