Strona 1 z 1

LUME - wybór kontrolera wydruku

: 27 sie 2021, 11:41
autor: artur_n
Panowie, jaką płytą pchać do LUME?
Myślałem o:
https://pl.aliexpress.com/item/40010502 ... 4afbIS0oDb

Czy ewentualnie będzie coś lepszego.
Potrzebuje dual Z, czujnik poziomowania (PINDA), czujnik końca filamentu.
Na płytę trafi klipper.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 27 sie 2021, 12:08
autor: dragonn
Nie róbmy kolejnego tasiemca o LUME.
Masz LUME+ czy zwykłe? Jaki tam jest wyświetlacz? Bo do mini nie podłączysz wyświetlacza tekstowego

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 27 sie 2021, 13:20
autor: gohu
U mnie siedzi skr e3 dip v1.1, format ten sam co mini 2.0. Tylko że dałem go na górę aby był dostęp do karty.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 27 sie 2021, 15:09
autor: artur_n
Wyświetlacz będzie z Anet A8 tekstowy.
Ostatecznie z boku drukarki dołożę inny wyświetlacz.

Dostępu do karty nie potrzebuje gdyż i tak będzie klipper.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 27 sie 2021, 15:11
autor: dragonn
artur_n pisze:Wyświetlacz będzie z Anet A8 tekstowy.
No to musisz wziąć SKR 1.3/SKR 1.4/SKR 1.4 Turbo

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 28 sie 2021, 22:39
autor: artur_n
Ok. Czyli idę w SKR 1.4 Turbo. Do tego 2208 po UART czy 2209?

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 09:53
autor: dragonn
2209 zdecydowanie, różnica w cenie nie duża a jednak sprawdzają się dużo lepiej.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 09:59
autor: annon
dragonn pisze:2209 zdecydowanie, różnica w cenie nie duża a jednak sprawdzają się dużo lepiej.
Rozwiń troche bardziej,proszę. Różnią się czymś wiecej jak smorless homing?

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 10:56
autor: Jarewa
annon pisze:
dragonn pisze:2209 zdecydowanie, różnica w cenie nie duża a jednak sprawdzają się dużo lepiej.
Rozwiń troche bardziej,proszę. Różnią się czymś wiecej jak smorless homing?
Tym że 2208 działa na programowym uart każdy ma osobny port (chyba ze podłączony tylko jeden TMC pod sprzętowy) a 2209 po sprzętowym uart na jednym bo mają adresy. Nie wiem jak w SKR ale w innych płytach przy korzystaniu z programowego UART trzeba wyłączyć limity na przerywaniu jest wtedy na programowym co wiąże się z zajętością procesora bo co chwila musi dopytywać o stan pinów wejściowych..

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 11:00
autor: annon
Mam ochote zamontować tmc2209 w mks genl i dlatego pytam. Na Skr 1.3 mam tmc2208 po uart, nie wnikałem jak to działa, ale prądy ustawiać jest wygodnie.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 11:06
autor: Jarewa
Jak Atmega 2560 to zdecydowanie 2209 bo nie dość że procek słaby to jeszcze go obciążysz programowe UART jest funkcją blokującą..

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 11:13
autor: artur_n
SKR 1.4 Turbo jest jakiś słabo dostępne z wysyłką z Czech. Czy SKR 2 nie będzie lepszym wyborem? Ostatecznie zrezygnuje z wyświetlacza z anet na poczet jakiegoś innego co będzie działać pod klipperem.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 11:28
autor: dragonn
annon pisze:
dragonn pisze:2209 zdecydowanie, różnica w cenie nie duża a jednak sprawdzają się dużo lepiej.
Rozwiń troche bardziej,proszę. Różnią się czymś wiecej jak smorless homing?
smorless homing? Że co?
Pisz staranie.
Pewnie chodzi CI o sensorless hooming, nie różnią się tym bo zarówno 8 i 9 go mają. 2209 są mocniejsze, szczególnie na ekstruderze radzą sobie często znacznie lepiej.
Jarewa pisze:Jak Atmega 2560 to zdecydowanie 2209 bo nie dość że procek słaby to jeszcze go obciążysz programowe UART jest funkcją blokującą..
Ale że co?! Zarówno 2208 jak i 2209 mają UART... znowu nie masz pojęcia o czym piszesz? I oba można używać w trybie UART i standalone.
artur_n pisze:SKR 1.4 Turbo jest jakiś słabo dostępne z wysyłką z Czech. Czy SKR 2 nie będzie lepszym wyborem? Ostatecznie zrezygnuje z wyświetlacza z anet na poczet jakiegoś innego co będzie działać pod klipperem.
SKR 2 jest już na STM, to na Marlinie na pewno wyświetlacz testowy na nim nie zadziała, działa tylko na LPC. Przyznam że na Klipperze nie sprawdzałem co wspiera tekstowe wyświetlacze, wiem że na LPC działa na nim też.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 11:51
autor: Jarewa
dragonn pisze:
Jarewa pisze:Jak Atmega 2560 to zdecydowanie 2209 bo nie dość że procek słaby to jeszcze go obciążysz programowe UART jest funkcją blokującą..
Ale że co?! Zarówno 2208 jak i 2209 mają UART... znowu nie masz pojęcia o czym piszesz? I oba można używać w trybie UART i standalone.

Też nie masz pojęcia co piszesz.. Jest port sprzętowy i programowy nie podłączysz 2208 pod sprzętowy bo wymagało by to 4 portów RS a które procki mają 5 portów RS?? nie wspomnę że jeszcze dla hosta... Tylko 2209 podłączysz pod sprzętowy bo te sterowniki są adresowalne i można wszystkie 2209 podłączyć pod jedno RS. Od strony programowej jest to BARDZO KOLOSALNA RÓŻNICA. Jak i w marlinie..

Wystarczy zajrzeć do specyfikacji

Four TMC2209 drivers can use the same HW/SW serial port with hardware configured addresses.
Set the address using jumpers on pins MS1 and MS2.
Address | MS1 | MS2
0 | LOW | LOW
1 | HIGH | LOW
2 | LOW | HIGH
3 | HIGH | HIGH

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 11:57
autor: artur_n
Dobrze, wiec ustaliliśmy ze wybór pada na 2209 teraz kwestia płyty i wyświetlacza pod klipper

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 12:02
autor: dragonn
Jarewa pisze: Też nie masz pojęcia co piszesz.. Jest port sprzętowy i programowy nie podłączysz 2208 pod sprzętowy bo wymagało by to 4 portów RS a które procki mają 5 portów RS?? nie wspomnę że jeszcze dla hosta... Tylko 2209 podłączysz pod sprzętowy bo te sterowniki są adresowalne i można wszystkie 2209 podłączyć pod jedno RS. Od strony programowej jest to BARDZO KOLOSALNA RÓŻNICA. Jak i w marlinie..

Wystarczy zajrzeć do specyfikacji

Four TMC2209 drivers can use the same HW/SW serial port with hardware configured addresses.
Set the address using jumpers on pins MS1 and MS2.
Address | MS1 | MS2
0 | LOW | LOW
1 | HIGH | LOW
2 | LOW | HIGH
3 | HIGH | HIGH
Okej, przyznam że nie wiedziałem że 2208 tego nie wspierają, mój błąd :oops: .
Ale zastanawia mnie czy w trakcie wydruku to ma aż takie znaczenie? Dopóki nie włączymy opcji MONITOR_DRIVER_STATUS użycie soft seriala nie powinno powodować żadnych problemów w trakcie wydruku bo i tak nic przez niego wtedy nie leci.
Ale oczywiście masz rację że łatwiej i lepiej dać w tym przypadku 2209.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 12:28
autor: Jarewa
Może i czasie druku to nie będzie miało dużego znaczenia, ale przez użycie soft seriala marlin globalnie musi wyłączyć przerwania, wiec wszystkie limity piny są też programowe co wiąże się z niedokładnością pozycjonowania ośi Y/Y/Z czyli czujnik magnetyczny/bltuch nie będą dokładne. Drugie to co pisałem wyżej procek mając piny programowe musi się co chwile dopytywać o ich stany wiec jest zajętość podczas druku. A sądzę że pewnie znalazło by się więcej..

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 12:46
autor: artur_n
Panowie trochę odbiegamy od meritum :-)

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 13:32
autor: gohu
Kup wyświetlacz Endera :)

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 13:44
autor: artur_n
Z tego co widzę to TFT24 i 35 są obsługiwane jako zwykły wyświetlacz graficzny.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 14:50
autor: konradsdev1
Jarewa pisze:przez użycie soft seriala marlin globalnie musi wyłączyć przerwania, wiec wszystkie limity piny są też programowe co wiąże się z niedokładnością pozycjonowania ośi Y/Y/Z czyli czujnik magnetyczny/bltuch nie będą dokładne. Drugie to co pisałem wyżej procek mając piny programowe musi się co chwile dopytywać o ich stany wiec jest zajętość podczas druku. A sądzę że pewnie znalazło by się więcej..
Nie wprowadzaj w błąd albo napisz, że to o czym piszesz dotyczy AVR.
W SKR PRO z STM32F4 używam soft serial i mam włączone przerwania od endstopów - po wyłączeniu MONITOR_DRIVER_STATUS programowy uart w żaden sposób nie wpływa na wydruk.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 15:00
autor: dziobu
[OT]
konradsdev1 pisze:Nie wprowadzaj w błąd albo napisz, że to o czym piszesz dotyczy AVR.
Ale w AVRach to też było by bez sensu :D

Poza tym takie rzeczy jak programowy UART robi się na przerwaniach właśnie po to żeby nie wpływać na pracę reszty programu symulując wielozadaniowość. Ale że tym kieruje Marlin...to nie wiem jak to tam działa :)

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 29 sie 2021, 15:25
autor: konradsdev1
Ja korzystam z biblioteki która robi to w przerwaniach ale od timera a nie od zmiany stanu gpio, dzięki temu można włączyć oversampling np x4.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 30 sie 2021, 08:51
autor: Jarewa
Nawet jak używasz soft serial na przerwaniach to i tak blokuję program. STM nie mają SMT więc przerywania blokują główny program na czas odczytu..

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 30 sie 2021, 09:35
autor: konradsdev1
Jarewa pisze:Nawet jak używasz soft serial na przerwaniach to i tak blokuję program. STM nie mają SMT więc przerywania blokują główny program na czas odczytu..
Nie blokuje jeśli procesor nie jest obciążony w 100%.
STM32 który chodzi na 168MHz ma spory zapas mocy i na pewno nie jest w pełni obciążony podczas drukowania.
Mógłbym dodać jeszcze 10 takich timerów i nie miało by to żadnego wpływu.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 30 sie 2021, 09:54
autor: Jarewa
Nie ma takiej możliwości by nie blokował bo po to są przerwania.. A stm nie ma dwuch rdzeni by obsłużyć dwie rzeczy naraz... To że ma moc obliczeniową wcale nie oznacza że szybko to zrobi bo na czas odczytania danych program jest przerwany nawet gdyby stm miał 1GHz to nic to nie da a nie zapominajmy ze tmc gada chyba z prędkością 9600 znaków na sekundę a to dla programu wieczność...

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 30 sie 2021, 10:05
autor: dragonn
Nie tak działają przerowania i soft serial....
Jeśli myślisz że jak przychodzi znak uruchamia się przerywanie i czeka na odczyt całego znaku to się grubo mylisz lub jego wysłanie.
Nawet h*** Marlina bym nie podejrzewał o takie spierdolenie kodu.
Cała idea pisania tego na przerwaniach jest taka że w przerwaniu procesor jest tylko parenaście cykli max, nie czeka na nic, tylko ustawia odpowiedni stan na pinie lubi sobie go zapisuje i ustawia kiedy przerwanie ma się znowu wywołać poprzez skonfigurowanie timera i znowu wychodzi z niego. To trwa grubo poniżej 1ms

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 30 sie 2021, 10:10
autor: Jarewa
Mam wątpliwości bo jest jedna biblioteka dla wszystkich procesorów... Aż dzisiaj może zajrzę do niej czy się mylę...

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 30 sie 2021, 10:13
autor: konradsdev1
Jarewa pisze:To że ma moc obliczeniową wcale nie oznacza że szybko to zrobi bo na czas odczytania danych program jest przerwany nawet gdyby stm miał 1GHz to nic to nie da a nie zapominajmy ze tmc gada chyba z prędkością 9600 znaków na sekundę a to dla programu wieczność...
Piszesz o mocy obliczeniowej i ilości rdzeni jakby procesor zajmował się renderowaniem grafiki albo wydobywaniem krypto.
Sterowanie silnikami krokowymi też odbywa się w przerwaniach od timera. Słyszałeś o czymś takim jak priorytet przerwań?
Mogę obniżyć zegar MCU do np. 48MHz i wydruk będzie trwał tyle samo czasu.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 30 sie 2021, 21:00
autor: Berg
Chłopaki, ale pitolicie głupoty na temat tego seriala.
Co do elektroniki do Lume, zdecydowanie kierował bym się tym jaki wyświetlacz tam będzie i jaki obsługuje klipper. Ja jestem niezmiennie funem tekstowego 20x4
Ew. jak to Lume+ to jeszcze może być ten mini graficzny tak by ładnie się w miejsce wpasował.
tylko dokładnie trzeba to sprawdzić z Klipperem.

SKR 1.4 czy SKR pro może nie są idealne ale dobrze rozpoznane. "Pro" może trochę za duże.

Re: LUME - wybór kontrolera wydruku

: 31 sie 2021, 13:10
autor: artur_n
Pójdę w SKR 1.4 albo 1.4 Turbo z TMC2209 do tego 20x4 z Anet A8. Teraz kwestia znalezienie oferty z modułem DCDC najlepiej z europy.