Slicer & Kalkulator Online

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
klimasstudio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 20 lip 2022, 08:04

Slicer & Kalkulator Online

Post autor: klimasstudio »

Chciałbym zrobić stronę www gdzie wybieram sobie rodzaj materiału, kolor i wrzucam plik STL. Po kliknięciu na wylicz ładuje model stp (podgląd 3D) i podaje koszt wydruku (materiał i prąd) czas druku itp. Nie chce za każdym razem tego wrzucać do excela a mam lokalnie raspberry tam bym jako www sobie postawił i łatwiej bym mógł sprawdzić ile mnie wyjdzie dany wydruk i ile czasu zajmie. Ktoś coś robił podobnego lub może naprowadzić ?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: morf »

Koszty mozna estymowac kalkulatorem np od Prusy: https://blog.prusa3d.com/3d-printing-pr ... tor_38905/

Czas wydruku w pryncypie zalezy od parametrow druku i samej drukarki, mozna to estymowac z GCode po podaniu parametrow brzegowych drukarki, ale na pewno nie przed pocięciem modelu.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: majek »

Co do liczenia, to możesz odpalić Curę z command-line, ale wygodniej skryptem: https://www.ibrieger.de/cura-commandline-wrapper.html albo https://github.com/Spiritdude/Cura-CLI-Wrapper
W wygenerowanym gcode na początku masz czas druku i ile materiału się zużyje.
klimasstudio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 20 lip 2022, 08:04

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: klimasstudio »

Próbowałem nawet pluginy do WordPresa ale jednak chciałbym samemu zrobić taką stronkę www wykorzystującą jakiś plugin/skrypt. Póki co to posiłkuję się excelem na bazie strony PRUSA.
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 1
Posty: 402
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: carving85 »

Strona w pythonie na malince odpalająca w tle to co podesłał majek i wyświetlająca wynik który odczyta z gcodu.
Ale to jakiś pomysł na szybko który jakiś dobry nie jest :)
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: cyfron »

Jeżeli masz to ogarnięte w arkuszu kalkulacyjnym, to wrzuć go do "arkusze google" i będziesz miał dostęp do kalkulatora z każdego miejsca na świecie:
https://www.google.pl/intl/pl/sheets/about/
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1337
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: JGFTW »

Wydaje mi się, że najprostszą opcją będzie Octoprint ze slicerem i wtyczka Cost estimator
https://plugins.octoprint.org/plugins/costestimation/
costestimation_settings.png
O ile nie ma stworzonego do tego celu programu (ja jak narazie takiego nie znalazłem) to chyba pozostaje zrobić coś od zera samemu albo szukać jakichś systemów ERP do skonfigurowania i hostowania samemu.

Przy czym nie jestem pewien czy nakład pracy stawiania takiego systemu w tym drugim przypadku jest tego wart. Chyba, że żyjesz z drukowania na zamówienie i musisz to zrobić jak najbardziej zoptymalizowane to śmiało, nie zniechęcam ;)
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 619
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: Rozarh »

Ot fachowcy doradzają :)
Trzeba slicer... bla bla bla...
Oczywiście, że od niego zależy ile materiału poda i to on decyduje o wypełnieniu itp.
Ale można szacować ilość materiału: <objętość modelu stl> [cm^3] * <gęstość używanego materiału> [kg/cm^3] = ilość potrzebnego materiału [kg]
Oczywiście trzeba przyjąć stopień wypełnienia materiałem obiektów zamkniętych i można liczyć :)
Znając gęstość i wiedząc średnicę filamentu można to nawet przeliczyć na długość materiału ze szpuli...

Kolega raczej się nie za bardzo zna na druku 3D zadając takie pytania, ale liczenie objętości brył można ogarnąć na materiałach w necie.

My tu nie za bardzo pomożemy (na pewno nie ja) z rozkładem pliku STL na poszczególne bryły i obliczania ich objętości, ale pewnie kolega sobie poradzi - nie znamy jego umiejętności. Nawet jak sobie nie poradzi to zyska cenną wiedzę z zakresu geometrii analitycznej w trójwymiarze.

Ale jak już produkt powstanie, to biada slicerom, które zużywają materiał ponad normę :P Będzie to bardzo przydatne narzędzie do testowania jakości algorytmów slicerów :piwo:
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: dziobu »

Nikt nie podał wyliczenia na bazie objętości bo dla FDM to po prostu nie ma sensu ;)
Pjoter
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 619
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Slicer & Kalkulator Online

Post autor: Rozarh »

dziobu pisze:Nikt nie podał wyliczenia na bazie objętości bo dla FDM to po prostu nie ma sensu ;)
Ale STL jest jedynym parametrem wejściowym dla algorytmu...
No poza rodzajem materiału i kolorem... :tease:

Więc jest to jedyna metodą na jakiekolwiek sensowne wyliczenia. Bez wiedzy jak model będzie ustawiony w slicerze, jakie parametry wydruku, ilość podpór w modelu - można tylko z fusów wróżyć.

Nie spotkałem jeszcze slicera, który poda czas wydruku zgodny z czasem rzeczywistym - może za bardzo kłamię w ustawieniach prędkości, przyspieszeń i jerków w ustawieniach slicera :unknown:

Może jakby algorytm przyprawić jakimś AI i po każdym oszacowaniu zrobić wydruk i podać algorytmowi ile faktycznie wyszło to może nauczył by się po jakimś czasie szacować idealnie ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”