Strona 1 z 1

Ups do drukarki - ma to sens?

: 10 wrz 2022, 16:03
autor: Mati
Jako że na mojej wsi mam bardzo często krótkotrwałe (choć i długotrwałe się zdarzają) przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej, zacząłem się zastanawiać nad UPSem. Wkurzam się jak kolejny raz w tygodniu wydruk można było wyrzucić do kosza, bo przez 10 sekund nie było prądu...
Ktoś coś ćwiczył już w takim temacie? Głównie zależy mi na podtrzymaniu V-core2, czyli celowałbym w coś o mocy ~800 - 1000w (stół AC).
Chętnie poznam opinie na ten temat. Wiem, że są też inne rozwiązania, zapisujące stan pracy na SD i potem wznawiające wydruk, ale uważam to za bezsensowne. Jak stół ostygnie to i tak kupa, zwłaszcza jak drukuje się z materiałów komorolubnych :)

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 10 wrz 2022, 16:08
autor: lukg20
Hej,

Ja mam z demontażu UPSa firmy APC 350W. Na wyjściu daje praktycznie prostokąt a nie aproksymowanego sinusa, ale zasilaczowi drukarki to nie przeszkadza. Już kilka razy uratował mi wydruk bo tak jak i u Ciebie zdarza się że na kilka sekund zabraknie prądu. Wydaje mi się że to najlepsze rozwiązanie. Jeśli decydował byś się na zakup UPSa to nie koniecznie musi to być UPS z sinusoidalnym przebiegiem, i nie musi też być super szybki przy przełączaniu. Na zasilaczu impulsowym drukarki wszystko spokojnie chodzi bez prądu przez jakieś 200ms. To kupa czasu, a UPSy z takimi parametrami znacznie tańsze.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 10 wrz 2022, 16:18
autor: @GUTEK@
Będzie zależeć od zasilacza drukarki. Przykładowo w Dreamerze z ciekawości podłączyłem ups APC z aproksymowanym sinusem i przy grzaniu stołu zasilacz się wyłącza.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 10 wrz 2022, 16:23
autor: lukg20
APC generalnie są raczej do komputerów. Swoją drogą zdziwiło mnie to co piszesz... Ja mam prostą drukarkę, prosty zasilacz i działa. Trzeba by przetestować.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 10 wrz 2022, 16:59
autor: Grzesinski
UPSy z wyjściem sinusoidalnym (clear sinus) generalnie wymagane są przy zasilaniu układów indukcyjnych np. silniki lub urządzenia z zasilaczem transformatorowym. Dla urządzeń wyposażonych w zasilacz impulsowy nie ma to większego znaczenia, ponieważ i tak przebieg wejściowy najpierw jest przekształcany na napięcie stałe. Kształt napięcia wejściowego nie ma większego znaczenia. Spotkałem się nawet z zasilaniem układu z 220Vdc, też działało chociaż układ prostownika zasilacza dostawał w D.
APC produkuje różne serie urządzeń z przeznaczeniem do urządzeń IT (nie tylko komputery) w tym jak najbardziej z wyjściem clear sinus oraz online.

Do zasilania drukarki można użyć zwykłego UPSa z sinusoidą aproksymowaną (z sinusoidą to nie ma wiele wspólnego).
Polemizowałbym jedynie z czasem przełączania, przy pełnym obciążeniu grzaniem (stół + głowica) i silnikami zasilacz drukarki wyłączy się dosyć szybko.
Jak szybko to sprawa indywidualna zależna od napięcia wyjściowego zasilacza i poboru prądu w układzie.
Normalny UPS z czasem przełączania ok 10ms spokojnie da radę. Ale trzeba pamiętać, że podtrzymanie nie będzie długie. Kilka kilkanaście min.

Inne rozwiązanie to układ UPS (de facto bateria kondensatorów) BTT współpracująca z ich płytami.
Pozwala na kontrolowane przerwanie i wznowienie pracy przy zaniku zasilania. Wiem, że były z nim pewne problemy ale da się to ogarnąć.

A wszystko wskazuje. że temat może być bardzo gorący już tej zimy.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 10 wrz 2022, 17:22
autor: mpk
Kwestia sposobu wykorzystania i skali...
Taki stos kondensatorów zadziała tylko pod warunkiem drukowania z SD. No i słabo się skaluje;)
Ja poszedłem w rackową używkę APC, zasilam 4 prusy. Żadnych problemów.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 10 wrz 2022, 18:07
autor: $A$F
Grzesinski pisze:UPSy z wyjściem sinusoidalnym (clear sinus) generalnie wymagane są przy zasilaniu układów indukcyjnych np. silniki lub urządzenia z zasilaczem transformatorowym. Dla urządzeń wyposażonych w zasilacz impulsowy nie ma to większego znaczenia, ponieważ i tak przebieg wejściowy najpierw jest przekształcany na napięcie stałe.
Niestety nie. Od czasu jak masz aktywne PFC w zasilaczach(a w/g jakichś norm każdy powyżej 75W mocy(o ile sie nie mylę)powinien mieć PFC), tylko UPS'y z sinusem. Stety/niestety na pasywne PFC idzie za dużo miedzi i żelaza(czy co tam jest w rdzeniu).

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 10 wrz 2022, 23:56
autor: Grzesinski
Teoretycznie masz rację. Teoretycznie.
Nikt nie produkuje / sprzedaje już UPSów bez sinusa bo po co komu potrzebne, skoro z niczym nie działają.
Teoretycznie zasilacz bądź, co bądź markowy MeanWell LRS-350-24 w drukarce ma porządne PFC i nie będzie działał z modyfikowaną sinusoidą.
A praktycznie... (pomiary przed chwilą)
Bez obciążenia pobiera z sieci 18,5VA z CosFi 0,42
Przy pełnym obciążeniu 480VA CosFi 0,63 (no szału nie ma)
Podłączony do APC Back 650VA śmiga jak ta lala przy pełnym obciążeniu (stół, głowica itp).
Nie demonizujmy. Jedyne zasilacze, które u mnie stwarzały jakieś problemy to te do PCtów i najczęściej droższe i reklamowane jako urządzenia z porządnym PFC.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 00:09
autor: Jarewa
A po co wam UPS?? przecież drukarki są na 12/24V wystarczy zwyczajny moduł np. Solarny i dwa akumulatory 12V...

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 00:09
autor: mpk
LRS chyba nie ma PFC. RSP ma.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 01:57
autor: majek
Grzesinski pisze: Nie demonizujmy. Jedyne zasilacze, które u mnie stwarzały jakieś problemy to te do PCtów i najczęściej droższe i reklamowane jako urządzenia z porządnym PFC.
Czyli te co rzeczywiście miały PFC.

A ten test LRS-a pokazał tylko, że stare i proste konstrukcje zasilacza nie mają problemów z prostokątem.
Bo LRS nie ma PFC, ma tylko prosty filtr EMI na wejściu. Dopiero RSP i ERPF mają PFC, tak jak napisał @mpk.

Zasilacze z PFC jakoś działają z prostokątem, ale słychać jak się męczą (przynajmniej te co ja mam),


A co do przewijającego się wątku APC, to piszcie o jaki konkretnie model chodzi, bo seria APC Back to 'modyfikowany sinus' (czyli prostokąt z dziurami), a seria APC Smart to prawdziwy sinus, więc bez podania modelu to nie wiadomo co tam naprawdę jest.
Mati pisze:Jako że na mojej wsi mam bardzo często krótkotrwałe (choć i długotrwałe się zdarzają) przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej, zacząłem się zastanawiać nad UPSem.
A co do pierwotnego pytania, to jeżeli rzeczywiście jest potrzeba chronić się przed krótkimi przerwami, to najlepiej do ups-a podłączyć tylko zasilacz bez grzałki stołu. Albo zrobić jak @Jarewa napisał.
Bo przy krótkich przerwach stół i tak nie zdąży ostygnąć.
Mati pisze:czyli celowałbym w coś o mocy ~800 - 1000w (stół AC).
Zanim cokolwiek kupisz, to sprawdź dane techniczne. Większośc upsów ma rzeczywistą moc o wiele mniejszą od tej w nazwie (np. APC BackUps 1500 ma w rzeczywistości 865W). I trzeba pamiętać, że przy mocy maksymalnej na nowych bateriach czasy podtrzymania są rzędu 10-15 minut.
Na sensowne podtrzymanie takiej drukarki razem ze stołem 700W, to trzeba kupić co najmniej 2kW upsa, i najlepiej z battery packiem jak to ma pracować trochę dłużej. Ja bym szukał jakiegoś 5kW rackowego z demobilu. :DD
Albo zainwestować w panele PV, inwerter off-grid i kilka akumulatorów ;)

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 09:17
autor: lukg20
Jarewa pisze:A po co wam UPS?? przecież drukarki są na 12/24V wystarczy zwyczajny moduł np. Solarny i dwa akumulatory 12V...
No właśnie! i to jest idealny pomysł!

Po co zmieniać ładować akumulator 12V, który później zamienia się na 230VAC, który później znowu zmienia się na 12/24V :)
Może z tym panelem solarnym to trochę przesadne i nie wygodne, choć oszczędne.

Ja z punktu widzenia elektronika widział bym to tak...

1. Malutka przetwornica StepUp, która podbije 12V z zasilacza na 14 - 14,5V
2. Ograniczenie prądowe jakieś 0,5A choćby na LM317 żeby akumulator ładował się powoli, bezpiecznie, a zasilacz drukarki nie dostawał zbytnio w D.
3. Przekaźnik który napięcie wyjściowe z zasilacza przełączy na wyjście z akumulatora. (czas reakcji spokojnie wystarczy, tym bardziej jeśli cewka będzie wyzwalana z 230V a nie z 12V).

Kiedyś jak czas pozwoli zaprojektuje taki układ i tu wstawię, choć myślę że każdy sobie da rady sam ;)

Duże piwo dla kolegi @Jarewa :piwo:

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 09:25
autor: Jarewa
Masz gotowe modułu mppt w Chinach za 40zl i pełna kontrolę ładowania jak i rozładowania i ochrona akumulatora..

Nic cię nie interesuje tylko podłączyć i skonfigurować..

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 09:50
autor: lukg20
heh kurcze jak to mało poinformowany człowiek jest ;)
Niepotrzebnie zacząłem się bawić w rysowanie ;) Nie skończyłem bo brakuje jeszcze układu ładowania.
Też była by kontrola ładowania, i działało by to bezawaryjnie, ale po co jak jest gotowe i to pewnie tańsze ;)

Znów kufel dla Ciebie :piwo:
Bez tytułu.png

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 11:27
autor: dziobu
Czy dobrze rozumiem że wynaleźliście zasilacz buforowy?

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 11:31
autor: Mati
majek pisze: A co do pierwotnego pytania, to jeżeli rzeczywiście jest potrzeba chronić się przed krótkimi przerwami, to najlepiej do ups-a podłączyć tylko zasilacz bez grzałki stołu. Albo zrobić jak @Jarewa napisał.
Bo przy krótkich przerwach stół i tak nie zdąży ostygnąć.
Nie chcę tak robić. Stół może i nie wychłodzi się jakoś znacząco, ale powstałe wahania temperatur mogą być potem obserwowalne na wydrukach. Niewykluczone też, że po odcięciu stołu zaraz wyrzuci błąd grzałki i wydruk i tak pójdzie do kosza. To jest takie zabezpieczenie, z którego pod żadnym pozorem nie chcę rezygnować.

majek pisze:Zanim cokolwiek kupisz, to sprawdź dane techniczne. Większośc upsów ma rzeczywistą moc o wiele mniejszą od tej w nazwie (np. APC BackUps 1500 ma w rzeczywistości 865W). I trzeba pamiętać, że przy mocy maksymalnej na nowych bateriach czasy podtrzymania są rzędu 10-15 minut.
Na sensowne podtrzymanie takiej drukarki razem ze stołem 700W, to trzeba kupić co najmniej 2kW upsa, i najlepiej z battery packiem jak to ma pracować trochę dłużej. Ja bym szukał jakiegoś 5kW rackowego z demobilu. :DD
Albo zainwestować w panele PV, inwerter off-grid i kilka akumulatorów ;)
Popłynąłeś :) Przecież przy normalnej pracy, po rozgrzaniu ta drukarka nie będzie pobierała więcej niż 100-150W. Jak prądu nie będzie dłużej niż te kilka minut to trudno.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 11:33
autor: @GUTEK@
dziobu pisze:Czy dobrze rozumiem że wynaleźliście zasilacz buforowy?
Nie przeszkadzaj im, niech robią interes życia. :D

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 12:45
autor: lukg20
@GUTEK@ pisze:
dziobu pisze:Czy dobrze rozumiem że wynaleźliście zasilacz buforowy?
Nie przeszkadzaj im, niech robią interes życia. :D
Eeee koledzy... nie dogryzać ;)
Po pierwsze to nie wynalazek. Po drugie to nie miał być interes życia, ani żaden inny interes tylko prosty domowy sposób na zabezpieczenie się przed krótkotrwałym zanikiem napięcia. Zasilacz buforowy to też nie jest, bo nie ma tam ani kawałka zasilacza :D W projekcie korzystało by się z zasilacza samej drukarki. Tam jedynie jest stepup, miał być układ ograniczenia prądowego dla ładowania aku, i tyle...
Tak czy owak już coś takiego istnieje w rozsądnych pieniądzach więc temat jest anulowany :D Ja sobie dla siebie zrobię jak czas pozwoli.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 13:43
autor: mcxmcx
A co na to zaklad energetyczny?

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 14:11
autor: majek
lukg20 pisze:
Jarewa pisze:A po co wam UPS?? przecież drukarki są na 12/24V wystarczy zwyczajny moduł np. Solarny i dwa akumulatory 12V...
No właśnie! i to jest idealny pomysł!
A jak się ma to do tego co pisałeś tu:
Mati pisze: Nie chcę tak robić. Stół może i nie wychłodzi się jakoś znacząco, ale powstałe wahania temperatur mogą być potem obserwowalne na wydrukach. Niewykluczone też, że po odcięciu stołu zaraz wyrzuci błąd grzałki i wydruk i tak pójdzie do kosza. To jest takie zabezpieczenie, z którego pod żadnym pozorem nie chcę rezygnować.
W tym idealnym pomyśle i tak podtrzymujesz tyliko samą elektronikę drukarki bez grzania stołu.
To jak w końcu? Chcesz czy nie chcesz? ;)

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 14:39
autor: lukg20
mcxmcx pisze:A co na to zaklad energetyczny?
Nie bardzo kolego rozumiem ;)...
Nic na to... to czy sobie ładuje akumulator czy nie to moja sprawa... nie sprzedaję przecież energii.

majek pisze:
lukg20 pisze:
Jarewa pisze:A po co wam UPS?? przecież drukarki są na 12/24V wystarczy zwyczajny moduł np. Solarny i dwa akumulatory 12V...
No właśnie! i to jest idealny pomysł!
A jak się ma to do tego co pisałeś tu:
Mati pisze: Nie chcę tak robić. Stół może i nie wychłodzi się jakoś znacząco, ale powstałe wahania temperatur mogą być potem obserwowalne na wydrukach. Niewykluczone też, że po odcięciu stołu zaraz wyrzuci błąd grzałki i wydruk i tak pójdzie do kosza. To jest takie zabezpieczenie, z którego pod żadnym pozorem nie chcę rezygnować.
W tym idealnym pomyśle i tak podtrzymujesz tyliko samą elektronikę drukarki bez grzania stołu.
To jak w końcu? Chcesz czy nie chcesz? ;)
Nie wiem czy to do mnie czy nie... ale ja bym zasilał wszystko. Stół i ekstruder również. Ja mam wszystko na 12V więc problemu nie będzie.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 14:54
autor: majek
lukg20 pisze: Nie wiem czy to do mnie czy nie... ale ja bym zasilał wszystko. Stół i ekstruder również. Ja mam wszystko na 12V więc problemu nie będzie.
:sorry:
Fakt, pomyliłem piszących.
:facepalm:

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 15:16
autor: mcxmcx
Przepraszam, chodzi mi o zaniki zasilania.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 11 wrz 2022, 15:19
autor: Grzesinski
Jarewa pisze:A po co wam UPS?? przecież drukarki są na 12/24V wystarczy zwyczajny moduł np. Solarny i dwa akumulatory 12V...
Kwestia czego się oczekuje.
Jeśli ma chronić przed chwilowym zanikiem (klika - kilkanaście min) to UPS, proste niedrogie i często leży gdzieś nieużywany.
Jeśli ma działać dłużej to zdecydowanie zasilanie bez przetwarzania czyli z napięcia stałego 12/24V.
Są gotowe systemy, można też coś samemu sklecić. Robi to kilku producentów w kraju, cena niestety nie jest niska, duży akumulator to dodatkowy wydatek. Zależnie od tego ile drukarka ma chodzić należałoby dobrać stosowne akumulatory. Kolejna kwestia to jak często są zaniki i czy akku zdąży się naładować.

Gdybym miał problemy z krótkimi zanikami to wsadziłbym UPSa.
Jeśli zaniki byłyby długie to jakiś system zatrzymywania/wznawiania wydruku.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 13 wrz 2022, 17:20
autor: denior
Mam starego APC 1500 wymienilem baterie (4x12/7ah) i trzyma drukującą drukarke ponad 2h razem z piecem gazowym, pobór pracującego endera pro to okolo 50-60W

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 05 lut 2023, 12:10
autor: Mati
Wykonałem testy. UPS jakiego użyłem to stary APC BackUPS RS 800, drukarka V-Core2 300 ze stołem AC 700W.
Przy nagrzewaniu stołu na domyślnych ustawieniach UPS wykrywa przeciążenie, co nie jest niczym dziwnym. Wystarczy jednak ograniczyć maksymalną moc stołu do 60%, aby drukarka nagrzała się bez przeciążenia UPS, nawet przy jednoczesnym grzaniu stołu i hotendu.

Dla testu uruchomiłem wydruk w zamkniętej komorze ze stołem nagrzanym do 100 stopni, hotend do 235 stopni i po ustabilizowaniu się temperatury odłączyłem zasilanie z sieci. UPS zasilał pracującą drukarkę przez 18 minut. Jak dla mnie zupełnie akceptowalny wynik. Co prawda od jakiegoś czasu zaniki prądu na mojej wsi przestały być codziennością, ale od czasu do czasu przy silnym wietrze jeszcze się zdarzają, więc zabezpieczenie jak najbardziej się przyda.

Swoją drogą ciekawe, czy w RRF dałoby się skonfigurować sterowanie przekaźnikiem, tak aby przed osiągnięciem zadanej temperatury był wyłączony (styk NC przekaźnika podłączony byłby bezpośrednio do zasilania przed UPSem), a po osiągnięciu temperatury przekaźnik przełączyłby zasilanie stołu na UPS. Albo w zależności od zadanej mocy stołu (np. poniżej 50% - włączony, powyżej - wyłączony).

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 05 lut 2023, 12:53
autor: malyhenio1
Jarewa pisze:Masz gotowe modułu mppt w Chinach za 40zl i pełna kontrolę ładowania jak i rozładowania i ochrona akumulatora..

Nic cię nie interesuje tylko podłączyć i skonfigurować..
Daj jakiegoś linka.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 05 lut 2023, 13:31
autor: mpk
Mati pisze: Swoją drogą ciekawe, czy w RRF dałoby się skonfigurować sterowanie przekaźnikiem, tak aby przed osiągnięciem zadanej temperatury był wyłączony (styk NC przekaźnika podłączony byłby bezpośrednio do zasilania przed UPSem), a po osiągnięciu temperatury przekaźnik przełączyłby zasilanie stołu na UPS. Albo w zależności od zadanej mocy stołu (np. poniżej 50% - włączony, powyżej - wyłączony).
A po co? jak ci prąd siada w momencie grzania stołu od zera do roboczej, czyli przed rozpoczęciem druku, to już lepiej poczekać i wystartować jak zasilanie wróci.
No, chyba że ci ups panikuje przy przeciążeniu nawet pod zasilaniem - ale wtedy sensowniej zmienić ups;)

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 05 lut 2023, 14:59
autor: Mati
No rzeczywiście sensowniej jest wywalić 1-1,5k PLN na coś, co można ogarnąć już posiadanym sprzętem. To ja może podam numer konta jak kolega taki rozrzutny? :)
I nic nie siada i nie ma mowy o grzaniu drukarki z baterii. Przecież to rozwiązanie, o którym napisałem nie miałoby prawa zadziałać wyłącznie na zasilaniu bateryjnym. Chodzi tylko o to, że UPS piszczy przy nagrzewaniu, że jest przeciążony, więc chcę aby najbardziej prądożerny element (stół), w najbardziej obciążającym momencie (rozgrzewaniu), był zasilany z pominięciem UPSa, czyli go nie obciążał.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 05 lut 2023, 16:56
autor: mpk
Jako człowiek rozrzutny, który woli dopłacić do poleasingowego upsa, niż strugać na kolanie druty, które finalnie wyjdą drożej, gorzej, ale za to będą bardziej awaryjne, pozwolę sobie na stwierdzenie, że UPSy z kategorii innej, niż marketowy crap mają/mogą mieć gdzieś pobór przy normalnym zasilaniu, bo puszczają prąd z pominięciem swoich transformatorów;)

Łącząc dwa źródła AC pakujesz się w całkiem nową klasę problemów, w którą po dobroci bym nie wchodził (nawet, jeżeli zakładasz przerwowe przełączanie zasinania).
Out of the box możesz na przykład tym https://allegro.pl/oferta/apc-rack-ats- ... 2480490047
ale wciąż prościej wymienić ups;)

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 05 lut 2023, 17:12
autor: malyhenio1
Ha HA przeczytałem i wyłączyli mi prąd, 2 h w d.. Mam ES 700, zobaczymy czy jeszcze działa.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 06 lut 2023, 16:23
autor: Igor
U mnie drukarke zasila stary, transformatorowy (chyba 20-letni) APC BackUPS600. Wcześniej był jeszcze bardziej prostacki 300VA nie pamiętam marki, też transformatorowy. Tyle że zamiast maleńkiego 7Ah wsadziłem samochodowy 44Ah który stracił zdolności rozruchowe i dostał lekkiego samorozładowania. Jednak jeśli zestaw popracuje kilka minut, to po wyłączeniu zasilania jest w stanie drukowac PET-G przez 2h z hakiem. Przerwy u mnie zdarzają się albo na pół godziny albo na pół dnia ale te drugie to dwa razy do roku, więc pewnie nawet gdybym puścił Prusę i Endera na raz to by przeżyły na awaryjnym zasilaniu.

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 06 lut 2023, 16:37
autor: mpk
No taa.. tylko Prusa i Ender w sumie to mniej, niż Mati ma na samym stole (700W) ;)

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 06 lut 2023, 18:22
autor: Artu
Moją deltę "zabezpiecza" jakiś UPS ze złomu... marki i nazwy nie pomnę.
Podłączyłem do niego żelowy akumulator 90Ah :mrgreen: więc nie ma chyba takiej przerwy w "dostawach", abym musiał się martwić :D

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

: 07 lut 2023, 15:47
autor: Igor
Ale widać że dwa różnej jakości zasilacze radzą sobie z transformatorowego UPS, który być może wala się gdzieś w piwnicy.