Strona 1 z 1

epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 11:14
autor: morf
Czesc,
zostawiam info, moze ktos przeczyta.

Chcialbym poinformnowac Was w sprawie z wg. mnie krzywdzacymi konsumentow praktykami serwisu epaka.pl, ktora nalicza wątpliwe dodatkowe oplaty weryfikacyjne paczki dlugo po jej doreczeniu.
Praktyka jest szeroka z tego co widze w opiniach innych klientow (https://www.trustpilot.com/review/epaka ... guages=all)

Epaka.pl jest to serwis umozliwiajacy nadanie przesylki kurierskiej wybranej firmy po wprowadzeniu wagi i wymiarow.

1. Z usług firmy skorzystałem składając zamowienie na przesyłke dn. 1-10-2021, wybralem przewoznika DHL
2. Zamowienie dostalo numer XXXXX w serwisie epaka.pl w kwocie 26,99 zł, która zostala natychmiastowo oplacona online.
3. Dnia 4-10-2021 paczka zostala doreczona do nadawcy, i tak tez raportowal @marek91 ;)
4. Dnia 20-10-2021 dostalem dwa dokumenty "Faktura nr XXXX" oraz "SPECYFIKACJA DO FAKTURY NR XXX" ,oba w zalaczniku) w kwocie 55zł
5.Po kontakcie z epaka.pl zostalem poinformowany, że "przewoźnik dokonał weryfikacji Pana zamówienia, i paczka została zakwalifikowana jako paczka niestandardowa z uwagi na brak prostopadłościennego, regularnego opakowania." Co oczywiscie nie jest prawda, bo paczka miala kształt prostopadłoscianu o zadeklarowanych wymiarach i wadze.
6. Dostalem tez skan etykiety, który przedstawil epaka.pl na ktorym zaznaczono opcje "NIESTANDARDOWY". Przy czym przy skladaniu zamowienia ja takiej opcji nie zaznaczalem.

Dzial windykacji neka mnie emailowo o zaplate tej faktury a dzial reklamacji "rozpatrzy" reklamacje dopiero po uiszczeniu tej kwoty. Jestem bardziej niz pewny, że po jej uiszczeniu juz nigdy tych pieniedzy nie zobacze.

Z mojej perspektywy dodatkowa oplata zostala naliczona nieslusznie, a ja nie dostalem zadnych sensownych dowodów, na podstawie ktorych została ona doliczona.


Moze ktos wie jak ja jako Konsument moge sie "bronic" przed takimi nieslusznymi praktykami.
Czy faktycznie jestem zobligowany do oplacenia tej faktury?


Napisalem podobne pismo z prosba o porade do UOKiK.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 11:25
autor: marek91
Ależ oczywiście że paczka była prostopadłościanem, w razie czego mogę im potwierdzić te info.
Ja bym im nic nie płacił. Niech ci najpierw przedstawią na podstawie czego tak twierdzą.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 11:41
autor: Adinfo
https://pl.trustpilot.com/review/epaka.pl - co by dużo pisać, epaka odwala manianę totalną, trzeba im utrzeć nosa przez wszystkie możliwe instytucje co się tym zajmują, w tym UOKiK. Chcą nabić kabzę wkręcaniem klientów i wmawiać nieprawdę.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 11:55
autor: PrzemoS
o kurcze wiecie , ze mialem to samo jak wysyłałem jakies rzeczy neutralne do Marka @marek91, korzystałem z usług Furgonetka.pl "DPD" i naliczyli mi koszt dodatkowy tydzień po doreczeniu = 22zl!! z dopiskiem , ze paczka byla niezgodna , gdzie miala takie same wymiary (30x40x25cm) ,ciężar do 3kg i zawartość jaką wpisałem w kwestionariuszu zamówienia. Czesto korzystam z ich usług ale pierwszy raz taka AKCJE mialem...

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 11:56
autor: panWiadr0
Numer ich BOK zaczyna się od 666 czyste złooo XD

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 11:57
autor: Adinfo
Kilka razy wysyłałem przez sendit.pl i do tej pory nie miałem żadnego problemu, zobaczymy jak będzie dalej. Zawsze w tym przypadku były to przesyłki przez paczkomat. Wartości podawałem zawsze zawyżone - większy wymiar i waga.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 12:01
autor: dziobu
morf pisze:6. Dostalem tez skan etykiety, który przedstawil epaka.pl na ktorym zaznaczono opcje "NIESTANDARDOWY". Przy czym przy skladaniu zamowienia ja takiej opcji nie zaznaczalem.
Jeśli masz na to jakieś potwierdzenie, to odpisz im że uznajesz fakturę za wystawioną niesłusznie i nie płać.
Inaczej...jesteś w dupie.
Kwota zbyt mała żeby było warto się z tym kopać a na tyle duża żeby zrobili z Ciebie dłużnika. Zwłaszcza że po pierwszym prawniku już będziesz w plecy. Masa firm tak u nas działa, wliczając w to operatorów komórek i tv satelitarnych.


edit.
Skoro już jest temat kurierów i małych nadawców - duże/drogie paczki wysyłam https://shipcenter.pl/ (mam punkt blisko).
Reszta - Inpostowy paczkomat.
Paczek niemało, problemów żadnych.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 13:13
autor: morf
dziobu pisze:
morf pisze:6. Dostalem tez skan etykiety, który przedstawil epaka.pl na ktorym zaznaczono opcje "NIESTANDARDOWY". Przy czym przy skladaniu zamowienia ja takiej opcji nie zaznaczalem.
Jeśli masz na to jakieś potwierdzenie, to odpisz im że uznajesz fakturę za wystawioną niesłusznie i nie płać.
Inaczej...jesteś w dupie.
To jest tak,ze "rzekomo" DHL zarzadzil weryfikacje paczki bo cos mu nie pasowalo i wyniku tej weryfikacji zakwalifikowal paczke jako niestandardowa z powodu jej ksztaltu.
Kwota zbyt mała żeby było warto się z tym kopać a na tyle duża żeby zrobili z Ciebie dłużnika. Zwłaszcza że po pierwszym prawniku już będziesz w plecy. Masa firm tak u nas działa, wliczając w to operatorów komórek i tv satelitarnych.
To jest niestety porazka, jakbym ukradl 55zl w sklepie to bylaby niska szkodliwosc czynu ale jak ktos stwierdzi ze jestem mu winien 55zl i wystawi na to fakture to jako konsument jestem w pupie.
Dlatego ludzie placą im i "machają reką". A oni dalej stosuja takie praktyki, bo ludzie płacą - po co ucinać strumyczek kasy. Petla sie zamyk

Napisalem do Uokik, z prosba o pomoc w wystosowaniu odpowiedniego pisma prawodpodobnie nic sie z tym nie zrobi ale przynajmniej sprobuje.

Tez wysylam co sie da bezposrednio ale akurat tutaj chcialem rozeznac, ktorym przewoznikiem bedzie najtaniej a to umozliwial serwis.
Patrzac po opiniach to co robia wydaje sie byc nagminne, byc moze zanizaja koszty przesylek zeby przyciagnac klientow i odbijaja sobie te koszta w ten sposob co któras paczka.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 13:20
autor: Berg
furgonetka.pl robi to samo. Twierdzą, że oni tylko są pośrednikiem, to wina DPD.
Niedawno naliczyli mi dodatkową opłatę ze przesyłkę o niestandardowym wymiarze. Owszem była dłuższa, chuda ale wszystko się mieściło w wymiarach i była prostopadłościanem.

Innym razem sprzedałem wózek dziecięcy na olx za 50zł.

Nadałem przez furgonetkę.pl z Krakowa do Olkusza. Wózek wrócił z powodu nieprawidłowego zapakowania do mnie po jakiś dwóch-trzech godzinach.
Wózek osobiście zawiozłem do nabywcy, bo obiecałem że dojdzie na czas.

Po paru dniach przyszło info o opłacie za źle zapakowaną przesyłkę.
Po kolejnych paru dniach przyszła kolejna opłata za dostarczenie przesyłki z powrotem do nadawcy.
Po kolejnych dniach przyszła opłata za poprawę pakowania.

Całość kosztowała mnie około stówkę nie licząc czasu i paliwa.

Skoro naliczyli opłatę za poprawę pakowania to czemu nie dostarczyli towaru do adresata. Z oddziału DPD do nadawcy w sumie była taka sama droga jak do odbiorcy.

Rozumiem, że poprawili pakowanie w celu odesłania z powrotem do mnie. Nie zaobserwowałem żadnego poprawiania. Wózek wrócił do mnie tak jak był.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 13:22
autor: dziobu
Takich problemów nie ma jak się korzysta bezpośrednio z usług kurierów.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 13:37
autor: Berg
W przypadku ostatniej przesyłki, złożyłem reklamację. Jednak furgonetka odrzuciła reklamację bo zaznaczyłem wg nich zły check box na ich stronie. Nie że nie zrozumieli o co chodzi, wyraźnie w odpowiedzi wykazali zrozumienie problemu ale chcą bym złożył reklamację raz jeszcze, albo żeby mi się odechciało:
Zrzut ekranu 2021-11-2 o 13.34.02.png

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 14:12
autor: jzagaja
To samo jest z tanienadawanie.pl
na FB jest grupa wsparcia: https://www.facebook.com/groups/565628120457038/

ja nie płaciłem i odpuścili nękanie

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 15:05
autor: Jose
Dość częsty proceder. Nie płacić bo zapłata = przyznanie do naliczonej należności. Zgłosić do uokiku. Można im odpisać raz żeby nie spamowali, powołać się na: Art. 781. KC albo zagrozić zgłoszeniem na policję próby wyłudzenia.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 02 lis 2021, 16:20
autor: jzagaja
Gorzej jak prowadzisz działalność i nie oddali pobrania.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 03 lis 2021, 10:59
autor: azael
Sprawa nie jest do wygrania, szarpałem się srajpaką 1,5 roku z pomocą Rzecznika Konsumentów. Aktualnie nie ma regulacji prawnej w sprawie pośredników spedycyjnych, pośrednicy robią sobie co chcą. Od RK dowiedziałem się, że UOKiK nie zajmuje się takimi jednostkowymi przypadkami, czym mocno byłem zaskoczony.
Moja sprawa była trochę inna ale pokaże Wam, jaką mają możliwość oszukiwania i że nie warto korzystać z pośredników.

Wysłałem epaką sprzęt audio, koszt sprzętu był rzędu 2 tyś. zł dlatego dodatkowo ubezpieczyłem przesyłkę. Pakowanie w formatki styropianowe, karton i strecz. Przesyłka dotarła uszkodzona, adresat sporządził z kurierem protokół szkody i zrobił zdjęcia paczki. Paczka ewidentnie spadła chłopakom z niemałej wysokości na narożnik, harmonijka jak Tico po parkowaniu w Mercedesie.
Mając protokół szkody chciałem złożyć reklamację i uzyskać kasę z ubezpieczenia. Jakie było moje zdziwienie, gdy przewoźnik odrzucił moją reklamację, ponieważ nie jestem dla nich STRONĄ. Na pytanie kto jest stroną, dostałem odpowiedź że to epaka, no to telefon do nich... ale oni nie odpowiadają za przesyłki, oni tylko wystawiają etykiety przewozowe. WTF!
Mimo to, złożyłem reklamację do epaki wysyłając zdjęcia wraz protokołem, reklamacja odrzucona i odszkodowanie się mi nie należy, powodem odrzucenia było złe opakowanie przesyłki. WTF! Potem odwołania etc. Informacje otrzymywałem tylko od epaka, nie chciano ani mnie ani RK udostępnić korespondencji z przewoźnikiem. Podejrzewać mogę tylko gdzie poszło moje odszkodowanie, nie oskarżam nikogo, gdyż nie mam dowodów, ale tak to wygląda.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 08 lis 2021, 10:16
autor: morf
Z konsumenckiego centrum e-porad dostalem maila zaczynajacego sie od
Szanowny Panie,
Istotnie, do Konsumenckiego Centrum E-porad docierają podobne sygnały.
Informacyjnie po paru ostrzejszych mailach udalo sie uzyskac
Reklamacja rozpatrzona pozytywnie

Witamy serdecznie,
Informujemy, że reklamacja zgłoszona w dniu 2021-11-08 o numerze 49622 (numer listu przewozowego: xxxxx) została rozpatrzona pozytywnie.

Przewoźnik uznał Państwa roszczenie.

Korekta faktury anulująca koszt dodatkowej dopłaty została przekazana oddzielną wiadomością.
A ile osob machnie reka i zaplaci....

Re: epaka.pl - nie polecam

: 08 lis 2021, 10:35
autor: dziobu
morf pisze:A ile osob machnie reka i zaplaci....
Dużo. Ale zapłaci raz i stracą na tym wszyscy pośrednicy, Ci uczciwi także.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 06 gru 2021, 19:09
autor: morf
Hejo
A propos wysyłania bez pośredników.
Muszę nadać tube z tłem foto, zapakowana w walec ok 2.1m i 10cm szerokości.
Idę do punktu dpd a pani rozkłada ręce że jako osoba prywatna nie mogę nadać takiej paczki, żeby spróbować przez furgonetka.pl
Omg...
Ide zatem do DHL punktu, też mnie odesłali nawet bez kwitka.

Czy jeszcze są jakieś normalne opcje typu "zamów kuriera i zapłać"
dla os.prywatnej żeby po prostu ktoś to zabrał? Chyba dlatego rynek pośredników kwitnie?

Dzięki za pomoc

Re: epaka.pl - nie polecam

: 06 gru 2021, 19:21
autor: mcxmcx

Re: epaka.pl - nie polecam

: 06 gru 2021, 19:44
autor: @GUTEK@
Pytanie na ile się nie da a na ile obsługujący w tych punktach nie ogarniają.

Jak parę lat temu potrzebowałem nadać paczkę - karton prostokątny - z odbiorem za pobraniem i żeby kasa mi wpłynęła na konto. Poszedłem do Inmedio. Po 20 minutach czekania gdzie gość lub babka (już nie pamiętam) wydzwaniał jak to ogarnąć dostałem wydruk z nadania, pytam się a gdzie tu pobranie... no nie da się. Wziąłem paczkę, podziękowałem i poszedłem.
Dlatego założyłem konto w sendit, wyklikałem wszystko w 5min, kurier przyjechał po paczkę i tyle. Także niestety, wychodzi na to, że jesteśmy zdani na te serwisy pośredniczące.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 06 gru 2021, 19:51
autor: aaannnd
Ja ostatnio z furgonetki korzystałem i jak do tej pory wszystko ok, plus takim że jako nieliczni obsługują paypala.

Re: epaka.pl - nie polecam

: 06 gru 2021, 19:52
autor: morf
W większości firm teraz piszą że maksymalny bok to ok 150-170cm. Ufff przyszło kiedyś GLS ale rzekomo żeby nadać trzeba mieć jakieś biznes konto

Re: epaka.pl - nie polecam

: 06 gru 2021, 21:15
autor: dziobu
morf pisze:Czy jeszcze są jakieś normalne opcje typu "zamów kuriera i zapłać"
dla os.prywatnej żeby po prostu ktoś to zabrał? Chyba dlatego rynek pośredników kwitnie?
Jak wcześniej pisałem - https://shipcenter.pl/
Przyznam uczciwie że nigdy nie korzystałem jako osoba prywatna (*1), ale zakładam że jak gość mnie pyta czy chce FV jak etykieta wisi na paczce to chyba nie powinno to mieć znaczenia.

(*1)
W czasach gdy tak wysyłałem była tylko PP/Pocztex.