Ceny energii a produkcja filamentów

Informacje o nowościach, promocjach, wyprzedażach...
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: dlewczuk »

Ciaho pisze:
SILK GOLD z pewnością pozostanie (taki sam) to jeden z lepiej sprzedających się produktów:)

Adam
Dzięki za odpowiedź.
To dobra informacja.

Nie lubię sytuacji jak kupuję dwie szpule tego samego koloru, w jednym zamówieniu, a przychodzą dwa różne odcienie :P
Albo jak zaczyna brakować wybranego koloru.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: marek91 »

Jedyne co mogę dodać od siebie, takie info z bieżącego miesiąca, aktualnie za energię elektryczną płacimy +100% w stosunku do roku ubiegłego. Dostaliśmy też podwyżkę +200 EUR/tona dla PLA. A to już druga podwyżka PLA w tym roku, w poprzednim kwartale zdrożało o 300 EUR/tona.
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: bafunio »

2,5zl na kg w skali roku to raczej nie tragedia biorąc pod uwagę że raczej w filamencie nie ma czystego pła tylko pewnie jakieś wypełniacze , mówię raczej ponieważ nie znam składu filamentu, na jedną rolke też nie idzie zbyt dużo prądu, więc jakby podwyżka obejmowała sam wzrost o koszty to nikt by nie płakał, ale jak do podwyżki ceny dojdzie dodatkowo większa prowizja to może być gorzej.
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: Pjoter »

Ogólnie to masakra. Pamiętaj że wszystko drożeje więc i pracownikom trzeba więcej zapłacić. Piękny nasz kraj

Ale bynajmniej na bombelki dajo
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: bafunio »

wiem że pracownicy drożeją, ale nie każdy daje podwyżki w tym okresie , to cięzki czas też dla pracodawców, mi chodzi że jak cena będzie podniesiona o koszty to nie będzie tragedii, koszty to mam na myśli: transport , opakowania , pracowników, amortyzacje maszyn , surowce. Jeszcze byłoby kilka innych kosztów, ale nie chce mi się tego wypisywać bo po co :D
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
M4G1K
Postów w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 16 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Dużo tego :)
x 30
Kontakt:

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: M4G1K »

Trochę to mylne bo tak z grubsza licząc.
Podwyżka w skali roku na PLA o 500 eur/ tonę ( rok się jeszcze nie skończył kolejne podwyżki nadejdą). Przy obecnym kursie 4.7 to jest 2350 zł/ tona . Liczmy ze w PLA jest ponad 90 % samego PLA bez dodatków. Wychodzi 2.1 zł podwyżki na każdym kg w produkcji .
Uproszczając że na jeden kg PLA zużywamy 1 kw/h gdzie podwyżka jest o 100% i firmy nie płacą za prąd jak użytkownicy domowi to śmiało można dorzucić kolejna złotówkę podwyżki do ceny 1kg . Barwniki poszły też w cenę o minimum kilkanaście % , tektura o 100 % , woreczki próżniowe o 100 % . Nowy ład kilka % dodatkowe z dochodu, szpule o minimum 20 % w górę. Pracownicy , najm, gaz duże podwyżki, transport, kredyty...

Więc suma sumarum można śmiało przyrównać że jaką mamy w kraju inflację tyle muszą zdrożeć produkty bo koszty produkcji zdrożały ponad inflację i tak więc resztę oberwie ostatecznie producent z zysku .
Pjoter, Adinfo, sagittario
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 5
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 341

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: roman »

W związku z nadchodzącymi podwyżkami chciałbym zrobić mały zapas filamentów, ale zastanawiam się nad tzw. "datą przydatności do druku". Czy takowa w ogóle istnieje? Upraszczając - Jaki jest orientacyjny czas przechowywania filemntów zamkniętych w fabryczną folię w warunkach domowych (temp. pokojowa, nie na słońcu, zakładając, że folia pozostanie nienaruszona), tych popularnych np PETG, PLA, ASA?
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: bafunio »

roman pisze:W związku z nadchodzącymi podwyżkami chciałbym zrobić mały zapas filamentów, ale zastanawiam się nad tzw. "datą przydatności do druku". Czy takowa w ogóle istnieje? Upraszczając - Jaki jest orientacyjny czas przechowywania filemntów zamkniętych w fabryczną folię w warunkach domowych (temp. pokojowa, nie na słońcu, zakładając, że folia pozostanie nienaruszona), tych popularnych np PETG, PLA, ASA?

Ja drukuje filamentami otwartymi jakieś 2-3 lata temu (głównie pła) - przechowuje je w workach strunowych , a w pomieszczeniu jest duża wilgotność. Więc bez obaw
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: Pjoter »

Może moderacja wydzielić temat "długie przechowywanie filamentu" I dodać jakieś słowa kluczowe typu "data przydatności filamentu" bo chyba faktycznie nie ma takiego tematu na forum.

Ja drukuje filamenty które czasami mają i po 3 lata. Pla sie czasem robi trochę bardziej kruche. Ale ogólnie to nie zauważyłem aby jakiś materiał nagle się zdegradował do stanu który nie nadaje się do druku. Filamenty trzymam w workach strunowych, głównie po to aby się nie kurzyły. Z wilgotnością nie mam dużego problemu.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 4
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Ceny energii a produkcja filamentów

Post autor: Julian »

M4G1K pisze: Uproszczając że na jeden kg PLA zużywamy 1 kw/h gdzie podwyżka jest o 100% i firmy nie płacą za prąd jak użytkownicy domowi to śmiało można dorzucić kolejna złotówkę podwyżki do ceny 1kg .
No chyba więcej. W styczniu 2021 płaciliśmy 1.20 zł brutto za 1 kWh. W tej chwili jest to 4,00 zł brutto za 1 kWh.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje branżowe”