Jeszcze jeden RepRap

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: FlameRunner »

Zarzuć jakąś wizję.
Chcesz poskładać zgrabną, poprawną drukarkę z powszechnie dostępnych części?
Czy może wdrożyć produkcję jakichś nowych części? (Poza ramą i częściami drukowanymi.)
Duża, normalna, mała?
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: pszczelaszkov »

dragonn pisze:Mi się też podoba! Jaki układ osi planujesz wybrać? Mam nadzieję że będzie to coś z stołem w Z. Również mam trochę pomysłów na drukarkę tylko nie wiem czy możliwości pozwolą mi na ich realizację. Marzy mi się drukarka z prawdziwy 'autolevelingiem' czyli małe silniki DC przy stole które faktycznie zmieniają pozycję stołu poziomując go.
IMHO 1 silnik krokowy i 4 elektrosprzegla jak w kserokopiarce polaczone 1 paskiem byly by lepsze. Ale moze tylko mi sie tak zdaje bo to moja wizja ;D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: Berg »

Mam parę pomysłów. Ale nie chcę realizować swojego pomysłu, tylko by pomysł się wykuł i by projekt był grupowy. Inaczej szybko umrze.
Ale spoko, mogę się już podzielić, przy czym to tylko jest głos w syskusji:

kryptonim 150$3d
cel:
- bardzo tania i prosta konstrukcja, pozwalająca na rozpoczęcie zabawy z 3D jeszcze większej grupie hobbystów
- mimo niskiej ceny ma być poprawna i nienagannie drukować. Szybkość nie jest priorytetem

jak:
- po pierwsze bardzo dobra dokumentacja i poradnik
- po drugie opracowane ścieżki upgrejdów

mechanika:
Y
- ruchomy stół zbudowany z materiału adhezyjnego z przykręconymi bezpośrednio łożyskami, standardowo 20x20
- bez śrubek od poziomowania, ew poziomowanie samymi wałkami
- istotne jest to by maksymalnie skrócić prowadnice zwiększając ich sztywność
Z
- coś czego nigdzie nie widziałem i chce przetestować dwa równoległe wałki z lewej zaczynające się na różnych wysokościach dzięki temu będą maksymalnie krótkie, każde z łożysk będzie wykorzystywać całą długość swojego wałka. dzięki temu np w maksymalnie dolnej pozycji będą się opierać o mocowanie swojego wałka (ech narysuję potem) i uzyska się sztywność takiego zawieszania, że na prawdę jedne silnik Z wystarczy. Po prawej jeden wałek z jednym albo dwoma łożyskiem lub lepiej tulejkami - mają mieć minimalny opór i utrzymywać pion. Ważne by napęd był jeszcze bardziej na lewo od wałków. Konstruktorzy robią błąd próbując wsadzić w tego typu konstrukcji śrubę między osie. Pewnie na zasadzie zbalansowania. Nie. Lepiej niech oś X opadnie po prawej sokor ma opaś ale niech tak pozostanie w całym ruchu góra dół. Wtedy będzie mniej podatna na zmiany obciążenia wywołane ruchem głowicy. Za to na tych elementach (ruchomych w Z) spokojnie nie trzeba oszczędzać na masie. Wręcz przeciwnie. Im będzie większa masa w stosunku do masy karetki X tym lepiej będzie tłumić drgania.

X
- ruchoma listwa z zamontowanymi wałkami, klasycznie albo zamiast listwy jeden pręt, rurka alu, po skosie. Przy jednym silniku to jest moim zdaniem kluczwe. Naped z przełożeniem (testuję to w swojej Lume i jest super - dziwie się niemal nikt tak nie robi) Owszem wymaga to silników, które mniej tracą moment wraz ze wzrostem częstotliwości ale są takie silniki (zgodnie z NEMA literka J w kodzie). Co prawda aby osiągnąć większą szybkość, to też trzeba 32 bit w takiej konfiguracji. Ale spoko kiedyś to było kłopotliwe teraz już coraz mnie i coraz taniej.

obudowa
- myślę, że na wzór Mendel90 ale z podniesionym spodem, tak by można był silniki Y i Z przykręcić bezpośrednio pod dolną płytę.

Ekstruder, głowica
łatwo wymienna: Direct, Bowden, mixer
Przy direct mam pomysł by silnik był zamontowany powyżej głowicy na krótkiej rurce 3 - 5 cm i na zamortyzowanym zawieszeniu, które będzie ułatwiać szybki Jerk

kryptonim 300$3d-a
Tu nie będę się dużo rozpisywał
1. Mechanika ultimakera, czyli taka jak mam też w Vertexie. Chyba najdoskonalsza ale Jej najsłabszym elementem są środkowe prowadnice pracują na wyginanie i ważą. Zamienić je na rurki (fi 12-15 jest sztywniejsze od prętów hartowanych 8mm i lżejsze) albo profile o przekroju prostokątnym - te by miały największą sztywność w poziomie - trzeba by rozmawiać z Igusem o tym co po tym mogło by jeździć.
2. boczne prowadnice są w Ulti jednocześnie napędzające. Fajnie, elegancko. Ale. Szybkie zmiany kierunku obrotów wałka 8mm ma znaczenie dla silnika. Poza tym muszą być nie byle jakie łożyska, które pracują zarówno jako liniowe jak i się kręcą. można to wyeliminować poprzez dodatkowy wałek, np alu 5mm powyżej albo poniżej. Nie mogę znaleźć wad tej koncepcji o której tu piszę, poza większą nieco plątaniną wałków, których i tak już jest dużo. Ma szanse być też taniej.

3. wyeliminować krótkie zamknięte paski poprzez wyjęcie silnika na zewnątrz komory wprost napędzający opisany wyżej wałek 5mm (szybciej bym narysował niż napisałem)

kryptonim 300$3d-b
nic odkrywczego, bo chyba najfajniejsze dwa projekty zrobili Rosjanie, to samo, z grubsza ale po polsku:
https://vk.com/zav3dprinter
https://3deshnik.ru/forum/viewtopic.php?f=5&t=46
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2017, 19:05 przez Berg, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: Berg »

A i jeszcze jeden koncept. głowica zawieszona na mocno napiętych paskach i stół Z. Ale na razie nie znalazłem takiej geometrii, która nie wymagała by (np tak jak w CoreXY) gubienia, nawijania na coś nadmiaru pasków.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: dragonn »

300$3d-a i 300$3d-b mi się podoba bardzo :D. Pomysł z osobny wałkiem też mi się podoba. Co do 'profile o przekroju prostokątnym' to nie wiem czy widziałeś ale gościu co zaprojektował Hypercube ostatnio wsadził do niej wałki z włókna węglowego.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: Berg »

Gość od HyperCube bardzo fajnie kombinuje. Choć ja bym wałki X jednak dał poziomo. Gdyby nie to, że mu zazdroszczę projektu i gdybym chciał jakiś gotowy projekt zrobić, to to był waśnie HyperCube. :P
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: dragonn »

To można spróbować zrobić mechanikę UMO na takich wałkach :D.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: anraf1001 »

I do tego Igusy i mam mechanikę na bogato :D
Tylko w UM dałbym podwójne wałki w krzyżaku.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: pszczelaszkov »

Przy direct mam pomysł by silnik był zamontowany powyżej głowicy na krótkiej rurce 3 - 5 cm i na zamortyzowanym zawieszeniu, które będzie ułatwiać szybki Jerk

Chcialem tak zrobic w CTC, ale stwierdzilem ze zrobie to w osobnym projekcie bo tam niema miejsca u gory na krawedziach :D Wiec chetnie bym zobaczyl to podejscie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jeszcze jeden RepRap

Post autor: Berg »

dragonn pisze:. Marzy mi się drukarka z prawdziwy 'autolevelingiem' czyli małe silniki DC przy stole które faktycznie zmieniają pozycję stołu poziomując go.
No to jest ciekawy koncept na upgrejd. 3-punktowe zawieszenie stołu i 2 serwa by wystarczyły.

A czujnik levelingu na tym jakoś zintegrowanym z mocowaniem silnika Z:
https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/c ... acisku/526
np ten:
https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p ... .7mm/30325

i gotowy wzmacniacz:
https://botland.com.pl/czujniki-nacisku ... cznej.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”