Strona 1 z 1

Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 10:53
autor: LISS
Panowie jako że jesteście bardzo doświadczeni, chciałbym was prosić o poradę.
Od razu zaznaczam że nie mam dwóch lewych rąk :)
Chciałbym zbudować delte, wiem że pierwszą drukarkę trzeba kupić, drugą buduje się w oparciu o jakiś projekt a trzecia to własna inwecja. Ale ja bym chciał zacząć od końca.
Znalazłem takie plany budowy.
http://www.keep-art.co.uk/Self_build.html

Kontroler tam to ramps i Arduino Mega, ale w swoim użyłbym SKR mini E. Mam już pomysł na ekstruder, elementy podstawy mogę mieć wycięte na ploterze CNC, więc będzie to dokładne wszystko. Silniki już w zasadzie mam, PKP244D15A ( https://catalog.orientalmotor.com/item/ ... p244d15a-1 ).
Co myślicie o tej konstrukcji? Zależy mi na wysokim polu roboczym.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 10:59
autor: @GUTEK@
A ja myślałem, że moja bieda delta jest biedna :D

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 11:02
autor: morf
Nie wiem zbytnio co napisac:)

1. Nie polecam delty na pierwsza drukarke
2. Ta jest wyjatkowo "trytytkowa" konstrukcja - tymbardziej

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 11:05
autor: LISS
Te elementy na trytyce to akurat mam w planie wydrukować, kolega ma drukarkę dość dobrą. Projekt mocowan łożysk to nie problem. Podstawa i elementy konstrukcyjne będą wycięte z plexi, leży mi arkusz 12mm plexi, prawie się na to nada.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 11:08
autor: @GUTEK@
Jeśli to ma być sztywne to daruj sobie plexi. Tylko metal.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 11:12
autor: LISS
Plexi chyba lepsza niż MDF. Jest jeszcze opcja z blachy stalowej 6-8mm cięte laserem, tylko wtedy to będzie sporo już ważyć.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 11:25
autor: mcxmcx
akurat lepiej by bylo ogarnac to na mechanice kartezjanskiej, ale delta jest ladniejsza.

tylko stol ma jezdzic w Z !))


problem przy ceramice to jie mechanika drukarki a ekstruder.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 11:34
autor: LISS
Właśnie, mam już pomysł na extruder i zbiornik. Mam dostęp do tokarki więc to nie będzie problem go ogarnąć od a do z. Stół nie będzie jeździł, właśnie mam wrażenie że przy ceramice najlepiej jakby był nieruchomy. Dlatego Delta. Wiem że to nie najlepszy pomysł na pierwszą drukarke ale chyba jeden z lepszych.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 11:46
autor: mcxmcx
wiesz, i tak musisz miec na tyle twarda ceramike zeby sie nie zapadala pod wlasnym ciezarem, ze i tak lepiej jest to robic z opuszczajaca sie osia Z jak w Ulti.

ale wiesz, próbuj.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 12:16
autor: LISS
Tylko tutaj waga wchodzi w gre, może na tej osi wisieć ok 300-400g albo i więcej. A robienie tego na 3 prowadnicach i dwóch silnikach już komplikuje konstrukcje.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 12:49
autor: mcxmcx
dobrze, a zastanowiles sie ile waży ekstruder?

a przy masie stolu jak czesto ma jakies 0.8kg (wiekszy stol, grzalka, szklo izolacja), to masa wydruku juz robi się dodatkiem.

Re: Budowa delty do ceramiki

: 28 lut 2022, 16:17
autor: LISS
Hmm. racje masz.
Wysłałem do kolegi zapytanie ile kosztuje wycięcie tego wszyskiego w stali, 6-8mm, przynajmniej na tyle aby dodać śruby blokujące pręty na swoim miejscu.