Strona 1 z 1

Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 09:42
autor: dale
Zastanawiam się nad zakupem drukarki żywicowej. Przeznaczona miała by być do druku figurek wszelkiego rodzaju. I innego "modelarstwa". Tyle że nie ogarniam tego w sposób wystarczający do samodzielnego podjęcia decyzji. W związku z tym, byłbym wdzięczy za poświęcenie chwili czasu i skrobnięcie kilku słów, dla uproszczenia odpowiedzi zbiorę to w punkty:)
1- spotkałem się z informacją o utwardzaniu wydruków uv - czy to norma, czy zależy od żywicy ? Bo rozumiem że wydruk z drukarki trzeba dalej obrabiać, czyli, myć i utwardzać? Myjkę ultradźwiękową będę miał, komorę uv mogę zrobić.
2- czy taka drukarka da mi wydruk lepszej jakości niż prusa (prawidłowo ustawiona i optymalnie przygotowany projekt)? Czy podpory łatwiej się wycina i końcowo obrabiać?
3- czy ma sens zakup drukarki używanej i czy jest sens celowac w cos w granicach do 1000 pln? - jeśli tak to w co celować?

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 09:59
autor: dziobu
dale pisze:1- spotkałem się z informacją o utwardzaniu wydruków uv - czy to norma, czy zależy od żywicy ? Bo rozumiem że wydruk z drukarki trzeba dalej obrabiać, czyli, myć i utwardzać? Myjkę ultradźwiękową będę miał, komorę uv mogę zrobić.
Każdy musisz utwardzić.
viewtopic.php?f=70&t=4250
dale pisze:2- czy taka drukarka da mi wydruk lepszej jakości niż prusa (prawidłowo ustawiona i optymalnie przygotowany projekt)?
Poważnie? :D
dale pisze:Czy podpory łatwiej się wycina i końcowo obrabiać?
Żywica obrabia się świetnie. Możesz wycinać na nieutwardzonym wydruku (podpory będą miękkie) a po utwardzeniu resztki zeszlifować.
dale pisze:czy ma sens zakup drukarki używanej i czy jest sens celowac w cos w granicach do 1000 pln? - jeśli tak to w co celować?
Obecnie sensowne jest pakowanie się w drukarki z ekranem monochromatycznym i równomiernym oświetleniem UV (marketingowo - UV matrycowe).
Z tym że jak kupisz pierwszego, najstarszego, Photona to też wydrukujesz to co chcesz. Różnica polega na tym że ja mam czas naświetlania warstwy np 9-12s, a drukarka z przytoczonymi cechami - 2-3s.
Zwróć uwagę na dwie rzeczy:
- możliwość wymiany folii FEP w zasobniku. Ona się niszczy a wiem że są drukarki gdzie jest zintegrowana (???) z zasobnikiem i trzeba wymienić całość,
- cenę i dostępność ekranów. Te się zużywają; jak masz pecha to go uszkodzisz/zniszczysz,
- to już mniej, ale ledy UV też się zużywają. Choć tu widziałem że sporo drukarek korzysta ze wspólnych rozwiązań więc dostęp do części jest.

Poza tym drukarka UV to jeden napęd w osi Z, zasobnik z żywicą i elektronika która tym jeździ i wyświetla kolejne obrazki na ekranie. Prawidłowo używaną ciężko zajechać bo to w zasadzie tylko prowadnica.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 12:25
autor: dale
Poważnie... nie znam różnicy w jakości wydruków - tej praktycznej różnicy :((( Jak to się ma do mojej prusy?

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 12:36
autor: dziobu
Nie szukałeś w sieci zdjęć wydruków z żywicówek?

Tu masz ten sam detal z FDM i żywicy:
viewtopic.php?f=9&t=1090#p46686

A tu coś czego na FDM nie wydrukujesz:
viewtopic.php?f=9&t=1090&start=20#p53208

Inna zasada działania, inny zestaw możliwości i problemów. Przy niektórych żywicach nie widać warstw bez żadnej obróbki a detal wygląda jak odlew. Tak ogólnie porównawczo - TEORETYCZNIE można założyć że poziom dostępnych szczegółów odpowiada wydrukowi z FDM ale z dyszą o średnicy jednego piksela.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 12:40
autor: dale
Przepraszam, doczytałem w międzyczasie wątek który podałeś, pięknie opisuje wszystko, czego nie wiedziałem. Szkoda tylko że nie jest tak przyjazna dla otoczenia jak zwykła 3d, stała by niedaleko akwarium, więc mógłby być problem.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 12:42
autor: dziobu
Obecne żywice są już całkiem znośne; łatwo je zmyć i nie śmierdzą. Ale drukarka sama w sobie po prostu wymaga kawałka miejsca do obsługi i tego nie ominiesz.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 13:00
autor: dale
Spoko, miejsce do obsługi będzie :) Z tego co widziałem to obecnie na allegro jest anycubic mono photon i creality halot sky, obie opisy mają ciekawe, ale z tego co czytałem, to chyba ten anycubic może być szybszy?

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 14:25
autor: pacy
Do wyboru masz phrozena, elegoo, anycubic.
Każda ma w ofercie drukarke z ekranem mono 4k i taka brałbym na początek.
PLus myjke, któa ułatwia znacznie postprocessing.
Przykładowy zestaw anycubic mono4k plus myjka na ali z wysyłka z Polski to około 1900 pln.
Ale druk żywicą jest zupełnie innym niż fdm. Tu nie liczy sie mechanika tylko obsługa slicerów i dobry post processing.
Z tego jak piszesz wnioskuje, że nie ogarniasz na tą chwilę tematu i tu łatwo się zniechęcić kiedy każdy wydruk wychodzi źle a łatwo tu o to.
Zależy ile tych figurek potrzebujesz bo za 1900 złoty to możesz zamówić wydruk u kogoś kto sie tym zajmuje zawodowo i wyjdzie sporo tego :).

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 15:09
autor: dale
Bardziej chodzi mi o samą zabawę w drukowanie niż o same figurki. Myjkę ultradźwiękową miałbym zupełnie niezależnie, naświetlacz uv też sobie ogarnę. przygotowanie do wydruku - samą ideę zaczynam powoli łapać, myślę że jest do ogarnięcia, raczej mnie nie zniechęci. pooglądam sobie jeszcze i poczytam przed zakupem.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 09 maja 2022, 15:32
autor: pacy
Tylko nie lej do myjki ultradźwiękowej ipa bo to proszenie się o kłopoty, plus należy pamiętać że żywica jest toksyczna i dosyć mocno śmierdzi. Trzeba mieć oddzielne pomieszczenie do drukowania, dobrze wentylowane. A na pewno nie można stawiać drukarki w tym samym pomieszczeniu w którym się śpi.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 08:36
autor: Elhape
pacy pisze:Tylko nie lej do myjki ultradźwiękowej ipa bo to proszenie się o kłopoty,[...]
Niby dla czego ?? Nic innego jeszcze nie wlewałem do myjki niż izopropanol :shock:

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 08:59
autor: Pjoter
IPA w myjce ultradźwiękowej będzie się grzać - rozgrzewanie lotnego, latwopalnego rozpuszczalnika nie może się skończyć dobrze. Ale to teoria, sądzę że by myjka trzeba było mieć przez kilka godzin włączona aby coś złego się zdarzyło.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 09:18
autor: Elhape
Do 400­°C to się chyba nigdy nie zagrzeje, bo tyle wynosi temperatura samozapłonu izopropanolu.
Grubo naciągana teoria ;)

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 09:50
autor: dziobu
Myję masę rzeczy w myjce z IPA czy nawet acetonem. Czasem dogrzewam do 60-80°C. Jeszcze żyję ;)
Ale tu przewiew to obowiązek, a jeszcze lepiej robić to na zewnątrz.

A wydruki z żywicy wrzucam do myjki z IPA na kilka (czasem kilkanaście) minut.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 10:43
autor: Pjoter
Tak jak dziobu pisał- wydruki wrzucasz na kilka minut. A problemem są opary gdzie teoretycznie może powstać mieszanka oparów ipa-tlen co ma skutki wybuchowe. Ale zaznaczam raz jeszcze - to teoria. W praktyce też używałem myjki z IPA i nie stanowiło to problemow

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 10:46
autor: dziobu
Na tej zasadzie to samo nalanie czegoś pracującego i łatwopalnego do otwartego pojemnika jest niebezpieczne. Tyle że to teoria.
Uzyskanie wybuchowego stężenia wymaga spełnienia tylu warunków że to wręcz trzeba się postarać. O niezbędnych ilościach wspomnianego alkoholu nie wspominając.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 11:20
autor: pacy
Tak wracając do tematu nie wiem w ogóle po co czyścić w myjce ultra wydruki w żywicy i to kilkanaście minut.
Część producentów żywic zaleca aby wydruku nie zanurzać na dłużej niż 30 sec.

A co do używania ipa w myjce to Nasa proponuje tak:
https://ntrs.nasa.gov/citations/19690000520

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 11:52
autor: dale
Jeśli chodzi o myjkę i alkohol, to nie ma problemu z pracą na balkonie. I myślę że BHP stanie się zadość :) Trochę mnie za to zmartwił fakt że różnice pomiędzy 2K a 4K są tak zauważalne na tym poziomie urządzeń. Nie pozostaje mi nic innego jak zacząć polowanie na okazję :) Presji czasu nie mam, coś się trafi.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 12:15
autor: Pjoter
Ale weź pod uwagę że jeśli kupisz np. stacje czyszczącą i utwardzającą od Anycubica to tam masz mieszadło magnetyczne w pojemniku z IPA. To już co innego niż myjka - nie mam pojęcia jednak jak się sprawuje.
Druga sprawa - mój post to była odpowiedź co się może wydarzyć i czemu teoria mówi aby nie lać IPA do myjki. O ile wiem to wydruki trafiają na 10-20 min maks do myjki. W takim czasie to się nic nie stanie.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 12:58
autor: kapi
moja myjka po IPA zaczęła pękać , obudowa wanienki zaczęła pękać.
na grupie phrozen-a pokazywali też, że obudowy drukarek pękają "od czegoś" , nie wiem czy od żywicy czy od mycia izopopanolem.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 10 maja 2022, 13:37
autor: dziobu
Kup normalną, metalową.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 11 maja 2022, 07:31
autor: DVJCODEC
Gdybyś szukał używanej drukarki, to mam Elegoo Mars 2. Do niej obrotowy "utwardzacz" UV + trochę żywicy. Drukarka mega prosta w obsłudze, soft bardzo intuicyjny i co najważniejsze - wydruki bardzo dobrej jakości i dokładności.
Kupiłem do druku obudów do produkowanych układów elektronicznych, ale zdecydowanie potrzebuję FDM z uwagi na gabaryty niektórych elementów.
Z drukarki (jej jakości i obsługi) jestem bardzo zadowolony. Jeszcze nie było wydruku, który by się spaprał.
Mam doświadczenie z drukarkami FDM i znam ich możliwości, więc jakość bije na głowę w przypadku żywicy.
900 zł za drukarkę + maszynka do utwardzania + 2x żywica (po pół butelki)

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 11 maja 2022, 12:29
autor: dale
Dzięki, fajna cena za komplet, Plus zakup od użytkownika forum. Ale wolał bym 4K, wiem że w tej cenie trudno trafić, choć akurat na allegro jest jeden Phrozen 4k za 900 pln, z uwagi na fakt że ma to być sprzet docelowy, a mi się nie bardzo spieszy, poszukam jednak 4K.
Ale myślę że w tej cenie, znajdzie zestaw nabywcę.

Re: Jaka drukarka żywicowa do "figurek"?

: 11 maja 2022, 16:34
autor: pacy
Anycubic ma obecnie promocje na ali. Mono4k za bodajze 928 jest.