Strona 1 z 1

Fusion 360 - problem z loftem

: 29 sie 2021, 18:22
autor: szot
Witam wszystkich.
Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Próbuję wykreować w Fusion lofta tak jak na obrazku:
powinna wyjść rura a wychodzi walec
powinna wyjść rura a wychodzi walec
Efektem działania powinna być rura a wychodzi walec :evil: :evil: :evil: .
Problem pojawił się po ostatniej aktualizacji Fusion. To jakiś bug programu czy ja coś chrzanię?

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 29 sie 2021, 19:36
autor: konradsdev1
U mnie wychodzi identycznie w najnowszej wersji.
Tu chyba najprostszym rozwiązaniem będzie zrobienie drugiego lofta z wewnętrznych okręgów i wycięcie nim otworu w zewnętrznym lofcie za pomocą Combine -> Cut.

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 29 sie 2021, 19:44
autor: szot
Przy prostych kształtach takie rozwiązanie jest skuteczne ale przy bardziej skomplikowanych to droga przez mękę. A loft robiony według jakiejś krzywej jest raczej niewykonalny.
Skoro masz podobny problem to chyba wkradł się jakiś bug do softu.
Dzięki za odpowiedź.

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 29 sie 2021, 20:19
autor: konradsdev1
Nie wiem co chcesz zrobić ale raczej skomplikowanie kształtu nie powinno mieć znaczenia.
Można to zrobić nawet prościej bo przy tworzeniu drugiego lofta wystarczy zaznaczyć Operation: Cut.
loft1.png
loft2.png
loft3.png
Sprawdziłem jeszcze na starszych projektach i wcześniej działało tak jak powinno.

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 29 sie 2021, 21:40
autor: szot
Próbowałem robić lofta po kilku równoległych płaszczyznach na różnych kształtach (ma to być kadłub do łódki rc). Tak to ma wyglądać:
tak wygląda kształt jaki chcę uzyskać
tak wygląda kształt jaki chcę uzyskać
a zaznaczone elementy chcę wyciąć.
a to chcę wyciąć
a to chcę wyciąć
Nijak mi to nie wychodzi. Albo Fusion sypie błędami albo nie jestem w stanie zaznaczyć wewnętrznych elementów do wycięcia.
Ominąłem problem robiąc kilka pojedyńczych loftów ale moim zdaniem to trochę nie tak :evil:
niby ok
niby ok
Strach się bać co będzie gdyby trzeba było zrobić tych wycięć więcej :evil:

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 29 sie 2021, 22:01
autor: Zepco
Udostępnij plik fusiona ze szkicami. (spakuj go zipem, żeby wrzucić tu na forum)

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 29 sie 2021, 22:31
autor: szot
A proszę bardzo. Troszkę ten projekt porąbany więc nie grzmijcie za bardzo ;).
motorowka.zip
(19.01 MiB) Pobrany 125 razy

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 29 sie 2021, 23:56
autor: konradsdev1
Jeśli wszystkie ścianki są równej grubości to najłatwiej było by zrobić poszczególne części kadłuba za pomocą Loft a przestrzenie w środku za pomocą Shell.

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 30 sie 2021, 06:25
autor: szot
Owszem, można i tak, lecz jest to w dalszym ciągu obchodzenie problemu :). Można również wydrukować kształt bez wypełnienia i też będzie ok ale problem w dalszym ciągu pozostaje nierozwiązany :). Inne obejście kłopotu to zrobienie Loftu z zakładki Surface a następnie funkcja Create -> Thicken.

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 30 sie 2021, 13:28
autor: Zepco
O taki efekt Ci chodzi?

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 30 sie 2021, 17:03
autor: szot
Mniej więcej :). Jakeś Waść tego dokonał? :).
Jak widzę, jest tam kilka loftów czyli tak jak kombinowałem żeby obejść kłopot :). Ale może się mylę? :).
W wersji Fusion, przed ostatnią aktualizacją, można to było zrobić jednym loftem wskazując kolejne obszary do wyciągnięcia.
Wielkie dzięki za zainteresowanie problemem.

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 30 sie 2021, 17:39
autor: szot
Przepraszam Szanownych Czytelników i Doradców. Namieszałem. Przyznaję się bez bicia.
Albo to pomroczność jasna, albo SKS (Starość, K...a, Starość) albo niedouczenie ( najpewniej to ostatnie ).
Przejrzałem swoje wcześniejsze projekty w f360 i ZAWSZE lofta z dziurą w środku robiłem dwoma wyciągnięciami. Pierwsze wyciągnięcie to był obrys zewnętrzny z ustawieniem New Body a drugie to obrys wewnętrzny z ustawieniem Cut. Może dlatego, że nie robiłem więcej niż jednej dziury na raz tak mi się pomerdało.
Temat do zamknięcia, usunięcia lub na hasiok ( do decyzji adminów rzecz jasna :) ). Raz jeszcze przepraszam za zamieszanie.

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 30 sie 2021, 20:40
autor: Zepco
Tak jak mówisz, jeden loft jest dla całej bryły, a pozostałe wycinają środek.
Taka rada odnośnie robienia dziur jako Loft. Żeby zaznaczyć szkice, to na chwilę ukrywa się BODY, zaznacza to co się chce, ponownie pokazuje BODY i robi LOFT. Być może jest inny sposób, ale ten u mnie działa. :-)

Re: Fusion 360 - problem z loftem

: 30 sie 2021, 22:10
autor: szot
Ukrywanie BODY żeby zaznaczyć szkice też właśnie odkryłem :). Poza tym, jak napisałem w poście wyżej, niepotrzebnie namieszałem na forum :(.