Strona 1 z 1

Frezarka Certus 7060 Pro

: 26 sty 2022, 23:02
autor: bafunio
Witam,

Miałem trochę przerwy w życiu internetowym przez pandemie i koronę ale już wszystko jest ogarnięte i zamówiłem nowa zabawkę , trochę do firmy trochę dla siebie , no dobra bardziej dla siebie , spełniam marzenia :D

Frezarka będzie przeznaczona do frezowania tłoczników do blach , wykrojników i elementów z aluminium.

Zamieszczam jej specyfikację niżej, od razu pisze że nie brałem magazynku narzędzi bo miałem ograniczony budżet a to moja pierwsza frezarka , następne zapewne będą je posiadały. Planowy termin jest do 8 marca , zakładam już temat ponieważ mam wolny wieczór i mogę sobie pozwolić na spędzenie kilku minut przed telefonem.

W temacie będę wrzucal moje postępy z nauki frezowania bo od razu uprzedzam że nigdy nie miałem styczności z frezarką :D :D ostatnio kupiłem kilka kursów cama do fusion 360 i je ogarnąłem więc nie będzie tragedii.


1. Zakres ruchów X x Y (700 x 600)
2. Zakres ruchu Z: (300 mm)
3. Typ stołu:
- teowy typu T
- wymiar rowka teowego M8/10mm
- materiał: STAL
4. Kompletna zabudowa, osłony maszyny, odstojnik na wióry
5. Układ:
- pompy chłodziwa w obiegu zamkniętym,
- chłodzenia powietrzem, mgła olejowa,
6. Napęd - Serwonapędy AC 750W Panasonic,
7. Elektrowrzeciono 9 kW 18 000 tys. obr/min mocowanie ER32
8. Bazy automatyczne, stałe zero maszynowe
9. Prowadnice TBI z napięciem wstępnym F0
10. Sjruby kulowe TBI, Nakrętka kulowa podwójna w osi X, Y, Z
11. Moduł sterowania 2.5D, pełna interpolacja 3D, CAM 2,5D
12. Czujnik korekcji wysokości narzędzia, czujnik pomiaru wysokości materiału
15. Oprogramowanie sterujące urządzeniem PikoCNC PL

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 26 sty 2022, 23:36
autor: cube
Tłoczniki z czego robisz? Do frezowania stali może być za mało momentu przy niskich obrotach. I gwarantuję Ci, brak ATC będziesz przeklinał po tygodniu. A tak to miłej zabawy życzę ;)

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 26 sty 2022, 23:44
autor: bafunio
Póki co jeszcze nie mam wybranej stali , jak widziałem u niego w siedzibie to ładnie zbierało , będę używał mniejszych frezów żeby dać trochę większe obroty , tłoczone elementy będą góra 20x30 cm więc chwilę będę mógł poczekać.
Stal też nie musi być mega twarda , miałem robione formy że stali która była jak plastelina i dawaly radę.

Oczywiście frezy tylko z węglika bo z tego co się orientowałem to mogą pracować z większymi obrotami.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 sty 2022, 08:00
autor: Janek_Porzycz
Zazdro qrła! Ale ciezkoby ja bylo zmiescic w bloku :D Tu juz latwo o spektakularna krakse. Nagrywaj pierwsze frezowania :)

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 sty 2022, 08:22
autor: Marcin Gutek
Polecam do robienia tłoczników stal 1.2311 / 1.2312 - różnią się zawartością chromu, i 1.2311 można azotować, czasami tak robię jak mam tłoczyć stal nierdzewną, do zwykłej stali lub aluminium wystarczy lekko podpolerować

Stal ta jest o tyle korzystna że ma ok 30HRc twardości, więc można ją spokojnie obrabiać na frezarce frezami węglikowymi a już jest na wpół twarda
Co do wykrojników to i tak musisz elementy tnące hartować i szlifować, czasami noże kształtowe po hartowaniu (ok 60-64 HRc) też frezuje ale to już inne narzędzia, dedykowane, no i inny materiał, a i maszyna

Pomyśl o dobrym chłodzeniu, chłodziwo jak najbardziej ale polecam też schłodzonym powietrzem (używam dokupionej przystawki do któej podpinam powietrze z kompresora a ona je schładza) - ale to przy frezowaniu hartowanych materiałów

Tłoczniki, wykrojniki...temat rzeka...

powodzenia

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 sty 2022, 08:59
autor: bafunio
Marcin Gutek pisze:Polecam do robienia tłoczników stal 1.2311 / 1.2312 - różnią się zawartością chromu, i 1.2311 można azotować, czasami tak robię jak mam tłoczyć stal nierdzewną, do zwykłej stali lub aluminium wystarczy lekko podpolerować

Stal ta jest o tyle korzystna że ma ok 30HRc twardości, więc można ją spokojnie obrabiać na frezarce frezami węglikowymi a już jest na wpół twarda
Co do wykrojników to i tak musisz elementy tnące hartować i szlifować, czasami noże kształtowe po hartowaniu (ok 60-64 HRc) też frezuje ale to już inne narzędzia, dedykowane, no i inny materiał, a i maszyna

Pomyśl o dobrym chłodzeniu, chłodziwo jak najbardziej ale polecam też schłodzonym powietrzem (używam dokupionej przystawki do któej podpinam powietrze z kompresora a ona je schładza) - ale to przy frezowaniu hartowanych materiałów

Tłoczniki, wykrojniki...temat rzeka...

powodzenia

Dzięki za rady, wszystkie się przydadzą a na tym etapie zbierania informacji to Twój post jest na wagę złota :D
Wcześniej myślałem o czymś w granicy 40-50 HRc do robienia tłoczników bo widziałem jak ta maszyna (tylko że była na serwo-hybrydach)daje radę z 50 HRc - wiadomo nie były to frezy 20 tylko jechał frezem 6, ale mi się nigdzie nie spieszy bo przyzwyczaiłem się do drukarek :D


@Janek_pozycz pierwsze włączenie zrobię na sucho a następne kilkanaście zrobię na twardych piankach PU odlanych ciśnieniowo, więc pewnie pierwszy frez przeżyje do pierwszego kontaktu ze stalą :D ale nagram ta porażkę :D

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 sty 2022, 09:06
autor: Marcin Gutek
jak byś coś potrzebował daj znać, odnośnie konstrukcji narzędzia lub wykonawstwa, na co dzień zajmuje się tłocznikami i wykrojnikami, choć aktualnie tymi mniej precyzyjnymi - do wyrobów piekarniczych głównie.

Stal 1.2311 / 1.2312 - kupisz w Multistalu bez problemu

a na noże polecam 1.2379 / NC11LV - do hartowania ok 60 - 64 HRC - próżniowo

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 sty 2022, 09:09
autor: Marcin Gutek
co do frezów biorę z WNT / ceratizit i zazwyczaj tam gdzie mogę podejść to fi 12, no chyba że trzeba wykopać trochę "mięsa" to głowica kopająca fi 25

wiadomo że musisz patrzeć też na jakie parametry pozwoli maszyna, moc i sztywność, ja mam trochę większe zabawki do generowania wiórów... ;)

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 sty 2022, 09:23
autor: bafunio
Marcin Gutek pisze:jak byś coś potrzebował daj znać, odnośnie konstrukcji narzędzia lub wykonawstwa, na co dzień zajmuje się tłocznikami i wykrojnikami, choć aktualnie tymi mniej precyzyjnymi - do wyrobów piekarniczych głównie.

Stal 1.2311 / 1.2312 - kupisz w Multistalu bez problemu

a na noże polecam 1.2379 / NC11LV - do hartowania ok 60 - 64 HRC - próżniowo

Popełniłeś błąd oferując mi to :D nie no żartuje będę zwracał się o pomoc jak naprawdę nie będę mógł znaleźć odpowiedzi , już i tak dużo powiedziałaś :) dzięki wielkie.

Co do precyzji to też nie potrzebuje dokładności w setkach błędy na poziomie 0,1-0.2 będą u mnie dopuszczalne więc zabawa z korekcją narzędzia mi odejdzie przynajmniej na początku zabawy z frezarką , już nie mogę się jej doczekać - śni mi się po nocach :)

Na jakich maszynach pracujesz ? I ilu letnie są ? Pytam bo stałem przed decyzją czy wziąć coś markowego starego czy polskiego nowego ale gorszego, że względu na koszty serwisu , mało miejsca do wniesienia (większosc części będą montować na miejscu - sam korpus jest z 1 kawałka) wybrałem nowa polską, ale drugą już wezmę haasa minimill 2.


Zamawiając ta maszynkę zdawałem sobie sprawę że nie użyje takich frezów jak ty :) ale to różnica między maszynami za 600 tys a ta moja za 100...

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 sty 2022, 09:32
autor: Marcin Gutek
aktualnie Mazak 530, ale w marcu ma przyjechać kolejna - większa zabawka VTC760

Do korpusów narzędzi polecam Ci korzystać z gotowych płyt - normalii - FCPK / Proplastica - dobry stosunek jakości do ceny
Ja w swoich wszystkich narzędziach wstawiam słupy prowadzące, niezależnie czy detal dokładny czy nie, a w narzędziach wykrawających dokładam oprócz słupów dodatkowe prowadzenia - precyzyjne

Nie baw się w robienie płyt - frezowanie gabarytów itp, nie opłaca się, gotowe płyty wg katalogu zamawiasz i tylko wnętrze wybierasz wg potrzeb.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 sty 2022, 09:42
autor: bafunio
Dzięki każdy Twój post mi pomaga :) jeszcze raz Dzięki
Do poziomu takiego Mazaka dojdę może za jakieś 20 lat :D albo nigdy :D póki co zadowole się "lizaniem" stali na tym.
Wszystkie pytania pewnie się pojawia po dostaniu frezarki , pierwsze zdjęcia będą z dnia dostawy i jej montażu.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 24 mar 2022, 20:49
autor: bafunio
Małe uaktualnienie , póki co frezarka się spóźnia tzn jej produkcja , ogólnie to trochę się zawiodłem na tej firmie bo mało profesjonalnie podchodzą do tematu w dniu terminu dzwoniłem żeby zapytać jak tam pracę to nie odbierał, udało mi się dodzwonić po 2 dniach to mówił że za 2 tygodnie będzie gotowa , minęły ponad 2 tygodnie i znowu nie odbiera telefonu , na smsa nie odpisał... Chciałem żeby wycenił mi dodatkową 4 os dokładana na stół, serwo napęd 5kw do wrzeciona i magazynek to mówił że prześlę ofertę i cisza.... Ogólnie to bardzo słabo to wygląda jak na wydatek ponad 100tys....

Z pozytywnych rzeczy to złożyłem zamówienie na tokarke CNC, zamówiłem Tokarke LF mini 1 w opcji z serwo napędami, wrzecionem 2,2kW z obniżonymi obrotami 200-1400 aby miało trochę więcej mocy, konikiem , szafka pod tokarke i innymi pierdolkami czyli full opcja.

Tokarki też nigdy nie używałem więc też będzie ciekawie :D

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 25 mar 2022, 08:18
autor: Marcin Gutek
uuu...Grubo kolegę poniosło z tymi zakupami...

Co do frezarki to bym za bardzo się nie przejmował, takie czasy, mieliśmy zamówioną nową frezarkę Mazak w połowie ubiegłego roku jakoś, dostawa pierwotna na październik/listopad 2021... a dopiero dwa tygodnie temu jakoś wjechała do Nas, w ubiegłym tygodniu był montaż, więc obsuwa ok. pół roku.

Tokarka, hm, też fajna sprawa, miałem kiedyś prywatnie Huichona 5, ona miała 11kW - to trochę kręciła licznikiem :shock:

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 26 mar 2022, 16:19
autor: bafunio
To mnie teraz załamałes z tymi opóźnieniami :shock: planowałem za rok zamówić sobie haasa mini mill 2 to chyba niedługo już będę musiał składać zamówienie żeby moje plany nie opóźniły się o rok :D
Wolę nazywać to spełnieniem marzeń o fajnym warsztacie niż wydatkami :D jeszcze w tym roku mam jeden cel zakupowy einscan HX i będę spełniony , oby wszystko się udało.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 04 cze 2022, 11:01
autor: bafunio
Wkoncu się doczekałem, frezarke dostałem w poniedziałek , w środę miałem czas to trochę pofrezowalem , pierwszy program załączyłem w powietrzu , drugi w styropianie , aby nie narobić czegoś przy pierwszym frezowaniu, kolejne próby były w drewnie i to byłoby na tyle z mojego korzystania , czekam na chłodziwo ponieważ nie chciałbym czegoś przegrzać i za szybko zużywac frezów bo kolejne próby będą w aluminium (kilka prób) i wchodzę na stal , docelowo chciałbym uzyskać takie parametry skrawania przy stali węglowej - miękkiej : frez fi14 4000rpm(niby przy Vc 160m/min wychodzi 3500rpm ale myślę że te wrzeciono będzie potrzebował trochę więcej mocy) posuw 500mm/min Ae 0,4 - 0,6 Ap 0,5-1mm , myślę że spokojnie powinno się udać, jeśli to się uda przy obróbce zgrubnej to nic więcej nie będę potrzebował bo formy nie będą za duże , jeśli nie uda się osiągnąć takich parametrów to będę myślał nad zamontowaniem serwonapedu 5kW do wrzeciona, pozatym co jeszcze zrobiłem to powprowadzalem frezy do magazynku, pomierzylem i wprowadziłem do fusion, na magazynek zdecydowałem się podczas czekania, wziąłem 10 miejsc, osłonięty , parasolowy , póki co mam tylko 4 stożki więc tyle narzędzi przygotowałem , z czasem zakupie więcej.

Jeszcze co do frezarki to była zmiana serw na 1kw bo tych z oferty nie było dostępnych

Frezy który wykorzystałem do zrobienia rzeczy że zdjęć to: grawerka fi6 60° końcówka 0,3 1 piórowy , płaski fi 10 1 piórowy , płaski fi 4 . Ustawienia do drewna 18-20k RPM posuwu od 3-4m/minutę, zagłębienie 5mm do grawerki zagłębienie około 2-3mm różne ustawiałem , strategie głównie 2D , do jednej kulki użyłem strategii 3D spirali z zagłębieniem 0,3 i wyszła fajnie gładka a użyłem płaski frez , ciekawe jak będzie z kulistym. A co do ustawień do styropianu użyłem wolny posuw i 11k RPM.


Mam problem z dodaniem zdjęć, wrzucę je w kolejnym poście.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 04 cze 2022, 12:59
autor: bafunio
Przypominam że to mój pierwszy kontakt z frezarką więc proszę wybaczyć jak będe gadał jakieś głupoty :D :D :D :D

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 08 cze 2022, 07:35
autor: bafunio
Pierwszy dzień z aluminium , nie wiem jaki gatunek bo sprzedawca mi nie podpisał , wziąłem oa9 , 11 i chyba 6

kwadrat pusty w środku - frez fi 9 1p Ap 6mm na raz , Ae 4mm 9000rpm 1500mm/min czyli spokojnie. Strategia adaptive 2D
Wymiar trzyma w setkach

Kółko : fi 6 Ap5mm Ae1,2 13000rpm , 3000mm/min adaptive 2d z naddatek 0,5 pojechany później konturem 2d

Kwadrat zgrubnie fi9 adaptive później zgrubnie kółko spiralą i na koniec frez fi6 i wierszowanie - zagłębienie przedmiotu 5mm. Ustawienia trochę podkręciłem i wierszowanie jechałem chyba 5000 albo 6000mm/min
Wierszowanie wyszło by lepiej kulistym frezem ale paczka przyjdzie dopiero dzisiaj

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 08 cze 2022, 09:06
autor: Adinfo
bafunio pisze:Pierwszy dzień z aluminium...
Gdzie filmy z frezowania! - Janek_Porzycz Ci nie wybaczy jak ich nie wrzucisz na YT :shout:
Kiedy ja moją sklejkowo/pleksową frezarkę zrobię w końcu...

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 08 cze 2022, 10:48
autor: bafunio
Myślę że jutro coś nagram z frezowania stali, czekam tylko na wolną chwilę i paczkę z frezami.
Dokończ swoją frezarkę nie pożałujesz , jest z nią tyle zabawy ze szok :) uż nie mogę się doczekać robienia dużych projektów po kilkanaście godzin bo uwielbiam oglądać jak coś się tworzy z niczego :)

Adik

: 08 cze 2022, 21:08
autor: Adik
bafunio pisze:To mnie teraz załamałes z tymi opóźnieniami :shock: planowałem za rok zamówić sobie haasa mini mill 2 to chyba niedługo już będę musiał składać zamówienie żeby moje plany nie opóźniły się o rok :D
Wolę nazywać to spełnieniem marzeń o fajnym warsztacie niż wydatkami :D jeszcze w tym roku mam jeden cel zakupowy einscan HX i będę spełniony , oby wszystko się udało.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 11 cze 2022, 00:24
autor: bafunio
Pierwsze testy za mną , zrobiłem tylko 4 testy ustawień frezu 8mm w stali - nie miałem zbytnio czasu , doszedłem do ustawień: obroty 7500 (producent na aukcji zaleca w stali do 45hrc 12000obr co jest raczej duża przesada) strategia kieszeni , wejście spiralne , Ae 4mm Ap 0,4mn posuw 1900 mm/min (co wg mnie jest bardzo dobrym wynikiem) i wszystko szło jak po maśle więc jutro będę zwiększał parametry i myślę że to sporo , jak przy tym Ae dojdę do 0,8 lub 1mm to będę w grubym szoku.

Nie mam pojęcia co to za gatunek stali - znalazłem ją na złomie

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 12 cze 2022, 14:54
autor: bafunio
Kolejne testy ,frez fi12 Ap 9mm Ae 0,4 posuw 900 - takie parametry mi wystarcza , jeszcze je trochę podkręce na frezie do zgrubnej obróbki tzw gryzaku , ale juz jestem zadowolony - w wolnym czasie wrzucę filmik na yt.

Połamałem jeden frez fi8 przez przypadek, ale zobaczyłem że jest w stanie zrobić rowek na głębokość 10mm całą szerokością frezu - jakbym niechcący nie zatrzymał maszyny to by się nie złamał bo maszyna nie miała wibracji.
Akurat ta próbę zrobiłem przypadkiem bo naddatek dałem w osi +Y a nie w minus Y i wjechało od złej strony, ale nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło , teraz wiem co może ta maszynka.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 12 cze 2022, 15:59
autor: bafunio
Tak sobie czytam internety i znalazłem informację że spokojnie można podkręcać parametry przy takim kolorze wióra aż do niebieskiego - ciemnego nie jasnego. Ktoś z forum potwierdzi mi tą informację ?

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 12 cze 2022, 19:28
autor: maglo18
To zależy jak szybko chcesz wykonać detal. Jeżeli zależy ci na żywotność freza to odradzam taki kolor. Kolor złoty wióra to chyba optimum.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 12 cze 2022, 19:57
autor: epon
bafunio pisze:Tak sobie czytam internety i znalazłem informację że spokojnie można podkręcać parametry przy takim kolorze wióra aż do niebieskiego - ciemnego nie jasnego. Ktoś z forum potwierdzi mi tą informację ?
Tak to prawda pod warunkiem że narzędzia są wykonane w węglika spiekanego (widia), narzędzia wykonane z stali szybkotnącej raczej długo nie wytrzymają.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 13 cze 2022, 00:53
autor: bafunio
@epon dzięki za odpowiedź i tak frezy są z węglika .
@maglo18 dzięki podkręce parametry tak aby były żółte wióry.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 13 cze 2022, 20:23
autor: bafunio
Filmik z frezowania stali , myślałem że to jakaś miękka stal ale w porównaniu ze stałą z laserowki to istny tytan :D przy domowym hartowaniu miałem problem z jej nagrzaniem palnikiem.
https://m.youtube.com/shorts/u6XlgrtQ0XI

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 13 cze 2022, 20:28
autor: dziobu
Miałem coś napisać ale popatrzyłem na Twoją frezarkę, potem na moją, potem znowu na Twoją i poczułem się jak wtedy gdy somsiad ma bardziej zielony trawnik.

Ale żeby Ci dopiec to śmiało napiszę że filmy w pionie to DNO i MASAKRA ;) Nawet gdy pokazana tam frezarka ślicznie pożera stal...

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 13 cze 2022, 21:19
autor: Marcin Gutek
bafunio pisze:Filmik z frezowania stali , myślałem że to jakaś miękka stal ale w porównaniu ze stałą z laserowki to istny tytan :D przy domowym hartowaniu miałem problem z jej nagrzaniem palnikiem.
https://m.youtube.com/shorts/u6XlgrtQ0XI
Hejka, no widzę że "maszynka" dojechała, jaką stal obrabiasz na filmiku ? utwardzana ?

Jakie warstwy zbierasz - tak z wióra widzę że ok 0,1 - 0,3 mm ??

na wysokości 15 mm ? Mam podobne narzędzie, węglik Ceratizit, ale przy stali hartowanej chłodzę powietrzem zimnym, fajne ustrojstwo można kupić jako dostawkę do maszyny, podpinasz powietrze z sieci a to cudo chłodzi i to na tyle że sople z czasem się robią :shock:

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 13 cze 2022, 21:30
autor: bafunio
Marcin Gutek pisze:
bafunio pisze:Filmik z frezowania stali , myślałem że to jakaś miękka stal ale w porównaniu ze stałą z laserowki to istny tytan :D przy domowym hartowaniu miałem problem z jej nagrzaniem palnikiem.
https://m.youtube.com/shorts/u6XlgrtQ0XI
Hejka, no widzę że "maszynka" dojechała, jaką stal obrabiasz na filmiku ? utwardzana ?

Jakie warstwy zbierasz - tak z wióra widzę że ok 0,1 - 0,3 mm ??

na wysokości 15 mm ? Mam podobne narzędzie, węglikCeratizit, ale przy stali hartowanej chłodzę powietrzem zimnym, fajne ustrojstwo można kupić jako dostawkę do maszyny, podpinasz powietrze z sieci a to cudo chłodzi i to na tyle że sople z czasem się robią :shock:

Hej , maszynka przyjechała już przynajmniej tydzień temu ale kilka razy ja użyłem bo brakuje mi czasu :) co do stali to nie wiem jaka to jest bo znalazłem ją na złomie :) ale gradownik jej nie rusza i jest problem z jej nagrzaniem , zrobiłem dzisiaj pierwszy wykrojnik i kroi pięknie stal 1,2 mm , co do ustawień to frez fi12 węglik 4 piórowy, Ap 9mm bo tyle potrzebowałem , Ae 0,3 lub 0,4 tam było posuw 900 z kawałkiem.

Jak nazywa się ta przystawka do chłodzenia ?

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 13 cze 2022, 21:36
autor: Marcin Gutek
jutro wrzucę fotę, kupiłem od przedstawiciela WNT - teraz Ceratizit, ale przy frezowaniu materiału hartowanego (56-60 HRC) wiadomo małymi warstwami przy AP ok 10-15 mm robi robotę, frezowałem okrojniki na gotowo po hartowaniu, zarówno stempel jak i matrycę i wyszło idealnie, szczelina cięcia ok 0,04 - 0,05 mm / str,

Oczywiście frezuje tylko kształtu których szlifierką nie ogarnę.

Ale przystawka znakomita, prosta, mała na magnes do głowicy montowana, jutro wrzucę foty i dowiem się cenę aktualną. mam to już kilka lat.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 13 cze 2022, 21:53
autor: Marcin Gutek
takie cudo to jest, bardzo podobne, ale mam jeszcze z dużą stopką magnetyczną aby do głowicy przymocować

https://www.ebmia.pl/dysze-chlodzace/78 ... cJEALw_wcB

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 07 sie 2022, 00:02
autor: bafunio

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 23 wrz 2022, 09:56
autor: bafunio
Przyszło do mnie trochę aluminium PA9 o twardości 150-160 HB (porównywalna twardość do stali konstrukcyjnej). Mam kilka foremek do wyfrezowania-, będę wybijał alu 1mm więc formy z takiego aluminium będą dawać radę , oczywiście jeśli bym wybijał stal od grubości 1,5-2 mm to bym zastosował stal 1,12311 , ale tak nie było sensu przepłacać skoro alu miałem w okazyjnej cenie.- największe dwa bloczki mają wymiar 340x240x170. Niedługo wrzucę zdjęcia i jakieś filmiki z frezowania.

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 23 wrz 2022, 11:32
autor: Marcin Gutek
super materiał - z Avanti ?

Jakie detale - kształty i głębokość będziesz tłoczył ? jakaś ciekawa geometria ?

Ja ostatnio walczę z fajnym detalem, tłoczę kształt oponki...zęby już na tym zjadłem aby komin wewnątrz wytłoczyć bez zerwania :facepalm:

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 23 wrz 2022, 11:42
autor: panWiadr0
7075 to mój ulubiony, męski stop :git:

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 23 wrz 2022, 12:29
autor: bafunio
Marcin Gutek pisze:super materiał - z Avanti ?

Jakie detale - kształty i głębokość będziesz tłoczył ? jakaś ciekawa geometria ?

Ja ostatnio walczę z fajnym detalem, tłoczę kształt oponki...zęby już na tym zjadłem aby komin wewnątrz wytłoczyć bez zerwania :facepalm:

Materiał od osoby prywatnej , naprawdę cena nie do przebicia :D :D

kształt owalu (dekiel silnika - do zabytkowego motoroweru) , głębokość 62mm , najgorsze jest to że na samym dole mam rowki które będę jechał frezem 3mm - frez wyciągnąłem na 65mm więc będe musiał mega wolno jechać - ustawiłem mega ostrożnie 150mm/min żeby nie złamać , a na samym środku mam wzorek który będe jechał frezem 1,5mm - ale tu już dam radę wjechać wrzecionem w środek i zrobię mu małą kąpiel w chłodziwie :D

zastanawiam się czy płytę dociskową robić z alu czy ze stali - w stemplu przewidziałem 10mm płyty dociskowej ale ciągle zastanawiam się z czego ją zrobić

To jest projekt który dzisiaj zaczynam - następne projekty są w skanowaniu i przeróbce na step`a

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 23 wrz 2022, 13:01
autor: Marcin Gutek
wrzuć stepa to zobaczę, może coś Ci podpowiem

65 mm z aluminium gr 1 mm....hm...kwestia jak pochylone boki, żeby nie rwało, ja w 90% tłoczę materiał stal czarną aluminizowaną gr. 0,9 (tzw alusteel) - jako ciekawostka, aluminiowy kapselek który jest montowany jako zakończenie lamp jarzeniówek, z cienkiego alu - tłoczy się na kilkunastu stacjach :crazy:

Ja mam przedłużki do frezów - z małymi tulejkami zaciskowymi, jak obrabiam jakimiś drobnymi frezami,

A kulowe od fi 6 mm - płytkowe - wymienne

Poniżej 6 mm nie mogę znaleźć, tylko monolity

Co do płyty dociskowej, na jakiej prasie zamierzasz tłoczyć ? masz z poduszką powietrzną aby zrobić płytę dociskową, czy na jakiejś balansówce ?

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 27 paź 2022, 23:24
autor: bafunio
Marcin Gutek pisze:wrzuć stepa to zobaczę, może coś Ci podpowiem

65 mm z aluminium gr 1 mm....hm...kwestia jak pochylone boki, żeby nie rwało, ja w 90% tłoczę materiał stal czarną aluminizowaną gr. 0,9 (tzw alusteel) - jako ciekawostka, aluminiowy kapselek który jest montowany jako zakończenie lamp jarzeniówek, z cienkiego alu - tłoczy się na kilkunastu stacjach :crazy:

Ja mam przedłużki do frezów - z małymi tulejkami zaciskowymi, jak obrabiam jakimiś drobnymi frezami,

A kulowe od fi 6 mm - płytkowe - wymienne


Poniżej 6 mm nie mogę znaleźć, tylko monolity

Co do płyty dociskowej, na jakiej prasie zamierzasz tłoczyć ? masz z poduszką powietrzną aby zrobić płytę dociskową, czy na jakiejś balansówce ?

Sorki że dopiero odpisuje. Co do prasy to nawet nie wiem jak ci odpowiedzieć bo jestem amatorem i nie wiem jaka to jest balansowała a jaka to z poduszką. Zrobiłem to na prasie zrobionej że starej wtryskarki z podwójnym tłokiem , jeden dociska płytę a drugi stempel.
Co do gotowego produktu to dopiero rozpoczęłam zabawę i tak: kupiłem blachę 1050A 1mm - niby głębokotłoczna a niestety pękała strasznie, wziąłem zwykła stal 0,5 ocynkowana i wszystko wyszło fajnie , jeszcze muszę ustawić głębokość wybicia bo nie wybiłem wzoru i siłę docisku płyty ale myślę że ogarnięcie tematu to kwestia kilku dni bo raczej zostane przy stali 0,5 i będę chromował , no chyba że po drodze trafi się jakiś gatunek alu który da radę.
Filmiki z frezowania
https://youtube.com/shorts/ngmt4laoQJw?feature=share
https://youtube.com/shorts/mcGuhaBT198?feature=share
I zdjęcie pierwszych prób - jeszcze nie do końca wybity

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

: 18 sty 2024, 12:42
autor: Kamil89
Jak tam maszyna się spisuje? Rozważam zakup Certusa lub LF.
Widzę masz styczność z dwoma firmami - którą lepiej polecasz?

W jakich rejonach działasz?