Strona 1 z 1

Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 14:09
autor: blasterpl
Przeczesuje neta już od kilku dni i im więcej przeglądam tym mniej wiem :shout: W druku 3D jestem zupełnie zielony wiec proszę was o propozycje. Potrzebuje drukarkę o polu roboczym min 300x300x400 (optymalnie 400x400x400). Służyć ma do druku prototypów celem weryfikacji poprawności projektu , druk rzadko do bardzo rzadko.. Najważniejsza jest dla mnie dokładność wymiarowa , jakość jest drugorzędna aczkolwiek im lepiej tym lepiej :D . Budżet to +/- 2000zl. Mam możliwości poprawienia niedoróbek w drukarce z Chin , wiec takie biorę pod uwagę , poza tym budżet chyba na nic innego nie pozwoli.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 14:23
autor: dziobu
Tronxxy X5Sa-400.
Nie dlatego że jest najlepsza czy coś. To jedyna pozycja z takim polem roboczym w tej cenie (i to w promocji u chińczyka).

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 14:27
autor: morf
wez tylko pod uwage czas druku elementow o takiej kubaturze.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 14:39
autor: blasterpl
A pro po czasu wydruku , ile czasu +/- zajmie druk np. takiego detalu jak na foto. Wymiary : największa średnica 210mm , wysokość 45mm

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 14:49
autor: dziobu
210x45;
ścianka 4mm; 2 obrysy
PLA, 60mm/s, dysza 0.6;
Drukarka Flsun G czyli porównywalny badziew jak Tronxxy.
Slicer wyliczył 6h46 ale realnie to będzie pewnie ~8h.
w1.png

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 15:02
autor: blasterpl
Ło madko, to ja na frezarce bym zrobił w max 2h. Rozumie, ze po prostu tak to trwa czy jakieś lepsze drukarki robią to szybciej ?

//Po co robisz spację przed znakami interpunkcyjnymi? Strasznie to wygląda. - Marek

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 15:04
autor: dragonn
blasterpl pisze:Ło madko , to ja na frezarce bym zrobił w max 2h. Rozumie , ze po prostu tak to tra czy jakieś lepsze drukarki robią to szybciej ?
To tyle trwa.
Niektóre mogą być szybsze, ale raczej typu 20-30% a nie 50-80% szybsze.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 15:16
autor: dziobu
blasterpl pisze:Ło madko , to ja na frezarce bym zrobił w max 2h.
Na frezarce robisz Ty a drukarka drukuje sama. Oto róznica.
blasterpl pisze:Rozumie , ze po prostu tak to tra czy jakieś lepsze drukarki robią to szybciej ?
Na upartego to mógłbym ją przyspieszyć o ~50%. Ale bez głębszych modyfikacji więcej z tego pudła nie wycisnę.
Tak, można sklecić sprzęt drukujący normalnie X razy szybciej.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 15:38
autor: Jarewa
dziobu pisze: Tak, można sklecić sprzęt drukujący normalnie X razy szybciej.

Ale wyjdzie x razy drożej że na jedno wychodzi :)

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 15:44
autor: blasterpl
[quote="dziobu"]
Na frezarce robisz Ty a drukarka drukuje sama. Oto róznica.

No nie, taki detal jak pokazałem to tylko na CNC wiec tez "samo" się robi.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 15:47
autor: dziobu
Z obu stron? Zostawiasz frezarke i idziesz spać?
Poza tym porównujemy dwie zupełnie różne technologie; warto dodać że z różnych półek cenowych.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 15:50
autor: sagittario
A ile wynosi tpz dla frezarki CNC? Koszt materiału też jest istotny. Można drukować szybko i wydajnie ale trzeba się liczyć z wydatkami.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 15:51
autor: Pjoter
Jak mialem wydruk trwający 44h to spędziłem przy drukarce 20 minut - przypilnowanie 1 warstwy i później wyczyszczenie stołu z detalu. Przy maszynie cnc też byś tak mógł? :D

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 16:42
autor: Berg
Ten element trzeba podzielić na dwie części (jak torta przed przełożeniem masą truskawkową). Tę górną z uszami z otworami wydrukować osobno. To znacząco przyspieszy, bo nie będą potrzebne podpory.

Po drugie. Skoro już detal będzie podzielony to należy go wydrukować równolegle na dwóch drukarkach. Co przyspieszy jeszcze bardziej.

Po trzecie duże elementy warto dzielić na mniejsze również dlatego, że czasem pójdzie coś nie tak. Lepiej by poszło coś nie tak na mniejszym fragmencie niż na całości.

Po czwarte skoro już dzielimy coś na dwie części, to czemu nie podzielić na cztery albo osiem i wydrukować na zwykłej, mniejszej drukarce albo kilku mniejszych drukarkach.

To dość prosty detal. Puszczasz w robocie. Patrzysz czy dobrze idzie. Na rano masz gotowe.

3D print rulez


PS: @Pjoter na pewno nie zrobi tego na CNC za ~2000zł :D

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 17:04
autor: morf
Chyba EoT poszła propozycja w pierwszej odpowiedzi.
Sam autor nie za bardzo orientuje się w druku 3d więc nie widze sensu drążyć tematu jesli podejście jest "ja to na CNC zrobię szybciej, lepiej taniej".
Trzeba tez jasno powiedzieć że kupując "chińczyka" w tej cenie trzeba liczyć się z czasem spędzonym nad maszyną, doprowadzając ja do powtarzalnego druku i wieloma problemami które mogą zrodzić się w związku z nieznajomością lub niezrozumieniem technologii druku.



Jeśli to prototypowanie ma być na rzadkie to radzę poważne zastanówic się na zlecaniem tych elementów do wydruku.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 17:35
autor: blasterpl
Tego typu detale produkuje właśnie na frezarce CNC,czas produkcji jak pisałem to ok. 2h wiec nie trzeba zostawiać maszyny na noc. Sa detale które frezują się kilkanaście godzin np. formy i wtedy (jeśli czas goni) zostawiam maszynę pracująca na noc. Ale my nie o tym. Metale drożeją w zastraszającym tempie i dlatego rozważam druk 3D dla prototypu. Jak dla mnie to czas ok.10h jest do przyjęcia. Czy po za wspomnianym Tronxxy X5Sa-400 koledzy coś proponują ?

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 17:53
autor: dziobu
W podobnej cenie (w sumie to droższa) jest CR-10 S4. Tyle że ma jeżdżący stół w Y.
Właściwie to zostaje tylko Tronxxy. W zbliżonym budżecie nie będzie niczego ciekawszego. Albo inaczej - niczego innego nie będzie.

Tak czy owak może czekać Cię pewna ilość niezbędnych modyfikacji czy poprawek.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 17:55
autor: blasterpl
Znalazłem coś takiego, dość blisko mnie, warte to coś ? https://www.facebook.com/marketplace/it ... ger_banner

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 18:41
autor: dziobu
Warte. Ze wszystkimi wadami drukarki ze stołem w Y (problemy z jakością przy wysokich wydrukach, zajmuje sporo miejsca, viewtopic.php?f=34&t=4047). Poza tym cechą używanej drukarki jest szansa że to co dostaniesz od razu zadziała :D

Ale dopóki nie masz żadnego pojęcia o druku 3D to tak na prawdę wylosuj coś na początek i zacznij robić to co jest Ci potrzebne. Bez tego wszyscy będziemy gdybać i nic z tego nie wyjdzie.
Pamiętaj że drukarkę zawsze potem możesz sprzedać; to nie sprzęt na całe życie. Albo kupić kolejną. Sporo osób tu na forum ma więcej niż jedną.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 19:23
autor: blasterpl
dziobu pisze:Warte.
Ale dopóki nie masz żadnego pojęcia o druku 3D to tak na prawdę wylosuj coś na początek i zacznij robić to co jest Ci potrzebne.
Święta racja,wiec zawężam do tych dwóch modeli,czy warto dopłacić do tego droższego ?
https://allegro.pl/uzytkownik/gk-SmartH ... nia-130504

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 19:26
autor: dziobu
To ma stół 330x330 a chciałeś 400x400.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 24 wrz 2021, 19:36
autor: blasterpl
Myślę, ze na początek 330 powinno wystarczyć. Jak pisaliście pierwsza będzie do nauki ;)

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 25 wrz 2021, 07:26
autor: blasterpl
Ooo znalazłem to samo tylko pole robocze 400x400: https://www.banggood.com/TRONXY-X5SA-40 ... mywishlist i https://www.banggood.com/TRONXY-X5SA-40 ... mywishlist . Ponawiam pytanie czy warto dopłacić do wersji Pro ?

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 25 wrz 2021, 11:11
autor: dziobu
Czyli znalazłeś drukarkę jaką Ci zaproponowałem w drugim poście :D

W sumie to warto.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 25 wrz 2021, 13:13
autor: blasterpl
Dokładnie,dlatego takiej szukałem.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 26 wrz 2021, 00:33
autor: Stanley_B
blasterpl pisze:No nie, taki detal jak pokazałem to tylko na CNC wiec tez "samo" się robi.
Mam nieodparte wrażenie, że chcesz komuś coś udowodnić. CNC to trochę inny obszar działań. Drukarki mogą pomóc w szybkich zmianach projektu.
Gdy masz prosty projekt, to jedziesz CNC i luz. Ale gdy masz coś bardziej złożonego, to zanim to wklepiesz w maszynę, to ja zdążę już wydrukować.
I to jest znaaaaaacznie tańsze. Sam przyznasz.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 26 wrz 2021, 09:03
autor: blasterpl
Nikomu nic nie chce udowadniać.Widze,ze twoja wiedza na temat programowania obrabiarek CNC jest niewielka.Przykład,ten detal który pokazałem,pokaz mi kozaka który zaprogramuje frezarkę "z palca" pod ten detal.Nie ma takiego kozaka !!!.Takie detale opracowuje sie dokładnie tak samo jak dla drukarki 3D oprogramowaniem CAD/CAM i gotowy G-code wprowadza do maszyny.Jesli idzie o czas wykonania to niestety drukarka 3D przegrywa z kretesem (opieram się na tym co znalazłem w sieci) bo jeszcze sam nie drukowałem,czas przygotowania programu będzie taki sam a czas wykonania (na moim przykładzie) drukarka 3D jak piszą tu koledzy ok.8-10h a frezarka CNC 2h.Jedyna rzeczą przemawiającą za drukarka 3D jest koszt wykonania detalu i z tego właśnie powodu chce kupić drukarkę 3D.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 26 wrz 2021, 11:43
autor: dziobu
Kolega Stanley_B miewa pewne odchyły, nie przejmuj się ;)

Walka typu druk 3D vs frezarka nie ma sensu bo to tak jakbyś porównywał co jest silniejsze - słoń czy wieloryb. To zupełnie inne metody wytwórcze, technologie, zastosowania, materiały, potrzeby, możliwości, ceny...

Przy prostych detalach druk 3D zawsze będzie wolniejszy od frezarki i jeśli drukarka będzie robiła za prototypownię dla elementów frezowanych to czasowo zawsze wypadnie gorzej.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 26 wrz 2021, 11:54
autor: morf
Czekaj to nadal wątek o zakupie tego tronxy? O_o

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 26 wrz 2021, 13:27
autor: blasterpl
No trochę się rozjechało,zdecydowałem się na wersje 400x400x400 Pro, ma tam jakieś ulepszenia konstrukcji. Zobaczymy co z tego będzie jak przyjdzie paczka.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 26 wrz 2021, 17:23
autor: zlp
Frezarka 5 osiowa o takim polu roboczym to kilkadziesiąt razy więcej $$$. Oprogramowanie, narzędzia, materiał i praca również.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 10 paź 2021, 19:55
autor: blasterpl
Drukarka już na miejscu , złożona i uruchomiona. Pierwsze wydruki jak dla mnie wystarczająco dobre. Dzis chciałem się połączyć laptopem ale nie nawiązuje połączenia. Myślę , ze to temat na nowy watek w innym dziale.

Re: Zakup drukarki 3D o duzym polu roboczym

: 10 paź 2021, 20:12
autor: panWiadr0
blasterpl pisze:Dzis chciałem się połączyć laptopem ale nie nawiązuje połączenia. Myślę , ze to temat na nowy watek w innym dziale.
Welcome to Hell!