Strona 1 z 1

Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 cze 2022, 00:17
autor: sol
cześć!

z racji że długo bujałem się z updatem mojej daily drukarki red dwarf w międzyczasie udało się kupić twotrees sapphire plus za jedyne, uwaga, 850zł z wysyłką z DE od producenta, który sprzedawał ją jako zwrot z amazonu. na GPD3D było przez 17 minut ogłoszenie zanim admin je zdjął :D

Miałem farta jak diabli, bo powodem zwrotu drukarki był za krótki kabel krańcówki osi Y, więc nigdy nie przedrukowała nawet 1mm materiału. Dodatkowo na pokładzie mam same TMC 2208 (i mam co do nich pytanie ale w dalszej części tekstu), a sama drukarka to już poprawiona wersja z ramą w całości na profilach, górną ramką z blachy 2mm oraz 250W stołem.

Plany:

1. uruchomić 2208 w trybie uart na marlinie - mam 3 drivery od fysetc i 2 od twotrees, obstawiam że metodologia taka sama czyli zlutowac dwa piny razem z kabelkiem i podłączyć zamiast karty wifi, nie wiem co wybrać w marlinie z racji że nie wiem o co kaman z trybem standalone dla w/w. Pewnie banalne pytanie, ale jeszcze nie rozkminiałem, a Wy pewnie wiecie od strzała.

2. orbiter
3. wszystkie podstawowe mody typu usztywnienia i napinacze.
4. w przyszłości kliper
5. zamknąć plexą
6. drukować drukować drukować i jeszcze raz drukować.
7.bl touch


Z ciekawostek: prowadnice były czyste i nasmarowane, płukanie ich benką ekstrakcyjną nic nie zmieniło.
Albo mam farta albo chińczycy poprawili jakość produkcji.

Garść fotek:
IMG_20220628_000927.jpg
IMG_20220628_001001.jpg
IMG_20220628_001021.jpg
IMG_20220628_001245.jpg
signal-2022-06-27-215825.jpeg
Jak widać koteł pomagała składać a i kontrol jakości zrobiła :) będzie zacnie drukować :D

Pozdrawiam cieplutko :)

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 cze 2022, 06:54
autor: Mati
Standalone czyli bez podłączenia UART.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 cze 2022, 09:55
autor: Jarewa
Nie podłączysz tmc w trybie uart w miejsce wifi ponieważ tam sprzętowy port rs jest pewnie to samo co ma usb, a po drugie tmc2208 na każdy step wymaga wolne dwa piny cyfrowe więc licząc osie i extruder potrzebujesz 8 wolnych na płycie a jak widać tego raczej brak. Z tego co ja wiem a się mylę gniazdo wifi ma tylko dwa piny rs sprzętowy i dwa piny cyfrowe..

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 cze 2022, 09:58
autor: Rozarh
Wygląda, że na chwilę obecną nie podziałasz w UART. :sorry:

Patrząc na zdjęcie tych TMC od BTT najprawdopodobniej te drivery pracują tylko w trybie standalone.
Musisz dolutować zworkę:
BIQU2208UART.png
to miejsce otoczone zieloną ramką.
Analogicznie dla FYSTEC:
TMCFYSTECUART.png
Zrzuty są z dokumentacji do SKR, którą znajdziesz tutaj: https://github.com/GadgetAngel/SKR-PRO- ... ion-Manual jest tam też info w jakich miejscach wprowadzić zmiany dla tych driverów w Marlin (bez znaczenia, że to inna płyta).

Ja mam wprawę w lutowaniu, jednak nie podjąłem się lutowania precyzyjnego na tak małej przestrzeni samodzielnie - zworki mi wlutował kolega z firmy naprawiającej komputery - pod mikroskopem :piwo:

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 cze 2022, 10:05
autor: Rozarh
No i tak, masz 5 driverów, więc potrzebujesz 5 wyjść RX/TX z procka do połączenia z driverami. A z tym może być ciężko na tej płycie.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 cze 2022, 12:12
autor: sol
cześć, dzięki za hinty, no z tym standalone chyba mnie wczoraj zaćmiło :)
lutowania lutozworek się nie boję, mam sprzęt w firmie, na którym ogarnę, zastanawia mnie jaką wersję twotrees mam bo nie są za dobrze opisane od spodu a jeszcze nie zdejmowałem radiatorów,
co do samego podłączenia uart do sterowników, to użytkownik cyfron, który ogarniał sobie wersję pro szafirka podlinkował u siebie materiał odnośnie uart https://www.youtube.com/watch?v=7ShcFKXrVHo
tak więc nie wiem jaki medżik w tym siedzi, nie wglębiałem się jeszcze, ale chyba działa tylko nadawanie do stepsticków, nie ma feedbacku :)

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 cze 2022, 20:56
autor: cyfron
Podłączałem w UART TMC2209 - spokojnie znajdziesz co najmniej 4 RX/TX na płycie. O ile dobrze pamiętam dwa RX/TX są dostępne na płycie dodatkowo poza WiFi ale nie pamiętam teraz dokładnie na których GPIO. Wyczaiłem je podłączając RX/TX z TMC po kolei do wolnych GPIO, nr pinu brałem ze schematu dostępnego na githubie MKSa, wpisywałem odpowiednią wartość w konfigu i patrzyłem czy ruszy UART. Tyle, że w klipperze było to 30 sekund roboty, w Marlinie za każdym razem musisz od nowa kompilować kod i wgrywać nowy firmware do drukarki.

Ps. za PLUSa to faktycznie rewelacyjna cena.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 cze 2022, 23:07
autor: sol
jest w czym wybierać w kwestii uart
https://github.com/makerbase-mks/MKS-Ro ... %20PIN.pdf

cyfron dzięki za odp, mógłbyś ewentualnie w wolnej chwili wesprzeć fotką jak masz u siebie podłączony uart? tak jak na filmie, który linkowałeś u siebie?
zastanawiam się czy tam od razu też klippera nie wrzucić. chciałem ją najpierw odpalić na marlinie żeby sprawdzić czy wszystko bangla, ale chyba nie mam nerwów na te wszystkie slashe :)

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 29 cze 2022, 08:35
autor: cyfron
Nie sprawdzę, bo wymieniłem płytę na MKS Robin nano V3, która ma UARTa wyprowadzonego do stepów.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 29 cze 2022, 09:07
autor: cyfron
Szukaj w:
MT_DET, PW_DET, MT_DET1, MT_DET2, PB2 tych nie sprawdzałem ale też można spróbować Z+ lub Z-.
Jeżeli dobrze pamiętam dwa UARTy powinieneś znaleźć w w/w. 4 UARTy masz w złączu WiFi.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 11 lip 2022, 21:16
autor: sol
update:

direct - done
łańcuch kablowy - done
usztywniacze & napinacze - done
chłodzenie diamont cooling by cyfron - done, choć zaszalałem dodatkowo z chłodzeniem głowicy

dalej kopię się z UARTem, strasznie wypadłem z obiegu przez te kilka lat drukarkowej bezczynności.
Podobno da się podłączyć 4 stepy do jednego UARTa przez adresowanie zworkami ms1 i ms2 i tak to też wygląda w marlinie - potrzebuję potwierdzenie (klipper na razie zamarł, bo nie chce usiedzieć w kontenerze - nie umiem się dogadać z dockerem).

Innymi słowy: czy mając robin nano v1.2 mogę zrobić następujący manewr:

podłączam XYZE1 pod jeden uart (np na pinie PA10) ze zworkami 00/01/10/11 oraz podłączam E0 (np na pinie PA9) na 00, patrząc w definicję pinów dla robin nano w marlinie teoretycznie powinno dać się tak zrobić, przy czym wolę zapytać zanim zacznę kompilować :)

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 11 lip 2022, 21:18
autor: Jarewa
sol pisze: Podobno da się podłączyć 4 stepy do jednego UARTa przez adresowanie zworkami ms1 i ms2 i tak to też wygląda w marlinie - potrzebuję potwierdzenie
Tylko TMC2209

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 14 lip 2022, 13:59
autor: sol
no i drukuje :)

podłączyłem się finalnie pod piny dodatkowego WIFI zgodnie z tutkiem od MKS (wjeżdża klipper w przyszłym tygodniu, więc wifi useless)
dla potomnych:
Sapphire PLUS UART TMC2208
PA9, PA10, PC7, PC13, PA5 - tutaj podłączyłem 2gą Ztkę, drukuje więc chyba działa :D

na szybko pociąłem voronową kostkę w curze (właśnie mam zgryz jaki slicer będzie tutaj najlepszy na docelowo, jakieś sugestie? ;) ) i wyszło coś takiego bez jakiejkolwiek kalibracji - nie jest źle:
WhatsApp Image 2022-07-14 at 11.02.58.jpeg

[Rozszerzenie mp4 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

do zamontowania
3d touch - dzisiaj będę go mieć
WS2182b na filary ramy, żeby jakkolwiek coś świeciło i kota fascynowało.
zabudowa ramy panelami z plexy
nowe wentylatory do chłodzenia zasilacza i elektroniki + do nasmarowania wentylator głowicy (on tak drze ryja na filmie)

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 14 lip 2022, 14:34
autor: cyfron
Każdy będzie chwalił to czego używa - jak używam SuperSlicer i chyba jest to jedyny, które ma natywne wsparcie Klippera.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 14 lip 2022, 22:44
autor: sol
o no i mnie przekonałes, też go mam i używam, ale o supporcie dla klippera nie wiedziałem :)

mam ciężki zgryz jak zamontować bltoucha, nie wiem czy jest sens próbować się wcelować w montaz obok wentylatorów czy może jest jakiś inny lepszy sposób,

byłem dzisiaj u blackfroga po bltouch i przykleił mi się jeszcze do ręki czujnik filamentu z pomiarem przesuwu, fajny patent choć podobno ciężko go aktywowac w klipperze, zobaczymy jak trudno będzie to pożenić :)

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 15 lip 2022, 08:17
autor: cyfron
Po wstępnym ogarnięciu Klippera proponuję zabawę z ADXL345 - uważam to za operację "must have":

https://www.klipper3d.org/Measuring_Resonances.html

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 15 lip 2022, 09:45
autor: Trolinka
cyfron pisze:Po wstępnym ogarnięciu Klippera proponuję zabawę z ADXL345 - uważam to za operację "must have":
I mu wpadnie w taki rezonans że się coś rozleci :-)
A na poważnie, tak, kapitalny feature :>

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 20 lip 2022, 12:53
autor: sol
Hardware spięty! :D

Bltouch'a podłączyłem chyba trochę egzotycznie, bo nie dałem go jako Z_ENDSTOP tylko podłączyłem niezależnie, dzięki czemu dalej mam synchronizację obu śrub Ztki na krańcówkach. Skorygujcie mnie jeśli to wierutna głupota.

Teraz czas na żmudną i długotrwałą kalibrację wszystkiego :)

Niebawem wrzucę coś z druku na marlinie, a w sobotę walczę z klipperem.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 20 lip 2022, 13:11
autor: cyfron
Jeżeli działa, to nie jest to błąd.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 20 lip 2022, 13:21
autor: Grzesinski
Żadna egzotyka. Też tak mam i jest to celowe. Działa dobrze. A docenisz jak w najmniej odpowiednim momencie BT zacznie świrować.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 27 lip 2022, 18:52
autor: sol
no i klipper śmiga :)

nie umiem dodać drukarki do superslicera, ss się dopomina o najnowszą wersję octoprinta,

ogólnie mam zgryz z ss, strasznie dużo opcji do ustawienia, kilka całkowicie mi nieznanych, jest do tego jakiś tutosław czy tylko git?

Cyfron czy mógłbyś może udostępnić swój config do ss w celach podglądowych? :)

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 27 lip 2022, 22:14
autor: cyfron
Mógłbym ale dopiero w sobotę, bo na wyjazdach jestem.
Aby dodać drukarkę do SS musisz podać adres IP wraz z nr portu.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 27 lip 2022, 22:30
autor: dziobu
sol pisze:ogólnie mam zgryz z ss, strasznie dużo opcji do ustawienia, kilka całkowicie mi nieznanych, jest do tego jakiś tutosław czy tylko git?
  • Prawie wszystkie opcje mają podpowiedzi (hint) jak na nie najedziesz myszką,
  • Slicery mają masę parametrów ale do większości nie masz dostępu. Tu masz. Przecież nie musisz ich zmieniać. System dziedziczenia wartości oznacza że dopóki wartości nie zmienisz to profil pochodny dziedziczy ją z nadrzędnego (a profile domyślne jakieś już są).
  • Po prawej na górze masz wybór poziomu wtajemniczenia (Simple/Advanced/Expert). Kliknij Simple to zostaną same podstawowe parametry.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 27 lip 2022, 22:39
autor: sol
już się wgryzłem w temat :) jeszcze tylko doszlifuję start i end script i puszczam druk na klipperze :)
już wszystko śmiga jak ta lala z klipperem

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 13 maja 2023, 19:32
autor: sol
Po prawie roku bezproblemowego drukowania udało mi się dzisiaj zerwać gwint w głowicy przy dokręcaniu dyszy :)
Ale nic straconego!
Jest to dla mnie okazja na zmianę glowicy jak i chętnie całej reszty bebechów.

Podoba mi się dosyć mocno projekt z linku: https://www.printables.com/pl/model/169 ... mond-mount

I zastanawiam się czy:
a) istnieje coś ciekawszego pod kątem rozwiązań dla sapphire plus (to już ma ponad rok)
b) jeśli nie to jak go skonfigurować najsensowniej (bardzo dużo możliwości) mam v6 z poprzedniego projektu w wersji oryg jak i volcano, ale powstała masa nowych ciekawszych glowic i na prawdę nie wiem na co się zdecydować.
Pomożecie doświadczeniem?

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 14 maja 2023, 17:05
autor: cyfron
U siebie mam własną konstrukcję z orbiterem i hotendem od CR-6SE - póki co nie narzekam.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 21 maja 2023, 12:19
autor: sol
cyfron pisze: 14 maja 2023, 17:05 U siebie mam własną konstrukcję z orbiterem i hotendem od CR-6SE - póki co nie narzekam.
jaką masz masę karetki? nie znalazłem tej ifnormacji niestety na printables

jakie prędkości na takim setupie Ci się udaje wyciągać?

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 24 maja 2023, 10:32
autor: sol
poczytałem, pomyslałem i jestem jeszcze głupszy niż kilka godzin temu.

Jaki ekstruder? ORBITER CZY SHERPA? podobno sherpa micro alu od mellow jest najlpeszą opcją
Jaka głowica? internety prawią żeby zainwestować w CHC Pro od trójkątnych

Jakieś inne specki na stole? :)

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 24 maja 2023, 11:34
autor: majek
sol pisze: 24 maja 2023, 10:32 aki ekstruder? ORBITER CZY SHERPA? podobno sherpa micro alu od mellow jest najlpeszą opcją
Ja tam wychodzę z założenia, że im większe kółka tym lepiej. Z tych dwóch Orbiter ma większe. Ale lepiej spojrzeć na LGX-lite czy podobne jak TBG-Lite, TBGS, HGX-Lite. Albo na nowy wynalazek Prusy z MK4.
sol pisze: 24 maja 2023, 10:32 Jaka głowica? internety prawią żeby zainwestować w CHC Pro od trójkątnych
A to zależy, bo CHC Pro bierze ponad 100W przy rozgrzewaniu - płyta da Ci radę? Ewentualnie będziesz musiał mosfeta dodatkowego dołożyć. Albo podpiąć pod mosfeta stołu, a stół przez zewnętrznego, tylko piny trzeba będzie pozmieniać w firmware.
Może wystarczy Ci zwykłe CHC z dyszą CHT? Chyba, że rzeczywiście chcesz drukować doniczki na akord dużą dyszą, to wtedy jest sens inwestować w Pro.
Ja ze zwykłego CHC jestem zadowolony, na oko jest wydajniej niż V6, ale testów na max-flow jeszcze nie robiłem.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 24 maja 2023, 20:23
autor: sol
Mosfety już mam i na stół i na głowicę. Zasilacz podmieniony więc też wydoli prądowo.

Co do ekstrudera mocno się waham, na prawdę nie wiem co zastosować, gdyż jest bardzo dużo wręcz bliźniaczych rozwiązań. Potrzebuję doświadczeń "z boju" :D

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 25 maja 2023, 00:28
autor: wileu
A to zależy, bo CHC Pro bierze ponad 100W przy rozgrzewaniu - płyta da Ci radę?

Nie wydaje mi się. Zakupiłem CHC 24V która według danych powinna mieć ~64W, a według pomiarów miała ~48W w całym zakresie. Ten CHC Pro zamiast 115W pewnie będzie miał ~85W.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 26 maja 2023, 15:01
autor: cyfron
sol pisze: 21 maja 2023, 12:19
cyfron pisze: 14 maja 2023, 17:05 U siebie mam własną konstrukcję z orbiterem i hotendem od CR-6SE - póki co nie narzekam.
jaką masz masę karetki? nie znalazłem tej ifnormacji niestety na printables

jakie prędkości na takim setupie Ci się udaje wyciągać?
Nie znalazłeś, bo nie publikowałem tego projektu, bo nie miałem czasu robić od niego instrukcji. Nie wiem ile waży. Po zmierzeniu rezonansu zastosowałem się do sugestii klippera i przyspieszenia mam rzędu 4.5k. Prędkości jałowe 300mm/s, drukowanie wewnątrz modelu 150mm/s na zewnątrz jeżeli nie musi być ładnie 120mm/s, jeżeli ładnie to schodzę do 80mm/s. Szału nie ma ale jak na budżetową drukarkę uważam, że całkiem nieźle. Przepływ do 20mm3/s - powyżej zaczynają się dziać cuda.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 03 cze 2023, 10:38
autor: sol
a widzisz, to wiele tłumaczy :D
jakbyś miał chęć się podzielić projektem to ja bardzo chętnie :)

rozgrzebałem drukarkę już, zakładam ebb36, do tego chc pro od trójkątnych i napędzane będzie alu sherpą micro od mellow ;)

i jak już otworzyłem dół to zacząłem się zastanawiać czy nie zmienić również płyty głównej.

na bank chcę zastosować TMCki 2209 żeby móc zdjąć krańcówki. i w sumie SKR pico nie wygląda głupio.
jak oceniacie taki spec?

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 04 cze 2023, 12:32
autor: cyfron
Za kilka dni będę miał na sprzedaż w dobrej chińskiej cenie MKS E3D gdybyś był zainteresowany.

Projektem mogę się podzielić ale dopiero w poniedziałek pozbieram pliki do kupy i spróbuję Ci to z grubsza opisać. Póki co mam tam artystyczny nieład ;).

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 05 cze 2023, 15:04
autor: cyfron
@sol tutaj masz pliki STL:
https://mega.nz/file/ie5nwBDB#M2xgSKNbZ ... Ss13Bsj6XA

hotend klon CR6 SE: https://pl.aliexpress.com/item/1005005325140293.html
wiatraki: 4010 sunon do chłodzenia hotendu, 2szt turbina 4020 do chłodzenia druku
napinacz to jest dokładnie ten projekt: https://www.thingiverse.com/thing:3965545

jak masz pytania to pisz. Dla ułatwienia wrzucę zdjęcie jak wygląda całość po złożeniu.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 21 cze 2023, 20:16
autor: sol
no i jestem w kropce, coś zdecydowanie robię źle w kwestii ebb36...

mam taki setup:

dell wyse dx0d (zwany dalej łajzą)
rpi pico 2040 w roli can bridge
https://botland.com.pl/magistrala-can/6 ... 00715.html jako transceiver
ebb36 v1.2

i nie działa...

wszystko zaprogramowane zgodnie z klipperowymi instrukcjami.
linuch na łajzie widzi can0
nawet UUID skądś bierze (nie wiem skąd, czy mam EBB podłączone czy nie widzi taki sam uuid)
analizator stanów pożyczyłem koledze i dzisiaj nic nie zwalcze

poprawcie mnie prosze co robię źle

docsy, z których korzystałem:
https://www.klipper3d.org/CANBUS.html#u ... ridge-mode
https://maz0r.github.io/klipper_canbus/ ... _v1.1.html
https://klipper.discourse.group/t/setup ... pro/6617/3

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 23 cze 2023, 11:17
autor: 11master
sol pisze: 11 lip 2022, 21:16 direct - done
łańcuch kablowy - done
usztywniacze & napinacze - done
chłodzenie diamont cooling by cyfron - done, choć zaszalałem dodatkowo z chłodzeniem głowicy
Tak właśnie się zastanawiam nad ogarnięciem górnych kabli i zastanawiam się czy iść w łańcuch czy jednak nie. Kwestia w sumie dotyczy wszystkich CoreXY warto czy nie warto? Czy łańcuch będzie prowadzał odczuwalne pogorszenie jakości wydruków?!

Gdybyś walnął fotkę tego łańcucha i usztywniaczy to byłbym wdzięczny. Lub przynajmniej podaj linki. Napisz jak to widziśz po używaniu tego łańcucha.

Re: Zbrodnia w biały dzień - Twotrees Sapphire Plus

: 28 lut 2024, 23:54
autor: sol
Dzień dobry, dawno nic nie działo się w temacie, więc czas na mały update:
Wjechało btt skr pico w obstawie ebb36, wszystko udało się skomunikować po CANie pod klippera bez większych trudnosci.
Mechanika: diamond mount z głowicą a'la bambuch: KLIK
Mellow Libra czyli dokokszona sherpa micro (skośne zazębienie radełek + same radełka spiralne, korpus cnc alu).
Zwieńczeniem jest oryg pasek gt2 od Gates :)

Wszystko niezmiennie pod władaniem Klippera.
Fotki niebawem ;)

Różnica w masie zestawu: oszałamiające 175g samej karetki + wywaliłem łańcuch bo dosłownie było widać na prądzie silników jaki opór stawia.
11master to w temacie czy warto łańcuch ;) jak zrobisz wszystko po canie to nie warto :)