Strona 1 z 1

CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 10 paź 2021, 20:36
autor: sobal
Cześć,

Jakoś przy okazji robienia własnego PCB trafiłem na pomysł własnego CNC. Poszperałem trochę, poszukałem i trafiło na 3018PRO. Nie wiem czym się różni PRO od zwykłej, ale działa i rzeźbi. Ale początki zdecydowanie nie były zbyt różowe, może ktoś się nauczy na moich błędach, albo ktoś bardziej doświadczony coś podpowie.

Po pierwsze - bardzo nie lubię podłączać czegokolwiek do komputera. Bardzo lubię z kolei rzeczy bezprzewodowe, więc pierwsze co zrobiłem po złożeniu grawerki było skonfigurowanie CNCjs na RPi Zero W. Poszło od pierwszego strzała, konfiguracja banalna, dokumentacja dokładna.
Tutaj więcej: https://cnc.js.org/
Do 3018 dodam rozebrany tablet o rozdzielczości 1280x1024 jako panel kontrolny, na którym CNCjs będzie latać.

Drugie. Oprogramowanie. Autodesk odrzuciłem od razu, nie lubię swoich projektów eksportować przez usługi w czyjejś chmurze (dlatego zamiast Fusion używam Design Spark Mechanical). Jest tego masa, ale z tych wartościowych znalazłem tylko kilka:
1. DeskProto - cała obróbka, wycinanie modeli, definiowanie wierteł itd. Cena - bezpłatne. Program po Polsku, świetna apka i od razu ją polubiłem. Od razu wyrzuciłem tak reklamowanego Carbid Create. Moim zdaniem ma dużo większe możliwości:
https://www.deskproto.com/

2. Do grawerowania laserem oczywiście LaserGRBL - proste i szybkie.
https://lasergrbl.com/

Teraz garść pytań do bardziej zaawansowanych:
1. 3018 można dowolnie rozbudowywać, jedną z opcji najszybszych i najpopularniejszych jest 3040. Takie pole robocze by mi bardzo odpowiadało i raczej nie potrzebuję większego. Zamawiać takie coś, czy zrobić samemu?

2. Jak można nawiercić te wałki liniowe? Bo może w przyszłości zmodyfikowałbym trochę X, ale nie wiem jak to ugryźć. Można gdzieś zamówić na długość z nawierceniem?

3. Jakie najlepsze wrzeciono można tutaj włożyć. Mowa oczywiście o granicach rozsądku i nie będę chyba do takiej konstrukcji wkładał 1.5kW. Najpopularniejsza opcja to 500W, potem przewija się kilka 750W. Z drugiej strony jest prędkość obrotowa i te najmocniejsze wcale nie mają powyżej 10k rpm.

Czy są jakieś modyfikacje, które możecie polecić z własnego doświadczenia? Z góry dziękuję za odpowiedzi i rady.

PZDR,
S.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 10 paź 2021, 20:50
autor: Andrzej_W
Może zamiast wałków liniowych iść w wałki podparte.
Do samego grawerowania i pcb to wystarczy pewnie sam dremel. Zerknij na Dermel CNC

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 06 lis 2021, 10:07
autor: sobal
Modowałem, modowałem i zmodowałem. W sumie z oryginalnego 3018 nie zostało nic poza elektroniką. Tej też zaraz nie będzie. Chce zrobić nową frezareczkę, wymiary pola roboczego 500x500mm. Poproszę o rady i opinie. Docelowo frezowanie alu, stali i miedzi.

Jako spindle idzie 500W 100V 12k RPM (na razie, poproszę o propozycje, na co ew. wymienić)
Jako mobo chcę dać Duet2Wifi (wala sie po szafie, konfiguracja jest beznadziejna, albo SKR e3 mini v2)
Jako prowadnice X i Y idą wałki podparte SBR16.
Wstępnie jako steppery dałem Nema17 z Vorona (zostało mi ich dużo), ale tu się zastanawiam, czy nie lepiej od razu pójść w to:
https://www.rocketronics.de/shop/en/driveset2.html

Jako śruba są w tej chwili TR8x2, ale też zastanawiam się, czy one są na tyle wytrzymałe i czy nie zamienić ich od razu w śrubę kulową 1610:
https://allegro.pl/oferta/sruba-kulowa- ... 0801110937

Nie wiem jeszcze z czego zrobić dobry stół, no i nie wiem, czy jednak nie zrobić jeżdżącej osi Y (zamiast mobilnego stołu). Ramę złożyłem z profili 2040 dół, brama z 2060 i podparcie dla SBR idzie z 2080. Poradzicie coś?

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 06 lis 2021, 11:11
autor: maglo18
Twoje założenia się nie spinają. Wrzeciono do aluminium nie nadaje się do stali. Śruby trapezowe nie nadają się do CNC, stawiają duże opory przy obracaniu oraz ciężko kasować luz nawrotny.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 06 lis 2021, 13:13
autor: sobal
W takim razie odpuszczamy stal. Zostają metale miękkie. Śruby kulowe 1610 będą ok?

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 06 lis 2021, 19:50
autor: maglo18
Proponuję 1605. Na silnikach 3 Nm maszyna ma prędkość przejazdową 5m/min. Do aluminium nie ustawiam więcej niż 1,5m/min w czasie pracy.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 06 lis 2021, 23:00
autor: sobal
Dziękuję za radę, na próbę wziąłem dwie takie śruby. Muszę pomierzyć na jakie profile dam radę to zmieścić, tymczasem myślę o stepperach, znalazłem taki zestaw jak na zdjęciu:
snap577.jpg
W jego skłąd wchodzą:
3x Stepperdriver Digital stepper driver Leadshine DM556EU Max. 48V 5,6A
3x Steppermotor Steppermotor 60BYGH450D-02 4.2A 3.3Nm Nema24
1x Powersource 48V 6,7A 320W Meanwell RSP-320-48

Pytania.

Czy to jest to czego szukam do takiej domowej CNC?
Jak sterować tymi sterownikami z poziomu dueta czy innego marlina? Czy też użyć innej płyty do tego?

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 06 lis 2021, 23:33
autor: Jarewa
sobal pisze: Jak sterować tymi sterownikami z poziomu dueta czy innego marlina? Czy też użyć innej płyty do tego?
A to zależy jaki program będziesz chciał bo wybór jest spory od MACH3 do GBRL... Duet do tego się raczej nie nadaje...

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 07 lis 2021, 00:33
autor: sobal
Jestem otwarty na propozycje, GRBL okazał się prosty i wygodny. Ale jeżeli jest coś, co jest uważane za standard w "normalnej" pracy CNC, z przyjemnością od razu zagłębię się w temat. Co czytać, gdzie szukać?

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 07 lis 2021, 00:45
autor: Janek_Porzycz
polecam PikoCNC

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 07 lis 2021, 09:04
autor: aniol310
ja używam MACH3 z tym zestawem sterowników co pokazałeś, śruby X i Y 1605 Z 12..
Działa bez problemu. Na początku konstrukcja aluminiowa (brak sztywności przy frezowaniu alu powyżej 6mm grubości) teraz Spawana stalowa

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 07 lis 2021, 09:49
autor: Jarewa
Wszystko będzie działać bez problemów. Pierw niech się określi czy chce wydać na sterownik i program 1500zł czy 200zł bo to raczej jest podstawa do dalszej dyskusji.. Niech weźmie pod uwagę że te drogie obsługują 5 osi a te tanie tylko 3 (choć pojawiło się esp32 gbrl co obsługuje 6 osi) dlatego pomyśli co będzie robić i co potrzebuje..

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 07 lis 2021, 10:03
autor: aniol310
Jeszcze ważne sprzęgło miedzi silnikiem a śruba. Mam spiralne aluminiowe ale wymieniam na sztywne. To spiralne dostałem luzu osiowego i nie trzyma dokladnosci posuwu.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 07 lis 2021, 12:14
autor: Berg
cncjs

- fajne ale jak testowałem jakoś rok temu, to miałem problemy ze stabilnością. Zwiechy są nie do zaakceptowania w cnc
- kupiłem popularną wędkę , niestety nie ma wsparcia w cncjs, choć przy odrobinie samozaparcia dało by się napisać obsługę.
w miarę bezporblemowo jest tylko dla MACH3 PikoCNC i LinuxCNC,
Ponoć też działa z ze smoopi . Próbując robić obsługę dla cncjs, można by podglądąć jak https://github.com/wolfmanjm/kivy-smoot ... endants.md

Aktualnie moja maszyna chodzi na LinuxCNC, mimo, że nie lubię tego rozwiązania, sterowanie krokami z GPIO bezpośrednio z PC to powalony pomysł.

Jakby tak zaprząc Klippera pod CNC to by było idealnie. Ponoć niektórym się udało z sukcesem.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 07 lis 2021, 18:33
autor: sobal
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Temat "ile" wydać jest drugoplanowy. Chciałbym nie przekroczyć limitu około 5000 złotych na całość, więc PicoCNC, jak i sterowniki spokojnie mieszczą się w założonym budżecie.

CNCJS, u mnie działa na razie bezproblemowo. Najdłuższa obróbka wynosiła coś około 4 godzin. Ale na pewno będę obserwował. Docelowo chciałbym do frezarki dorobić 14" ekran dla RPI i na nim mieć całe sterowanie maszyną.

Ilość osi. Na razie znam tylko 3018, a obecny projekt jest jego bezpośrednim rozwinięciem. Więc wstępnie 3 osie. Gdy trochę się ogarnę i maszyna zadziała, zakładam, że powinna być na tyle elastyczna, że przy przebudowie na większą liczbę osi uda mi się wykorzystać większą część elementów z niej.

Maszyna na razie na ramie aluminiowej, ale zakładam, że z czasem również przerobię całość bramy na stal.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 08 lis 2021, 14:42
autor: Berg
Naomi też rozszerza swoje zainteresowania z drukarek na coś większego:

BTW: ładna konstrukcja.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ol9U1gFK-mM

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 08 lis 2021, 15:18
autor: sobal
AAAA ić Panie stont z tym diabłem! Dopiero za drugim oglądaniem jej filmu mogę się skupić na sprzęcie o którym mówi ;)

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 08 lis 2021, 15:29
autor: Adinfo
Berg pisze:BTW: ładna konstrukcja.
Też się z tym całkowicie zgadzam ("Całkiem Na miejscu C...i") :mrgreen:

CNC 3018 mam pożyczone od znajomego ale jeszcze się tym nie bawiłem, przynajmniej mam przymiarki jak coś takiego zbudować.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 08 lis 2021, 15:48
autor: Berg
sobal pisze:AAAA ić Panie stont z tym diabłem! Dopiero za drugim oglądaniem jej filmu mogę się skupić na sprzęcie o którym mówi ;)
Ja za każdym razem skupiam się tak samo.
Fajnie tak zmieniać narzędzie dowolną ilość razy w trakcie jednego cyklu.

Adinfo pisze: CNC 3018 mam pożyczone od znajomego ale jeszcze się tym nie bawiłem, przynajmniej mam przymiarki jak coś takiego zbudować.
18-30 na początek jest OK. Zwłaszcza, że przecież można zacząć od czegoś mniejszego a potem rozbudować w jednym albo obu kierunkach.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 25 kwie 2023, 08:02
autor: Miniek_nrw
A ja mam pytanie, jak podłączyłeś laser do CNC 3018? Ja kupiłem LT-40W-AA, podłączyłem do CNC (czerwona płytka sterująca) do gniazda LSR/TTL i wentylator śmiga, ale nie ma wiązki. Korzystam z Estlacam i LaserGRBL. Na płytce lasera są dwie diody sygnalizujące pracę, jedna od zasilania, druga od PWM, podczas pracy ta od zasilania świeci, od PWM nie. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
Pozdrawiam.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 25 kwie 2023, 11:16
autor: jagus
Miniek_nrw pisze: 25 kwie 2023, 08:02 A ja mam pytanie, jak podłączyłeś laser do CNC 3018? Ja kupiłem LT-40W-AA, podłączyłem do CNC (czerwona płytka sterująca) do gniazda LSR/TTL i wentylator śmiga, ale nie ma wiązki. Korzystam z Estlacam i LaserGRBL. Na płytce lasera są dwie diody sygnalizujące pracę, jedna od zasilania, druga od PWM, podczas pracy ta od zasilania świeci, od PWM nie. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
Pozdrawiam.
Na stronie https://lasertree.com/pages/user-manual producenta masz pdf-a z instrukcją podłączenia jeśli w tej czerwonej płytce która nie za bardzo dużo mi mówi (Arduino cnc shield?) masz tylko ttl/pwm-gnd (2pin) wyjście to potrzebujesz tego adaptera do lasera z ich strony a resztę masz w instrukcji na schematach.

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

: 25 kwie 2023, 12:10
autor: Jarewa
Nie zupełnie, spotykam płytki cnc na gbr gdzie mimo trzy pin i opisu mają pwm ale zasilanie 12V, a większość laserów potrzebuje masę plusa 12V i pwm.