Strona 1 z 1

Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 05 gru 2021, 23:22
autor: pma_
Zacząłem drukować Fiberlogy FIBERFLEX 30D, idzie fajnie na matrix extruder ale mam problem ze stołem.
Do PEI przykleja się jak głupie i prawie nie da się odkleić, taśmy malarskiej (niebieska ale nie 3M) jakoś się nie trzyma.
Dimafix też nie bardzo działa (odkleiło się).
Jak na razie najlepiej idzie na taśmie kapton na 60st.
Pytanie czy jest coś na czym da się drukować bez naklejania taśmy i tak żeby się dało odkleić?

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 06 gru 2021, 08:24
autor: jakubperson
Może zwykły klej biurowy "Scotch" pomoże.
Ewentualnie do zdejmowania rozgrzewałem stół do 80 stopni i wtedy jakoś ładniej to odchodziło (drukowałem na zimnym najczęściej).

Jeśli Ci się super trzyma tego PEI to ewentualnie podnieś nieco pierwszą warstwę i możesz zachować fajne optimum między adhezją a łatwym zdjęciem :-).

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 06 gru 2021, 08:53
autor: morf
Szczerze mówiąc dziwne, skoro Ci się albo za mocno przykleja albo za słabo.
Jeśli za mocno to klej spełnia zadanie warstwy separacyjnej, a jeśli za słabo to klejącej :-)
Sugeruje dimafix na ciepłym stole, generalnie TPU i pochodne dobrze się trzymają. Może masz do regulacji wysokość pierwszej warstwy.

Często drukowalem z tego i zupełnie nie przypominam sobie żebym miał problememy z adhezja do stołu.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 06 gru 2021, 09:47
autor: Jarewa
Ja używam difmax ale pierwsza warstwę mam ciut niżej. To nie jest TPU ma duży skurcz bez obrysu ciężko drukować...

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 11 gru 2021, 15:09
autor: pma_
Hmm no coś mi to nie bardzo idzie, efekt drukowania na dimafix przy 65st. Jakieś pomysły?

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 11 gru 2021, 15:16
autor: jakubperson
A jak wygląda spód druku?
Może wystarczy dodać brim w takim przypadku.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 12 gru 2021, 14:53
autor: pma_
Spód nie wygląda źle, jak mam dać brim i go potem obcinać to równie dobrze mogę nakleić kapton.
Ciekawe, że inni nie mają takeigo problemu.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 25 gru 2021, 17:32
autor: grzechotek
Ja mam też taki problem, po ok. 1mm zaczyna odklejać się od stołu. Próbuję klej od DD, klej Dimafix oraz różnych temperatur i nic nie pomaga. Mam TPU Print-me 20D oraz ostatnio kupiłem Fibreflex 40D i obydwa się odklejają.

Zaprojektowałem sobie mocowanie kamery do drona i nie wydrukuję bo nie idzie. A chciałem mieć fajne mocowanie z miękkiego TPU i jak na razie mogę sobie w 3D pooglądać na komputerze.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 25 gru 2021, 17:39
autor: dziobu
A nadmuch jaki masz? Może za duży?
95% gum (w tym PrintMe i Fiberlogy) lecę na Dimafix/DD i nic się nie odkleja (reszta to TPE). Za to chłodzenie mam skrajnie podłe i do tego często wyłączone.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 25 gru 2021, 18:37
autor: grzechotek
Na stronie producenta pisze, że nadmuch 50-75% i w tym zakresie staram się trzymać. Dać mniej czy więcej ? Do tego temperatura 220/60, próbowałem stół jechać na 85C jak pisze na kleju Dimafix i też się odkleja. Nie próbowałem zwiększyć temp. dyszy powyżej 220C, może by pomogło. Gdzieś tu na forum przeczytałem by spróbować pierwszą warstwę drukować na 0.1 a nie na 0.2.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 25 gru 2021, 18:45
autor: @GUTEK@
Jak to zwykłe TPU to temp 230-240C, stół 90-100, nadmuch minimalny 10-20%. Maznąć stół klejem i trzyma się jak politycy stołka :D

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 25 gru 2021, 18:48
autor: dziobu
Sprawdziłem teraz kilka zachowanych gcodów i w sumie to bym Ci odpisał... "obojętne" :D
Stół 60°C dla obu, hotend 215°C dla Fiberlogy i 225 dla Print-Me. Nadmuch... domyślnie 100%. W specyficznych sytuacjach daję mniej.
Dysza 0.4, warstwa 0.2. Pierwsza warstwa: width 125% i speed 30%. Tak, bardzo wolno bo nominalna szybkość druku to 30mm/s.
No i drukuję na szkle.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 25 gru 2021, 19:06
autor: ethanak
Co prawda wydrukowałem tylko parę małych próbek ale doszedłem do wniosku, że NeedIt się do tego nie nadaje. Przy 60 stopniach zdejmowałem ze szkła na gorąco jakby w ogóle kleju nie było.
Prędkość pierwszej warstwy 20mm/s.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 25 gru 2021, 21:43
autor: japim
Przedrukowałem ostatnio półtorej rolki 40D. Suma sumarum drukowałem na zimnym szkle + jakis klej (ale nie hegron). Aby ostre rogi sie nie podwijaly dałem kotwice (10mm okręgi). Tak dobrze to działało ze gotowe wydruki ciężko sie odrywało od szkła. Dałem flow 120% (bo sie radełko głębiej wgryzalo w ten miekki filament), prędkość 45mm sek (bmg direct), temp 230C i 25% nadmuchu (turbina 5015).

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 25 gru 2021, 22:50
autor: pma_
No to muszę potestować, szkła nie mam jak dać bo to magnetyczny stół.
Od gładkiego PEI jest nieodrywalne ale sprawdzę na zimno jeszcze.
Na stalowej płycie dimafix puszcza.
Zobaczę jeszcze niższą pierwszą warstwę.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 26 gru 2021, 16:21
autor: grzechotek
Nic z tego, cały czas mi odrywa się od stołu. Zostaje mi tylko komuś zapłacić za wydruk, będzie po problemie.

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 27 gru 2021, 22:39
autor: denior
Hergon, stół na 90, i brim 20mm, 1 warstwa flow 120%, brim odrywa sie bardzo latwo

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 17 sty 2022, 22:49
autor: pma_
Potestowałem jeszcze trochę i:
- pei odpada, przykleja się za dobrze i trudno oderwać, nawet przy drukowaniu na zimnym stole
- na razie zostaje przy kapton (jak w średniowieczu) drukuje się bez problemu, zdejmuje się też łatwo

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 24 sty 2022, 20:21
autor: grzechotek
Jeszcze takie pytanie mam: odtłuszczacie szkło przed aplikowaniem kleju ? Np. IPA ?

Re: Fiberlogy FIBERFLEX 30D na czym to drukować (stół)

: 24 sty 2022, 20:35
autor: Jarewa
Ja zmywam ściereczką z wodą, potem ręcznikiem papierowym do sucha. Używam dimafix.