Strona 1 z 1

Jak odróżnić wydrukowany materiał?

: 26 lip 2021, 18:14
autor: mpk
Mam trochę wydrukowanych części z ASA, PETG i prusowego PC Blend.
Skorp pytam, to oczywiście są pomieszane i w tych samych kolorach, a ja stanąłem przed koniecznością rozróżnienia co jest czym;)

Wszystkie na tych samych/bardzo zbliżonych parametrach wypełnienia, ścian itd, więc z ASA wydaje się łatwo - ma sporo mniejszą gęstość, więc wybieram najlżejsze. W razie wątpliwości mogę w jakimś niewidocznym miejscu maznąć acetonem i zobaczyć co się stanie.
Ale jak odróżnić PET-G od PC Blend?

Re: Jak odróżnić wydrukowany materiał?

: 26 lip 2021, 18:23
autor: morf
Asa przede wszystkim jest matowe zazwyczaj jeśli nie wygladzales i stosunkowo bardziej "miękkie" przy ew wygięciu jeśli jest taka opcja.

Petg powinno błyszczeć bardziej na pewno niż Asa. Pc Blend wydaje zazwyczaj taki charakterystyczny dźwięk przy postukaniu w niego.
Może daj zdjęcia to pomożemy :)

Re: Jak odróżnić wydrukowany materiał?

: 26 lip 2021, 19:46
autor: mpk
A... w sumie to się wyjaśniło - po odsianiu ASA i tego, czego by mi wąż w kieszeni nie pozwolił drukować z PC, zostały mi dwa elementy, petg/pc blend, z których jeden zdradził się subtelnym osadem po kleju od strony stołu;)

Re: Jak odróżnić wydrukowany materiał?

: 28 lip 2021, 23:16
autor: Silvered87
Ostatnio Stefan z CNC Kitchen miał ten problem. Podgrzał do 60 jak miękło to PLA, później więcej to PETG, około 100 to ABS. Trzeba sprawdzić glass transition materiałów i do tego punktu podgrzewać.