Strona 1 z 1

Ender 3 problem z wentylatorem

: 08 cze 2022, 13:17
autor: oxalut
Witam, mam problem z wentylatorem chłodzącym wydruki, po wymianie płyty na 4.2.7 cały czas działa on na 100%, nie da się nim sterować ani go wyłączyć. Gdzieś czytałem że być może mosfet jest spalony, czy da się to jakoś obejść albo naprawić czy muszę kupić nową płytę?

Re: Ender 3 problem z wentylatorem

: 08 cze 2022, 13:56
autor: @GUTEK@
Wymienić mosfet.

Re: Ender 3 problem z wentylatorem

: 08 cze 2022, 15:27
autor: Adinfo
oxalut pisze:...problem z wentylatorem chłodzącym wydruki, po wymianie płyty na 4.2.7 cały czas działa on na 100%, nie da się nim sterować ani go wyłączyć...
Staraj się na przyszłość opisywać dokładnie - jaki sprzęt masz ze szczegółami - jaka drukarka, to ułatwi udzielenie pomocy - np. podanie też pełnej nazwy producenta/typu/modelu płyty jaką posiadasz.

Nie zaszkodzi dołączyć też fotek - niektóre płyty mają diodę wskazującą pracę pwm dla wentylatora - np. jak mosfet jest uszkodzony to może cały czas świecić, a wentylator kręci się non stop. Jak zrobisz wyraźne fotki miejsca uszkodzenia - tam gdzie zlokalizowany jest mosfet to będzie można sprawdzić/odczytać jaki to jest element - zakup i wymiana jeżeli masz odpowiedni sprzęt i wprawę nie powinna być problemem.

Re: Ender 3 problem z wentylatorem

: 08 cze 2022, 16:41
autor: oxalut
Drukarka to Ender 3 jak w temacie, płyta creality 4.2.7 ze sterownikiem TMC2225. Rzeczywiście dioda cały czas się świeci, przesyłam zdjęcia
20220608_161559.jpg
20220608_161541.jpg

Re: Ender 3 problem z wentylatorem

: 08 cze 2022, 17:04
autor: denior
A może podpiąłeś do wyjścia bez PWM, nie sterujesz przypadkiem wentylatorem od hotendu?

Re: Ender 3 problem z wentylatorem

: 08 cze 2022, 17:36
autor: oxalut
denior pisze:A może podpiąłeś do wyjścia bez PWM, nie sterujesz przypadkiem wentylatorem od hotendu?
To też sprawdzałem, również z innymi wentylatorami na różnych wejściach i żadnym nie da się sterować.