Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 506
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Post autor: roman »

wiesz co, a spróbuj zrobić podstawe grubości 1mm, bo widzę, że chyba masz jedną warstwe. Ja zauważyłem, że jak jest jedna warstwa to wieżyczki się minimalnie bujają co powoduje, że ich krawędzie są czasami wyżej lub niżej.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Post autor: dziobu »

Nie. Na innej drukarce takie coś przechodziło więc i tu przejdzie. To nie efekt bujania bo w zależności od nastaw nitkowanie mam na początku albo na końcu warstwy. To wina algorytmów SS, których jeszcze nie ogarnąłem a które poznam bo chcę żeby to działało idealnie :) Skoro S3D daje radę to i Slic3ra ogarnę.
Ale ciekawe bo to chyba ten sam problem co Ty masz.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 506
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Post autor: roman »

Chwile musiałem się zastanowić, ale zdaje się, że tak, mamy na myśli to samo (lub prawie to samo), z tym, że u Ciebie rozwiązałoby to problem, który pokazujesz, a u mnie kwestie dojazdu do drugiego elementu tej samej warstwy.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Post autor: dziobu »

Swój problem już namierzyłem. Jest OK gdy zmiana warstwy jest przed rysowaniem obrusu. Tj jedzie w górę i robi obrys jednej kolumny, potem jedzie do kolejnej, itd. Kaszana robi się w momencie gdy zmiana warstwy jest robiona na końcu obrysu, tj robi obrysy wszystkich kolumn i gdy skończy ostatnią - jedzie w górę i do kolejnej kolumny. Czyli wyrzucenie jazdy w górę poza obrys detalu rozwiązało by problem.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Post autor: dziobu »

Nie, ja sie wycofuje. Tym razem mogę z czystym sumieniem napisać #winaslicera.

Wydruki testowe wyszły mi średnie więc zacząłem grzebać w profilu. Problem był taki jak opisałem powyżej, ale zmiana miejsca końca warstwy (czyli szwu) powodowała częściowe rozwiązanie/rozmycie problemu. Aż po kilku próbach poszło ładnie:
q1.jpg
q2.jpg
I teraz ciekawostka:
czym różnią się te dwa profile?
Tu widać jak chwile przed wierzchołkiem retrakcja zmienia miejsce co powoduje nitkowanie:
q1.png
A tak powinno być:
q2.png
Odpowiedź: niczym. Profile są identyczne.
Tu gcody z powyższych screenów:
gcody.rar
(103.52 KiB) Pobrany 51 razy
Obecnie nie potrafię wygenerować już nieprawidłowego kodu.
Mam SS w wersji niestabilnej (2.5.59) i pewnie to jest problemem.

Wrzuciłem to dla porządku, bo teraz to już raczej OT ;)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 506
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Post autor: roman »

Wracając do moich rozważań, to:
1. Odnośnie tego co napisałem w pierwszym poście to zdaje mi się, że SS to ma. Na razie testuje, ale z tego co widzę to tak to działa: retrakcja i wipe. Ale na razie nie wiem jak duży efekt to daje.
2. W kwestii "nowego z-hop"-a, to cura tego nie ma (przynajmniej ja nie znalazłem), a w SS jest jako todo https://github.com/supermerill/SuperSlicer/issues/927. I jak to ładnie nazwali "Airplane Z lift" ;). Gdzie indziej też mają takie pomysły, np https://github.com/prusa3d/PrusaSlicer/issues/2507 - tutaj ładnie to łączą z wipem z mojego punktu 1.

Na pocieszenie to tyle, że jednak moje pomysły nie są tak całkowicie oderwane od rzeczywistości ;) i inni mają podobne problemy w kwestii druku z petg.

PS: Nie wiem czy simplify3d to ma, czy ktoś mógłby sprawdzić jak zachowuje się tam opcja "retraction vertical lift"?
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 506
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Post autor: roman »

Tak na szybko to mogę Ci powiedzieć, że na moje oko (nie jestem ekspertem, a raczej zaawansowanym amatorem w kwestii druku 3d;) ) to problem będzie powracał. Inny model, zmiana jakiegoś parametru i algorytmy alicera trochę inaczej potną obiekt i szwy znajdą się w innym miejscu. A jeśli model skomplikowany to sprowadzi się do mozolnego ustawawiania i przestawiania tak by szwy wyszły ok - i tak dla każdego pojedynczego wydruku. Dlatego ja się tak zaparłem by inaczej ten problem rozwiązać
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Rozszerzenie "Outer Before Inner Walls" ?

Post autor: dziobu »

roman pisze:PS: Nie wiem czy simplify3d to ma, czy ktoś mógłby sprawdzić jak zachowuje się tam opcja "retraction vertical lift"?
Podnosi dyszę podczas retrakcji. Tyle.
roman pisze:to problem będzie powracał. Inny model, zmiana jakiegoś parametru i algorytmy alicera trochę inaczej potną obiekt
Może będzie, ale mam wersje testową. Odpalenie Arachne w ogóle rozwiązuje problem, także to pewnie wypadkowa nastaw tego algorytmu albo zwyczajny błąd. Obecnie nie ma żadnych nitek także obecne rozwiązanie też nie jest złe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”