Strona 1 z 1

Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

: 10 gru 2021, 02:39
autor: brrupsz
Witam. Mam od niedawna x5sa pro i powoli je sobie dłubię. Przy wymianie hotendu zauważyłem, że termistor jest na chama wsunięty w blok grzejny. Jest to taki sam termistor (jeżeli chodzi o budowę) co w enderze 3 - szklana końcówka i dwa kabelki w przeźroczystym oplocie. O ile w enderze blok ma osobny płytki otwór na termistor w tronxy pojechali po bandzie, jest w bloku dziura na wylot i termistor wsadzony tak do połowy bloku.

Pytanie, które mi się nasuwa - czy ten przeźroczysty oplot termistora, który jest na około centymetr wsadzony w blok grzejny się nie stopi? W tej chwili mam hotend nf-crazy i termistor wsadziłem dokładnie tak samo, ale mam wątpliwości czy to nie spłynie. Temperatury docelowe max 280C (blok alu).

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

: 10 gru 2021, 08:09
autor: Jarewa
Może nie spłynie ale się uszkodzi bo zajdzie degradacja. Twoim ratunkiem jest czujnik pt ale nie chiński nie patrz na parametry co podają max wytrzymałość. Bo w chińskich czujnikach używają chińskiej taśmy kapton która też z ledwością wytrzymuje ponad 200stC długotrwałe.

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

: 10 gru 2021, 09:18
autor: dziobu
Ten oplot to chyba teflon. Można go wymienic na takie koszulki z chyba włókna szklanego.
Poza tym te badziewne termistory szklane to do 300 stopni przeważnie pracują normalnie. Jeśli sprzedawca pisze że mniej to właśnie przez izolacje wyprowadzeń a nie sam czujnik.

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

: 10 gru 2021, 21:51
autor: brrupsz
Dzięki za odpowiedzi. PT na razie odpada, wydaje mi się, że na tej płycie byłby problem (coś mi świta, że to nie jest takie hop-siup typu zmiana konfiguracji w marlinie). Na razie spróbuję rozwiązania z oplotem z włókna bo znalazłem w odpowiednim rozmiarze, jeżeli i tak się skaszani to wrzucę taki sam czujnik w metalowej obudowie, których mam parę.

Czy jak czujnik ulegnie uszkodzeniu to może pociągnąć za sobą płytę główną? Marlin ma włączone zabezpieczenia, ale nie wiem na ile są skuteczne w przypadku uszkodzenia termistora.

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

: 10 gru 2021, 22:01
autor: dziobu
Jak czujnik się rozwali tak żeby zewrzeć się z głowicą albo innym źródłem wysokiego napięcia - to płytę uwalisz.
Jeśli chodzi o uszkodzenie mniejsze, takie żeby przestał prawidłowo działać, to Marlin z włączonymi zabezpieczeniami zacznie sypać błędami i sobie nie podrukujesz.

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

: 10 gru 2021, 22:50
autor: arkomania.pl
Normalnie zwarcie czujnika termicznego nie spowoduje zepsucia portu wejściowego mikrokontrolera.
Zwarcie której z nóg termistora z obudową bloku, też nie spowoduje uszkodzenia, chyba, że na bloku
występuje dodatnie napięcie zasilające powstałe ze zwarcia plusa w grzałce z jej obudową.
Dlatego, warto co jakiś czas sprawdzić, czy na obudowie bloku nie pojawia się dodatnie napięcie zasilające.

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

: 10 gru 2021, 23:00
autor: Jarewa
Dziwne że producenci nie zabezpieczają tego a wystarczy głupi rezystor i wejście bezpieczne na ponad 24V...

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

: 10 gru 2021, 23:14
autor: dziobu
[OT]
Więcej osób kupi kolejną płytę niż będzie miało szansę reklamować aktualną.
Poza tym...to koszt. Niby żaden ale tak działa marketing. Zaczną to wytykać palcami i opisywać na banerach dopiero gdy ktoś wpadnie na pomysł że za to można dopłacić.

Osobiście uważam że tam bezwzględnie powinny być zabezpieczenia, ale jestem również realistą i wiem że jak coś robi się z bezwzględnym nastawianiem na niską cenę to przyzwoitość rozwiązania odstawia się na bok. A tak działa daleki wschód.