Strona 1 z 1

napięcia na płycie głównej

: 07 lip 2021, 21:06
autor: qba93
witam mam problem z nagrzaniem stołu. Pokazuje mi normalnie temperatury stołu i extrudera ale stół się nie nagrzewa tylko wiedzę jak spada temperatura do pokojowej. Postanowiłem multimetrem sprawdzić przy sekcji BED jakie są napięcia i o dziwo pokazuje 0,00V wszędzie mam jakieś wartości po 12V tylko nie tam. Nie wiem czy się sfajczyło bo mosfetu nie miałem niby drukuje ale stół zimnawy.

Re: napięcia na płycie głównej

: 07 lip 2021, 22:25
autor: Elhape
Skoro drukuje to tak jak byś w slicerze nie miał ustawionej temperatury do której ma zagrzać się stół przed wydrukiem.
Jeśli w gcodzie była by informacją, że stół ma mieć powiedzmy 60°C to nie zacznie drukować a domyślnie nawet grzać głowicy dopóki nie osiągnie tych 60°C.
Najprościej uruchom Repieter host i ręcznie włączy grzanie stołu i zobacz czy rośnie temperatura.

Re: napięcia na płycie głównej

: 07 lip 2021, 22:47
autor: qba93
ok tak więc nic się nie dzieje nie grzeje się stół, a na płycie nadal 0,00V po zmianie temperatury stołu. Ostatnio wymieniałem łożyska ale raczej nic nie zepsułem bo wczoraj drukowało normalnie dopiero dzisiaj przestał grzać.Kable są na miejscu nic nie naderwane stół od spodu też te dwa małe druciki nie drgnięte

Re: napięcia na płycie głównej

: 07 lip 2021, 23:37
autor: qba93
sprawdziłem w tym programie i nie grzeje, a temperaturę pokazuje. Zeby coś wydrukować w cura muszę ustawić temperaturę stołu taka pokojową żeby ruszyło nagrzewanie grzałki.

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 08:38
autor: jacekpom
sprawdz mosfet pod radiatorem czy sie nie spalił

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 09:26
autor: qba93
ok a ja fizycznie śladu spalenizny nie będzie widać to jak go multimetrem zmierzyć?

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 09:47
autor: Jarewa
A ta dioda od bed się zapala?? Bo to podstawa do dalszych napraw.

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 10:07
autor: qba93
Tak zapala sie

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 10:25
autor: qba93
Znaczy się ile tam jest diod które powinny sie zapalać na bank włącza sie jedna. Jak wrócę do domu to sprawdź ile ich jest

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 10:46
autor: jacekpom
qba93 pisze:ok a ja fizycznie śladu spalenizny nie będzie widać to jak go multimetrem zmierzyć?
możesz go porównać z tym obok od grzałki extrudera sprawdz w teście diody czy ma takie same spadki napięcia ewentualnie podczas nagrzewania stołu sprawdz napięcia na tym mosfecie jedną sondę przyłóż do masy drugą do nóżki z lewej i z prawej zobacz jakie są napięcia możesz tez zamienić miejscami te dwa mosfety jeśli nie masz multimetra

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 11:17
autor: jacekpom
włącz w multimetrze tryb pipczenia i sprawdz ciągłość miedzy zaciskiem śrubowym + od stołu a masą mosfetu
image-2.jpeg
image-2.jpeg (32.87 KiB) Przejrzano 1593 razy
jeśli nic nie pipczy to jest ok
sprawdz tez ciągłość między (+) śrubą zacisku (+) stołu i (+) dyszą
image-9.png
różnież nie powinno pipczeć
sprawdz też połączenie tych mosfetów bo być może mają za mało cyny na nóżkach i nie łączą
image-1.png
image-1.png (74.55 KiB) Przejrzano 1593 razy
zmierz ciągłość pomiędzy „ GND” śruby zaciskowej a każdym pinem mosfetów (w kolorze niebieskim), jeśli usłyszysz dźwięk pipczenia , to połączenie jest prawidłowe
image-12.png

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 18:52
autor: qba93
Jeżeli tu przykladam to nie piszczy a z drugim mosfetem pipczy

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 19:09
autor: Jarewa
D7 jest od stołu D8 jest od głowicy, a skoro jedna się zapala to błądzisz....

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 19:15
autor: jacekpom
ale gdzie przykładasz ? pierwsze dwa zaciski są od stołu nastepne dwa od hotendu tak samo pierwszy z lewej mosfet z twojego zdjecia jest od hotendu drugi od stołu
image-8.png

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 19:53
autor: qba93
tak jak na zdjęciu zaznaczyłem czerwony kabel jest od stołu, a mosfet który piszczał na napis Q3 jak włączysz w nowej karcie zdjecie na full ekran to może zobaczysz szczegóły jego.

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 19:56
autor: qba93
edit sprawdziłem jeszcze raz przytykając do kabel(+) od BED do mosfetów i oba piszczą

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 20:36
autor: jacekpom
tak wiem mosfet Q2 jest od stołu i narazie skupmy się na nim a możesz pokazać gdzie mierzysz która nóżkę z którym wyjściem ? najlepiej jak bys sprawdził podczas nagrzewania stołu czy mosfet dostaje napięcie

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 21:17
autor: qba93
zamieszczam zdjęcie mojej płyty na niebiesko zaznaczony mosfet Q3 i tam piszczy po zwarciu z GND zaś mosfet Q2 na czerwono zaznaczone oba styki które piszczą z GND

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 21:43
autor: jacekpom
może prościej bedzie jak wytłumacze ci jak działa ten mosfet tu masz note katalogową
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... R7843.html
Screenshot_3.png
mosfet ma wyprowadzenia G(bramka),D(dren),S(źródło) prąd płynie z D do S jeśli pojawi się napięcie na G , S powinno być połączone z zaciskiem a D bezpośrednio zasilaczem na G powinno pojawiać się napięcie kiedy stół powinien byc nagrzewany wtedy przepuszcza napięcie prosto z zasilacza pinami D i S jeśli stół osiągnie odpowiednią temperature przestaje podawać napięcie na nóżkę G i tak w kółko jeśli coś źle tłumaczę to poprawcie mnie ale nie wiem jak to prościej ująć

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 22:36
autor: qba93
o rety trochę mało techniczny jestem w tym oglądam Daniela Rakowieckiego na YT jak naprawia komputery ale 90% z tego nie kumam ale ciekawi mnie to. Tutaj jest tak samo nie kumam tego i chyba łatwiej będzie wymienić mi płytę główna.Taka będzie dobra? https://pl.aliexpress.com/item/40000219 ... d51b94fd-0 nie chcę innych kupować bo nie zbyt ogarniam wgrywanie firmware, wymiany wyświetlacza i dwa trochę drogo też nie ma co ukrywać. Póki co w cura będę ustawiał niską temperaturę stołu i do tej nowej płyty zamontuję nowy mosfet, który jest w drodze.

Re: napięcia na płycie głównej

: 08 lip 2021, 22:51
autor: mcxmcx
Masz miernik, to sprawdź czy pojawia się +3 czy tam +5 v z procesora na wejściu do mosfet.

Jeżeli tak, to wyciągasz to +5v kabelkiem do modułu mosfet do stołu.

Bonusy są dwa:

Moduł się przyda tez wprzyszlosci, bo mosfety na plusie są raczej słabe.

Jest dostępny w PL od ręki i tanio.

(Właściwie,to bysmigl też duży mosfet na pająka ale jak mało techniczny to lepiej moduł.

Re: napięcia na płycie głównej

: 09 lip 2021, 00:57
autor: jacekpom
ja na twoim miejscu zaryzykował bym i kupił bym mosfet wymiana będzie cię kosztowała grosze a podejrzewam że to on się spalił i jak kupisz nową płyte główną możliwe że po jakimś czasie bedziesz miał to samo bez sensu kupować co chwile nową płyte główną https://pl.aliexpress.com/item/10050012 ... c8bc1c7-11
lub tutaj
https://www.tme.eu/pl/details/irlr7843t ... hnologies/
widzę że jest trudno dostępny na tme.eu na allegro już wlutowany w płytę do sterowania silnikiem jest za 12zł więc chyba lepiej na aliexpress kupic albo poszukać zamiennika jakiegoś na allegro. Jeśli nie masz hotair może być ci ciężko go wylutować ale możesz wylutować chociaż 2 nóżki uciąć je i przewodami wlutować nowy ale musiał byś do niego radiator przymocowac bo troche sie grzeje