Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
sol
Postów w temacie: 16
Posty: 65
Rejestracja: 19 gru 2016, 22:17
x 7

Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: sol »

cześć!

z racji że długo bujałem się z updatem mojej daily drukarki red dwarf w międzyczasie udało się kupić twotrees sapphire plus za jedyne, uwaga, 850zł z wysyłką z DE od producenta, który sprzedawał ją jako zwrot z amazonu. na GPD3D było przez 17 minut ogłoszenie zanim admin je zdjął :D

Miałem farta jak diabli, bo powodem zwrotu drukarki był za krótki kabel krańcówki osi Y, więc nigdy nie przedrukowała nawet 1mm materiału. Dodatkowo na pokładzie mam same TMC 2208 (i mam co do nich pytanie ale w dalszej części tekstu), a sama drukarka to już poprawiona wersja z ramą w całości na profilach, górną ramką z blachy 2mm oraz 250W stołem.

Plany:

1. uruchomić 2208 w trybie uart na marlinie - mam 3 drivery od fysetc i 2 od twotrees, obstawiam że metodologia taka sama czyli zlutowac dwa piny razem z kabelkiem i podłączyć zamiast karty wifi, nie wiem co wybrać w marlinie z racji że nie wiem o co kaman z trybem standalone dla w/w. Pewnie banalne pytanie, ale jeszcze nie rozkminiałem, a Wy pewnie wiecie od strzała.

2. orbiter
3. wszystkie podstawowe mody typu usztywnienia i napinacze.
4. w przyszłości kliper
5. zamknąć plexą
6. drukować drukować drukować i jeszcze raz drukować.
7.bl touch


Z ciekawostek: prowadnice były czyste i nasmarowane, płukanie ich benką ekstrakcyjną nic nie zmieniło.
Albo mam farta albo chińczycy poprawili jakość produkcji.

Garść fotek:
IMG_20220628_000927.jpg
IMG_20220628_001001.jpg
IMG_20220628_001021.jpg
IMG_20220628_001245.jpg
signal-2022-06-27-215825.jpeg
Jak widać koteł pomagała składać a i kontrol jakości zrobiła :) będzie zacnie drukować :D

Pozdrawiam cieplutko :)
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: Mati »

Standalone czyli bez podłączenia UART.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: Jarewa »

Nie podłączysz tmc w trybie uart w miejsce wifi ponieważ tam sprzętowy port rs jest pewnie to samo co ma usb, a po drugie tmc2208 na każdy step wymaga wolne dwa piny cyfrowe więc licząc osie i extruder potrzebujesz 8 wolnych na płycie a jak widać tego raczej brak. Z tego co ja wiem a się mylę gniazdo wifi ma tylko dwa piny rs sprzętowy i dwa piny cyfrowe..
Ostatnio zmieniony 28 cze 2022, 09:58 przez Jarewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 587
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 238

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: Rozarh »

Wygląda, że na chwilę obecną nie podziałasz w UART. :sorry:

Patrząc na zdjęcie tych TMC od BTT najprawdopodobniej te drivery pracują tylko w trybie standalone.
Musisz dolutować zworkę:
BIQU2208UART.png
to miejsce otoczone zieloną ramką.
Analogicznie dla FYSTEC:
TMCFYSTECUART.png
Zrzuty są z dokumentacji do SKR, którą znajdziesz tutaj: https://github.com/GadgetAngel/SKR-PRO- ... ion-Manual jest tam też info w jakich miejscach wprowadzić zmiany dla tych driverów w Marlin (bez znaczenia, że to inna płyta).

Ja mam wprawę w lutowaniu, jednak nie podjąłem się lutowania precyzyjnego na tak małej przestrzeni samodzielnie - zworki mi wlutował kolega z firmy naprawiającej komputery - pod mikroskopem :piwo:
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 587
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 238

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: Rozarh »

No i tak, masz 5 driverów, więc potrzebujesz 5 wyjść RX/TX z procka do połączenia z driverami. A z tym może być ciężko na tej płycie.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
sol
Postów w temacie: 16
Posty: 65
Rejestracja: 19 gru 2016, 22:17
x 7

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: sol »

cześć, dzięki za hinty, no z tym standalone chyba mnie wczoraj zaćmiło :)
lutowania lutozworek się nie boję, mam sprzęt w firmie, na którym ogarnę, zastanawia mnie jaką wersję twotrees mam bo nie są za dobrze opisane od spodu a jeszcze nie zdejmowałem radiatorów,
co do samego podłączenia uart do sterowników, to użytkownik cyfron, który ogarniał sobie wersję pro szafirka podlinkował u siebie materiał odnośnie uart https://www.youtube.com/watch?v=7ShcFKXrVHo
tak więc nie wiem jaki medżik w tym siedzi, nie wglębiałem się jeszcze, ale chyba działa tylko nadawanie do stepsticków, nie ma feedbacku :)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 11
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: cyfron »

Podłączałem w UART TMC2209 - spokojnie znajdziesz co najmniej 4 RX/TX na płycie. O ile dobrze pamiętam dwa RX/TX są dostępne na płycie dodatkowo poza WiFi ale nie pamiętam teraz dokładnie na których GPIO. Wyczaiłem je podłączając RX/TX z TMC po kolei do wolnych GPIO, nr pinu brałem ze schematu dostępnego na githubie MKSa, wpisywałem odpowiednią wartość w konfigu i patrzyłem czy ruszy UART. Tyle, że w klipperze było to 30 sekund roboty, w Marlinie za każdym razem musisz od nowa kompilować kod i wgrywać nowy firmware do drukarki.

Ps. za PLUSa to faktycznie rewelacyjna cena.
sol
Postów w temacie: 16
Posty: 65
Rejestracja: 19 gru 2016, 22:17
x 7

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: sol »

jest w czym wybierać w kwestii uart
https://github.com/makerbase-mks/MKS-Ro ... %20PIN.pdf

cyfron dzięki za odp, mógłbyś ewentualnie w wolnej chwili wesprzeć fotką jak masz u siebie podłączony uart? tak jak na filmie, który linkowałeś u siebie?
zastanawiam się czy tam od razu też klippera nie wrzucić. chciałem ją najpierw odpalić na marlinie żeby sprawdzić czy wszystko bangla, ale chyba nie mam nerwów na te wszystkie slashe :)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 11
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: cyfron »

Nie sprawdzę, bo wymieniłem płytę na MKS Robin nano V3, która ma UARTa wyprowadzonego do stepów.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 11
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

Post autor: cyfron »

Szukaj w:
MT_DET, PW_DET, MT_DET1, MT_DET2, PB2 tych nie sprawdzałem ale też można spróbować Z+ lub Z-.
Jeżeli dobrze pamiętam dwa UARTy powinieneś znaleźć w w/w. 4 UARTy masz w złączu WiFi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”