Strona 1 z 1

Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 10:23
autor: Foqsiu
Cześć. Mam problem z moją drukarką. Mam drukarkę Two Trees Sapphire Pro, która przyszła do mnie ze źle ustawionymi stepstickami, przez co poszło zwarcie na jednym z nich i uszkodziło płytę główną (mówię to czego się dowiedziałem, ponieważ ja jestem jeszcze zielony w temacie). Stepstick wymieniłem i dalej drukarka gubi kroki, powiedziano mi, że zepsuła się płyta główna i muszę ją wymienić. Moja płyta główna to: Makerbase Robin Nano 32bit. Nie wiem tylko, czy kupić tą samą płytę główną, czy mogę mieć z tym jakieś problemy itd. Czy wymiana płyty wiąże się z jakąś skomplikowaną konfiguracją?
Drukarka: Two Trees Sapphire Pro
Nowy stepstick: BigTreeTech TMC2208 v3.0
System: Marlin 2.0
(ten z tego filmiku https://youtu.be/DNURWH4odx8)

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 10:45
autor: adambrejniak
Kiedy drukarka gubi kroki?
Jakie masz nastawy prędkości przyspieszeń itp?
Jaki masz prąd na stepsticku?
Oś po wyłączeniu drukarki daje się płynnie przesuwać?

Z mojego doświadczenia gubienie kroków może być spowodowane przez:
- za duży jerk
- za duże przyspieszenia
- nie wyregulowany stepstik
- problem z silnikiem (zepsuty/za słaby)
- problem z mechaniką (luźny pasek, zębatka, coś zahacza o oś)

Raczej sama płyta główna nie jest problemem

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 10:46
autor: morf
Czy po zmianie stepstika ustawiles odpowiednie Vref, które steruje prądem silnika?
Zakladam, ze nie ?

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 10:51
autor: Foqsiu
Ustawiłem. Na początku ustawiłem 0.9v i szedłem w górę powoli i testowałem, aby upewnić się, że to faktycznie nie problem napięcia.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 11:13
autor: morf
A wczesniej miales tez TMC2208 czy inne?

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 11:15
autor: Foqsiu
morf pisze:A wczesniej miales tez TMC2208 czy inne?
TMC2208, tylko, że od Two Trees i 100 Ohm, a nie 110ohm

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 12:28
autor: Jarewa
0,9V Vref to zaledwie 650mA, jakie masz silniki?? bo tam to standardowo chyba 1,4A..

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 12:34
autor: Foqsiu
morf pisze:A wczesniej miales tez TMC2208 czy inne?
Miałem, nie wiem dlaczego moje wiadomości się nie pokazują.
Poprzedni stepstick: Two Trees TMC2208 100ohm
Obecny: BigTreeTech TMC2208 v3.0 110 ohm

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 12:35
autor: Foqsiu
Jarewa pisze:0,9V Vref to zaledwie 650mA, jakie masz silniki?? bo tam to standardowo chyba 1,4A..
Niestety nie wiem jakie są silniki od X i Y, bo nie są oznaczone.
Ustawiałem od 0.9v i szedłem w górę sprawdzając jak działa na poszczególnych napięciach i czy się nie grzeje.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 12:41
autor: morf
Zamień miejscami stepsticki X(stary) z Y(nowy) I zobacz czy nie ma problemów z ruchem.
Oczywiście na odłączonym zasilaniu.

No i jeszcze pytanie czy drukarka kiedykolwiek dobrze działała?
Napisałeś że "przyszła że źle ustawionymi stepstickami", możesz to rozwinąć?

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 12:43
autor: Foqsiu
morf pisze:Zamień miejscami stepsticki X(stary) z Y(nowy) I zobacz czy nie ma problemów z ruchem.
Oczywiście na odłączonym zasilaniu.
Ale karetka porusza się tak samo zarówno w osi Y jak i w X

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 12:47
autor: Foqsiu
adambrejniak pisze:Kiedy drukarka gubi kroki?
Jakie masz nastawy prędkości przyspieszeń itp?
Jaki masz prąd na stepsticku?
Oś po wyłączeniu drukarki daje się płynnie przesuwać?

Z mojego doświadczenia gubienie kroków może być spowodowane przez:
- za duży jerk
- za duże przyspieszenia
- nie wyregulowany stepstik
- problem z silnikiem (zepsuty/za słaby)
- problem z mechaniką (luźny pasek, zębatka, coś zahacza o oś)

Raczej sama płyta główna nie jest problemem

Nie wiem co to jerk, prędkości ani przyspieszenia nie zmieniałem. Stepsticki regulowałem. Nie wiem jak sprawdzić czy silnik jest sprawny, ale zwarło stepstick od osi X, a problem dotyczy obu osi. Paski były naciągane wielokrotnie, karetka chodzi po szynie luźno.
Drukarka rusza się tak jak widać na filmie:
https://youtu.be/YdcDIL78lGM

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 12:50
autor: Foqsiu
morf pisze:Zamień miejscami stepsticki X(stary) z Y(nowy) I zobacz czy nie ma problemów z ruchem.
Oczywiście na odłączonym zasilaniu.

No i jeszcze pytanie czy drukarka kiedykolwiek dobrze działała?
Napisałeś że "przyszła że źle ustawionymi stepstickami", możesz to rozwinąć?
Od pierwszego druku drukarka gubiła kroki (dołączam zdjęcie).
Jedyne co udało mi się wydrukować to 2 kosteczki kalibracyjne, ale problem się nasilał z każdym ruchem.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 13:06
autor: Berg
1. Od źle ustawionych stepstików nie da się nic uszkodzić. Płyta główna mogła się uszkodzić od źle wsadzonego stepstika w gniazdo, na przykład odwrotnie, czyli obrócony o 180'.

2. Spokojnie kręć w górę i obserwuj jaka jest temperatura silników po klikunastu minutach druku. Jeśli jest mniejsza niż 60'C to spokojnie kręć dalej. Jednak nie przekraczaj ustawienia gdzieś 1.5V.

Do Exceala możesz wpisać taką formułę:

=0,325/(0,100+0,02)*(1/1,44)*1,5/2,5

0,100 to 100mOhm
1,5 to vref=1,5V
Irms=1.2 ( czyli wartość teoretycznie optymalna dla silnika około 1.7Amp)

3. Gubienie kroków powodowane jest zbyt niskim vref lub zbyt wysokim . W pierwszym przypadku zbyt niskie vref oznacza mały moment obrotowy silników. Można to sprawzić drukując wolno cała detal.

Z kolei zbyt wysokie vref powoduje przegrzewanie się stepstików i zadziałanie ograniczenia, które je wyłącza, lub ograniczenia prądowego, które tak samo wyłącza stepstika na sekundę. Zazwyczaj tak jak piszesz (nasila się to z czasem).

Zdecydowanie pomaga przyklejenie solidnego radiatora i dołożenie wentylatora, jeśli ich nie ma.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 13:09
autor: Foqsiu
Berg pisze:1. Od źle ustawionych stepstików nie da się nic uszkodzić. Płyta główna mogła się uszkodzić od źle wsadzonego stepstika w gniazdo na przykład odwrotnie, czyli obrócony o 180'
Nie chodziło mi o to, że płyta uszkodziła się od złego ustawienia stepstickow, lecz od zwarcia jednego z nich.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 13:23
autor: morf
Foqsiu pisze: Nie chodziło mi o to, że płyta uszkodziła się od złego ustawienia stepstickow, lecz od zwarcia jednego z nich.
Ale to jest totalnie cos innego niz napisales w pierwszym poscie
Foqsiu pisze:która przyszła do mnie ze źle ustawionymi stepstickami,
A tak szczerze to cos mi tu śmierdzi, bo nie chce mi sie wierzyc ze przyszlo az z takim babolem, ale dobra nie wnikam.
Jakby co trzeba bylo od razu napisac ze wsadziles stepstik zlą strona...

tak czy inaczej, gdybys chcial wymienic plyte na 1:1 taką samą to zakladajac ze producent dostarcza gotowy firmware, nalezy go zaladowac na plytę.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 13:48
autor: Foqsiu
morf pisze:
Foqsiu pisze: Nie chodziło mi o to, że płyta uszkodziła się od złego ustawienia stepstickow, lecz od zwarcia jednego z nich.
Ale to jest totalnie cos innego niz napisales w pierwszym poscie
Foqsiu pisze:która przyszła do mnie ze źle ustawionymi stepstickami,
A tak szczerze to cos mi tu śmierdzi, bo nie chce mi sie wierzyc ze przyszlo az z takim babolem, ale dobra nie wnikam.
Jakby co trzeba bylo od razu napisac ze wsadziles stepstik zlą strona...

tak czy inaczej, gdybys chcial wymienic plyte na 1:1 taką samą to zakladajac ze producent dostarcza gotowy firmware, nalezy go zaladowac na plytę.
Dobrą stroną wsadziłem, według oznaczeń.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 13:50
autor: Foqsiu
EDIT: wycięty cytat


Vref musiał być zbyt duży, ponieważ poszło zwarcie, a gdy go dotknąłem to był gorący. Zmniejszyłem trochę Vref, a i tak po zmniejszeniu miernik pokazał mi 1,7v.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 13:52
autor: Foqsiu
EDIT: Nie ma sensu cytować całych postów zaraz pod nimi. Można ew zacytować jedno zdanie o ile bez tego z kontekstu by nie wynikało o co chodzi.

Recenzja drukarki na portalu CNC Kitchen. Mieli ten sam problem.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 14:11
autor: Berg
Nie. Można dowolnie ustawić za duże v-ref i nic się nie stanie. Na pewno nic się ni spali ani nie zrobi nigdzie zwarcie. Sam układ tmc2208 ma dobre zabezpieczenia. Jak pisałem wcześniej co najwyżej zatrzyma na chwilę pracę silnika.
Jedyne co się może stać przy zbyt dużym vref to może się za bardzo zagrzać silnik. Przy czym za bardzo to jest jak ma jakieś 80'C i zajmuje to trochę czasu.

W zacytowanym przez Ciebie wyżej tekście autor też niczego nie pisze że przez zbyt duży vref można coś uszkodzić. A poza tym to co? Że na angielskojęzycznym forum to znaczy że prawdziwsze ? :D

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 14:17
autor: Foqsiu
EDIT: to jest trzecie ostrzeżenie jeśli chodzi o cytowanie wcześniejszych wiadomości ! Następne będzie ban.

Nie nie, po prostu nie wiem dlaczego było zwarcie i staram się to ustalić, ale słyszałem już wiele wersji i ta wydawała mi się najrozsądniejsza.

Re: Zepsuta płyta główna

: 12 sty 2022, 22:38
autor: Foqsiu
Czyli od czego mogę zacząć, skoro to nie płyta główna?

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 11:16
autor: azael
Wytłumacz mi jak rozumiesz pojęcie "zwarcie"?
Piszesz tak, że nie do końca jestem pewien czy nazywasz po imieniu to, co się stało.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 14:22
autor: Foqsiu
azael pisze:Wytłumacz mi jak rozumiesz pojęcie "zwarcie"?
Od stepsticka poszła iskra.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 15:00
autor: azael
Iskra to niekoniecznie zwarcie. Od stepsticka do czego? Żeby jakoś Ci pomóc, trzeba zrozumieć co Ty robiłeś.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 15:06
autor: Foqsiu
azael pisze:Od stepsticka do czego?
Od stepsticka co śrubokrętu, ale stepstick się spalił, ponieważ potwierdził to Pan że sklepu z drukarkami. Chodzi o to, że ten czip na środku byl ewidentnie spalony.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 16:56
autor: azael
Ten Pan to sprawdził czy stwierdził to po Twojej opowieści? Jak ufasz Panu i sprawdził driver a nie tylko pooglądał, zrób zdjęcie podłączenia płyty głównej, wykręć ja i zanieś mu do sprawdzenia.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 17:09
autor: Foqsiu
Nie ufam mu w pełni, ale pokazał mi o co chodzi i faktycznie widać wypalenie. Jak wrócę do domu to wyślę zdjęcie drivera.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 17:53
autor: azael
Słuchaj, nie wiem ile wiesz o elektronice, więc z fusów nie będę wróżył. Dogadaj się z gościem, żeby sprawdził Ci tę płytę dzięki temu wyeliminujemy walniętą elektronikę.
Jeżeli ogarniasz działanie tej płyty i masz zapasowe drajwery, to wkładaj do płyty, zrzuć paski z drukarki, steruj każdą osią z osobna i sprawdź czy silniki się kręcą, nie zapomnij o ekstrudrze.
Będziesz wiedział więcej.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 18:12
autor: Foqsiu
azael pisze:Dogadaj się z gościem, żeby sprawdził Ci tę płytę dzięki temu wyeliminujemy walniętą elektronikę.
Tylko, że on nie bardzo chce mi doradzać, z resztą nie dziwi mnie to, bo to jest zwykły sprzedawca w sklepie z drukarkami, a nie doradca. Mam 1 zapasowy stepstick.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 18:26
autor: azael
To do roboty! ;-)

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 18:34
autor: Foqsiu
Czyli mam testować po kolei osie na różnych stepstickach? A po czym poznam (bez pasków) czy silnik jest sprawny? A co do ekstrudera to nie sprawdzę go na nowym stepsticku, bo od osi Z i ekstrudera są inne silniki i nie obsługują TMC2208, a takie właśnie mam.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 18:43
autor: morf
Ja zrozumialem ze Autor juz wymienil ten stepstik ale nadal nie bangla

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 18:46
autor: Foqsiu
morf pisze:Ja zrozumialem ze Autor juz wymienil ten stepstik ale nadal nie bangla
Dokładnie, jeśli "nie bangla" oznacza nie działa.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 18:54
autor: azael
Próbuję dociec co z mechaniką.

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 20:34
autor: Foqsiu
a dlaczego może się dziać tak, że gdy robię ruch 10mm to raz robi np. 2mm a potem nagle 20mm (cały czas robiąc ruchy po 10mm)

Re: Zepsuta płyta główna

: 13 sty 2022, 22:55
autor: Berg
wrzuć wyraźne zdjęcia płyty, stepstików, zworek pod stepstikami.

Re: Zepsuta płyta główna

: 14 sty 2022, 12:28
autor: Foqsiu
Berg pisze:wrzuć wyraźne zdjęcia płyty, stepstików, zworek pod stepstikami.
Przesyłam zdjęcie całej płyty i tego zepsutego stepsticka.

Re: Zepsuta płyta główna

: 14 sty 2022, 12:50
autor: arkomania.pl
Czy ten stepstik na zdjęciu nie jest upalony. Jakby GERMANY się upaliły.
Chyba, że to brud.

Re: Zepsuta płyta główna

: 14 sty 2022, 12:54
autor: Foqsiu
arkomania.pl pisze:Czy ten stepstik na zdjęciu nie jest upalony. Jakby GERMANY się upaliły.
Chyba, że to brud.
Aha, ale generalnie na tym, ani na żadnym innym stepsticku nie działa to tak jak powinno.

Re: Zepsuta płyta główna

: 14 sty 2022, 13:05
autor: arkomania.pl
Obejrzyj wszystkie stepstiki. Być może poszło coś więcej. Skala zniszczeń może być różna.

Re: Zepsuta płyta główna

: 14 sty 2022, 19:13
autor: Foqsiu
Zdjęcia pozostałych stepsticków (poza tym nowym)

Re: Zepsuta płyta główna

: 24 sty 2022, 20:55
autor: Foqsiu
Trochę się pobawiłem i po zmianie drugiego stepsticka (tego od osi Y) wszystko wróciło do normy, prawie. Zacząłem drukować kostkę kalibracyjną i 2 pierwsze warstwy tylko się przesunęły po około 1mm w X i Y. Reszta kostki wydrukowała się idealnie.

Re: Zepsuta płyta główna

: 25 sty 2022, 07:52
autor: azael
Super że jednak nie upaliłeś płyty. :)
A co do przesunięcia... z fusów trudno trochę... :) :) :)

Re: Zepsuta płyta główna

: 25 sty 2022, 08:13
autor: Foqsiu
Narazie zdecydowałem, że będę dalej drukował i na bieżąco wysyłał zdjęcia (jeśli wystąpi przesunięcie).