Prografen - filament z grafenem

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 14
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: morf »

Wrzuciłem to PETG na dyszy 0.6 na mój profil z wysokością warstwy 0.5 i szerokością 0.7. Temperature hotendu mam ustawiona na 255C, zaczęło strzelać jak na Sylwestra:)
Po zjechaniu na 240C jest ok.

Oczywiście odnośnie mojego pytania z przykładowymi profilami druku nikt nie wrócił. Ech, słaby marketing mają jednak
dziobu, Trolinka, Adinfo, Igor, Berg
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 1
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: Trolinka »

morf pisze: 04 mar 2023, 15:06 Oczywiście odnośnie mojego pytania z przykładowymi profilami druku nikt nie wrócił. Ech, słaby marketing mają jednak
Czyli standard :> Miało być pięknie a wyszło jak zwykle :PPP
morf
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
iamkucharz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 22 lut 2023, 08:43
x 2

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: iamkucharz »

Trolinka pisze: 04 mar 2023, 17:35
morf pisze: 04 mar 2023, 15:06 Oczywiście odnośnie mojego pytania z przykładowymi profilami druku nikt nie wrócił. Ech, słaby marketing mają jednak
Czyli standard :> Miało być pięknie a wyszło jak zwykle :PPP
Wracam wracam :) Nie zawsze mam czas zajrzeć na forum ale nie zostawię was obiecuję :)
Profilów opublikowanych na prusie nie mamy ale rozmawiam obecnie z nimi aby to wprowadzić.

Co do ustawień temperatury druku to 235-245 przy prędkości 50mm/s dla bambu używają 250-260 i temperatura stołu 85 stopni.
Jeżeli potrzeba to wyciągne konfigi od drzukarzy którzy używają naszego filamentu
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 14
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: morf »

Hej,
dostalem dwa nowe produkty :
PLA GRAPHENE 7%
PET GRAPHENE 5%

Poniewaz jeszcze nie dostalem dalszych szczegolow czego sie spodziewac ani profili do druku, wrzucilem na razie te PLA i wydrukowalem kosteczke.

PLA GRAPHENE 7%
Prusa MK3s, Profil Generic PLA, 0.2 Speed

Pierwsze wrażenia:
Temperatura 215C hotendu powoduje bardzo słabe sklejanie warstw, praktycznie przy odrywaniu ze stolu wydruk sie rozwarstwil

Temperatura 225C hotendu jest lepiej ale nadal pod palcem sie rozwarstwia
20230315_145345.jpg
Temperatura 230C hotendu, zdaje sie jest ok. Powierzchnia jest chropowata, nie wiem czy to kwestia przegrzania czy tak ten material powinien wyglądać.
20230315_145335.jpg

Pierwsze wnioski na szybko to takie ze z temperatura odwrotnie niż z komercyjnym PETG od tego producenta, gdzie musialem zjechac z temperaturą w dół.

Dla porównania ze zwykłym czarnym DD
20230315_151915.jpg
Berg, Andrzej_W
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 5
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: Igor »

Czyli PLA trzeba smażyć w 230*C żeby w ogóle uzyskać jakieś sklejenie warstw? Zobacz na szybko czy jakieś 2 inne PLA w tej temperaturze puchną. Tak mi to na spuchnięte ścieżki wygląda.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 14
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: morf »

Pseudo testów ciąg dalszy:

Dzisiaj na szybko PET GRAPHENE 5%

W porownaniu do "komercyjnej" wersji PET Graphene, która nabyłem za swoje to zdaje sie byc zupelnie inny materiał.

Wygląd podobnie jak PLA ale jest jeszcze bardziej "chropowaty". Temperatura druku 240C - puscilem na moim domyslnym profilu PETG.
Zastanawiam się na ile to jest materiał ścierny pomimo ze w teorii byc nie powinien.

Ponizej porownanie
PET GRAPHENE 5% vs PET-G Graphene
20230316_205659.jpg
20230316_205651.jpg
Faktycznie fajnie blokuje światło (dla porównania starałem się poświecić lampką LED). Zdaje się że może byc ciekawą propozycją do wszelkiego rodzaju sprzętu foto lub tam gdzie chcemy nieco zblokować penetracje światła.
20230316_205727.jpg
20230316_205737.jpg
PS. Nadal nie wiem czego spodziewać się po tym materiale :DD
PS2. Profili druku również nie dostałem :DD
Berg
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: JGFTW »

Wam to trudno jest dogodzić, wszystko byście chcieli mieć podane na tacy - profile druku, dokładne właściwości materiału, potencjalne przeznaczenia materiału
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dobrze to wygląda wizualnie, takie CF dla biednych ;) A jak spajalność warstw? Poddawanie się pod naciskiem - wyższa / taka sama sztywność jak PETG?

@morf
Porób jak możesz jakieś pełne kostki, marviny, może jakies testy zniszczeniowe ;) - podrukuj więcej, opisz łatwość, wrażenia z testów zniszczeniowych, jakieś przemyślenia w porównaniu do zwykłego PETG.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2023, 21:42 przez JGFTW, łącznie zmieniany 1 raz.
morf
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 382
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: fyme »

Jaki koncert życzeń :rotfl:
morf
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: mcxmcx »

Chciałem powiedzieć, ze PLA-CF dobrej jakości można kupić po £17 per kg.
Dowolna ilość.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 14
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Prografen - filament z grafenem

Post autor: morf »

fyme pisze: 16 mar 2023, 21:41 Jaki koncert życzeń :rotfl:
No chętnie ale w innej czasoprzestrzeni, niestety moja obecna dostępność czasowa dla hobby jest mocno ograniczona.
Postaram się coś w tzw "best effort" ale nie obiecuję :"":

Z drugiej strony:
1. Ten materiał nie jest podobno dostępny komercyjnie
2. Nie wiem czy w ogole chce to robić, skoro nie wiadomo czy będzie w sprzedaży ...
3. Przeliczając zgrubnie roboczogodziny jakie musiałbym poświęcić na takie testy odwalajac tym samym robotę za producenta....Jakoś mi się to nie widzi:)

Bardziej ze strony ciekawostki dla forumowiczów, zawsze staram się dzielić tym co gdzieś napotkam i używam, co pewnie widać w moich mniej lub bardziej ciekawych wpisach na forum.

Odnośnie łatwości druku tego "komercyjnego" to drukowało się jak zwykle petg tylko w nieco niższej temperaturze i trochę więcej nitkowalo. Wydrukowałem jakieś uchwyty i nie widziałem drastycznej różnicy między tym materiałem a zwyklym PETG np od plasty mladec.
dziobu, cyfron, Berg, zlp
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”