Strona 1 z 1

Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 19 lis 2021, 17:04
autor: witek_1308
Witam wszystkich,
jestem nowy na forum i nowy w 3D. Kupilem Sapphire Pro, zlozylem, drukuje sobie cos od paru dni i juz wiem na tyle sporo ze wreszcie umiem zadac podstawowe pytania. Mam kilka pytan odnosnie Marlin:

1. Wgralem Marlina bo z softwarem ktory byl oryginalnie w drukarce (takie starodawne czarno-biale ikony) nie moglem wypoziomowac stolu. Nie dosc ze nie dzialaly niektore guziki do poruszania w osiach (nie pamietam, chyba X i Y) to jeszcze jak ustawilem Home All to przejezdzal poza krancowke Z na pelnej petardzie, opieral stol o dysze, ogrmny pisk silnika Z, tylko wylaczenie pomagalo. Pytanie - jak to w ogole mozliwe? myslalem ze moze to moja wina ale przeciez dysza wyzej nie bedzie. Jest jakas opcja na to czy po prostu bug?

2. Z powodu powyzszego zaczalem eksperymentowac z roznymi softami (niby nazwanymi Sapphire Pro ale nie wiem czy testowane w pelni bo z kazdym z nich cos nie dzialalo) - a to nie dalo sie wyladowac filamentu (grzal dysze w nieskonczonosc) a to nie dzialach ruch, a to podobny problem jak w punkcie wyzej (co mi dalo do myslenia ze moze cos sie da w opcjach przestawic na to) itd. Moge dac linki do tych softow jesli trzeba ale najwyzej pozniej na wyrazna prosbe. Pytanie- czy ktos ma sprawdzony soft na standardowa Sapphire Pro bez przerobek zebym mogl wgrac i zaczac na czysto? Na kombinowanie po mojej stronie przyjdzie jeszcze czas, nie chce otwierac za duzo frontow bo jakos swiezak nie bede wiedzial czy to wina softu czy moich ustawien jak cos nie bedzie OK.

3. Chce zmienic obecnego Marlina z jednego powodu, nie zapamietuje ustawien. Drukuje OK, juz sie ucze na PETG i PLA, nie mam problemow funkcjonalnych, ale wkurza mnie brak zapamietywania. Jak wchodze w opcje 'EEPROM init' (nie pamietam dokladnej nazwy) to dostaje taki gluchy dzwiek z drukarki, Store settings nic nie daje, nie wiem czy czasem przy kompilacji zostalo to poprawnie wlaczone. Pytanie Czy to wszystko co trzeba zrobic czy moze pomijam jakis krok (moze cos na karcie z .bin ma byc wgrane?)

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 19 lis 2021, 20:51
autor: malyhenio1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 19 lis 2021, 22:05
autor: lsnk
Cześć, też jestem nowy .
Oryginalny firmware ma kolorowe ikony i działa (ostatnia wersja
https://twotrees3d.com/wp-content/uploa ... -10204.zip ).
Zrób tylko kalibrację PID (Tools-->Moore-->PID adjust)
Ale zacznij od sprawdzenia poprawności podłączenia, bo stół przejechać może tylko przez niesprawną lub nie podłączoną krańcówkę.

--

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 19 lis 2021, 22:34
autor: TheKari
Nie raz mi się w mojej szafirze kabelek od krańcówki obruszył, a głowica z mocą tysiąca słońc przywaliła w stół. Kolejnym powodem może być zbyt wysoko umieszczona krańcówka. Jeżeli z tym wszystko jest ok to sprawdź multimetrem czy na pewno jest sprawna. Co do EEPROMu to ja podłączam drukarkę przez USB do komputera i Repetierze ustawiam to co mnie interesuje. Jeśli chodzi o Marlina to tutaj masz link do instalacji Marlina. Może dotyczy on Endera ale masz tam potazane jak dostać się do przykładowych configów gdzie jest też Sapphire Pro. https://youtu.be/eq_ygvHF29I

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 10:42
autor: witek_1308
Witam, dzieki za odpowiedzi. Zanim zaczne testowac to sie odniose:
- krancowka dziala dobrze na Marlinie (musze zerknac ktory to, na pewno z tego linka: https://www.mediafire.com/file/xnwv83nb ... o.rar/file
- jesli chodzi o Repetier to moge go podlaczyc na sucho i cos moze poustawiac ale nie moge z niego drukowac (dostaje timeouty w komunikacji mimo poczatkowego dobrego polaczenia). Nie wiem czy winic firmware drukarki czy Win10 ale do tego stopnia potrafi sie to posypac ze wywala mi blue screen na Windows (nie za kazdym razem tzn blad polaczenia w kazdej probie druku to tego stopnia ze to staje wszystko a blue screen co 3-4 takie razy). Poddalem sie na razie i drukuje z karty. Probowalem i Repetier Host i Server (najnowsze).

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 11:01
autor: dziobu
[OT]
witek_1308 pisze:Nie wiem czy winic firmware drukarki czy Win10 ale do tego stopnia potrafi sie to posypac ze wywala mi blue screen na Windows (nie za kazdym razem tzn blad polaczenia w kazdej probie druku to tego stopnia ze to staje wszystko a blue screen co 3-4 takie razy).
Wybacz ale firmware w drukarce ma taki wpływ na blue screeny jak szyba w passacie somsiada.
Masz pokaszanione jakieś sterowniki i to prawdopodobnie do kontrolera USB albo chipsetu. Drivery do urządzeń USB takie jak wirtualny port szeregowy mogą się wysypać ale BSODa nie wygenerują. Tj zaprojektowane przyzwoicie - nie powinny.
No albo masz faktycznie uwalony komputer, co też się zdarza.

W każdym razie nie jest to wina drukarki czy jej elektroniki, nawet jeśli jest uszkodzona.

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 11:29
autor: witek_1308
zainstalowalem oryginalny software ktory polecil kolega lsnk, zrobilem kalibracje PID, ladnie dzialal ruch we wszystkich osiach ale nie dziala wydruk z pliku (z Cury, w innych softach ladnie dzialal - drukarka nie zaczyna grzac stolu ani extrudera, po prostu stoi w tym menu bezczynnie). Musze sprobowac czegos innego niestety...

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 12:07
autor: dziobu
Skoro PIDa zrobiłeś to grzanie działa.
Może w gcodzie masz jakąś kiche?

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 12:29
autor: witek_1308
Nie sadze, bo ten sam plik startuje bez problemu pod jednym ze starych, standardowych marlinow.
Pod tym softem oryginalnym jest opcja zeby recznie ustawic extruder po zadaniu wydruku ( i grzeje) z tym ze nie ma jak ustawić grzania stolu. No i jakby program wydruku ignorowal te ustawienia, nawet jak nagrzalrm ręcznie extruder to nie startuje.
A czy kolega ktory polecił te software moze drukować z pliku (najlepiej z Cura)?

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 12:36
autor: witek_1308
Odnośnie problemow z COM rzeczywiście blue screen to bedzie problem z windą, z tym ze sterowniki mam standardowe z Windows jak większość użytkowników. Nie widze nawet zeby bylo coś innego do ściągnięcia czy to od MS czy producenta HW. A jakie macie ustawienia tego portu po stronie OS? Standardowe czy cos modyfikowaliscie?

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 12:40
autor: Pjoter
Podeślij tu oba pliki gcode

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 12:46
autor: dziobu
Windows nie ma "standardowych" sterowników do wirtualnych portów szeregowych. Masz tam pewnie HL-340 do których w sieci jest masa wersji i większość do kitu.
Tu masz działające sterowniki:
CH341SER.zip
(131.78 KiB) Pobrany 77 razy
I ustawień portu od strony systemu nie ruszasz bo każdy program je sobie nadpisuje (te zadawane w systemie robią za domyślne).

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 13:45
autor: lsnk
Działa bez problemu (Cura, PrusaSlicer).
W załączniku przykładowy działający plik z Cury (usuń rozszerzenie ".txt" z nazwy).

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 13:48
autor: witek_1308
odnosnie plikow gcode to zalaczam jeden ten ktory produkuje Cura i ktorego uzywalem do druku (nie wiem o jakich dwoch mowa, moze wlasnie w tym problem). Widze ze Flavour to Marlin (tak wybralem), moze w tym problem ale nie wiem czy trzeba innego uzyc dla oryginalnego softu

Odnosnie sterownikow do COM to zainstaluje za chwile i w kolejnym poscie zaraportuje efekty ale bardzo dziekuje za zalacznik (mam jakas nowsza wersje tego sterownika) - nadpisze tym z zalacznika

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 13:50
autor: witek_1308
lsnk - dzieki, drukuje cos innego. Jak tylko skoncze to zainstaluje sterowniki i wyprobuje Twoj plik

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 13:51
autor: dziobu
Masz tu w kodzie startowym użyte kilka razy "M105" co w pliku jest bez sensu. Może przez to Marlin głupieje. Wywal i spróbuj bez tego.

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 14:10
autor: lsnk
Twój plik startuje normalnie (stół 60, hotend 195, rozbiegówka).

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 14:15
autor: witek_1308
Kurcze to bardzo dziwne. Moze jeszcze jakies ustawienia dodatkowe? Sflashuje jeszcze raz za chwile i zobacze, czy mu sie odmieni.

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 15:20
autor: witek_1308
Krotki update - oryginalny soft drukuje plik ktory mi wyslales, drukuje moje inne pliki ale z jakiegos powodu nie drukowal tego ktory wstawilem na forum (nawet po usunieciu 105), a od niego zaczynalem i na tej podstawie myslalalem ze nie dziala. Sprobuje pozniej go wygenerowac od nowa (moze cos przy kopiowaniu na karte zawiodlo (a na forum udostepnialem z dysku a nie z karty SD). Jeden 'problem' rozwiazany - zostane przy tym sofcie na ta chwile. Bardzo dziekuje wszystkim za pomoc!

odnosnie COM - z tymi sterownikami od kolegi dziobu (musze sie nauczyc czy da sie tu odnosniki do nickow robic) niestety mam blue screeny. Drukarka na postoju sie laczy OK ale w trakcie wydruku szaleja bledy i niedlugo potem blue screen, nie zdazylem nawet tych bledow obejrzec. Blue screen jak sie wczytac skarzy sie wlasnie na ten sterownik, nie zapisalem/nie zrobilem zdjecia ale na 99% ten plik: CH341S64.SYS

Zastanawiam sie co jeszcze moge z tym zrobic ale jest jakis trop...

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 16:41
autor: witek_1308
Znalazlem dzialajaca konfiguracje dla COM, moze komus pomoze
1. sterowniki tu z forum od dziobu
2. przelaczenie portu na USB2.0 (mialem na 3.1)
3. predkosc 115200 (mimo ze Marlin na tej drukarce kiedys pokazywal 250000)

nie wiem czy pomoglaby sama zmiana punktow 2 i 3, na pewno probowalem tylko zmiany sterownika na inny (na nowszy z 2019, ten jest z 2011) i nie pomagalo tzn polaczenie bylo ale z bledami

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 20 lis 2021, 16:47
autor: dziobu
witek_1308 pisze:2. przelaczenie portu na USB2.0 (mialem na 3.1)
I to mogło być powodem. Masa kontrolerów USB 3.* (konkretnie to sterowników) jest dość wybredna we współpracy z wybranymi urządzeniami, tymczasem HL-340 (zwłaszcza sterownik) to dno.

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 21 gru 2021, 19:44
autor: witek_1308
czy znajde gdzies repozytoria z gotowym, skompilowanym Marlinem na Sapphire Pro? Albo jakis gotowy plik konfiguracyjny ktory dziala na tym modelu zeby skonfigurowac przed kompilacja?
Mam fabryczna konfiguracje (chociaz zauwazylem ze sa 2x TMC3308, jestem nowy ale zdaje mi sie ze nie montowali tego w poprzednich wersjach).

Kompilacja mnie nie przeraza ale obawiam sie ze rozgryzanie tych parametrow od 0 jak ktos to juz ma, jest bez sensu. Wczesniej sciagalem jakies gotowe softy z netu, ktore niby ludziom dzialaly a u mnie np pozycjonowanie bylo skopane albo nie drukowaly z karty albo cos jeszcze innego. W koncu zadzialal fabryczny podany w tym poscie Teraz chcialbym wrocic do tematu Marlina

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 24 gru 2021, 15:27
autor: fifrak
GitHub Marlin'a weź sobie otwórz i tam masz sekcje przykładowych konfiguracji pod różne drukarki. Znajdziesz tam między innymi właśnie dla Sapphire Pro. Jedynie 2 pliki trzeba podmienić i tyle. No chyba, że masz jakieś mody typu 2209 BLTouch, etc. to trzeba osobno je aktywować.

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 07 sty 2022, 09:13
autor: witek_1308
Skompilowalem sobie Marlina (z konfiguracja dla Sapphire Pro z w/w plikow, jedyna rzecz jaka zmienilem to kierunek pracy ekstrudera bo okazalo sie ze jest konieczny). Musialem od nowa ustawic stol i niestety nie szlo mi z wydrukami. Zle sa dobrane predkosci/ilosci filamentu chyba bo warstewka byla strasznie cienka i nie trzymala sie stolu. Drukarka zaczela pracowac zauwazalnie ciszej (inne sterowanie ekstruderem). Jako ze wczesniej mialem oryginalne oprogramowanie TwoTrees (na Marlinie 2.0.3) wymyslilem ze pewnie wystarczy tylko skopiowac plik robin_nano35_cfg.txt i bede mial dzialajace ustawienia na nowym sofcie. No i zonk. Mimo wgrania pliku bin i txt na karcie i flashowania, nie widzialem oczekiwanego zachowania. Wrocilem zatem do oryginalnego TT i po wypoziomowaniu stolu i PID adjustment smiga jak nalezy. Pytania:
- czy to co chcialem zrobic (Marlin 2.0.9 ze starym robin_nano35_cfg.txt) powinno zadzialac czy moze gdzies musze w sofcie odkliknac opcje zeby czytal te pliki?
- co w ogole moze byc przyczyna takiej sytuacji jak u mnie ze nowy soft niby wypycha filament ale nic sie nie trzyma. Dziwne to o tyle ze uzylem plikow od Sapphire Pro wiec zakladam ze innym dzialaja po lekkim tuningu (ale co by to mialo byc)?
z gory dziekuje

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 07 sty 2022, 13:49
autor: JohnJames
witek_1308 pisze:Zle sa dobrane predkosci/ilosci filamentu chyba bo warstewka byla strasznie cienka i nie trzymala sie stolu.
W konfiguracji Marlina kalibrujesz liczbę kroków silnika na jednostkę długości dla wszystkich osi (X, Y, Z, E0), kalibrujesz poziom stołu i jego wysokość (Z). Dodatkowo ustawiasz maksymalne wartości, jakie znosi sprzęt, na zasadzie zabezpieczenia.
Same prędkości ruchu osi ustawiasz w slicerze.
Jeśli jest problem z pierwszą warstwą, kalibrujesz wysokość (offset) głowicy i ilość podawanego filamentu już z poziomu slicera i ewentualnie zmniejszasz prędkość wydruku dla pierwszej warstwy. W zależności od tego, jaką masz powierzchnię stołu, możesz np. użyć preparatu adhezyjnego typu Hegron, Dimafix czy klej w sztyfcie. Z jednej strony to pomaga na trzymanie, a z drugiej na odrywanie :mrgreen:
witek_1308 pisze: - czy to co chcialem zrobic (Marlin 2.0.9 ze starym robin_nano35_cfg.txt) powinno zadzialac czy moze gdzies musze w sofcie odkliknac opcje zeby czytal te pliki?
AFAIR Marlin nie ma w ogóle koncepcji trzymania ustawień w osobnym pliku konfiguracyjnym. To był wynalazek forka Makerbase.
W Marlinie ustawiasz wartości w pliku konfiguracyjnym przez kompilacją, dzięki czemu są one potem zawarte w binarce. Jeśli masz jakieś ustawienia, które chcesz modyfikować, to włączasz obsługę EEPROM i oprogramowanie będzie sobie tam zapisywać modyfikacje dokonane z panelu sterowania drukarką.

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

: 07 sty 2022, 16:38
autor: witek_1308
dzieki, zastanawiajace ze standardowe ustawienia TT dzialaja pieknie a standardowe ustawienia Marlina, nawet pod ten model - nie bardzo jesli wciaz musze cos naklikac zeby mi to dzialalo. Zgodze sie ze jak juz ktos wie gdzie co poustawiac to Marlin oferuje multum opcji.

to teraz chyba wniosek jest taki - poniewaz plik konfiguracyjny z Makerbase robi co ja chce, to zeby to przeniesc to 'ogolnego' Marlina musze rozczaic format i zmapowac ta konfiguracje (co niekoniecznie bedzie proste i szybkie) albo nauczyc sie robic kompilacje Makerbase gdzie bede wrzucal nowego Marlina ale z tym moim plikiem konfiguracyjnym