Strona 1 z 1

Hotend chłodzony cieczą

: 11 wrz 2022, 21:38
autor: malyhenio1

Re: extruder chłodzony cieczą

: 11 wrz 2022, 21:49
autor: Pjoter
Technicznie rzecz biorąc to jest hotend a nie ekstruder (duża różnica)

Tu masz chłodzenie cieczą ekstrudera
MATRIX - https://pl.aliexpress.com/item/1005001842881581.html
TITAN - https://pl.aliexpress.com/item/32865384730.html

Re: extruder chłodzony cieczą

: 11 wrz 2022, 22:33
autor: malyhenio1
Upsss, cena matrixa tez Upsss

Re: extruder chłodzony cieczą

: 11 wrz 2022, 22:59
autor: Pjoter
Tak szczerze to 600-700 zł za ekstruder + hotend chłodzony cieczą i reklamujący sie drukowaniem miękkiej gumy z dużą prędkością to nie jest dużo. Miałem w rękach matrix zwykłego i sprawiał dobre wrażenie. Jeśli bym potrzebował takiego rozwiązania to bym nie miał oporów tyle zapłacić.

Re: extruder chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 07:42
autor: japim
Można zrobić samemu za ułamek tej ceny.

Re: extruder chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 08:11
autor: Pjoter
ALE TO JEST HOTEND A NIE EKSTRUDER!!!

Re: extruder chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 08:41
autor: Andrzej_W
Może by ktoś zmienił tytuł żeby Pjoter miał spokojną noc
:DD

Re: extruder chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 10:12
autor: lukk
japim pisze:Można zrobić samemu za ułamek tej ceny.
W zasadzie można się pokusić o wydrukowanie tego płaszcza wodnego, ASA powinna dać radę. Można by wtedy coś takiego zrobić do dowolnego istniejącego radiatora. Tylko szczerze to nie czułbym się chyba komfortowo mając obieg wody z ruchomymi wężami na drukarce, gdzie są spore temperatury i podłączenie do sieci.
W sumie jakie są plusy takiego rozwiązania?
Wyciszenie? Pompkę też słychać, odpowiedni wiatrak też potrafi sporo wyciszyć.
Lepsze schłodzenie? Czy to faktycznie wpłynie realnie na jakość wydruku?

Jedynie widzę sens, gdy drukarka jest w komorze i to powietrze, które chłodzi radiator już jest odpowiednio podgrzane. Wtedy można by dać zbiornik z wodą i wymiennik poza komorą i przez to skuteczniej go chłodzić.

Re: Hotend chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 10:34
autor: Pjoter
No bo to są właśnie chyba do komór rozwiązania. Na YT Proper Printing zrobił drukarkę do drukowania ABSu z objętością roboczą ~50x50x50 cm. I tam musi chłodzić silniki jak i hotend i używa chłodzenia wodnego. Bo tak typowo "wrzucić to do endera" to nie ma sensu poza samym faktem że ktoś by miał taki kaprys.

Re: Hotend chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 10:44
autor: japim
To hotend z czasów mojej Prusy I3, gdy walczyłem z mega ujowym ABSem który kurczył się od samego patrzenia. Najmniejszy przeciąg (nawet ten od wiatraka radiatora hotendu) powodował odklejanie się ABSu. To było 7 lat temu...
Pompki nie słychać wcale. Wężyki dałem z kroplówek (kupione w aptece). Woda w układzie zamkniętym zasysana z butelki po Coca-Coli 2l - Nie potrzebowałem żadnej dodatkowej chłodnicy. Jedyne co bym zmienił to własnie układ pompy -> moja była zatapialna, ale dałem ja na zewnątrz zamiast w pojemniku i to powodowało problemy z odpowietrzeniem układu. Mimo wszytko działało świetnie.

Re: Hotend chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 11:12
autor: pma_

Re: extruder chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 14:27
autor: dziobu
lukk pisze:W zasadzie można się pokusić o wydrukowanie tego płaszcza wodnego, ASA powinna dać radę. Można by wtedy coś takiego zrobić do dowolnego istniejącego radiatora.
Wytrzyma każdy plastik który funkcjonuje normalnie do 100°C. Powyżej i tak wody nie zagrzejesz.
lukk pisze:Tylko szczerze to nie czułbym się chyba komfortowo mając obieg wody z ruchomymi wężami na drukarce, gdzie są spore temperatury i podłączenie do sieci.
To najmniejszy z problemów.
Sprzętowo hydraulikę też da się okiełznać; to dość mocno rozwinięta dziedzina.
lukk pisze:W sumie jakie są plusy takiego rozwiązania?
Wyciszenie? Pompkę też słychać, odpowiedni wiatrak też potrafi sporo wyciszyć.
Lepsze schłodzenie? Czy to faktycznie wpłynie realnie na jakość wydruku?
  • znacznie łatwiej zachować stałą temperaturę chłodnej części,
  • można odprowadzić znacznie więcej ciepła niż wentylatorkiem; to też pozwala skonstruować mniejszy radiator,
  • grzanie komory nie wpłynie na pracę np hotendu (bo widziałem że silniki też się tak chłodzi).
No i masz plusik - możesz koło drukarki postawić lodówkę i z niej ciągnąć wodę o temperaturze 4°C. W lecie i w zimie, w domu i na hali będziesz miał 4 stopnie z jednej i np 300 z drugiej. Przy nadmuchu powietrzem z komory nie masz tego luksusu.

To może nie poprawi jakości wydruków, ale znacząco wpłynie na ich powtarzalność.
lukk pisze:Jedynie widzę sens, gdy drukarka jest w komorze i to powietrze, które chłodzi radiator już jest odpowiednio podgrzane. Wtedy można by dać zbiornik z wodą i wymiennik poza komorą i przez to skuteczniej go chłodzić.
Otóż to.

To IMHO bardzo fajna sprawa o ile ktoś potrzebuje. Coś jak rubinowa dysza.

Re: Hotend chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 14:59
autor: Arti44
Hotend w zamkniętej komorze można by też chłodzić za pomocą pomki powietrznej, zewnętrznej (teoretyzuję, nie sprawdzałem). Jedną pompkę i tak trzeba zamontować do nadmuchu na wydruk, zakładając że komora jest zawsze zamknięta w czasie pracy. Druga może na hotend i ewentualnie na silnik. Coś jak ten mod
https://www.thingiverse.com/thing:5157898
Woda z całą pewnością jest wydajniejsza, ale przy powietrzu nie ma ryzyka wycieku.

Re: Hotend chłodzony cieczą

: 12 wrz 2022, 15:03
autor: dziobu
Ja się bawiłem w doprowadzanie chłodnego powietrza do komory. Ma to wadę - doprowadzasz zewnętrzne powietrze także w środku panują losowe warunki. Woda lepsza, ale tej nie mam.