Strona 1 z 1

Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 22 kwie 2016, 13:20
autor: moHEROs
Rozumiem że częściej sie stosuje filamenty 1,75mm? Bo najwięcej takich na allegro.

// Ten temat został wydzielony stąd: http://reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=51
// FlameRunner

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 22 kwie 2016, 13:28
autor: FlameRunner
1,75 mm są w tym momencie zdecydowanie najpopularniejsze.
2,85 i 3 to w zasadzie tylko Ultimakery i inne bowdeny oraz naprawdę stare RepRapy, które sukcesywnie są odstawiane w kąt bądź przerabiane na 1,75. U nas filament 2,85 bądź 3 to jest nisza w niszy. Na Zachodzie Ultimakerów jest więcej.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 17:14
autor: virgin71
3mm to też lulzboty. Za granicą jest sporo 3mm w e3d nawet. U nas jest jakaś chora moda na 1,75.
2.85 nazywają 3mm.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 17:16
autor: FlameRunner
Czemu "chora"? Dla drukarek z ekstruderem przy głowicy filament 1,75 mm jest moim zdaniem pod każdym względem lepszy od 3 bądź 2,85 mm.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 17:40
autor: virgin71
FlameRunner pisze:Czemu "chora"? Dla drukarek z ekstruderem przy głowicy filament 1,75 mm jest moim zdaniem pod każdym względem lepszy od 3 bądź 2,85 mm.
W czym jest lepszy, że ośmielę się zapytać?
Pytanie pomocnicze: w czym jest lepsza guma 1.75 dla jakiegokolwiek ekstrudera?
Pytanie pomocnicze 2: w czym jest lepszy filament 1.75 ciągnięty z maszyny o dokładności 0.05, od filamentu 2.85 przy tej samej dokładności?
Pytanie pomocnicze 3: w czym jest lepszy filament 1.75, który jest ściskany na radełku?
Pytanie pomocnicze 4: w czym jest lepszy kruchy filament 1.75 (bronze/copperFill)?

Od kiedy dobrze liczymy kroki, a ekstrudery są dopieszczone, mamy przekładnie, mamy retrakcję i nie ma ciśnienia w dyszy, filament 1.75 nie ma znaczących zalet. No, może mniej go jest w kwestii grawitacyjnej, ale przy szybkich jałowych ruchach i retrakcji, to na prawdę nie jest znacząca zaleta.
Filament 3mm jest tańszy nawet w krajach, gdzie króluje 3mm.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 17:51
autor: FlameRunner
Odpowiedzi na Twoje pytania:
1, 4: To prawda, w tych przypadkach 3 mm ma sens. Niemniej jednak takie filamenty to już kompletna nisza w niszy, a problemy z takimi materiałami w średnicy 1,75 nie są problemami nierozwiązywalnymi.
2: To też prawda, ale współczesne filamenty 1,75 są po prostu dostatecznie dobre.
3: Tutaj nie bardzo rozumiem, co masz na myśli? Deformację filamentu? A w czym to tak właściwie przeszkadza, jeśli w trakcie druku cały czas ściskamy taki sam filament w taki sam sposób?

Dla mnie główne i w pełni wystarczające zalety filamentów 1,75 mm to:
1. Nie wymagają rozbudowanych ekstruderów z przekładniami.
2. Mają mniejszą sztywność, dzięki czemu łatwiej je prowadzić i odwijać ze szpuli.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 20:49
autor: virgin71
Chyba coś przeoczyłem w kwestii punktu drugiego, ponieważ w Kielcach padało pytanie co zrobić z plączącym się filamentem na szpuli. Moja odpowiedź to 3mm;) Mniejszą sztywność nie mogę potraktować jako istotną zaletę.

Jeśli chodzi o rozbudowany ekstruder, to przecież e3d pokazał titana, który nie jest rozbudowany nadmiernie, a jednak z przekładnią. W nowym UM, jak również w innych bowdenowych rozwiązaniach skończyły się przekładnie i ekstrudery sobie dobrze radzą.

Moim zdaniem (podkreślam "moim zdaniem") nic dzisiaj nie przemawia za 1.75 w sposób istotny, a są wady, które w moim przekonaniu są istotne. Drukowanie z gumy nie jest niszowe. Bronzefill itp, owszem, ale nie guma. Wiem, titan rozwiązał problem gumy w 1.75. Ale nie każdy kupi teraz nową głowicę, albo będzie przerabiać swoją, żeby prowadzenie było dokładniejsze.

Deformacja filamentu następuje w dużo większej skali przy 1.75. Jeśli radełko się wgryzie, to też problem jest większy.

Co do wystarczającej jakości filamentu 1,75 z odchyłkami 0,05 (1,70-1,80) to polemizowałbym. 2,80-2,90 jest już wkurzające i na dokładnych wydrukach to widać, a to dużo mniejszy błąd (~34% mniejszy).

Może jest to kwestia mojego podejścia - wymagający klient - a może coś sobie ubzdurałem;) W każdym razie tak to widzę. Tym bardziej ubolewam nad popularnością 1.75 w naszym kraju. Chociaż nie mogę narzekać na PlastSpaw - zawsze mają dla mnie 3mm.

Czekam, aż Marek pociągnie Pet-G 3mm. Doczekać się nie mogę, a on się bawi jakimiś frezarkami;)

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 21:05
autor: FlameRunner
Jak by to powiedzieć... U mnie 1,75 się nie plącze. ;) Za to dużo łatwiej dopasowuje się do kształtu rurki, która go prowadzi do ekstrudera.

Titan jest malutki, prawda, niemniej jednak direct może być jeszcze mniejszy, jeszcze prostszy, jeszcze mniej części mieć.

A co za problem w dowolnym direct rozwiązać problem gumy w ten sam sposób, przez odbieranie filamentu zaraz za radełkiem, nie dając mu szans na zawinięcie się?

Co rozumiesz przez "wgryzienie"?

Kto powiedział, żeby kupować filament o średnicy wahającej się w tak szerokim zakresie jak 1,70-1,80? ;)

Ja też jestem bardzo wymagającym klientem, mimo to 1,75 uważam za dobry wybór. ;)

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 22:23
autor: virgin71
FlameRunner pisze:Jak by to powiedzieć... U mnie 1,75 się nie plącze. ;) Za to dużo łatwiej dopasowuje się do kształtu rurki, która go prowadzi do ekstrudera.
"U mnie działa" nigdy nie jest odpowiedzią. Dużo ludzi o to pyta. Nie znam odpowiedzi, bo mi też się to nie zdarza. Z tym, że ja mam łatwiej. Nie wyobrażam sobie problemu z dopasowaniem filamentu 3mm do rurki. Nie bardzo wiem na czym problem miałby polegać.
FlameRunner pisze: Titan jest malutki, prawda, niemniej jednak direct może być jeszcze mniejszy, jeszcze prostszy, jeszcze mniej części mieć.

A co za problem w dowolnym direct rozwiązać problem gumy w ten sam sposób, przez odbieranie filamentu zaraz za radełkiem, nie dając mu szans na zawinięcie się?
Dla jednego problem, dla drugiego nie. Nie każdy siedzi w temacie. Są tacy co chcą drukować, a nie grzebać w drukarce, jak my.
FlameRunner pisze:Co rozumiesz przez "wgryzienie"?
Jakiś błąd, zapchanie dyszy itp. Wtedy ekstruder robi wgryzienie. Chyba, że silnik jest tak beznadziejny, że przy delikatnym np. zgrubieniu, gubi kroki.
FlameRunner pisze:Kto powiedział, żeby kupować filament o średnicy wahającej się w tak szerokim zakresie jak 1,70-1,80? ;)
Każdy filament waha się w takim zakresie. Ot, specyfika dokładności 0,05mm. Ostatnio PLA HD ponoć ma błąd 0,02, ale to jest ewenement.
FlameRunner pisze:Ja też jestem bardzo wymagającym klientem, mimo to 1,75 uważam za dobry wybór. ;)
Gdyż? ;) Jest popularny? Nadal jakoś nie znam innych zalet.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 22:43
autor: FlameRunner
Ciężko mi się lepiej odnieść do argumentu, że komuś się plącze, nie widząc jego drukarki - widząc ją mógłbym powiedzieć "spróbuj zrobić tak i tak, powinno pomóc".
Chodzi o to, że filament 1,75 układa się mniej więcej tak, jak sobie tego życzę, 3 mm ma zdecydowanie większą skłonność do życia własnym życiem.

Chodzi mi raczej jak to wygląda z perspektywy producenta, co za problem wyprodukować directa z takim odbieraniem filamentu z radełka jak w Titanie? To że Titan ma to dobrze zrobione nie jest związane ani ze średnicą filamentu, ani z użyciem przełożenia, a jedynie z dobrą wolą producenta.

Czemu beznadziejny? Ja celowo ustawiam silnik ekstrudera tak, żeby przy jakichś problemach gubił kroki, nawet przy zbyt szybkiej ekstruzji. Nie dość że nie przeszkadza to przy normalnym druku, to mam fajny sygnalizator "ej, coś jest nie halo!".

To że producent deklaruje +/- 0,05 mm wcale nie znaczy, że zawsze będziesz miał w obrębie jednej szpuli pełen zakres 1,70-1,80. ;)

Przecież Ci je przedstawiam? Po prostu masz inne doświadczenia, przekonania, potrzeby, priorytety i kompletnie Cię nie przekonują moje argumenty. Pewnie takie same odczucia masz względem mnie i mojej niechęci do 3 mm. Trudno. :D Grunt, żebyśmy obaj byli zadowoleni ze swoich wydruków. ;)

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 23 kwie 2016, 22:54
autor: virgin71
Otóż to. Ważne, żeby wydruki były dobrej jakości:)

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 24 kwie 2016, 07:18
autor: Sławek
Głowna zaleta 1.75 vs. 3 mm jest taka, że nie trzeba stosować dużych, cięższych i powodujących luzy przekładni na silnik ekstrudera, na 1.75 bez problemu działaja lekkie i małe ektrudery direct co jest zaletą nie do przecenienia ;)
I to moim zdaniem tyle, reszta nczym sie nie róźni i nie widze ani zalet ani wad :)

Pozdr

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 24 kwie 2016, 09:02
autor: marek91
Gumowe filamenty 3mm można by było robić bardziej miękkie niż w 1,75mm - to jest zaleta

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 25 kwie 2016, 10:47
autor: virgin71
Sławek pisze:Głowna zaleta 1.75 vs. 3 mm jest taka, że nie trzeba stosować dużych, cięższych i powodujących luzy przekładni na silnik ekstrudera, na 1.75 bez problemu działaja lekkie i małe ektrudery direct co jest zaletą nie do przecenienia ;)
I to moim zdaniem tyle, reszta nczym sie nie róźni i nie widze ani zalet ani wad :)

Pozdr
Jak doczytałem za granicą, jest to nieprawdą. Chodzi o ruch silnika adekwatny do zapodanego filamentu. Nie wiem dlaczego zamknąłem tą zakładkę, ale jak znajdę to wrzucę tutaj. Z tego wynikało, że dokładnie takim samym silnikiem bez przekładni, można operować przy 3mm, jak i 1,75. Podobno z tych wyliczeń korzystał ultimaker i dlatego zmieniono w UM2 ekstruder na taki, bez przekładni.

Reszta się różni przy materiałach kruchych i gumach, co zauważył również Marek - w końcu spec od filamentów.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 26 kwie 2016, 06:58
autor: Sławek
virgin71 pisze:
Sławek pisze:Głowna zaleta 1.75 vs. 3 mm jest taka, że nie trzeba stosować dużych, cięższych i powodujących luzy przekładni na silnik ekstrudera, na 1.75 bez problemu działaja lekkie i małe ektrudery direct co jest zaletą nie do przecenienia ;)
I to moim zdaniem tyle, reszta nczym sie nie róźni i nie widze ani zalet ani wad :)

Pozdr
Jak doczytałem za granicą, jest to nieprawdą. Chodzi o ruch silnika adekwatny do zapodanego filamentu. Nie wiem dlaczego zamknąłem tą zakładkę, ale jak znajdę to wrzucę tutaj. Z tego wynikało, że dokładnie takim samym silnikiem bez przekładni, można operować przy 3mm, jak i 1,75. Podobno z tych wyliczeń korzystał ultimaker i dlatego zmieniono w UM2 ekstruder na taki, bez przekładni.

Reszta się różni przy materiałach kruchych i gumach, co zauważył również Marek - w końcu spec od filamentów.
Bez przekładni planetarnej nawet silnik krokowy 0.5Nm nie poradzi sobie z filamentem 3mm bez gubienia kroków, testowałem i wiem, nie wiem co piszą za granicą, za to wiem z wiedzy praktycznej :) przekładni planetarna to kolejny ciężar na karetce :)
Co do filamentów, zgadzam się, Marek na pewno wie więcej :git:

Pozdr

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 26 kwie 2016, 07:12
autor: DVJCODEC
Kwestia samego radełka założonego na oś silnika i DOBREGO wysterowania prądem i da radę pchać filament 3mm silnikiem 0.5nm.
Jeśli założy się radełko małej średnicy (czyli nie MK7), to automatycznie potrzebna jest mniejsza moc silnika aby przepchnąć filament. Do tego dobrze ustawiony prąd silnika (czyli tyle ile on rzeczywiście potrzebuje, a nie maksimum na stepstiku, które często jest za małe).

Przykład takiego radełka
radelko.jpg
radelko.jpg (23.41 KiB) Przejrzano 4595 razy
A są i z jeszcze mniejszą średnicą w miejscu styku filamentu z radełkiem ;)
radełka2.jpg
radełka2.jpg (96.37 KiB) Przejrzano 4592 razy
Oczywiście, nie będzie to mega moc, ale wystarczająca aby topić filament w głowicy (licząc, że jest cały czas drożna, a filament nie jest złośliwy).

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 26 kwie 2016, 08:03
autor: Sławek
Tu jest bardziej problem oporu jaki stawia filament 3mm przy zmniejszaniu srednicy do np. 0.4mm w dyszy, przy 1.75mm opor jest prawie 4-krotnie mniejszy :)

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 26 kwie 2016, 08:28
autor: FlameRunner
Z drugiej strony ciekawą opcją jest używanie radełek o jak najmniejszej średnicy do filamentu 1,75 mm.
Można wtedy zrobić ekstruder ze słabszym, a więc mniejszym i lżejszym silnikiem, jednocześnie zwiększając precyzję podawania bez potrzeby stosowania stosunkowo drogich i słabo dostępnych silników 0,9°.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 26 kwie 2016, 08:43
autor: DVJCODEC
Sławek pisze: Bez przekładni planetarnej nawet silnik krokowy 0.5Nm nie poradzi sobie z filamentem 3mm bez gubienia kroków, testowałem i wiem, nie wiem co piszą za granicą, za to wiem z wiedzy praktycznej :) przekładni planetarna to kolejny ciężar na karetce :)
Co do filamentów, zgadzam się, Marek na pewno wie więcej :git:
Pozdr
Sławek, coś marnie z tą Twoją praktyką, bo takie rzeczy ludzie robili dawno temu, gdy dążyli do lekkich ekstruderów na filament 3mm ;)
Ot pierwszy lepszy film z Youtube, jak gość drukuje filamentem 3mm na EXTRUDERZE BEZPOŚREDNIM z silnikiem Nema17 BEZ PRZEKŁADNI
Gość jakoś wcale wolno nie drukuje aby to przepchnąć
https://www.youtube.com/watch?v=1oLsPWv8wMw

Wszystko to zasługa odpowiedniego radełka, o czym ludzie dawno zapomnieli, bo przyszły czasy Aliexpress i "standardów" w postaci radełek MK7 i zaczęło się wymyślanie koła od nowa. Jak ruch RepRap był ruchem twórców, to pojawiło się wiele fajnych i działających konstrukcji, ale masowa produkcja "standardów" to przykryła skutecznie.

I tak, można spokojnie zrobić mały, lekki ekstruder na filament 1.75mm z odpowiednim radełkiem, dlatego nowy podajnik od E3D nie zrobił na mnie najmniejszego wrażenia.

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 26 kwie 2016, 10:24
autor: virgin71
Nic więcej, wobec powyższego, dodawać nie muszę. Spory o 3mm vs 1,75 to w dużej mierze mitologia. Poza gumami w bowdenie;)

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 11:55
autor: DVJCODEC
Są 3 zasadnicze różnice między 1.75mm a 3mm.

1. Filament 3mm wymaga szpuli o większej średnicy wewnętrznej, co niestety dla wielu może być problemem (dla mnie było, bo miałem dość wielkich szpul na drukarce). Miałem filamenty 3mm nawinięte na szpulach wielkości zewnętrznej tych do 1.75mm (miały mniejszą średnicę wewnętrzną) i muszę stwierdzić, że odwijanie filamentu przy końcu szpuli było tragedią. Przeważnie zostawiałem sporo na szpuli i zaczynałem nową (szczególnie przy PLA, które jest twarde i potrafiło się łamać).
2. Filamenty 1.75mm przeważnie mają lepszą tolerancję wymiarową wykonania niż 3mm (napisałem przeważnie, bo wszystko zależy od producenta filamentu) - ja w każdym razie takie coś zauważyłem.
3. Guma 3mm lepiej przechodzi przez podajnik niż 1.75mm, który może niechcący "wyjść bokiem".

Poza powyższymi większych różnic nie widzę.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 12:17
autor: marek91
4. Dostępność - większy wybór materiałów na dzień dzisiejszy jest w średnicy 1,75

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 13:26
autor: virgin71
1. To dziwne, bo ja mam takie same szpule 3mm i 1,75. Już nie pomnę Tulmana, który filament nawija na szpulę o wymiarach wewnętrznie 2cm, zewnętrznie 12,5cm.
2. Nie spotkałem się z tym. Wszystkie filamenty mam z taką samą dokładnością. Nie piszę sobie "bo tak", ja to mierzę nieustannie. PLA HD to już w ogóle jest mistrz, bo na dotychczasowym odcinku, nie miałem odchyleń nawet o 0,01mm, co jest dla mnie szokiem.
3. To na pewno, jakkolwiek są rozwiązania dla 1,75.
4. Marek, u Ciebie, w Spectrum. Nie w colorFabb, nie w PlastSpawie, nie u Tulmana, nie w chińskich filamentach, nie w filamentach specjalistycznych. Wszystkie grafeny, filamenty odblaskowe, z kawy, z piwa itp, najpierw powstają w 3mm, bo jest łatwiej i większy rynek zbytu (za granicą), bo klient posiadający UM, szybciej kupić filament za 170zł 1kg. U nas jest bieda i każdy chce jak najtaniej. Walić jakość, cena, cena, cena. W ten sposób warunki dyktuje popularność konstrukcji takich, jak Prime 3D, czy Lama 3D.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 16:16
autor: emartinelli
Ale się zafiksowałeś na tych 3mm ;)

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

: 26 kwie 2016, 16:41
autor: Sławek
Fabrykator.pl pisze:
Sławek pisze: Bez przekładni planetarnej nawet silnik krokowy 0.5Nm nie poradzi sobie z filamentem 3mm bez gubienia kroków, testowałem i wiem, nie wiem co piszą za granicą, za to wiem z wiedzy praktycznej :) przekładni planetarna to kolejny ciężar na karetce :)
Co do filamentów, zgadzam się, Marek na pewno wie więcej :git:
Pozdr
Sławek, coś marnie z tą Twoją praktyką, bo takie rzeczy ludzie robili dawno temu, gdy dążyli do lekkich ekstruderów na filament 3mm ;)
Ot pierwszy lepszy film z Youtube, jak gość drukuje filamentem 3mm na EXTRUDERZE BEZPOŚREDNIM z silnikiem Nema17 BEZ PRZEKŁADNI
Gość jakoś wcale wolno nie drukuje aby to przepchnąć
https://www.youtube.com/watch?v=1oLsPWv8wMw

Wszystko to zasługa odpowiedniego radełka, o czym ludzie dawno zapomnieli, bo przyszły czasy Aliexpress i "standardów" w postaci radełek MK7 i zaczęło się wymyślanie koła od nowa. Jak ruch RepRap był ruchem twórców, to pojawiło się wiele fajnych i działających konstrukcji, ale masowa produkcja "standardów" to przykryła skutecznie.

I tak, można spokojnie zrobić mały, lekki ekstruder na filament 1.75mm z odpowiednim radełkiem, dlatego nowy podajnik od E3D nie zrobił na mnie najmniejszego wrażenia.
Krzysiek, wiele "się da" tylko po co się męczyć skoro przy filamentach 1.75 nawet MK7 działa bez żadnych problemów. Ktoś dobrze przekalkulował i wyszło, że jednak z powodu większej ilości zalet wszedł na rynek 1.75 i wyprał 3mm, i nie jest to na pewno kwestia mody ;)

Pozdr

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 16:46
autor: marek91
Ja mam mieszane odczucia, bo tak jak poprzednicy już pisali, w całej europie na topie jest też 2,85mm, mamy o to bardzo dużo zapytań.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 16:48
autor: FlameRunner
Jakbyś produkował tylko 2,85, to pewnie byś dostawał bardzo dużo zapytań o 1,75 i myślał, że to właśnie ta średnica jest na topie. :P

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 16:49
autor: Sławek
hehe, dokładnie :)

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 16:57
autor: marek91
Udział w rynku filamentów 2,85 za granicą tak czy siak nie będzie wyższy niż 30%, trochę niefortunnie to napisałem w poprzednim poście.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 26 kwie 2016, 17:02
autor: virgin71
Czy się zafiksowałem, nie wiem. Uważam, że jest to lepszy rozmiar. Natomiast i jednym i drugim można tak samo drukować.
Zmieniłem jakiś czas temu dyszę/bowden/ekstruder w UM na 1,75, ale jakoś mi nie podeszło. Wolę sobie czasem z gumy coś puścić:)

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 09 sie 2016, 19:48
autor: skorup
Cześć,
Jakiej średnicy filament polecacie do dużych wydruków? Składam drukarkę o polu roboczym 50x50 i aktualnie jestem na etapie wyboru extrudera. Dodam że zależy mi na szybkim drukowaniu elementów.
Pozdrawiam
JS

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 09 sie 2016, 19:52
autor: FlameRunner
Pewnie będziesz chciał stosować dysze z otworami o dużych (>1mm) średnicach? W takim razie 2.85 mm.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 13 paź 2018, 15:17
autor: Pajacyk0v
Minęły kolejne 2 lata. Czy coś w tym temacie się zmieniło na (nie)korzyść 2.85?

Pytam bo być może niedługo będę zmieniać głowicę na titana e3d i oprócz zmiany napięcia (24V) kwestia średnicy filamentu pozostaje otwarta. Używać będę lekkiego directa.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 13 paź 2018, 15:22
autor: dragonn
Jeśli robisz directa to moim zdaniem 2.85 nie ma sensu.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 13 paź 2018, 16:32
autor: mcxmcx
3mm bywa znacząco tańszy.

Ale skoro Direct to wymienny hotend i po sprawie.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 13 paź 2018, 18:42
autor: Julian
mcxmcx pisze:3mm bywa znacząco tańszy..
Nie zgodzę się.
Aktualnie 2.85 jest w tej samej cenie lub nawet droższy (np. Devil Design )


Jak jest tańszy to przez wyprzedaże.

Mowie to ja. Handlarz.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 13 paź 2018, 18:49
autor: mcxmcx
Ale jak masz tytana przykładowo, to czy 3 czy 1.75 nie ma znaczenia.

5 minut i po sprawie.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 13 paź 2018, 18:52
autor: dragonn
mcxmcx pisze:Ale jak masz tytana przykładowo, to czy 3 czy 1.75 nie ma znaczenia.

5 minut i po sprawie.
A dysza? Reszta głowicy?

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 13 paź 2018, 18:59
autor: mcxmcx
Zakładam że wymienia cały set od mocowania w dół.


Edyta: choć jak ma lite, gdzie teflon dochodzi do dyszy, to tylko dysze może zmieniać.

Re: Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

: 14 paź 2018, 21:29
autor: virgin71
Poza dostępnością kolorów w naszym kraju, to różnic nadal brak. Sam używam głównie 2,85, choć mam jednego Ulti z E3D Aero w bowdenie na 1,75 :)