Konstruowanie nietypowego ekstrudera

mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: mcxmcx »

da się ustawić stała prędkość ekstruzji i tylko sterować ruchem głowicy.

to chyba jest droga.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Lepiej. Drukarka steruje precyzyjnym podawaniem materiału do dyszy, włączając przerwy na przejazdy , kiedy nie dozuje nic, oraz retrakcję, a ślimak sam sobie reguluje obroty tak, by płynny materiał był zawsze dostępny w odpowiedniej ilości. Dlatego ślimak zwalnia w ostatnim materiale wideo, a film ten przedstawia generalnie sytuację niepożądaną podczas druku- po prostu na początku filmu brakuje granulatu i ślimak chodzi na pusto. Na wyższych obrotach. Pracuję nad tym by w takiej sytuacji wydruk był automatycznie przerwany, tak jakby zadziałała krańcówka/ czujnik braku filamentu. Mam rozwiązanie, ale muszę to dopracować.

Generalnie jak drukarka drukuje szybko duży element to ślimak kręci się szybciej żeby " naprodukować" potrzebną ilość płynnego plastiku, a gdy drukarka zwalnia, bo na przykład skupia się na jakimś małym elemencie, lub pracuje nad zewnętrznym obrysem i ma zadane robić to wolniej, ślimak też zwalnia, albo, gdy jest taka potrzeba, ślimak automatycznie się zatrzymuje.

Co prawda na filmie wydaje się że granulat jest cały czas, ale na początku jego poziom jest tak niski że żadne granulki nie wpadają na ślimak, może to wprowadzać w błąd, wiele jeszcze do dopracowania, jakiś fajny lejek trzeba wydrukować by granulat wpadał "do ostatniego ziarka".
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

IMG_20221229_132909996.jpg
Ekstruder ślimakowy własnej konstrukcji o masie 2,3kg na drukarce Anet A8, dysza 2mm, warstwa 1,2 mm, materiał granulat PLA, bez chłodzenia wydruku. Dwa pudełka 45x45x45mm o ściance 2mm. Czas wydrukowania 8minut. Retrakcja super, zero nitkowania. Poza tym koszmar. Wstawiam żebyście mieli używanie:) wiele jest jeszcze do dopracowania, ale sporo zależy teraz od ustawień slicera. Zaznaczam że to pierwszy wydruk na PLA na tym ekstruderze a ustawienia były domyślne.
dziobu, Elhape, Berg
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Andrzej_W »

Jak na Anet to bardzo ładne wydruki :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: dziobu »

Jak na takie warunki:
arbaql pisze:na drukarce Anet A8(...)bez chłodzenia wydruku.
to IMHO wyszło bardzo ładnie.

Chłodzenie wydruku powinno rozwiązać problem spływających ścian (swoją drogą - jak schłodzić tak grubą ścieżkę?) a jak naprawisz w slicerze problem startu ścieżki (czyli pewnie zachowania po deretrakcji czy jak to się tam nazywa) to i tej dziury nie będzie. W zasadzie popularny problem przy odpalaniu nowego filamentu.

Jak na druk ścieżką o przekroju porównywalnym ze standardowym filamentem na drukarce porównywalnej tylko z krowim plackiem to IMHO jest super.

arbaql pisze:Wstawiam żebyście mieli używanie
No jak trzeba to trzeba:

NO A KTO PANU TO TAK SPIERD*LIŁ??!?!?!
boszzz co za crap
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

dziobu pisze: Chłodzenie wydruku powinno rozwiązać problem spływających ścian (swoją drogą - jak schłodzić tak grubą ścieżkę?) (...) W zasadzie popularny problem przy odpalaniu nowego filamentu
Nie filament tylko granulat w moim przypadku.. ale w obu przypadkach problemem jest płynięcie rozmaitych materiałów

Dziękuję za taki przychylny bądź co bądź komentarz.

Na ostatnie 4 górne warstwy dosypałem trochę innego granulatu PLA i widać że trochę ściany przestały falować.

Będę próbował z jeszcze większymi dyszami, pewnie do 3mm, i właśnie problem jak schłodzić taką grubą ścieżkę już od dawna mnie nurtuje. Na pewno standardowo nadmuch z wentylatorów turbinowych skierowany w ujście dyszy. Może okazać się to za mało. I tu pojawia się pomysł żeby na wyjściu założyć "hotend" który będzie miał temperaturę niższą niż reszta gorących stref ekstrudera. Obecnie zestaw ma 3 niezależne strefy grzewcze, więc dołożenie kolejnej nie stanowi problemu. Przepływający materiał będzie schładzany do temperatury np170*. Temperatura na wyjściu będzie zależna od przetwarzanego materiału tak by nadmiar ciepła plastik oddał na hotend i by materiał byl na tyle nagrzany by się sklejały warstwy ale na tyle chłodny by nadmuch usztywnił go z zewnątrz. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 634
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Rozarh »

Hej, ale nie przesadziłeś trochę ???
Ekstruder "direct" o masie 2,3kg na zwykłej Anet A8???
Toż to powinno latać na CoreXY z silnikami NEMA23 (3-4A prądu) i na paskach 10mm...
... przynajmniej ja bym tak zrobił ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

IMG_20221216_142335920.jpg
Trochę przesadziłem. To jest ogromny Direct na zwykłej akrylowej Anet A8. Jak już rozwiążę problemy z samym ekstruderem i zacznie to smarować tak jak powinno to wtedy będę myślał nad większą drukarką, która nie będzie się "uginać" pod jego ciężarem. Na tej drukarce nie mogę sobie pozwolić na duże akceleracje, ale działa. Żeby w ogóle wszedł na drukarkę musiałem przerobić górna ramę, przenieść krańcówki, a i pole robocze się zmniejszyło, jak i maksymalna wysokość druku. Wiem, że nie widzicie w tym sensu, ale po co mam budować lub kupić dużą, solidną drukarkę tylko po to żeby się przekonać że mój ekstruder, który zbudowałem, nie działa tak jak zakładałem?
dziobu, Pjoter, Andrzej_W
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: JGFTW »

arbaql pisze:Wiem, że nie widzicie w tym sensu, ale po co mam budować lub kupić dużą, solidną drukarkę tylko po to żeby się przekonać że mój ekstruder, który zbudowałem, nie działa tak jak zakładałem?
Całkowicie rozumiem i się zgadzam, natomiast też należy się upewnić, że problemy nie są kwestią mechaniki tylko ekstrudera lub na ile nie są kwestią mechaniki ;).

Być może warto byłoby wydać ze dwie stówy na dużo lepszą ramę i grubsze pręty gładkie z łożyskami:
https://hobby-store.pl/ramy-do-drukarek ... t-am8.html

https://tdi-cad.pl/czesci/technika_liniowa?page=2

Może również dodać przełożenie na X jak tu:
https://www.thingiverse.com/thing:3714978
https://www.thingiverse.com/thing:4680484

Myślę, ze naprawdę szkoda byłoby jakbyś zaorał taki projekt przez problemy, których przyczyny leżały gdzieś indziej.

Jak jest problem z chłodzeniem PLA to może spróbuj drukować z materiału, który go nie potrzebuję (aż tyle) jak ABS albo PETG :D
arbaql
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 193
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 126

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: obrms »

Andrzej_W pisze:Jak na Anet to bardzo ładne wydruki :D
Drukuje jak stockowy ender po wyjeciu z pudelka :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”