Strona 1 z 3

Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 08 sty 2022, 12:43
autor: kozikowski11
Witam

Po kilku dniach i rolce PETG, zwracam sie do Was z prosba o pomoc.
Posiadam drukarke Prusa MK3S+, standardowy setup. Probuje wydrukowac model samolotu RC, gdzie stateczniki poziome maja grubosc jednej linii.
O ile w PLA te cieniutkie scianki nie ulegaja skurczeniu i faldowaniu/deformacji, tak w PETG (Spectrum) pojawia sie falowanie na wiekszych pionowych cienkich niepodpartych powierzchniach. Probowalem z nawiewem, bez nawiewu (mniej/wiecej). temperature dyszy kilku krotnie dostosowywalem, flow rate (od typowego dla slicera prusa 95 do 108 nawet extrusion multiplier). I innych ustawien, raz mniej, raz wiecej falowanie bylo widoczne jednak zawsze dosc zblizone

W zalaczniku przesylam projekt, ustawienia scliera na ktorych mam obecnie dobry solidny wydruk, ale wypaczony i rezultat :sorry:

Prosze o pomoc i z gory dziekuje

Pozdrawiam
slicer_zrzut.png
20220108_122441.jpg
20220108_123711.jpg
Ustawienia Slicera + usunieta linia w G-Code odpowiadajaca za flow rate 95
filament.png
cooling.png
retraction.png
layers.png

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 08 sty 2022, 13:16
autor: Jarewa
Więcej suportów doprojektuj. PETg ma duży skurcz i nic na to nie poradzisz..

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 08 sty 2022, 14:13
autor: Cosik
Eh, jak już używasz czego na bazie slic3ra to wrzuć proszę pocięty gcode. Zawiera on w sobie cały config i można popatrzeć co tam się dzieje. U mnie są dwie ścianki więc nic nie powinno wypychać i falować, to co możesz zrobić to sprawdzić, czy dobrze ścianki się leją. Oprócz tego to widzę iż jest to biały petg więc można nieco dźwignąć temperaturę. Nie wiem czy to tu zadziała ale sprawdzić czy infill before perimeters nie poprawi jakości ścian bocznych.

To są domysły bo nie ma wszystkich danych.

EDYTA: Możesz jeszcze spróbować wyłączyć zhopa. On nie zawsze pomaga.

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 08 sty 2022, 15:46
autor: kozikowski11
Dziekuje za odpowiedzi

Spodziewalem sie, ze petg jak i pla jest malo podatny na skurcz / ale jednak sie mylilem.

W zalaczniku gcode. Zwroc uwage, ze perimeters mam na "1". Nie chcialbym za wiele dokladac do konstrukcji, bo kazdy gram tutaj ma znaczenie. A ktoredy isc, zeby minimalizowac taki efekt? Nadmuch max i nizsza temperatura?

P.S. Predkosc druku testowalem rowniez ok. 60-80% (na drukarce), efekt rowniez nie az tak zadowalajce jakbym tego oczekiwal.
A moze pokombinowac z trybem wazy, albo po zewnatrz dodrukowywac supporty, ktorych slady usunie sie papierem sciernym w postprodukcji?

Chcialbym w petg ten model wykonac, bo jest znaczaca roznica wytrzymalosci tych elementow, a waga ta sama.

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 08 sty 2022, 16:43
autor: Cosik
kozikowski11 pisze: W zalaczniku gcode.
To poproszę :D PETG tak jak PLA są różne. Niektóre PLA też potrafią mieś skurcz, np podwijają się rogi. Wszystko zależy od jakości granulatu. Ja osobiśnie nie zauważyłem skurczy na PETG. Drukowałem kiedyś choinkę w trybie wazy i wyszła idealnie. Jak podeślesz ten gcode to coś pomyślimy z konfiguracją do cięcia.

PS. Jak kolor nie jest ważny to proponuję używać filamentów w ich naturalnych kolorach. Daje to mniej problemów i pewność że barwnik nie ma wpływu na parametry filamentu.

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 08 sty 2022, 19:21
autor: kozikowski11
Ajj, dopiero teraz zauwazylem, ze malutki wykrzyknik przy zalaczniku sie pokazuje (za duzy plik). Wrzucilem do google drive

https://drive.google.com/file/d/1Njy2aF ... sp=sharing

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 08 sty 2022, 20:42
autor: Cosik
Spróbuj tego projektu. To co najważniejsze to umieszczaj modele wzdłuż osi X. Przestawiłem parę pierdół.

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 09 sty 2022, 12:37
autor: kozikowski11
Hmm, faktycznie drukujac wzdluz osi X brzuch jest o wiele bardziej "plaski', ledwo go widac pod swiatlo - efekt z pewnoscia jest zadowalajcy.
Wiec pierwszy pytanie ktore musze zadac, dlaczego tak sie dzieje? Koniec koncow warstwy sa ulozone "tak samo", a jednak efekt jest inny. Jak mam technicznie zrozumiec to zjawisko?

I pojawil sie inny problem, ze wzgledu na to, ze "nadlewam" dosc mocno model kiedy drukuje pochylone powierzchnie - zaczyna od ich najdalej wysunietego punktu, przez co podwija sie koncowka do gory i przy nastepnej wartswie zahacza o ten fragment i lamie model. Musze kombinowac temperatura i predkoscia w newralgicznych momentach, zeby modele drukowaly sie prawidlowo. Jak zmusic slicera zeby zaczal rysowac od strony "istniejacej" i do przechodzil do warstwy pochylonej?

Screeny pokazuja kolejnosc dzialania drukarki, a ja bym chcial zeby wlasnie te fragementy w malym zawisie drukowal w odwronej kolejnosci krokow niz ta ponizej :D
1.png
2.png
3.png

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 09 sty 2022, 13:48
autor: Cosik
No to chłodź jej bardziej nawisy.

Co do tego dlaczego się tak dzieje jak inaczej ułożysz model to fizyka :P Zastanów się czym lepiej machać, głowicą czy całym stołem z przyrastającym modelem?

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

: 09 sty 2022, 14:57
autor: majek
kozikowski11 pisze:I pojawil sie inny problem, ze wzgledu na to, ze "nadlewam" dosc mocno model kiedy drukuje pochylone powierzchnie - zaczyna od ich najdalej wysunietego punktu, przez co podwija sie koncowka do gory i przy nastepnej wartswie zahacza o ten fragment i lamie model. Musze kombinowac temperatura i predkoscia w newralgicznych momentach, zeby modele drukowaly sie prawidlowo. Jak zmusic slicera zeby zaczal rysowac od strony "istniejacej" i do przechodzil do warstwy pochylonej?
Możesz spróbować pobawić się opcją 'Seam position'. I wyłączyć 'Z hop', żeby do góry nie nadlewało/podwijało.

W Cura jest też opcja unikania wydrukowanych części podczas ruchu jałowego, co też pomaga na kolizję dyszy z wydrukiem - może masz tam coś podobnego w zaawansowanych? Ja bez tej opcji właściwie nie byłem w stanie drukować wyższych rzeczy z podporami, bo dysza zawsze coś zahaczyła i zniszczyła. Tu masz sytuację bardzo podobną, bo drukujesz tylko z jednym obrysem.