Strona 1 z 1

Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 13:30
autor: morf
Cześć,
Czy ktoś mógłby doradzić jak po taniości zrobić jakąś mini komorę/garnek do odgazowywania małych ilości żywicy epoksydowej (rzędu 100g)?

Zestawy kompresor i jakis pro "garnek" to jest koszt już powyżej 1k.
Czy można to jakoś zrobić po taniości czy nie ma sensu i taki koszt trzebaby przełknąć?

Dzięki

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 13:46
autor: dziobu
Na odgazowanie żywicy masz niewiele czasu w którym musisz zjechać do (teoretycznie; nigdy w sumie nie sprawdzałem) do 50-100mBar (abs). I mieć jeszcze chwilę na odgazowanie.
Materiał komory jak i pompa musi to wytrzymać, utrzymać jak i przeżyć opary z żywicy żeby to nie była jednorazowa zabawa.

Te tanie pompy próżniowe są przeważnie przeznaczone do chwytaków czy wypompowywania powietrza z pojemników/worków z żywnością/towarem. Nawet jak są szybkie to osiągają kiepskie podciśnienie i wątpię żebyś tym zdążył odgazować żywicę.

Przy tej cenie to nie wiem czy jest sens kombinować: https://vacuumchambers.eu/pl/p/Zestaw-k ... n-VP115/99
(swoją u nich brałem; jest OK)
Ta ma pokrywę akrylową; mają też szklane.


edit.
Pamiętaj że do komory próżniowej musisz zmieścić nie tyle żywicę co pojemnik z nią. Musisz go też tam jakoś wsadzić i wyjąć także najmniejsza komora nie musi być najlepsza.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 15:05
autor: szot
morf pisze:do odgazowywania małych ilości żywicy epoksydowej (rzędu 100g)?
Siemka.
Sorry, że pytam. Co chcesz osiągnąć przez odgazowywanie? Nie wystarczy delikatne mieszanie żywicy z utwardzaczem?
Jeżeli już musisz odgazowywać, to może wystarczy kompresor ze starej lodówki? Ma dwie rurki. Jedną dmucha a drugą ciągnie :).
100 g to nie dużo. Gdybyś użył np. czegoś takiego:
https://sklep-chemland.pl/pl/szklo-labo ... l?___SID=U
i podłączył wylot króćca ssącego kompresora być może, po taniości, uzyskałbyś zamierzony efekt :).

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 17:00
autor: morf
Dzięki zastanawiam się tylko ta kolba chyba szybko by się zasyfila żywica a do takich małych ilości wygodniejsze są jednak plastykowe kubeczki.
No i pytanie czy kompresorkiem od lodówki uzyskam jakiekolwiek podciśnienie.

Ale dziękuję za pomysl:)

@dziobu, dzięki. Właśnie o to chodzi aby zmieścić kubeczek.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 17:15
autor: szot
morf pisze:zastanawiam się tylko ta kolba chyba szybko by się zasyfila żywica
Po użyciu wystarczy umyć choćby acetonem.
morf pisze:No i pytanie czy kompresorkiem od lodówki uzyskam jakiekolwiek podciśnienie.
Jakiekolwiek na pewno. Jakie? Nie wiem :).
morf pisze:Ale dziękuję za pomysl:)
A nie ma za co :).

Jeżeli potrzebujesz robić na większą skalę, to może warto zastanowić się nad przyzwoitą pompą próżniową. Do takich objętości nie potrzebujesz nie wiadomo jakich wydajności pomp :).

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 17:50
autor: mcxmcx
jezeli kompresor od lodowki jest w miare nowy, to z pojemnika 1l w dwie minuty spokojnie wyciagniesz cale powietrze.

masz tylko dwa problemy.
1. nie mozesz wyciagnac wszystkiego za szybko, bo sie zywica zagotuje

2. kompresory od lodowki maja cykl pracy przerywany.

czyli nie odgazujesz 15 x 1L z rzedu

pary zywicy raczej nie robia nic, moj dziala ponad rok, ciagnie zywice i sylikon i jest ok.


czyli jezeli kupujesz porzadna pompe to z manometrami, zebys sobie ma 50mogl zatrzymac. powietrze wykdzie a zywica sie nie zagotuje.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 17:51
autor: dziobu
A tu masz wersje top-budget z odkurzacza:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=yd1WZ1YBx54

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 17:56
autor: morf
O kurde nie pokazujcie tego mojej żonie. Już miałem pompę w koszyku xD

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 18:00
autor: dziobu
Wszystko obija się o jedną kwestie - czy chcesz to zrobić raz czy zamierzasz korzystać z tego częściej.
Jak jednorazowa zabawa to weź sobie duży słoik po ogórkach, wydrukuj zakrętkę z adapterem do odkurzacza i masz gotowe. Jak widać na filmiku - coś tam odgazujesz. Zakładam że to Ci wystarczy.
Jak chcesz jednak częściej się bawić to polecam zainwestować we wspomniany zestaw; wbrew pozorom nie jest to zabójcza kwota za kompletny i działający układ pozwalający przede wszystkim na powtarzalną pracę. Po 2-3 razach można to docenić ;)

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 23 paź 2021, 18:03
autor: morf
Dokładnie to jest to podejście które zastosuje.
Ogólnie jest do zrobienia parę pierdolek dekoracyjnych, podejrzewam że w produkcje "hurtową" raczej nie wejdzie.

Dzięki za wszelakie pomysły. W takim razie szukam albo narysuje jakiś adapter do słoika :)

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 24 paź 2021, 07:50
autor: Artu

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 24 paź 2021, 10:46
autor: Grzesinski
Nieźle...
Pozostaje kwestia smarowania.
W normalnych warunkach pracy kompresor smarowany jest czynnikiem chłodzącym, tutaj chodzi na sucho.
Należy o tym pamiętać. Pewnie odrobina oleju wlana do rurki co jakiś czas załatwi sprawę.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 24 paź 2021, 11:04
autor: Artu
Grzesinski pisze:W normalnych warunkach pracy kompresor smarowany jest czynnikiem chłodzącym, tutaj chodzi na sucho.
Z tego co mi wiadomo, to ta "puszka" z kompresorem jest zalana olejem, i z tego "pobiera" sobie olej do smarowania układu korbowo-tłokowego, oraz samego tłoka.


źródło: http://www.youtube.com/watch?v=SfeLmWFFQYQ

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 24 paź 2021, 12:45
autor: Grzesinski
Tak, chyba faktycznie tak było. Przynajmniej kiedyś.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 25 paź 2021, 10:15
autor: Artu

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 29 paź 2021, 07:41
autor: mscichu
Do odgazowywania żywicy i silikonu używam najprostszego zestawu: tania pompa próżniowa za 200-300zł, słoik fermentacyjny, wąż silikonowy. Nie robiłem żadnych adapterów, tylko na końcu węża nakręciłem kulkę z taśmy teflonowej w taki sposób aby wąż sylikonowy nie wpadał w otwór w wieczku słoja. nic więcej nie kombinowałem, żywica się odgazowuje, wieczko ma piankową uszczelkę i wytrzymuje podciśnienie. Jednak po własnych doświadczeniach mogę powiedzieć, że teraz zamiast odgazowywania żywicy utwardzałbym żywicę pod ciśnieniem bo powietrze zawsze się pojawi przy laniu żywicy.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 29 paź 2021, 14:33
autor: dziobu
Odgazowujesz całą objętość a podczas lania mogą pojawić się pojedyncze krople. I wcale nie muszą.
W kwestii utwardzania pod ciśnieniem - ten zestalony kloc nie będzie miał tendencji do...strzelenia? Naprężenia przecież będą.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 02 lis 2021, 07:41
autor: mscichu
dziobu pisze:Odgazowujesz całą objętość a podczas lania mogą pojawić się pojedyncze krople. I wcale nie muszą.
W kwestii utwardzania pod ciśnieniem - ten zestalony kloc nie będzie miał tendencji do...strzelenia? Naprężenia przecież będą.
Osobiście nie utwardzałem żywicy pod ciśnieniem, ale miałem w rękach obudowę już wykonaną tą metodą. Obudowa miała cienkie ścianki max 1.5mm, min 1mm. Nie było żadnego pęcherzyka i nic nie odstawało. Podczas gdy ja odlewałem tylko odgazowując żywicę w komorze to potrafił zostać bąbel w newralgicznych punktach.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 02 lis 2021, 08:54
autor: morf
Jesli ktos jest zainteresowany jeszcze tym wątkiem to:
Patent z odkurzaczem (przynajmniej moim) jest slaby, za małe podcisneinie. Pare bąbli poszlo w gore ale ogolnie szkoda zachodu. Chyba ze ktos ma jakis turbo odkurzacz.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 02 lis 2021, 09:11
autor: mcxmcx
odkurzacz ma klapke ktora sie otwiera jak jest za wysokie podcisnienie, zeby silnik sie ni zagrzal przy zatkanej rurze.

ta klapka tez wymaga zalepienia zeby dzialalo ;)

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 02 lis 2021, 10:40
autor: dziobu
mscichu pisze:Nie było żadnego pęcherzyka i nic nie odstawało.
Utwardzanie pod ciśnieniem nie wyklucza wcześniejszego odgazowywania.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 02 lis 2021, 11:07
autor: morf
mcxmcx pisze:odkurzacz ma klapke ktora sie otwiera jak jest za wysokie podcisnienie, zeby silnik sie ni zagrzal przy zatkanej rurze.

ta klapka tez wymaga zalepienia zeby dzialalo ;)
Tak tak to wiem, tylko wrzucam informacyjnie, ze podejscie z uzyciem ot zwyklego odkurzacza "domowego" bez przerobek nie ma sensu

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 17 gru 2021, 14:56
autor: Grzesinski
Na Bangood pojawiła się w promocji pompa próżniowa Topshak TS-VP1
Z kodem BGf5b80b 621PLN, wysyłka z Czech.
Co to jest warte ciężko powiedzieć...

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 18 gru 2021, 10:56
autor: dziobu
Grzesinski pisze:Co to jest warte ciężko powiedzieć...
W kilku miejscach piszą że jest OK.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 18 gru 2021, 12:35
autor: morf
Informacyjnie używam teraz żywicy Epidian DECO z utwardzaczem Deco-K bardzo długo zastyga, tak 48h i bardzo łatwo usunąć ewentualne bomble opalarka.
Jeśli zalewam drewno to wcześniej "gruntuje" powierzchnię cienka warstwa co zapobiega wg mnie późniejszemu gazowaniu.
Ostatecznie żadnej komory ani pompy nie kupowałem.

Re: Odgazowywanie żywicy epoksydowej komora próżniowa?

: 21 gru 2021, 06:56
autor: Artu
Grzesinski pisze:Na Bangood pojawiła się w promocji pompa próżniowa Topshak TS-VP1
Z kodem BGf5b80b 621PLN, wysyłka z Czech.
Co to jest warte ciężko powiedzieć...

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=8Pk7OyhbvpQ