Strona 1 z 1

Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 11:21
autor: Berg
Znudziło mi się poprawianie oczywistych błędów kostrukcyfnych w kolejnej drukarce. Zwłaszcza gdy nie są podyktowane optymalizacją kosztową.
Puki mi się nie znudził temat i mam jeszcze trochę satysfakcji z tej zabawy to chcę ten zapał skanalizować w stronę zrobienia nowej konstrukcji. Zabawa będzie polegać na optymalizacji właśnie jakości i kosztów z uwzględnieniem
- nowych rozwiązań,
- ich kosztów
- dostępności, zwłaszcza w Polsce

jeśli jest ktoś, kto ma podobnie, to zapraszam. Chciał bym bardzo by projekt miał więcej niż jednego kostruktora ;) Oczywiście dla zabawy i publiczne. :smile2:

Mam już trochę konkretnych pomysłów, zapewne niektórzy z Was też takie mają. Jeśli zbierze się grupa przynajmniej 3 osób, to ruszymy tak by każdy miał satysfakcję z robienia czegoś "swojego" od początku.

bardzo proszę nie komentować, że to nie ma sensu, że :"": "ja to takie pomysły miałem 10 lat temu itp.", "że wszystko już zostało wymyślone", Chodzi o zabawę teraz.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 12:01
autor: anraf1001
Super pomysł. Popieram

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 12:15
autor: dragonn
Mi się też podoba! Jaki układ osi planujesz wybrać? Mam nadzieję że będzie to coś z stołem w Z. Również mam trochę pomysłów na drukarkę tylko nie wiem czy możliwości pozwolą mi na ich realizację. Marzy mi się drukarka z prawdziwy 'autolevelingiem' czyli małe silniki DC przy stole które faktycznie zmieniają pozycję stołu poziomując go.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 12:22
autor: Berg
@dragonn, @anraf1001, znaczy wchodzicie?

plan jest taki:
1. zebrać zespół wariatów (do końca tygodnia - sprint)
2. podzielić się pomysłami, choćby najbardziej zwariowanymi (kolejny tydzień )
3. wybrać te do dalszego opracowania, testów
4. zarys projektu
5. wybór oprogramowania i narzędzi projektowych
5. założenie repozytorium projektowe na github

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 12:49
autor: anraf1001
Znaczy z chęcią wejdę w to. Nwm jak dragonn. Tylko od razu mówię że jako licealista za dużego wsparcia finansowego nie wygeneruje :-(

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 12:53
autor: dragonn
Ja też chętnie mogę spróbować coś tam nadłupać tylko u mnie to głównie kwestia czasu wolnego bo poza praca mam studia jeszcze :/.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 12:55
autor: anraf1001
Ja mam czasu wolnego od cholery. Zazwyczaj :D

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 13:03
autor: Berg
nie macie czasu bo za dużo siedzicie na forum :D zamiast robić coś pożytecznego :D

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 13:45
autor: anraf1001
Właśnie o to chodzi :D

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 15:36
autor: anraf1001
dragonn pisze:Marzy mi się drukarka z prawdziwy 'autolevelingiem' czyli małe silniki DC przy stole które faktycznie zmieniają pozycję stołu poziomując go.
No to byłoby naprawdę super :git:

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 16:52
autor: FlameRunner
Zarzuć jakąś wizję.
Chcesz poskładać zgrabną, poprawną drukarkę z powszechnie dostępnych części?
Czy może wdrożyć produkcję jakichś nowych części? (Poza ramą i częściami drukowanymi.)
Duża, normalna, mała?

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 18:16
autor: pszczelaszkov
dragonn pisze:Mi się też podoba! Jaki układ osi planujesz wybrać? Mam nadzieję że będzie to coś z stołem w Z. Również mam trochę pomysłów na drukarkę tylko nie wiem czy możliwości pozwolą mi na ich realizację. Marzy mi się drukarka z prawdziwy 'autolevelingiem' czyli małe silniki DC przy stole które faktycznie zmieniają pozycję stołu poziomując go.
IMHO 1 silnik krokowy i 4 elektrosprzegla jak w kserokopiarce polaczone 1 paskiem byly by lepsze. Ale moze tylko mi sie tak zdaje bo to moja wizja ;D

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 18:52
autor: Berg
Mam parę pomysłów. Ale nie chcę realizować swojego pomysłu, tylko by pomysł się wykuł i by projekt był grupowy. Inaczej szybko umrze.
Ale spoko, mogę się już podzielić, przy czym to tylko jest głos w syskusji:

kryptonim 150$3d
cel:
- bardzo tania i prosta konstrukcja, pozwalająca na rozpoczęcie zabawy z 3D jeszcze większej grupie hobbystów
- mimo niskiej ceny ma być poprawna i nienagannie drukować. Szybkość nie jest priorytetem

jak:
- po pierwsze bardzo dobra dokumentacja i poradnik
- po drugie opracowane ścieżki upgrejdów

mechanika:
Y
- ruchomy stół zbudowany z materiału adhezyjnego z przykręconymi bezpośrednio łożyskami, standardowo 20x20
- bez śrubek od poziomowania, ew poziomowanie samymi wałkami
- istotne jest to by maksymalnie skrócić prowadnice zwiększając ich sztywność
Z
- coś czego nigdzie nie widziałem i chce przetestować dwa równoległe wałki z lewej zaczynające się na różnych wysokościach dzięki temu będą maksymalnie krótkie, każde z łożysk będzie wykorzystywać całą długość swojego wałka. dzięki temu np w maksymalnie dolnej pozycji będą się opierać o mocowanie swojego wałka (ech narysuję potem) i uzyska się sztywność takiego zawieszania, że na prawdę jedne silnik Z wystarczy. Po prawej jeden wałek z jednym albo dwoma łożyskiem lub lepiej tulejkami - mają mieć minimalny opór i utrzymywać pion. Ważne by napęd był jeszcze bardziej na lewo od wałków. Konstruktorzy robią błąd próbując wsadzić w tego typu konstrukcji śrubę między osie. Pewnie na zasadzie zbalansowania. Nie. Lepiej niech oś X opadnie po prawej sokor ma opaś ale niech tak pozostanie w całym ruchu góra dół. Wtedy będzie mniej podatna na zmiany obciążenia wywołane ruchem głowicy. Za to na tych elementach (ruchomych w Z) spokojnie nie trzeba oszczędzać na masie. Wręcz przeciwnie. Im będzie większa masa w stosunku do masy karetki X tym lepiej będzie tłumić drgania.

X
- ruchoma listwa z zamontowanymi wałkami, klasycznie albo zamiast listwy jeden pręt, rurka alu, po skosie. Przy jednym silniku to jest moim zdaniem kluczwe. Naped z przełożeniem (testuję to w swojej Lume i jest super - dziwie się niemal nikt tak nie robi) Owszem wymaga to silników, które mniej tracą moment wraz ze wzrostem częstotliwości ale są takie silniki (zgodnie z NEMA literka J w kodzie). Co prawda aby osiągnąć większą szybkość, to też trzeba 32 bit w takiej konfiguracji. Ale spoko kiedyś to było kłopotliwe teraz już coraz mnie i coraz taniej.

obudowa
- myślę, że na wzór Mendel90 ale z podniesionym spodem, tak by można był silniki Y i Z przykręcić bezpośrednio pod dolną płytę.

Ekstruder, głowica
łatwo wymienna: Direct, Bowden, mixer
Przy direct mam pomysł by silnik był zamontowany powyżej głowicy na krótkiej rurce 3 - 5 cm i na zamortyzowanym zawieszeniu, które będzie ułatwiać szybki Jerk

kryptonim 300$3d-a
Tu nie będę się dużo rozpisywał
1. Mechanika ultimakera, czyli taka jak mam też w Vertexie. Chyba najdoskonalsza ale Jej najsłabszym elementem są środkowe prowadnice pracują na wyginanie i ważą. Zamienić je na rurki (fi 12-15 jest sztywniejsze od prętów hartowanych 8mm i lżejsze) albo profile o przekroju prostokątnym - te by miały największą sztywność w poziomie - trzeba by rozmawiać z Igusem o tym co po tym mogło by jeździć.
2. boczne prowadnice są w Ulti jednocześnie napędzające. Fajnie, elegancko. Ale. Szybkie zmiany kierunku obrotów wałka 8mm ma znaczenie dla silnika. Poza tym muszą być nie byle jakie łożyska, które pracują zarówno jako liniowe jak i się kręcą. można to wyeliminować poprzez dodatkowy wałek, np alu 5mm powyżej albo poniżej. Nie mogę znaleźć wad tej koncepcji o której tu piszę, poza większą nieco plątaniną wałków, których i tak już jest dużo. Ma szanse być też taniej.

3. wyeliminować krótkie zamknięte paski poprzez wyjęcie silnika na zewnątrz komory wprost napędzający opisany wyżej wałek 5mm (szybciej bym narysował niż napisałem)

kryptonim 300$3d-b
nic odkrywczego, bo chyba najfajniejsze dwa projekty zrobili Rosjanie, to samo, z grubsza ale po polsku:
https://vk.com/zav3dprinter
https://3deshnik.ru/forum/viewtopic.php?f=5&t=46

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 18:56
autor: Berg
A i jeszcze jeden koncept. głowica zawieszona na mocno napiętych paskach i stół Z. Ale na razie nie znalazłem takiej geometrii, która nie wymagała by (np tak jak w CoreXY) gubienia, nawijania na coś nadmiaru pasków.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 18:59
autor: dragonn
300$3d-a i 300$3d-b mi się podoba bardzo :D. Pomysł z osobny wałkiem też mi się podoba. Co do 'profile o przekroju prostokątnym' to nie wiem czy widziałeś ale gościu co zaprojektował Hypercube ostatnio wsadził do niej wałki z włókna węglowego.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:03
autor: Berg
Gość od HyperCube bardzo fajnie kombinuje. Choć ja bym wałki X jednak dał poziomo. Gdyby nie to, że mu zazdroszczę projektu i gdybym chciał jakiś gotowy projekt zrobić, to to był waśnie HyperCube. :P

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:05
autor: dragonn
To można spróbować zrobić mechanikę UMO na takich wałkach :D.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:10
autor: anraf1001
I do tego Igusy i mam mechanikę na bogato :D
Tylko w UM dałbym podwójne wałki w krzyżaku.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:20
autor: pszczelaszkov
Przy direct mam pomysł by silnik był zamontowany powyżej głowicy na krótkiej rurce 3 - 5 cm i na zamortyzowanym zawieszeniu, które będzie ułatwiać szybki Jerk

Chcialem tak zrobic w CTC, ale stwierdzilem ze zrobie to w osobnym projekcie bo tam niema miejsca u gory na krawedziach :D Wiec chetnie bym zobaczyl to podejscie.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:21
autor: Berg
dragonn pisze:. Marzy mi się drukarka z prawdziwy 'autolevelingiem' czyli małe silniki DC przy stole które faktycznie zmieniają pozycję stołu poziomując go.
No to jest ciekawy koncept na upgrejd. 3-punktowe zawieszenie stołu i 2 serwa by wystarczyły.

A czujnik levelingu na tym jakoś zintegrowanym z mocowaniem silnika Z:
https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/c ... acisku/526
np ten:
https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p ... .7mm/30325

i gotowy wzmacniacz:
https://botland.com.pl/czujniki-nacisku ... cznej.html

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:23
autor: Berg
pszczelaszkov pisze:
Przy direct mam pomysł by silnik był zamontowany powyżej głowicy na krótkiej rurce 3 - 5 cm i na zamortyzowanym zawieszeniu, które będzie ułatwiać szybki Jerk

Chcialem tak zrobic w CTC, ale stwierdzilem ze zrobie to w osobnym projekcie bo tam niema miejsca u gory na krawedziach :D Wiec chetnie bym zobaczyl to podejscie.
Jak to zobaczyć? Zaprojektuj to zawieszenie.
O jakim osobnym projekcie piszesz?

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:28
autor: dragonn
rafaljot pisze:
dragonn pisze:. Marzy mi się drukarka z prawdziwy 'autolevelingiem' czyli małe silniki DC przy stole które faktycznie zmieniają pozycję stołu poziomując go.
No to jest ciekawy koncept na upgrejd. 3-punktowe zawieszenie stołu i 2 serwa by wystarczyły.

A czujnik levelingu na tym jakoś zintegrowanym z mocowaniem silnika Z:
https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/c ... acisku/526
np ten:
https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p ... .7mm/30325

i gotowy wzmacniacz:
https://botland.com.pl/czujniki-nacisku ... cznej.html
Nie wiem czy serwo by się tak dobrze sprawdziło, bardziej myślałem o czymś takim https://botland.com.pl/silniki-dc-micro ... x55mm.html nawet wał już ma tylko że M4.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:30
autor: anraf1001
dragonn pisze: Nie wiem czy serwo by się tak dobrze sprawdziło, bardziej myślałem o czymś takim https://botland.com.pl/silniki-dc-micro ... x55mm.html nawet wał już ma tylko że M4.
M4 to raczej nie problem. Nawet jak masz otwór pod m3 to powiększenie 1mm w większości przypadków chyba nie powinna być problemem

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:31
autor: dragonn
No też tak myślę.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:33
autor: anraf1001
Zawsze można specjalnie pod to zaprojektować jakiegoś MK4 :D :D

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:36
autor: anraf1001
A tak się spytam. Jest jakaś drukarka z taki autolevelingiem czy ta byłaby pierwsza? :D

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:51
autor: Berg
za kilkanaście złotych można kupić mikro krokowy silniczek. zintegrować go ze śrubą to nie kłopot.
Gdzieś widziałem podobny koncept. Jednak myślę, że taki projekt to powinien wyjść od maksymalnie prostej i przemyślanej bazy. takiej, która też nie blokuje rozwoju w kierunku takich smaczków. dlatego warto je mieć na liście.
Dzięki nim otwarte projekty są lepsze od zamkniętych komercyjnych rozwiązań.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 19:55
autor: pszczelaszkov
anraf1001 pisze:A tak się spytam. Jest jakaś drukarka z taki autolevelingiem czy ta byłaby pierwsza? :D
Ktos gdzies chyba machnal cos podobnego ale to bardziej 1 osoba.
Jak to zobaczyć? Zaprojektuj to zawieszenie.
O jakim osobnym projekcie piszesz?
Skoncze upgrady CTC, moj zdalnie sterowany samochodzik i remont samochodu to zaczne materializowac moj concept drukarki, narazie za duzo tego.
Zawieszenia pod direct jeszcze niemam narysowanego nigdzie, nie znam wymiarow bo bedzie to prawdopodobnie wspolpracowalo z jakims podajnikiem 3 filamentow naprzemiennie (mikser narazie zbyt daleko), cos jak 1 silnik i 3 extrudery na elektrosprzeglach wiec cierpliwosci, musze to wszystko ladnie obmyslic zeby przy 100mm/s w kosmos niepolecialo bo jednak moj target to bedzie wyzszy speed, wg mnie tego brakuje drukarka 3d, ale to juz raczej nie bedzie projekt w stylu "jak najtaniej". Dlatego chetnie bym zobaczyl twoj concept tego zawieszenia, moje zapewne i tak dzialalo by inaczej bo nie lubie powtarzac po kims, interesowaly by mnie raczej "known bugs".

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:02
autor: q3ok
Podoba mi się pomysł z poziomowaniem stołu przez podnoszenie go silnikami w punktach montażu... Ale nie z kinematyką XYZ - bo to doda tylko kolejny sposób posuwu w osi Z, tylko bardziej corexy albo delta.

Kwoty w jakich mają zmieścić się te drukarki jak dla mnie wydają się zbyt niskie.

Pomysł ciekawy, jednak ja bym chętnie zamiast opisu zobaczył jakieś szkice/rysunki drukarek które chcesz osiągnąć, wszakże rysunek to najbardziej uniwersalny język techniczny :)

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:08
autor: dragonn
Co do kwoty oczywiście aspekt 'kosztów' jest bardzo ważny ale uważam że bardziej warto by się skoncentrować żeby drukarka była jak 'najlepsza' niż stricte trzymać się kosztów. Co do mojego pomysły to ja bym go nie dał w XYZ z względu na to że to dodatkowo obciąży stół który przecież pracuje w Y.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:18
autor: mcxmcx
Chyba w repetiera jest już wbudowany leveling na trzech ślubach Z.

Ale dla mnie absolutnie ok by było poziomowanie przez regulowanie śrubkami, i nie musi być automat. Może być manual, ale żeby po próbkowania soft powiedział: śruba A +3 śruba B -1 etc.
Ręka może być na początku, tylko żeby czujnik to ogarniał.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:20
autor: Berg
@dragon: zdecydowanie nie. Chyba że będziesz leveloval zały wałek/prowadnice a może całą płytę na której zamontowane są dopiero prowadnice.

@q3ok, @pszczelaszkov : zobacz do pierwszego posta z wątku. Rzucamy pomysły, na rysowanie przyjdzie czas.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:27
autor: Berg
mcxmcx pisze:Chyba w repetiera jest już wbudowany leveling na trzech ślubach Z.
Ale dla mnie absolutnie ok by było poziomowanie przez regulowanie śrubkami, i nie musi być automat. Może być manual, ale żeby po próbkowania soft powiedział: śruba A +3 śruba B -1 etc.
Ręka może być na początku, tylko żeby czujnik to ogarniał.
świetny pomysł !

Co do wielu śrub napędowych stołu to moje zdanie jest takie, żę jedna śruba to jeden kłopot, dwie...dwa itd. a może nawet to idzie wykładniczo.

Kompletnie nie kupuję rozwiązań w stylu dwie śruby po bokach Z. To najgorszy koncept jaki możne sobie wyobrazić. Nie rozumiem, co ludzie w ten sposób chcą osiągnąć. Konstrukcja przyjmuje sztywność największą jak jest odpowiednio naprężona. tak działają te wszystkie banalnie proste regały z szynami przykręcanymi na ścianę i zwieszanymi trójkątami. jak coś jeś podparte na środku to chwieje się jak Brzozy w Smoleńsku.

http://www.thingiverse.com/thing:1488174 <-- bez sensu
http://www.thingiverse.com/thing:354802 <-- j.w.

lepiej i prościej się nie da, IKEA:
Obrazek

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:32
autor: pszczelaszkov
Zalezy jaka chcesz konstrukcje uzyc, ja calosc chcialem oprzec na zamknietej gorze z cienka blacha, pod to na 4 magnesach podwieszona by byla kareta z extruderami, ktora moze podazac za kareta glowna za pomoca 4 magnesow naprowadzajacych ktore by sie odpychaly nawzajem i oczywiscie rurki ptfe. Kareta jezdzila by na jakis podstawkach z filamentu igusa czy czegos tam. Wymagalo by to jakis innych extruderow bo dostep do typowej dzwigienki bylby utrudniony, dlatego myslalem odrazu o automatycznym 3w1.To tyle z sci-fi bede mial czas to porobie jakies testy ;p

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:34
autor: anraf1001
mcxmcx pisze:Może być manual, ale żeby po próbkowania soft powiedział: śruba A +3 śruba B -1 etc.
Gdzieś to już widziałem. Czy przypadkiem jakaś Sigma nie ma takiego rozwiązania?
Ja uważam że to jest nawet lepszy pomysł niż levelowanie na jakichś silniczkach, serwach itp. W przypadku gdyby drukarka podpowiadała o ile przekręcić każdą śrubę (np. tylna prawa o pół obrotu zgodnie ze wskazówkami zegara) to w drukarce mielibyśmy na tyle prostą konstrukcję, że "nie miało by się co psuć". Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tym więcej automatu tym więcej awarii.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:36
autor: mcxmcx
Tak, podoba mi się to rozwiązanie z Sigmy.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:46
autor: pszczelaszkov
anraf1001 pisze:
mcxmcx pisze:Może być manual, ale żeby po próbkowania soft powiedział: śruba A +3 śruba B -1 etc.
Tym więcej automatu tym więcej awarii.
Ciiii..... nie psuj nam marzen :crazy:

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 20:54
autor: anraf1001
Marzenia marzeniami ale trzeba być realistami :|

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 26 kwie 2017, 23:25
autor: emartinelli
Pomysł mi się podoba, jak coś, też mogę pomóc.
Może wykorzystacie moje dwa pomysły, ale dotyczą one konstrukcji gdzie stół chodzi jedynie w osi Z:
1. zrobienie całej góry na formatce tak aby nie było problemów z przekoszeniami itp.
2. polecam też bloczkowy napęd osi Z, jak na razie u mnie sprawuje się super.

Popieram też leveling manulany z informacją o ilości przekręceń śruby. Jak będzie dobra konstrukcja to takie ustawienie stołu robi się raz na lata.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 08:49
autor: Berg
emartinelli pisze:Pomysł mi się podoba, jak coś, też mogę pomóc.
Może wykorzystacie moje dwa pomysły, ale dotyczą one konstrukcji gdzie stół chodzi jedynie w osi Z:
1. zrobienie całej góry na formatce tak aby nie było problemów z przekoszeniami itp.
2. polecam też bloczkowy napęd osi Z, jak na razie u mnie sprawuje się super.

Popieram też leveling manulany z informacją o ilości przekręceń śruby. Jak będzie dobra konstrukcja to takie ustawienie stołu robi się raz na lata.
w 150$3d mógłby się też sprawdzić bloczkowy napęd Z . Nie mam z nim doświadczenia w Z. Ale coś mi mówi, żę wbrew pozorom mógłby być mniej problemowy niż trapezówka. Zwłaszcza w kontekście tego jaki był by cel takiego projektu. Zobaczcie, że 1/4 kłopotów o których ludzie piszą to normalnie tej trapezówki dotyczy. Widzę na sieci wydruki ludzi z wypasionych, drogich sprzętów i mają takie same kłopoty z Z jak na ocynku z marketu.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 08:54
autor: q3ok
Jak po taniości to można zrobić silniczek na górze który będzie za pomocą sznurka zwijając/rozwijając manewrował osią Z zamocowaną na prowadnicach liniowych - wydaje mi sie że to łatwe i tanie rozwiązanie :)

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 09:04
autor: Berg
z nawijaniem jest kłopot taki, że wraz z kolejną nawiniętą warstwą wzrasta średnica. ( Od czego mam procesor.) Ale "sznurek" to by zachowywał się trochę chaotycznie. Dało by się to zrobić jakby nawijać na rolkę taśmę i kompensować programowo mm/kroki w zależności od grubości taśmy. Taśma z kwiaciarni by się mogła sprawdzić :D
Kłopotem jednak mogła by być średnica rolki. przy średnicy powyżej 12mm trzeba by już myśleć o przełożeniu na silniku bo rozdzielczość będzie za mała

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 09:07
autor: mcxmcx
Pasek zębaty i nawijać na ukosie, z

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 09:08
autor: dragonn
Boczkowy napęd w osi Z ma jedną dużą wadę - nie jest samohamowny. Oczywiście przy pracy to jest ok ale nie daj boże coś Ci walnie z zasilaniem. A problemy z trapezem o których mówisz masz na myśli sprzęgło w osi?

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 10:45
autor: Berg
dragonn pisze:Boczkowy napęd w osi Z ma jedną dużą wadę - nie jest samohamowny. Oczywiście przy pracy to jest ok ale nie daj boże coś Ci walnie z zasilaniem. A problemy z trapezem o których mówisz masz na myśli sprzęgło w osi?
To akurat dało się szybko sprawdzić. Zabrakło mi trzeciej ręki do trzymania komórki ale chyba widać...
moim zdaniem to jest idealnie. :eek: Nie opada a łatwo manewrować:
https://www.dropbox.com/s/td6tm1dj96bwr ... 7.mp4?dl=0

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 10:49
autor: dragonn
Ja ostatnio zrobiłem takie coś:
https://www.dropbox.com/s/2mw61h6kbuvmr ... 1.3gp?dl=0
I w sumie nie wiem jaki teraz miałbym mieć problem z osią Z, oczywiście nie neguję paska, szczególnie do XYZ może mieć to sens, bo cały stół na pasku to znowu tak średnio moim zdaniem.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 12:22
autor: emartinelli
rafaljot pisze:
dragonn pisze:Boczkowy napęd w osi Z ma jedną dużą wadę - nie jest samohamowny. Oczywiście przy pracy to jest ok ale nie daj boże coś Ci walnie z zasilaniem. A problemy z trapezem o których mówisz masz na myśli sprzęgło w osi?
To akurat dało się szybko sprawdzić. Zabrakło mi trzeciej ręki do trzymania komórki ale chyba widać...
moim zdaniem to jest idealnie. :eek: Nie opada a łatwo manewrować:
https://www.dropbox.com/s/td6tm1dj96bwr ... 7.mp4?dl=0
Jest dokładnie tak jak pokazuje rafaljot. Przy bloczku opory są na tyle duże, że stół nie opada samoczynnie.
Nie zapominajcie, że ja takie rozwiązaniem mam u siebie od dłuższego czasu więc wiem co piszę - to nie tylko teoria.
Rozdzielczość 160kroków na mm przy standardowych silnikach też jest w miarę OK. Można zapomnieć o artefaktach wynikających z prowadzenia osi Z.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 23:16
autor: McKee
Jeżeli szukacie nietypowych pomysłów to może coš takiego? :D
http://www.fabbaloo.com/blog/2013/10/10 ... shown.html
Obrazek

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 23:31
autor: Berg
parafrazując słynny cytat:
co wy k... wiecie o poziomowaniu stołu.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 kwie 2017, 23:52
autor: dragonn
McKee ale Ty napiszesz nam slicera do tego :D.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 28 kwie 2017, 09:09
autor: anraf1001
A gdyby tak użyć płytki od WillingMagic? Drukarka byłaby prawdziwie forumowa

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 28 kwie 2017, 17:00
autor: Berg
@WillingMagic :piwo:
ja się skłaniam ciąglę do koncepcji numer 150$3d Staram się nie myśleć o tym jak o drukarce dla siebie. Wtedy ta płytka pewnie nie zmieściła by się w budżecie :P
Jeszcze parę dni na zbieranie wstępnych pomysłów i coś trzeba będzie zdecydować kierunkowo.

Widziałeś tę rosyjską ZAP ?

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 05 maja 2017, 22:50
autor: Berg
zakręcam różne koła z projektem $150, równolegle też coś rysuję z $300, niedługo wrzucę.
Dodaję też plik ze SketchUpa.
https://www.dropbox.com/s/ly99dy4fyk0cq ... y_v0.1.skp

W tej wersji wychodzi:
1m v-slota 20x20,
6 rolek,
4 silniki (1 na ektruder)
1 trapezówka, albo pasek, zastanawiam się.
6 łożysk ślizgowych albo raczej tulejek, jeśli testy wyjdą dobrze. (@dragonn - wsadziłeś te tulejki na X ?)

przypominam, że w tym projekcie bawimy się w optymalizację części, kosztów potrzebnych narzędzi i ruchów do zmontowania.

elektronika:
Na początek budżetowo ale z plusem. Płynie z za wody RAMPS-FD + due+graficzny wyświetlacz . Wiem że psy na nim powiesili. Ale może uda mi się go ogarnąć, za to jest tani. Grzanego stołu raczej w tej koncepcji nie będzie, raczej za to dwa ekstrudery. Ew. smart-ramps.


Dlaczego nikt nie wymyślił jeszcze by zrobić 3d shield na Nucleo? Logika 3.3V ale radzi sobie (z wyjątkami) w obie strony z 5V, do tego wbudowany programator i debuger. Gdzie jest haczyk?
Znaczy jak się uprzeć to da się zrobić z gotowych elementów taką kanapkę, ale to będzie raczej Podwójny WieśMac niż kanapka.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 05 maja 2017, 23:00
autor: dragonn
na X jeszcze nie próbowałem, więcej rozbierania :/, chciałem do stołu ale nie udało mi się tego zgrać żeby się nie klinowały. Faktycznie na X to jednak prościej będzie zgrać, jutro spróbuję. Konstrukcja fajnie wygląda, podoba mi się.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 05 maja 2017, 23:21
autor: Berg
przesadzasz - 7 śrubek.
1. docisk sprzęgiełka z trapezówki
2. zluzować 4 zaciski wałków Z, wałki wypadają w dół. i masz całe X
3. poluzować z jednej strony blachę dociskową i masz karetkę.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 07 maja 2017, 00:12
autor: dragonn
Jutro sprawdzę chyba xD, w sensie dziś. A mam pomysł prost spod prysznica co do kryptonim 300$3d-a - rozważałeś dodanie osobnego wałka do przenoszenia napędu - a jak by tak zastosować jak wałek te rurki z włókna węglowego a wałek do przenoszenia napędu poprowadzić w środku?

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 07 maja 2017, 00:31
autor: Berg
no ale jakby wałek od napędu był w środku, to jak na niego założyć zębatkę z paskiem?

Za to zastanawiam się czy nie można by zrobić tak by wewnętrzne wałki, krzyżak, czy jak to nazwać, zrobić z rurki alu i w środek usztywnić je prętem węglowym.

W sumie, na podstawie jakości druku z mojego Vertexa K8400, straciłem wiarę do tej ulti-stajl-mechaniki . Ale właśnie wymieniłem stepstiki. I kurcze, jakby na niektórych elementach już jest lepiej niż Lume. Na niektórych bo chłodzenie jest do dupy ciągle.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 07 maja 2017, 00:42
autor: dragonn
No wałek napędowy by wystawał trochę na końcu, trzeba by było pokombinować z mocowanie wszystkie ale musiało by się dać to zrobić. DRV są do kitu kompletnie ;p.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 07 maja 2017, 11:50
autor: Berg
prawie to sobie wyobrażam. Jednak dość skomplikowane by wyszły mocowania. A coś by miało to dawać, zapewne by było eleganckie, mniej wałków na wierzchu.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 07 maja 2017, 12:03
autor: dragonn
No tak, tylko pytanie czy byłby to bardziej skomplikowane od osobnego wałka na wierzchu? Bo taki wałek też komplikuje sprawę.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 07 maja 2017, 12:39
autor: Berg
W temacie elektroniki - Arduino STAR - OTTO
http://www.arduino.org/products/boards/ ... -star-otto
..... szkoda, że tylko teoretycznie.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 07 maja 2017, 12:45
autor: dragonn
Dołożenie do jakiekolwiek elektronik ESP8266 to żadna innowacja, nawet coś takiego znalazłem https://github.com/luc-github/ESP3D - ja to mam ochotę zając się robieniem firmware od podstaw na ESP32 ale to takie chwilowo sobie gdybanie i może porywanie się z motyką na słońce :D.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 07 maja 2017, 20:09
autor: Berg
jak myślicie, jak wielkość stołu do $150
150x150 ?
150x200
220x220
200x240?
jakieś argumenty, pomysły?
nie jesteśmy uzależnieni wymiarem mk3 ale z drugiej strony gdyby myśleć o upgrejdzie do grzania to może lepiej coś typowego jednak.

Typowa szafka ma 50 cm. Teoretycznie maksymalny ruch stołu jest 25cm. Z jakimś minimalnym luzem 24cm. Może 200x240 w takim razie?

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 13 maja 2017, 20:00
autor: dragonn
jak dla mnie 220x220 do optimum do taniej drukarki. A prop 150$ to ostatnio na forum ktoś wrzucił to viewtopic.php?f=34&t=906 i przecież w konstrukcji kartezjanskiej dało by się taki patent zaimplementować mega prostooo bo tam karetka jeździ tylko w X. Jedyne całość musiała by się przesuwać w osi Z ale to żaden problem.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 13 maja 2017, 22:30
autor: Marcin1415
Oś Z na rolkach to nie jest dobry pomysł. Zerknij na mojego D-botahttp://www.thingiverse.com/thing:1001065. Rolki i do tego z drugiej strony tylko 2? To na pewno będzie się kosić. Zmień na wałki z łożyskami liniowymi to będzie stabilne.

Piszę ponieważ mam problem z osią Z. Śruba trapezowa przenosi swój skok na wydruk ponieważ są przekoszenia i wszystko się przenosi. http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=11&t=1267

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 23 maja 2017, 14:15
autor: Berg
Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony dotychczasowe doświadczenia podpowiadają mi, że nie ma jak dobre XYZ i każdy pomysł jak zmniejszyć masę stołu, prowadzenie, uprościć konstrukcję to wdzięczne zajęcie, dobry buildlog i instrukcja co gdzie kupić, jak zrobić, jak bez sensu nie przesadzić, to jest to czego trzeba. Jest coraz więcej materiałów nie wymagających grzania stołu i coraz lepsze podkładki, można myśleć na przykład o kompozytowym stole z włókna węglowego liczyłem, że z całością 200x200 z łożyskami bym zszedł do 200g
Z drugiej strony widzę, że XYZ już nikogo nie interesuje :D. I w sumie równolegle idę z dwoma projektami. :D

$150
Mam płytkę Filaplate miałem nadzieję, że uda się zrobić z niej prostą konstrukcję nazwijmy to samonośną. Niestety nie jest tak prosta i sztywna jak miałem nadzieję, że będzie. Jeśli mam do niej dołożyć jeszcze płytę alu albo coś, to już dostanę taką masę jak szkło + np buildTak, a szkło będzie przynajmniej idealnie proste.

$300
Zamówiłem trochę części do prób, między innymi rolki, łożyska, wałki różne średnice, silniki już mam, Due+RAMPS-FD (wiem, żę z nim słabo, ale może uda się rozkminić jak z tym żyć, co zrobić by było jednak ok, za to jest tanio).
Dużo mi dała ostatnia walka z K8400 i odkrywanie słabych punktów tej konstrukcji. utwierdzam się w przekonaniu, że przeniesienie napędu na dodatkowe wałki ma sens.
Obrazek

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 02 cze 2017, 16:09
autor: Berg
taka nakretka. Fajna, nie?
Obrazek

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 02 cze 2017, 16:27
autor: Berg
o tak: Na bogato, tylko to jakiś inny projekt $1000 sie robi ;) Obrazek

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 06 cze 2017, 17:50
autor: Berg
zaprojektowałem jeszcze jeden uchwyt pod głowicę do $150 oczywiście lepszy od 1000 innych podobnych uchwytów :D, spokojnie może się nadać właśnie do Twojego projektu (!), tak że brać, przerabiać.
https://www.thingiverse.com/thing:2369011
:D

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 08 cze 2017, 11:51
autor: Berg
zapisuje dla potomnych pomysł. Taka płytka na zimny stół, może ją zamówię do przetestowania:
https://carboncenter-sklep.pl/plyta-typ ... p-784.html

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 11 cze 2017, 19:02
autor: mcxmcx
Gładka tak, prosta nie.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 02 sie 2017, 14:25
autor: Berg
Posunąłem się też w temacie tego projektu bo:
1. została mi ładna śruba trapezowa Igusa, 12, nakrętka do niej bezluzowa od majfenda, które jednak nie pójdą do HC
2. ładny czarny Vslot, 1.5m który również nie został zużyty na stół do HC
3. płyty MDFu 18ki fornirowane, białe z których nie zrobiłem szafki :D

i zapisuję koncepcję, coby nie zapomnieć:
PS: w sumie to to koncept nieco przypomina CR-10

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 09 wrz 2017, 19:19
autor: Berg
pomysł na grzany węglowy sandwich CPC stół:
przekładka:

1. buildtak czy cos podobnego:
2. 1mm carbon płytka z włókna węglowego 220x220 w/g producenta 100 nie jest problemem
3. przyklejone rezystory grzejne powiedzmy tego typu jakieś 10 sztuk :http://www.tme.eu/pl/details/gbr619-24- ... 9-24-60-2/
lub drut grzejny
4. 10 mm pianki poliuretanowej odpornej na temp - np taka: https://denbraven.pl/produkt.php?idg=104&idm=1&idp=1272 może ktoś zna lepszą . Ma być twarda i wytrzymywać temp 115'C
5. druga płytka węglowa 1mm-1.5mm

całoś po złożeniu pod "prasę" (np z dwóch tafli szkła) by pianka dojrzała i całość dobrze trzymała wymiar.

6. wydrukowane obudowy łożysk bezpośerdnio do tego bez lub korekcja na samym uchwycie łożyska


konstrukcja powinna jednocześnie być lekka, bardzo sztywna, wytrzymywać ciągłe grzanie conajmniej 90'C ale liczę, że 100 nie będzie problemem.


pewnie autoleveling będzie potrzebny możliwe że indukcyjny zadziała na włóknie węglowym. Sprawdzał ktoś ?

CarbonCenter ma gotowe takie płyty, ale bez grzania w środku:
https://carboncenter-sklep.pl/plyta-typ ... p-794.html
twierdzą, że ich płyty wytrzymują pracę 115'C

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 10 wrz 2017, 17:22
autor: mcxmcx
Taka płyta jest gładka ale nie płaska. Na dodatek się gnie.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 10 wrz 2017, 18:27
autor: Berg
12mm grubości się gnie ?

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 10 wrz 2017, 18:28
autor: mcxmcx
Tak. W rękach.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 02 paź 2017, 17:23
autor: Berg
kolejne doświadczenie zabrane w trakcie budowy HyperCube oraz poprawiania K8400 zaskutkowały ewolucją koncepcji 300$3D.

1. rezygnacja z wałków napędowych synchronizujących osie na rzecz dwóch par silników od X i Y. Czyli podsumowując. konstrukcja mechaniki X i Y jak w Ultimaker ale boczne wałki nie będą się obracać. Za to każdy z bocznych wózków (lewy,prawy, przedni, tylny) ma swój silnik napędowy, wózki na normalnych łożyskach kulkowych, wałki 10ki albo 8ki
2. cała rama, stół, Z zapożyczone z HyperCuba Evo - w tym zakresie jak na otwartą obudowę nic nie ma w niej do poprawiania.
3. wewnętrzny krzyżak zrobiony z profili o przekroju kwadratowym aluminiowych albo węglowych
4. wózek z głowicą na rolkach od v-slotów jeżdżący po krawędziach profili
5. wymienne kolorowe głowice "odkładane" na tył drukarki

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 02 paź 2017, 17:28
autor: dragonn
Czyli tak jak by będą dwa silniki Y i dwa X dobrze rozumiem? Pomysł z krzyżakiem na rolkach i kwadratach mi się podoba :D.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 02 paź 2017, 17:30
autor: Berg
tak, dokładnie.
sumaryczny moment par silników powinien być na tyle duży, że spokojnie będzie można użyć 400 krokowych, zębatek o większej średnicy i sztywniejszych ale mniej elastycznych pasków.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 paź 2017, 13:09
autor: Berg
nudziło mi się w podróży

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 paź 2017, 13:11
autor: dragonn
Dużo miejsca chyba w Z to zje bo głowicę będzie trochę słabo upakować. Ale ogólnie mi się podoba, szkoda że w ulti nie da się zamocować głowicy jak w "Prusach", wygodniejsze to jest.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 paź 2017, 13:33
autor: Berg
da się, w Vertexie tak jest jak w Prusach przecież. i tez tak myślę, by głowicę wsadzić w jeden narożnik krzyżaka a nie pod spodem.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 paź 2017, 13:34
autor: dragonn
No ale wtedy tracisz w X i Y przestrzeń roboczą, to już lepiej tracić w Z którego łatwiej powiększać.

Re: Jeszcze jeden RepRap

: 27 paź 2017, 13:57
autor: Berg
to zależy od luzów w całym układzie. jeśli okazało by się, żę jest bardzo sztywny, to można by dać pod spodem. W innym wypadku każdy luz kątowy powiększa błąd do kwadratu odległości od osi. rolek, na których jest luz.