Strona 1 z 1

Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 03 cze 2022, 16:57
autor: JGFTW
Ostatnio sporo filmików na YT wyszło na temat nowej drukarki marki Bambu Lab serii X1.
x1Series-main-bg-large.png
Ważniejsze elementy drukarki:

- Corexy
- zamknięta obudowa
- system AMS (automatycznej zmiany filamentu)
- ABL + tramming (3x osie Z)
- automatyczna kalibracja przepływu czujnik lidar do automatycznej kalibracji flow i la
f04100cf72ba9a5bc2970c9d73962109_original.png
Strona firmy: https://bambulab.com/

Filmik:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Eci4iFoyoS4

KS: https://www.kickstarter.com/projects/ba ... n=kslaunch

Kanał na YT: https://www.youtube.com/channel/UCDF3Sd ... ch_name_ex


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=jqqVR6Mlnnk


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=5vhyGbusONc

Jak dla mnie to na papierze drukarka wygląda na idealną, jeżeli sa w stanie projekt z KS dokończyć bez ekscesów, a później wytwarzać i sprzedawać tą drukarkę to na pewno ją kupię.
Podchodzę jednak do tego z ostrożnym optymizmem i raczej nie będę finansowej jej na kickstarterze ;)

Dajcie znać co sądzicie.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 03 cze 2022, 17:26
autor: dziobu
Do jednej drukarki można załadować 16 filamentów, ale przy zmianie musi czyścić dyszę.
Duży plus i spory minus.

Wygląda fajnie. Nawet bardzo. Cenowo mniej-więcej odpowiada dużej Prusie.
Te bajery-lasery nieszczególnie mnie przekonują, ale jak to się sprawuje w praktyce to wyjdzie potem w praniu.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 02 lut 2023, 06:00
autor: roman
Przyznać się, kto zamawiał ? :) Niedługo ponoć wysyłają.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 02 lut 2023, 07:00
autor: niefachowy
Oglądałem kilka materiałów z rozbiórki tego wynalazku i mam wrażenie, że to jednorazówka. Plastik, cieńka blaszka, taśma dwustronna :roll: osiągi ma obiecujące ale obawiam się co się będzie działo przy pierwszej awarii.

(Może brzmię jak boomer)

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 02 lut 2023, 07:03
autor: Artu
Z opinii na FB, wynika, że fajna szybka, ale niektórym już prowadnice "siadły", a serwisu, oraz części zamiennych brak :shock:

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 02 lut 2023, 07:24
autor: roman
niefachowy pisze:Oglądałem kilka materiałów z rozbiórki tego wynalazku i mam wrażenie, że to jednorazówka. Plastik, cieńka blaszka, taśma dwustronna :roll: osiągi ma obiecujące ale obawiam się co się będzie działo przy pierwszej awarii.

(Może brzmię jak boomer)
Ta. Napchali tam tyle nowinek technologicznych, że urządzenie jako takie wyszło zwyczajnie skomplikowane, czyli że z wieloma słabymi ogniwami. I to, generalnie przyjmując, jest najsłabszy punkt tej konstrukcji. Podejrzewam, że ze względu na szybkość druku, to wielu "farmerów" co mają po naście drukarek na stanie, które pracują po 24h, się wyposaży w ten wynalazek, a u nich sprzęty się nie kurzą, więc szybko dowiemy się jak jest w rzeczywstości.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 02 lut 2023, 07:57
autor: dziobu
Wątpie żeby ktoś z farmą kupil niesprawdzone nowinki wypełnione bajerami. Jak drukujesz 24/7 to wodotryski są zbędne a reszta zwyczajnie wygląda trochę zbyt dobrze żeby w to na ślepo inwestować.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 02 lut 2023, 08:10
autor: Trolinka
A tam sianie paniki i powielanie "ktoś coś gdzieś". Z jakiś miesiąc śmiga jak burza. Części są bez problemu dostępne, ostatnio ktoś ....drzwiczki rozwalił i mu support nowe przysłał :>Najfajniejsze że nie trzeba się bawić setkami profili do filamentów, a bo devil a bo fiber a bo esun a to wieże temp znów machnąć.
Robi wzorek, jeździ tymi dwoma lasera (jeden widać, drugi podczerwień tylko w kamerze widać) i nakuźwa wydruk brzytwa :-)))
No a prędkość to dodatkowy bonus :P Wydruk który na sidewinderze zajmował 19h tutaj wychodzi po 10h .....na defaulcie i z lepszą jakością. Pudełko z 8h zleciało na 1.5h itd. A jeszcze jest zapas bo sport mode i szalony :PPP

PS. Za na farmy się nie kupuje? :

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 02 lut 2023, 08:34
autor: dziobu
Kup ich 10 i powiedz czy wszystkie będą tak śmigać.
Btw. Fajna farma. Taka czysta :)

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 02 lut 2023, 09:09
autor: Trolinka
Mówisz porządeczek jak u siebie? :PPPP

Oczywiście że jak _każdy_ ma choroby wieku dziecięcego , ale kto nie ma? Pojedyncze sztuki się trafiały na community co miały coś nie tak i przeszło QC, ale na te ilości sprzętu (tiktoki/fb/insta/inne zapchane drukarzami) pojedyncze przypadki to nawet i prusa ma. Jedyna rzecz jak na razie to chłodzenie MCU bo zapodali jakiś gównolit 4010 który szybko umiera. Nowa seria ma już lepszy wentylatorek. I pierwsza partia AMS miała słabe mocowanie wałków które mogło się ukruszyć. Do tego był szybki fix do druku.
Problemów typu "Pierwsze 10 wydruków super, a teraz wszystko odpada i się nie udaje" answer "A przemyłeś płytkę jak wiki mówi IPA?" nie liczę bo to problemy masy "amatorów" którzy nie wiedzieli nawet że takie coś jak druk 3d istnieje ale wszyscy dookoła nagle drukuje to i ja :P
Czy afera bo wałki karbonowe ..........zardzewiały :PPPP Nie zardzewiały oczywiście tylko syf z abs'u się osadził a maintenance mówi jak byk: przetrzeć wałki czystym IPA co jakiś czas :> Ale media już podłapały i wszędzie wszystkim "wałki rdzewieją" ale foto jedno krąży :P

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 16 lut 2023, 00:21
autor: JGFTW

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=_y7Me79WMws
Tu filmik od Design Prototype Test na temat Bambu Lab X1C - trochę długi, ale jest szczegółowe omówienie komponentów wraz z rozkręceniem drukarki :D

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 16 lut 2023, 11:57
autor: Pjoter
Ile razy wspomina o prusie? Bo ja już go słuchać nie mogę. Ciagle ma teorie spiskowe o tym jak cały świat jest kupiony przez Josepha.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 16 lut 2023, 13:49
autor: JGFTW
Tak, ja też nie mogę powstrzymać śmiechu z tego że ma jednostronną wojne z Prusą:
"Josef ty k... przestań mi rodzinę prześladować!"
:D

Mimo to trudno się nie zgodzić z niektórymi wnioskami, że Bambulab wyprzedził Prusę sprzętowo i zabrał im sporo klientów w segmencie drukarki do 4k i z preordera Prusy XL (patrzyłem również na posty na reddicie). Natomiast sama kontrukcja MK3s jest na tym etapie przestarzała i w porównaniu z alternatywą już nawet w postaci P1P wypada blado (przy czym rozumiem, że to nowy produkt, dopiero co wyszedł i nie jest tak przetestowany oraz ciężko odróżnić co jest marketingową gadką a co rzeczywistością). Dodatkowo też muszę się zgodzić, że to ostatecznie są narzędzia i jeżeli ktoś to używa do roboty to nie ma co się przejmować community Prusy i powinien wybrać sprzęt zwyczajnie lepiej wykonany, szybszy i lepszy kosztowo, a nie się przejmować sprzętem legacy - co oczywiście nie znaczy, że jak ktoś kupi Prusę do roboty to umrze :D

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 16 lut 2023, 14:38
autor: zlp
Wczoraj dotarła do mnie Bambu Lab X1 Combo.
W porównaniu do Zortrax M300?
Chyba tego nie można porównać. No może na plus wielkość, jakość druku i żywotność Zortraxa, bo to konstrukcja jak czołg, nieźle i cicho drukuje.
Reszta?
Ło panie!
Przepaść.
Wydruk z ABS porównywalnej jakości 8h na Zortraxie i... 1h na Bambu w normalnym trybie, a można o 60% szybciej.
Slicer, zmieniarka filamentów, kamerka, wifi, inteligentne dopasowanie parametrów ekstrudera, autopoziomowanie.
No nie. To przeskakuje Zortraxa o generację, jak nie o dwie. Zresztą pewnie wszystkich, bo tak zaawansowanej drukarki w tak dobrej cenie nie ma jeszcze nikt.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 16 lut 2023, 15:16
autor: Pjoter
zlp pisze: 16 lut 2023, 14:38
A możesz założyć wątek gdzie byś wszystko szerzej opisał z fotami? :D

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 16 lut 2023, 15:20
autor: Trolinka
Olać podchody/wojenki kto lepszy :P Postawić, nakuźwiać wydruki i nie oglądać się do tyłu :P

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 16 lut 2023, 20:25
autor: mcxmcx
Zip, ty wuju, zajumales ostatnie combo i moje dopiero z nowej dostawy będzie.

Bardzo przepraszają, ale koniec miesiąca.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 16 lut 2023, 21:57
autor: Trolinka
A to podgrzejmy atmosferę :>

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 07:38
autor: Abys
Na Youtubie jest koleś 3D Musketeers, wyrażał niechęć do tej drukarki i ciągle wytykał jej błędy.
Stawiał na pierwszym miejscu Prusę, powiedział że napisał do nich aby mu wysłali sztukę na test a oni zlali go.
Teraz widziałem że wypuścił film:
"10 Things I Love and HATE about my Bambu Lab X1 Carbon!..."
"1 month With Bambu!"
Chyba mu już wysłali :lol:




Jaki jest teraz czas oczekiwania na drukarkę?
Ile musieliście czekać?

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 08:09
autor: J.A.
Ludzie MUSZĄ mieć wroga.
Wojny systemowe
Nikon-Canon-Minolta-Pentax-Olympus
PC-Amiga-Apple-Unix
iOS-Android
Marek samochodów wymieniał nie będę
Prusa vs reszta świata :-)

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 09:23
autor: Trolinka
Wojenki zawsze były są i będą. I nie należy się przejmować. Jeżdzę A, gram na B, drukuję na C i tyle.

Co do Bambu to przekonało mnie......setki marysi i inny zosi na tiktoku/fb/insta które nawet nie wiedziały że istnieje taki świat jak druk 3d, a teraz jedna drugiej się chwali jakie to cuda sobie druknęła. Plus oczywiście przesiane community bambu i jakieś recenzje.

No i faktycznie to po prostu mi działa. Od miesiąca już będzie jak śmiga, żadnych profili zabawy kalibracji temp flow inne. Jedynie co to wybieram Generic PLA/PETG/ASA i nie ważne jaki filament ogarnia sobie. Ot taki plug and play faktycznie.

PS. Ja zamawiałem 13.01 (podawali ETA na koniec lutego wtedy) ale już 16.01 przyszła płatność i 18.01 paczka już jechała :>

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 10:08
autor: morf
Bije sie w pierś bo nie wczytywalem sie w wątek, ale jak wygla temat slicerów?
Zamkniety ekosystem jak np zortrax? Czy mają swój slicer ale dopuszczają "standardowy" gcode?

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 10:28
autor: cieplok
Ich slicer jest open sourcowy. Jest tez fork z poprawkami o ktorym ludzie mowia ze jest lepszy.
Dziala w nich zwykly gcode z innych slicerow, ale nie da sie sterowac z niego ich liderami, AMSem i innymi ich zamknietymi bajerami.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 11:19
autor: Trolinka
Fork BambuStudio czyli https://github.com/SoftFever/BambuStudio-SoftFever jest lepszy jak ktoś posiada P1P bo pozwala sobie kalibrować flow np. W przypadku X1C nie ma plusów bo tu po prostu działa toto samo bardzo dobrze.
Można sterować lidarem itd. z poziomu np. Superslicera czy PrusaSlicera, specjalne gcody od lidaru, lasera, levelingu, aux'ów itd. są rozpisane. Ba, można po prostu przenieść start gocde itd. z bambustudio do prusaslicer. Jedynie więcej zabawy z obsługą AMS bo trzeba by robić wstawki w gcodzie kiedy i na co ma zmienić.
Studio tyle fajne że ma wbudowany podgląd kamery i ogólnie cały monitoring i sterowanie. No i jak się używa chmury a nie LAN Mode to gdziekolwiek np. w firmie odpalam Studio, coś tnę, i zapodaję print.

PS. Odgrzebałem lista extra gcodes: https://forum.bambulab.com/t/bambu-lab- ... g-code/666

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 11:30
autor: Pjoter
Mnie bolą dwie rzeczy w bambusie
- zamknięta konstrukcja i czytałem o problemach z serwisowaniem (trudno dostępne części, trzeba odsyłać drukarkę i wysyłają ci nowa otp). Mi w prusie pasuje to że wiem jak jest zbudowana z dokładnością do każdej śrubki i wiem jak ja naprawić, co mogło się zepsuć itp. Ostatnio rozmawiałem że sklepem (nie podaje nazwy by nie było reklamy plus to nie jest istotne jaki) I oni chwalili się że kupujac u nich masz serwis też u nich na miejscu. Jeśli to oferują to znaczy że bylo na to duże zapotrzebowanie.
- widziałem carbona w trakcie druku i narzeczona by mnie wyrzuciła z domu jakby to zaczęło drukować. Drukarka jest strasznie głośna moim zdaniem. A ja w małym mieszkaniu staram się maksymalnie wyciszyć druk aby móc puszczać na noc

Plus jeszcze jak dla mnie upgrade wzgledem Prusy to idex lub toolchanger a nie szybsza drukarka. Przy wyciszeniu czas już nie stanowi dla mnie problemu. No ale ja lubię grzebać w drukarkach więc w mojej wypowiedzi bierzcie na to poprawkę.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 11:50
autor: Trolinka
Ad1. Jak części trudno dostępne? Są praktycznie wszystkie w store, paski, zębatki, cokolwiek. I ciągle przybywa nastepnych, eg. ostatnio była tylko sama szyba drzwiczek, teraz jest cały door kit mounting kupić itd.
Nikt nie wysyła drukarki, w przypadku faktycznie problemu np. fan głośny, support wysyła część, albo daje kupon na zakup samemu. A na wiki mają wszystko udokumentowane zdjęciami/filmami/opisami jak wymienić część x. Wiadomo że to nie poziom howto prusy jeszcze, ale cały czas się rozbudowywuje.

Ad2. I tak i nie. Po primo oczywiście że jest głośniejszy bo...... musi. Albo rybki albo akwarium :> Ma być szybko mega musi być głośniej. Ale po secondo jest tryb nocny wolniej ciszej. No i default przy X1 i druku PLA na PEI z racji 55 stopni PEI zapodaje chassis fan na 100% i faktycznie hałasuje ostro, ale to załatwia jedna zmiana z gcode :
; filament start gcode
{if (bed_temperature[current_extruder] >45)||(bed_temperature_initial_layer[current_extruder] >45)}M106 P3 S255
{elsif(bed_temperature[current_extruder] >35)||(bed_temperature_initial_layer[current_extruder] >35)}M106 P3 S180
{endif};Prevent PLA from jamming
Zmieniamy 255 na 180 czyli 70% fan'a i praktycznie jest niesłyszalny.
Druga opcja do druk na Cool plate, ona się grzeje do 35 stopni i nie wymaga takiego chłodzenia komory.

PS. No i oczywiście telefony/kamery "zaostrzają" szum, w sensie gorzej to na filmie słychać niż w realu.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 12:17
autor: Pjoter
Widać jeszcze stare recenzje oglądałem, bo wtedy ludzie narzekali ze tej wiki nie było. Dobrze wiedzieć

No i ja rozumiem że albo rybki albo akwarium, ja mówię że w moim specyficznym przypadku bambusie się nie sprawdzi ;) po MMU już nie chce żadnego rewolweru z filamentami i jednym hotendem.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 13:05
autor: mcxmcx
Sytuacja przypomina tą z początków droniarstwa.

Najpierw patyczki z multiwii, później mniej lub bardziej udane konstrukcje amatorskie, czasem nawet 20 minut lotu etc.

Żeby to działało trzeba było wywalić kupę kasy na części i dosyć dużo się dokształcać.
Na koniec przyszlo DJI, wypuściło mavica i pozamiatali.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 13:12
autor: Trolinka
Oj tam, pierwsze dni stało i drukowało 2 metry od śpiącej żony i nie narzekała :>
A w "świecie" bambu wszysytko się bardzo szybko zmienia, a to lan mode dali, a to slicer otworzyli, a to kalibrację PA do P1P dodali, a to do firmwaru nowe opcje.

A AMS .... po prostu daje radę. To jest niebo a ziemia porównując do mmu. Drukowałem jakieś koty gdzie było 700-800 zmian filamentów na model, sumując kilka tysięcy zmian już zrobiło mi AMS i nawet noża nie kazała drukarka jeszcze zmienić.
Kolory do olać, ale to się sprawdza genialnie jako magazynek. Pakujesz zestaw pla/abs/petg i tyle. Tniesz model, wybierasz czym, wysyłasz, done.
A nie odciąć starą, przepchać resztki, przyciąć nową szpule, załozyć itd. etc. Samo się :>>>

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 13:19
autor: Trolinka
mcxmcx pisze: 17 lut 2023, 13:05 Na koniec przyszlo DJI, wypuściło mavica i pozamiatali.
Było nie było Bambu Lab założyli inżynierowie którzy odeszli z DJI :>

PS. Jak to ktoś na reddicie napisał "Prusa robi i robi tego XXL a nie mogą tak jak Bambu po prostu zrobić i już?"

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 13:25
autor: zlp
mcxmcx pisze: 17 lut 2023, 13:05 .... Żeby to działało trzeba było wywalić kupę kasy na części i dosyć dużo się dokształcać.
Na koniec przyszlo DJI, wypuściło mavica i pozamiatali.
Być może historia się powtórzy, ta drukarka jest zaprojektowana przez inżynierów z DJI.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 14:12
autor: dziobu
I tak jak w przypadku ich dronów, serwis we własnym zakresie jest ograniczony bądź niemożliwy.
Coś za coś.

Dronem-składakiem można latać tam gdzie się akurat stoi. Dronem DJI - tam gdzie pozwoli soft...

Ale przy pierwszej okazji też ją sobie kupie. Choćby z czystej ciekaowści.

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 14:25
autor: Trolinka
Jakich "ich". Człowiek to nie firma :>

I nie, dronem składakiem nie można latać tam gdzie się akurat stoi :> W każdym nie zawsze, zależy gdzie się stoi :PPP
A soft pozwala wszędzie tam gdzie wolno legalnie, tak jakby "pilnuje Twojego dupska" żebyś nie latał nielegalnie :>>>

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 15:09
autor: dziobu
Te ograniczenia to często niestety pobożne życzenia. I tak na prawdę to niczemu to nie służy.
Zrozumiesz jak drukarka Ci zablokuje wydruk bo uzna że to części do broni :)

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 15:13
autor: morf
Nie no nie schodzimy w stronę gdzie można a gdzie nie można latać modelami RC :) proszę:)
Drukarka ciekawa, w zortax mnie najbardziej boli slicer stąd też moje poprzednie pytanie. Na Pruse XL nadal czekam a może w międzyczasie właśnie spróbuję z tym Bambu.
Liczę że powstaną gotowe profile do innych slicerow np. PS, bo na starość zrobiłem się leniwy :)

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 15:20
autor: mcxmcx
No przecież da się przenieść profile z ich slicera do PS /i właściwie to jest taki sam soft.

A można też drukować bez internetu, czyli żadnych obaw (tak samo jak kiedyś były moduły do oszukiwania położenia GPS dla DJI).

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 17 lut 2023, 15:31
autor: Trolinka
morf pisze: 17 lut 2023, 15:13 Liczę że powstaną gotowe profile do innych slicerow np. PS, bo na starość zrobiłem się leniwy :)
Już są gotowe, na printablesie widziałem profile dla x1c do prusaslicera. Ale nie wnikałem w temat bo to ograniczanie się dla mnie, np. monitoring, sterowanie. Fakt ze studio trzeba się nauczyć bo przebudowali kompletnie po swojemu, ale za to to nie tylko slicer tylko cały kombajn w jednym.
Zamiast tu ciąć, tam przesyłać, a jeszcze indziej sprawdzać czy wszystko ok to wolę w jednym miejscu mieć wszystko :P

https://www.printables.com/pl/model/272 ... bon-04mm-b

Re: Bambu Lab X1: CoreXY z bajerami

: 09 sty 2024, 12:21
autor: uczesie
Cześć
Jak w roku 2024 wygląda obecnie druk Bambu? Interesuje mnie przede wszystkim dostępność wspomnianych części i serwis 😄