Stół na trzech silnikach - True leveling

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 2
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: BobekNierobek »

Hejka.

Gdybym chciał zrobić własny stół, który byłby zawieszony w trzech punktach (tak jak np. w drukarce Ratrig). To odległości tych punktów muszą być jakieś konkretne żeby funkcja true leveling działa prawidłowo ?

Sorry za takie głupie pytanie, a może nie głupie ?
trueleveling.png
trueleveling.png (47.59 KiB) Przejrzano 2266 razy
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: Artu »

Się nie znam, to się wypowiem :rotfl:
Myślę, albo wydaje mi się że myślę, ułożenie podpór stołu powinno być na 'bazie" trójkąta równobocznego... tak mi się wydaje :D
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: dziobu »

Sprawdź w sofcie którego chcesz użyć czy są jakieś ograniczenia.
Ogólnie płaszczyznę określają 3 punkty i nie ma znaczenia jakie. W sumie im dalej od siebie tym lepiej.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 6
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: Janek_Porzycz »

Artu pisze:Się nie znam, to się wypowiem :rotfl:
Myślę, albo wydaje mi się że myślę, ułożenie podpór stołu powinno być na 'bazie" trójkąta równobocznego... tak mi się wydaje :D

Dokladnie tak powinno byc
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: Jarewa »

Może nie tyle co powinno być, ale łatwiej bo odległość od wierzchołka do środkowej trójkąta jest taki sama, co przekłada się że dla każdego silnika przelicznik krok/przechył będzie taki sam.

Ale wcale to nie oznacza że przy różnych się nie da, bo tylko się zmieni że każdy silnik będzie miał inny przelicznik krok/przechył.

Wiec teraz wszystko zależy od algorytmu w programie...
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 6
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: Janek_Porzycz »

Wszystko sie da. Ale najprosciej jest tak jak wyzej napisalem ;)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: majek »

BobekNierobek pisze:Gdybym chciał zrobić własny stół, który byłby zawieszony w trzech punktach (tak jak np. w drukarce Ratrig). To odległości tych punktów muszą być jakieś konkretne żeby funkcja true leveling działa prawidłowo ?
Nie muszą (o ile będzie to rozmieszczone z sensem).
W RRF musisz zdefiniować gdzie są punkty: https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Bed_leve ... t_Z_motors
W Marlinie dobrze jak je zdefiniujesz, to łatwiej/szybciej się będzie poziomować: https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... adv.h#L924

No i @Rozarh na forum budował takie coś, to można podpatrzyć/popytać: viewtopic.php?f=10&t=7729&start=30#p134832
Rozarh pisze:
BobekNierobek
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 2
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: Olson »

W klipperze działa to bez problemu jak dobrze zdefiniuje się miejsca kolumn.
U mnie powtarzalność sprawdzana zegarem mikronowym poniżej 0.01mm.

W klipperze odpowiada za to [z_tilt] , opis tego znajdziesz na stronie klippera

Kolumny dobrze jest umieścić tak aby 2 były na tej samej wysokości wzdłuż osi X na przodzie stołu, tylna kolumna w połowie szerokości stołu.

Ważne jest aby nie przesadzić z ilością punktów stykowych.
Aby działało to prawidłowo musi być dokładnie 6 punktów stykowych "ograniczających" swobodę ruchu stołu.

W Maxwell kinematic coupling (nie wiem jak to się zwie po polsku) każda kulka musi mieć 2 wałeczki na wózku stołu i wszystkie wałeczki są tak skierowane że ich kierunek przecina się po środku stołu.

W kelvin kinematic coupling pierwsza kulka ma 3 punkty styku(3 wałeczki), druga 2 wałeczk,i a 3 leży na płaskim elemencie.
Osobiście poszedłem w stronę tego połączenia gdyż stół główne umieszczenie ustala na kulce z 3 wałeczkami , na 2 wałeczkach ogranicza obrót , 3 tylko poziomuje stół.
przez to nie powinno być żadnych naprężeń i wybrzuszeń stołu przy nagrzewaniu gdyż kolumna z 2 wałeczkami pozwala na rozszerzanie się stołu wzdłuż osi X a z płaskim elementem w X/Y.


U mnie wygląda to tak
3 wałeczki
3 wałeczki
2 wałeczki
2 wałeczki
Płaskie
Płaskie
Tam gdzie jest płaskie kulka nie lewituje, tak pada światło i kwestia perspektywy. Dopiero to zauważyłem :D
BobekNierobek
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: Rozarh »

Trochę kolega przekombinował.
U mnie jest prościej:
20220819_220015.jpg
Trzy identyczne podpory na wózkach v-slot napędzane śrubami trapezowymi. Do wózków przymocowane krótkie kawałki v-slot 2020 do których zostały włożone magnesy neodymowe - jedyne co drukowałem to ramkę utrzymującą magnes minimalnie niżej. Magnesy mają lekko zeszlifowane dolne krawędzie wzdłuż, żeby się mieściły. Cały bajer połączenia polega na tym, że kulka nóżki (10mm średnicy z dziurką z gwintem M4) opiera się o krawędzie v-slota i NIE DOTYKA magnesu - jest bardzo blisko ale się nie styka - wtedy przyciąganie magnesu jest najsilniejsze.
Tam na zdjęciu w rzeczywistości są dwie płytki magnesów (jedna ukruszona :sorry: ), które stykają się dokładnie pod kulką.
Te trzy podpory są rozmieszczone dokładnie co 120° i każda celuje w środek, który nie pokrywa się z geometrycznym środkiem stołu. Mam zrobione wyliczenia w jakiejś witrynce online do nauki geometrii - pozwala mi to ustawiać prawidłowo współrzędne dla BlTouch aby znalazł się nad tym środkiem. Ale w sumie ostatnio ustawiam BlTouch nad środkiem samej płyty i też się poziomuje - ważne jest podanie współrzędnych podpór w firmware (mam teraz znów RRF) aby algorytmy sobie prawidłowo wyliczyły poprawki na każdy silnik. U mnie współrzędna widocznej na zdjęciu podpory to (-5,-5). Nie ma znaczenia, że głowica nie może dojechać do podpory - im mniej skłamiemy tym algorytm lepiej sobie to obliczy ;)
Kolega na wcześniejszym poście blokował ruch poprzeczny jednej kulki - to nie ma znaczenia. Stół podparty na 3 punktach w ślizgach zwróconych do siebie NIE PRZESUWA SIĘ w żadną stronę.
Andrzej_W, TDI-CAD, morf, Adinfo, BobekNierobek
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 2
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Stół na trzech silnikach - True leveling

Post autor: Olson »

@Rozarth czyli wykorzystałeś Maxwell kinematic coupling.
Problem jest w tym że jeżeli ucieknie Ci trochę wiertło przy robieniu otworów pod kulkę i nie będziesz miał możliwości wyregulowania vslota to kulka nie będzie miała po 2 punkty styku i nie będzie tak precyzyjnie pozycjonować stołu jak mogło by.
Ew. Coś będzie prężyć i się delikatnie poddawać aby uzyskać te 2 punkty (ugięcia stołu bądź coś na kolumnach osi z).

Na zasadzie kelvin kinematic coupling poziomowanie stołu zrobił też panWiadr0 w swoim v-kingu tylko że ręczne i z tego co pamiętam pokazał też w swoim wątku o budowie jak bardzo stół się rozszerza cieplnie w płaszczyznach x/y.
I przez to stół można wypoziomować na zimnym i po nagrzaniu nic nie wygina.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”