Strona 1 z 1

Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 11:13
autor: jzagaja
Jak w Anetce sprawdzić na 100% uszkodzenie sterownika silnika ekstrudera? Wszystkie kable od osi maja taki uklad:

1 niebieski
2 zielony
3 czerwony
4 czarny

1 i 3 oraz 2 i 4 maja przejście omomierzem

a ten od ekstrudera ma przejście 2 i 3 i grzeje się radiator sterownika

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 11:15
autor: dragonn
Kolory są bez znaczenia, kolejność też w ramach pary
Połączone musi być tak
1 - 2 - przejście
3 -4 - przejście.
Koniec tematu

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 11:29
autor: jzagaja
Silniki maja 6 pinów i przejście jest miedzy 1 i 4 oraz 3 i 6. Zamieniłem kolejność 1 i 4 i przestało działać.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 12:03
autor: dragonn
Zrób rysunek jak masz to podpięte do wyjścia stepsticka

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 12:27
autor: jzagaja
Uklad fabryczny:

Od strony stepa: czerwony, niebieski, zielony, czarny
Od strony silnika: niebieski, zielony, czerwony, czarny

czyli popelnilem blad zakladajac ze idzie parami od strony silnika - zawsze tak zmieniam obroty w innych drukarkach.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 14:22
autor: Rozarh
Nie ma znaczenia, którędy wychodzą końce uzwojeń silnika i jakie mają kolory. Musi być przejście między dwoma przewodami, ale powinno się zamykać kilkoma omami. Nie może być zera, bo to oznacza zwarcie wewnątrz silnika.
Jeśli już tak masz, to jedną parę podłączasz do wyjść A (1 i 2) sterownika a druga do B (też 1 i 2). I musi hulać. Jak ci się kręci w złą stronę to zamieniasz przewody jednej pary lub obracasz wtyczkę (obie metody działają).
Stepstick się może grzać gdy ma zbyt duży prąd na silnik ustawiony.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 14:25
autor: Rozarh
Obrócenie wtyczki zadziała wyłącznie wtedy gdy masz po kolei przewody: A1, A2, B1, B2 gdzie A i B to uzwojenia. Tak to jest wyprowadzone na stepsticku i tak najczęściej na gniazdach na płytach obok nich. W innych przypadkach lepiej zamienić miejscami przewody jednego uzwojenia.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 14:26
autor: jzagaja
To rozumiem. Pytanie czy jest sposób na sprawdzenie samego sterownika na płycie? W pierwszym poście pisałem sterownik ekstrudera ma przejście na 2 i 3 a reszta sterowników osi nie ma.Silnik jest ok. Można np. podłączyć sterownik ekstrudera pod któraś z osi czy kreci?

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 14:36
autor: Rozarh
Można, ale uwaga na prądy.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 28 wrz 2021, 14:38
autor: jzagaja
Anetka ma regulacje napięcia na sterowniku? Jeśli płyta do wymiany to można kupić z jakimś innym firmwarem, dodatkami? Czy wymienic na SKR?

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 29 wrz 2021, 10:42
autor: jzagaja
Driver ekstrudera grzeje się nawet jak kabel nie jest wpięty czyli cos jest nie tak z plyta.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 29 wrz 2021, 14:00
autor: Maciek11.09
Jak chcesz ma płytę, alw polecam mimo wszystko zmianę na lepsza płytę. Może skr mini?

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 29 wrz 2021, 14:03
autor: jzagaja
Trzeba będzie na coś lepszego fajne są fysetc spider. Lubię MKS 1.3 na Smoothie. Nigdy mnie nie zawiodła.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 29 wrz 2021, 14:56
autor: arbaql
W płycie Anet stepy są scalone z płytą na stałe
Kolejność wyjść z każdego stepa to
Out1B
Out1A
Out2A
Out2B
Jeśli zamieniłeś 2 pierwsze lub ostatnie miejscami to chyba nieprawidlowo. Do zmiany kierunku ja bym zamienił te zewnętrzne w środek a te wewnętrzne na zewnątrz. Czyli 4 kable bym przepiął...

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 29 wrz 2021, 15:33
autor: arbaql
Jeśli przepinałeś podczas gdy zasilanie w drukarce było włączone to stepstick spalony.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 29 wrz 2021, 16:29
autor: jzagaja
Odpiąłem kabel przepiałem i podłączyłem kabel przy włączonej. Anetka delikates.

Re: Anet A8 sprawdzenie stepa od ekstrudera

: 01 paź 2021, 15:39
autor: jzagaja
W Dragonie3D miałem podobnie - drukuje i silnik staje brzęcząc, temperatura obudowy 54st. Wymieniam stepa nic nie kreci, podmieniam z osi X, brzęczy. Sprawdzam napięcie Uref=0,9 obniżam do 0,75 i silnik (Nema 17 1,7A) zaczyna krecic. Czyli może wystarczy sprawdzić rezystory na płycie Anetki.