Instalacja GRBL na Arduino UNO przy użyciu PlatformIO

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Instalacja GRBL na Arduino UNO przy użyciu PlatformIO

Post autor: Rozarh »

Przez drukarki 3D polubiłem Visual Studio Code i jego plugin PlatformIO. Wprawdzie jest dostępne tylko na Windows (na Code - OSS ten plugin nie działa), ale to nie stanowi dużego problemu.
Niestety oprogramowanie GRBL choć bardzo zbliżone instalowane jest przez Arduino IDE :unknown:. Mamy do tego tysiące tutoriali :crazy2:, które każą instalować ten soft jako bibliotekę a potem wgrywać exampla... :crazy2:
Ponieważ w sieci nie znalazłem jakiegoś tutoriala jak to zrobić na ulubionej platformie rozkminiłem to sam, i chcę się z wami podzielić tym rozwiązaniem:

1. Pobieramy wybrane oprogramowanie GRBL - ja użyłem najpierw 0.9 a potem 1.1h (najnowsze w chwili pisania tekstu) - i pobieramy je w postaci źródeł ZIP.
2. Rozpakowujemy w ulubionym miejscu i dodajemy plik platformio.ini:

Kod: Zaznacz cały

[platformio]
src_dir=grbl

[env:uno]
platform=atmelavr
board=uno
framework=arduino

monitor_speed=115200
do głównego katalogu (tam gdzie widać katalogi: build, doc i grbl)
3. Otwieramy ten katalog w VSC i PlatformIO rozpozna swój projekt (o ile jest zainstalowane :D )
4. Dalej już z górki jak w Marlinie: Clean, Build, Upload (Z podpiętym Arduino UNO) itp.

Gdy soft się wgra nawet na samą płytkę Arduino UNO możemy od razu sprawdzić poprawność instalacji podłączając się do niego GrblControl lub Candle - Platforma się zgłosi a po wpisaniu na konsoli komendy $$ zobaczymy ustawienia systemu.
Ot i cała filozofia.
Plik platformio.ini, który tu przytoczyłem jest autorstwa użytkownika GITHUB o nicku positron96 i czeka na włączenie do głównej gałęzi GRBL od dwóch lat...
Andrzej_W, artusiek
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Instalacja GRBL na Arduino UNO przy użyciu PlatformIO

Post autor: Jarewa »

W zasadzie mogłeś przez platformio stworzyć nowy projekt opierając się na ardunio uno potem przejść do tego katalogu wywalić plik mian, i skopiować katalog gbrl. Podczas tworzenia samo utworzy plik platformio.ini

Tyczy się to atmegi 328 i mega2560
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”