Strona 1 z 1

BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 11:46
autor: syntetyczny
Dzień Dobry,

Mam taką drukarkę ze sklejki BYQ3D i zamierzam ją zmodernizować:
- zamiana na 1.75mm
- ekstruder bezpośredni dodo3d
- elektrolnika DUE3DOM LE
- 3D Touch
- TMC na X i Y
- może zasilanie z xboxa na 400W, aczkolwiek zobaczymy.

Na razie rozbieram inna drukarkę 3D, corexy xs mod Sławek, taką żółciutką która robi za dawcę. Stay tuned :)

Re: BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 11:50
autor: Pjoter
To ja tylko powiem - zastanów się nad 24v. W ogólności jest lepsze od 12v. Lepiej silniki działają i na kablach masz mniejszy amperaż przy takiej samej mocy grzałek.

Re: BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 12:08
autor: dragonn
syntetyczny pisze: - ekstruder bezpośredni dodo3d
- elektrolnika DUE3DOM LE
To są stare części, jakieś 2-3 lata przestarzałe.
W DUE3DOM LE nie warto się pakować, może i jest 32 bitowe ale bardzo mało popularne nawet u nas, ciężko znaleźć poradnik, soft który pod tym zadziała gotowy. Często trzeba rzeźbić samemu, dużo lepszym wyborem będzie albo jakiś Duet albo SKR, kwestia jaki firmware chcesz używać
dodo3d - ciężki kloc z pojedynczym radełkiem, jakiekolwiek BMG będzie lepszym wyborem o Orbierze nie wspominając nawet.
I koniecznie 24V, KONIECZNIE.

3d touch jest niepotrzeby, dla świętego spokoju lepiej dać sobie spokój z autolevlingiem, levowanie stołu to naprawdę nie jest żadna taka robota. Zdecydowana większość osób z moich obserwacji po jakimś czasie i tak olewa 3dtouchy/bltouchy, szczególnie że klony często sprawają jeszcze więcej problemów.

Re: BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 12:26
autor: morf
syntetyczny pisze:Dzień Dobry,

Mam taką drukarkę ze sklejki BYQ3D i zamierzam ją zmodernizować:
- zamiana na 1.75mm
- ekstruder bezpośredni dodo3d
- elektrolnika DUE3DOM LE
- 3D Touch
- TMC na X i Y
- może zasilanie z xboxa na 400W, aczkolwiek zobaczymy.

Na razie rozbieram inna drukarkę 3D, corexy xs mod Sławek, taką żółciutką która robi za dawcę. Stay tuned :)
O kurcze musialem dwa razy oczy przetrzec czy dobrze widze Kto się "odhibernowal" ;) .
Heh jeszcze do niedawna sam mialem corexy wg sławkowego projektu.

Tak szczerze to chyba na chwilę obecną bardziej opłacałoby się kupic lepszego chinczyka z zasilaniem 24V, jakas płytką SKR z cichymi stepstikami i troche to stunnować.
Ale nie chce psuc zabawy :D

Re: BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 12:40
autor: syntetyczny
Pjoter pisze:To ja tylko powiem - zastanów się nad 24v. W ogólności jest lepsze od 12v. Lepiej silniki działają i na kablach masz mniejszy amperaż przy takiej samej mocy grzałek.
Ja tam koszernie, moja druga(pierwsza) drukarka drukuje na 12V od 2014r. i pożyczyłem ją koledze i na zasilanie nie narzeka.
dragonn pisze: To są stare części, jakieś 2-3 lata przestarzałe.
Nie przeszkadza mi to. A ustawianie pierwszej warstwy w Prusie MK3S działa bardzo fajnie, zwłaszcza gdy robie jakieś prześwity pod ledy, więc zapragnąłem w domu mieć też coś takiego.
morf pisze: O kurcze musialem dwa razy oczy przetrzec czy dobrze widze Kto się "odhibernowal" ;) .
Ojtam,ojtam

Re: BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 12:45
autor: dragonn
12V będzie działać, ale 24V jest lepsze pod każdym względem, szczególnie pod względem kultury pracy silników, ciszy itd.
Zresztą to samo dotyczy reszty części, powiem tak - jeśli je już masz i chcesz zrobić modernizację po budżecie to okej, rozumiem. Ale jeśli coś będziesz kupować no to po prostu lepiej to co wymieniłem.
Co do levelowania w Prusie, tak jest to fajne ale tam to jest OGARNIĘTE i to dobrze przez producenta, cała drukarka jest odpowiednio pod to zaprojektowana.
Przejrzyj sobie forum jak często pojawiają się wątki gdzie ludzie próbują odpalić jakieś 3d touche im to nie działa

Re: BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 17:28
autor: syntetyczny
W prusaku średnio jest to ogarnięte. Daje temu 3 na 5. A napięcie, no cóż. Minimum 230VAC a najlepiej to 380VAC.

Re: BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 19:09
autor: Pjoter
Ale co by mogło lepiej działać w prusie, co jest źle zrobione? I o co Tobie chodzi z napięciem? Chcesz grzałkę hotendu na 230VAC mieć?

Re: BYQ3D - reborn

: 29 cze 2021, 19:28
autor: dragonn
syntetyczny pisze:W prusaku średnio jest to ogarnięte. Daje temu 3 na 5. A napięcie, no cóż. Minimum 230VAC a najlepiej to 380VAC.
Bardzo zabawne :roll: .
Nie odbierze mnie chamsko, bo nie mam takie celu ale jeśli nie chcesz żadnych porad trzeba było napisać w pierwszym poście że robisz co robisz i nikt nie przekona Cię inaczej.
Chcesz wsadzić TMC a one zdecydowanie lepiej działają z 24V niż z 12V, jak myślisz dlaczego MK2 od Prusy na A4988 była jeszcze na 12V a MK3 na 24V? I nagle wszyscy zajarzyli że TMC działają znacznie lepiej z 24V.

Re: BYQ3D - reborn

: 30 cze 2021, 12:24
autor: syntetyczny
Panowie, za długo siedzę w branży aby wasze uwagi mnie "ruszyły". To wszystko o czym mówicie znam, wiem i jeżeli robiłbym modernizację hbota, albo innej dużej drukarki to pewnie bym tak zrobił.
I tak, grzanie stołu 230VAC stosuje się w dużych drukarkach, takich dużych dużych.

Re: BYQ3D - reborn

: 30 cze 2021, 12:32
autor: Pjoter
Ale ja się pytam o grzałkę hotendu. Sam mam w Hevo stół na 230VAC

Re: BYQ3D - reborn

: 30 cze 2021, 14:21
autor: syntetyczny
Jak masz głowice na granulat to tak.

Re: BYQ3D - reborn

: 30 cze 2021, 15:18
autor: McKee
syntetyczny pisze:W prusaku średnio jest to ogarnięte. Daje temu 3 na 5. A napięcie, no cóż. Minimum 230VAC a najlepiej to 380VAC.
Chyba o to Pjoterowi chodziło.
Przyznam, że ja też nie rozumiem tej wypowiedzi.

PS: Tzn bez żadnych złośliwości i podtekstów - po prostu nie rozumiem.
PS2: A że do starej konstrukcji (BYQ3D) nie ma sensu nowych bebechów wkładać to trochę rozumiem, ale bardziej tą wypowiedź traktuję jako worklog (z którego ja się coś dowiem,) niż szukanie porady autora (po prostu do głowy mi nie przyszło że mógłbyś szukać porady, no ale ktoś mógł spojrzeć na twój licznik na przykład i nie skojarzyć loginu czy nawet tej drukarki / tego ekstrudera :D). (Hu da fak jest Syntetyczny??? :rotfl2:)
PS3: Weź kolego, jesteś nowy na forum przedstaw się :rotfl2: :rotfl2: :rotfl2:

Re: BYQ3D - reborn

: 30 cze 2021, 16:34
autor: Minik
Elooo Syntetyczny !!! Kopę lat od czasu fabrykatora i wcześniejszych !
Wpis faktycznie jak worklog z zaświatów, więc się nie denerwuj.
BTW ja nadal drukuje na niezniszczalnej Lamie3D ! ni zamienię prędko na nic innego !
pozdrawiam

Re: BYQ3D - reborn

: 30 cze 2021, 17:17
autor: morf
A ja lame b.szybko zmieniłem na e3d i wtedy rozwiązało to sporo moich problemów z drukiem ale każdy ma swoją opinię :)
Więc może nie kontunuujmy tego w tym wątku :)

Re: BYQ3D - reborn

: 30 cze 2021, 20:16
autor: syntetyczny
Jak ktoś miał problemy to przyjmowałem głowice na gwarancje, a jak ktoś był wyjątkowym zdolniachą to zwracałem kasę, więc może rzeczywiście, nie kontynuujmy.
Dzisiaj poprawiłem due3dom bo nie podobały mi się pady jakiej są wielkości w stosunku do prądu jaki mają przenosić. Czekam teraz na konektory i planuje zmianę wózka X w BYQ. Zamienię go na aluminium, bo mam jeszcze w zapasach i łożyska liniowe SMA08GUU.

Re: BYQ3D - reborn

: 06 lip 2021, 12:58
autor: syntetyczny
Coś tam ruszyło. Powierciłem, po frezowałem, zmotałem, szukam śrubek.
IMG_20210703_192554.jpg
IMG_20210703_192601.jpg

Re: BYQ3D - reborn

: 07 lip 2021, 13:56
autor: syntetyczny
Trochę zabawy było, bo wtyczki były obrócone i U8glib-HAL nie miał libraries.properties dodanych, przez co Arduinowe IDE nie ogarniało. Plus coś w najnowszym Marlinie nie było ok i zrobiłem downgrade. Tak czy inaczej po mału, do przodu :P
IMG_20210707_121308.jpg
IMG_20210707_121456.jpg

Re: BYQ3D - reborn

: 07 lip 2021, 15:01
autor: morf
Widze kolejny "sklejkowy" projekt? :)

Ktora wersje Marlina ogrywasz?
ps. w platformio tak przyjemnie sie kompiluje wszystko :)

Re: BYQ3D - reborn

: 08 lip 2021, 07:57
autor: syntetyczny
Marlin 2.0.8. Zmiany w plikach nagłówkowych to można i w notatniku zrobić, albo koszernie w vi, więc bez znaczenia.
Drukarka sklejkowa, bo taka mi została. Mam jeszcze tonę alu, ale chwilowo maszyn brak, żeby to obrobić.

Re: BYQ3D - reborn

: 08 lip 2021, 08:55
autor: morf
Oczywiscie mozna i w vi, sam zreszta uzywam. Wspomniales ze byly problemy z depsami,
po prostu chcialem podpowiedziec bo platformio sprytnie ogarnia, ale ok nie wtracam się. Faktycznie chyba chodzi o workloga niz dyskusje.

Re: BYQ3D - reborn

: 21 lip 2021, 09:28
autor: syntetyczny
Chodziło o tą libkę https://github.com/MarlinFirmware/U8glib-HAL i widzę, że autor zaktualizował 11dni temu .properies więc nie będzie zabawy w dopisywanie.
Z ciekawostek, na DUE3DOM LE aby mieć 2 oddzielne sterowania silników osi Z, trzeba podłączyć zgodnie z Marlinem, a nie opisem na płytce. Teraz pozostały mi krańcówki i 3D Touch.

Re: BYQ3D - reborn

: 16 wrz 2021, 21:10
autor: syntetyczny
Drukarka ożyła. Drukuje nawet. due3dom bardzo sympatycznie udało się zainstalować, integracja z BLTouchem też przebiegła w miarę bezproblemowo. Trzeba było pogrzebać. niepowiem ale finalnie inplus. Więcej w albumie googla https://photos.google.com/share/AF1QipP ... 1ld3JfWTR3