Strona 1 z 1

Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 10:35
autor: Johny Mielony
Witam!
Myślę nad zbudowaniem sobie nowej drukarki. Jakiejś bardziej nowoczesnej konstrukcji od tego co mam obecnie.
Chcę żeby to była konstrukcja z profili w formie sześcianu. Pole robocze to 300x300 lub więcej.
Myślałem żeby to był Voron 2.4. Ale może też coś innego wziąć pod uwagę? Nie koniecznie z kinematyką Core XY.
Chcę też wykorzystać jak najwięcej elementów z obecnej drukarki, przede wszystkim silniki. Z założeniem, że w miarę biegu czasu będę robił upgrade części.
Jak z wydrukowaniem elementów drukowanych tej drukarki z PET-G? Czy koniecznie musi to być ABS?
Czytając BOM widzę, że jest tam płyta główna SKR 1.4, ale dwie sztuki. WTF?! Po co dwie płyty główne?

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 11:01
autor: Berg
moim zdaniem Voron to overkill. Ja bym budował to:

https://www.blvprojects.com/blv-mgn-cube-3d-printer

Voron potrzebuje więcej driverów silników do tego idiotycznego mechanizmu poziomowania stołu, dlatego dwie płyty.
Może być jedna na 8 driverów. Są takie wynalazki, jak np Fysetec Spider V2.2

Drukować części możesz z PETG. Prusa jest drukowana z PETG oryginalnie. Niewielka różnica w wytrzymałości na temperaturę w porównaniu do ABS a drukuje się lepiej.

Zamiast kosztów tego mechanizmu podnoszenia stołu w Voronie wolał bym kupić zestaw aluminiowych części do BLV-MGN Cube, zamiast drukowanych.

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 11:04
autor: konradsdev1
Johny Mielony pisze:Czytając BOM widzę, że jest tam płyta główna SKR 1.4, ale dwie sztuki. WTF?! Po co dwie płyty główne?
Tam jest 7 sterowanych niezależnie silników, 4 dla Z, 2 dla XY oraz ekstruder. Płyta SKR 1.4 obsługuje tylko 5. Lepiej zmienić na BTT Octopus.

Niedawno skończyłem składać Voron 0.1 i też szukałem z czego można wydrukować części.
PET-G nie jest zalecany ze względu na mniejszą sztywność i wytrzymałość.
Wszystkie części są tak zaprojektowane, że już uwzględniają skurcz materiału jaki występuje przy ABS. Drukując z PET-G nie masz pewności, że wszystko będzie do siebie pasować.

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 13:23
autor: majek
Johny Mielony pisze: Chcę też wykorzystać jak najwięcej elementów z obecnej drukarki, przede wszystkim silniki.
Masz te silniki ze złota? Przymierzasz się do drukarki za grube tysiące, a chcesz zaoszczędzić 100-200zł.
A przez jakiś czas i tak będziesz musiał mieć dwie drukarki działające.
Jak zacząłem budować swoją drugą, to też z takim nastawieniem zaczynałem, ale wyszło mi, że różnice są za duże, a silniki za tanie, żeby unieruchamiać 'starą' drukarkę. Później można ją jeszcze dać/sprzedać jako całe działające urządzenie.

Możesz spojrzeć też na VzBot-a.

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 13:59
autor: artusiek
Mam ten sam problem ... myślę o nowej drukarce ...
Oglądałem jeszcze Ratrig v-cast 3 może to ma ktoś własne doświadczenie ?
Poza tym jest ( pre-order) na nowa Prusę XL ... cena - dla mnie mnie jako amatora - spora , ale kobiety ( bez urazy ! ) na fryzjera też wydają
Na razie czytam i myślę ...

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 17:11
autor: Johny Mielony
Berg pisze:Voron potrzebuje więcej driverów silników do tego idiotycznego mechanizmu poziomowania stołu, dlatego dwie płyty.
Może być jedna na 8 driverów. Są takie wynalazki, jak np Fysetec Spider V2.2
Właśnie mi się podoba taka konstrukcja, gdzie stół jest nieruchomy. Nawet akceptowalna cena takiej płyty.
majek pisze:Masz te silniki ze złota? Przymierzasz się do drukarki za grube tysiące, a chcesz zaoszczędzić 100-200zł.
A przez jakiś czas i tak będziesz musiał mieć dwie drukarki działające.
Jak zacząłem budować swoją drugą, to też z takim nastawieniem zaczynałem, ale wyszło mi, że różnice są za duże, a silniki za tanie, żeby unieruchamiać 'starą' drukarkę. Później można ją jeszcze dać/sprzedać jako całe działające urządzenie.
Nie zamierzam ładować tysięcy w drukarkę. Rama i silniki to dla mnie byłaby połowa do jednej trzeciej kosztów.
Starej drukarki nie mam zamiaru sprzedawać, nie nadaje się do tego. Sprzedawać silniki po to żeby i tak kupić silniki?
Dla mnie to ma być projekt długofalowy, w ramach hobby, a nie narzędzie do zarobku.

Czy ten Voron to koniecznie musi być zasilany z 24V, czy jeśli tylko płyta główna pozwoli, to 12V też może być?

Dzięki za odpowiedzi. Przyjże się uważnie waszym propozycjom BLV-MGN Cube i VzBot. Może są jeszcze inne którym warto się przyjrzeć?

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 17:15
autor: dragonn
Johny Mielony pisze: Czy ten Voron to koniecznie musi być zasilany z 24V, czy jeśli tylko płyta główna pozwoli, to 12V też może być?
Albo rób to porządnie albo nie rób tego wcale :evil: .
12V bardzo drastycznie ogranicza możliwości stepsticków, a Voron to powonień być dynamiczna i dość szybka drukarka.

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 18:13
autor: artusiek
dragonn pisze: Albo rób to porządnie albo nie rób tego wcale :evil: .
12V bardzo drastycznie ogranicza możliwości stepsticków, a Voron to powonień być dynamiczna i dość szybka drukarka.
Posłuchaj .... dobrze mówi ... albo dobrze , albo będziesz miał 2 drukarkę , ale taką niemrawą ... czyli ładna bryka , ale nie jedzie

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 18:19
autor: Mati
Johny Mielony pisze:Rama i silniki to dla mnie byłaby połowa do jednej trzeciej kosztów.
Tak Ci się tylko wydaje. 12V to bardzo zły pomysł.

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 19:13
autor: Berg
Johny Mielony pisze:
Berg pisze:Voron potrzebuje więcej driverów silników do tego idiotycznego mechanizmu poziomowania stołu, dlatego dwie płyty.
Może być jedna na 8 driverów. Są takie wynalazki, jak np Fysetec Spider V2.2
Właśnie mi się podoba taka konstrukcja, gdzie stół jest nieruchomy. Nawet akceptowalna cena takiej płyty.
Jak tak, to spoko, o gustach, kolorach się nie dyskutuje. :mrgreen:

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 10 lut 2022, 19:56
autor: majek
Johny Mielony pisze: Nie zamierzam ładować tysięcy w drukarkę.
To znaczy, że nie sprawdziłeś w ogóle kosztów.

Voron 2.4 w tym rozmiarze co chcesz, to 8 prowadnic MGN9 co kupując najtańsze chińczyki wyjdzie 500zł.
Profile to 400zł, za same 'głupie' śrubki zapłacisz ok. 200zł.
Stół w tym rozmiarze to minimum 150zł, na to musisz coś dać, możesz szybę (wesja bieda) lub blachę z PEI (kolejne 150zł). Jak chcesz porządny stół i szybkie grzanie, to formatka alu ze 200zł + grzałka silikonowa 150zł.
Masz już z 1.3-1.6kzł, a to dopiero początek, bo nie ma elektroniki, raspberry, kabli, hotendu, kółek, pasków, wentylatorów i mnóstwa pierdółek o których nawet nie pomyślałeś, a razem do kupy, to kolejne tysiące zł.

I powtórzę jeszcze raz: też tak zaczynałem budować drugą drukarkę. Wydawało mi się, że dam 400zł za profile, silniki wyjmę ze starej, prowadnice MGN jakieś miałem, a później już tylko 'pierdółki' i w tysiaku się zmieszczę. :rotfl:
Jak zobaczyłem, że na same kilkaset śrubek i nakrętek wydałem ok. 200zł, to dopiero zacząłem rozumieć, że koszta robi mnóstwo małych rzeczy po kilkanaście zł, a nie tylko rama, prowadnice i płyta sterująca. Nie wspomnę, że już dawno przestałem liczyć koszta, a drukarka jeszcze nie jest skończona :-P

Co do 12V, to już koledzy napisali, jeżeli zastanawiasz się nad napięciem zasilania, to ja bym rozważał w drugą stronę. 24V to obecnie standard, ale do szybszych i mocniejszych konstrukcji idzie się już w 32-34V albo nawet 48V.
Poza tym stół o tych wymiarach potrzebuje do grzania minimum 250W a najlepiej to z 750W. Przy 12V żadna dostępna płyta nie będzie w stanie sterować grzaniem bezpośrednio, więc musisz dodać zewnętrzny mosfet i grubsze kable, co jest dodatkowym kosztem i problemem. Przy 24V prądy są 2x mniejsze, więc płyta obsłuży tą najsłabszą grzałkę bezpośrednio. Poza tym wątpię czy masz już 350-400W zasilacz kupiony, a jak nie, to przecież bez różnicy czy kupisz 12V czy 24V, bo ceny mają podobne przy tej samej mocy.

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

: 11 lut 2022, 10:56
autor: azael
Johny Mielony pisze: Nie zamierzam ładować tysięcy w drukarkę. Rama i silniki to dla mnie byłaby połowa do jednej trzeciej kosztów.
Rama i silniki to tylko jakieś 700 zł, dodaj komplet śrub, to ok 250 zł. Masz już pierwszy tysiąc.
Sam napęd będzie Cię kosztował 1500 zł, elektronika kolejne 1500 zł, do tego hotend, stół z grzaniem itd., a potem ze setkę pierdół, których akurat nie masz po 2-5 zł.
I po uj ci drukarka zrobiona w stylu "żeby Polska nie zginęła"? Albo robisz porządnie albo... masz drukarkę, szlifuj ją.

Voron 2.4 to nie jest prosta konstrukcja, to overkill, jak jeden z kolegów napisał. Albo wchodzisz w nią na całego albo zmontujesz i uj cię strzeli, bo nie wyprowadzisz jej do porządnego drukowania.

A jest mi bliska Twoja rozterka, sam byłem jeszcze niedawno w Twojej sytuacji (wybór nowej drukarki). Na polu boju był Voron 2.4 i BLV mgn Cube, wygrał pierwszy, bo to moja pierwsza drukarka DIY i łatwiej było mi znaleźć szczegółowe informacje na jej temat niż na BLV.
I najważniejsze, od początku byłem świadomy, że tanio nie będzie.