Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 11
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: bartoszeqqq »

lukk pisze:Mam Endera 3V2 od jakichś 8 miesięcy i w 100% podpisuję się pod stwierdzeniem, że to dobra drukarka, o ile nie boisz się grzebać.

Czujnik jak najbardziej polecam. Ja mam akurat CR touch (przekonała mnie metalowa sonda) i jestem zachwycony wygodą jaką on daje. Trzeba było sobie wypracować jakąś metodykę postępowania (po zdjęciu stołu wytramowanie przy pomocy czujnika i nowy leveling, potem w curze "use previous probe measurements"). Do tego ustawianie z-offset na szczelinomierzu (np. ustawianie na wysokość listka 0.2mm i potem zmniejszanie o te 0.2mm). Przy takim postępowaniu brak problemów z pierwszą warstwą.

Drukarka jest w pomieszczeniu gdzie pracuję, więc poszło wyciszenie - wydrukowana obudowa hotendu (https://cults3d.com/en/3d-model/tool/en ... -duct-fang) i wiatraki Sunon 4020, do tego cichszy wentylator elektroniki i zasilacza.

All metal hotend - długo drukowałem na fabrycznym setupie z rurką PTFE wymienioną na capricorn i w zasadzie nie miałem większych problemów. Kiedyś kupiłem heat break bimetal z ali i się zraziłem (ciągłe zatory), ale w końcu wywaliłem 160zł na heat break Copperhead od Slice engineering i teraz drukuje się pięknie, nawet PETG jakoś mniej nitkuje :shock:

Ważny mod to dla mnie też ekstruder typu dual gear - oryginalny ma sporą różnicę poślizgu w zależności od oporu w hotendzie, a do tego ma tendencję do spłaszczania filamentu i powodowania zatorów. Ten dual gear (https://pl.aliexpress.com/item/1005003698576306.html) sprawdza się pięknie, tylko trzeba wymienić sprężynę na słabszą (oryginalna jest duuużo za mocna, tryby mają ostre zęby i nie potrzebują takiego nacisku). Raz skalibrujesz i zapominasz.

Dodałem też fabryczne wzmocnienie ramy - trochę taki bajer, ale jest :)

Jakieś prowadzenia filamentu, łozyskowane uchwyty rolki itp - czyli masa modów i dodatków do druku.

Na fabrycznym stole używam kleju C-stick i drukuje elegancko PLA, PETG, ASA, TPU. Zaś na płytce z FR4 udało się bez problemu drukować Nylon + carbon fiber z Print me. Korzystam z tego firmware: https://github.com/mriscoc/Ender3V2S1 i polecam.
O kurde, niezła skarbnica wiedzy. Muszę sobie to sklepać w całość i trochę zagłębić ;p
marek91 pisze:Ja mam endera 3 v2 gdzieś od 2 miesięcy, drukarka jest całkiem spoko, poszła "od strzała", z tym że... w rękach osoby która wie co robi.
Na początek polecam dołożyć drugi silnik do osi Z, jest do tego gotowy zestaw na allegro.

Na jakim poziomie ogarniasz mechanikę?
Mecha-co? :rotfl: O mechanice nie mam zielonego pojęcia niestety. Wiem, że trochę nauki też mnie czeka do tej zabawy.
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 12
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Trolinka »

To ja again powtórzę, w tej samej cenie masz geniusa i ma bltouch od razu i ma dwa silniki Z i ciche stepsticki i wentylatory nie wyjące itd. Nie przerabiasz na dzień dobry, zamiast dokładać sam masz "wbudowane".

Notabene skoro mowa o budżecie 2k to masz opcje Prusa Mini jeszcze :> O mini nie mam pojęcia, ale było nie było to Prusa :P
bartoszeqqq
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 11
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: bartoszeqqq »

Prusa Mini+ jedynie widzę, która już 2,6k kosztuje, trochu za dużo :/ No i też ma mniejsze pole robocze.

Na tego Geniusa Pro spojrzałem, ale mam wrażenie, że średnio popularny u nas. 1,7k na Botlandzie, Ender 3 v2 1,3k i 1,15k na Allegro od producenta. Prusę na pewno odrzucam ze względu na cenę - trochę za dużo. Możliwe, że Genius jest faktycznie dobry, ale nikły support u rodaków (na ile sprawdziłem na szybciora ;p) mocno mnie zniechęca, jako takiego świeżaka. Do Endera jest maaasa materiałów, co napawa optymizmem :D
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 12
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Trolinka »

W złe miejsca patrzysz np.
https://www.lowcychin.pl/artillery-genius-pro/ 1297zł?
https://www.prusa3d.com/pl/produkt/zest ... sa-mini-2/ 2089zł

A support nikły bo....tam nie ma co poprawić, kupują drukują a nie modują i modują :P

PS. Chińskie produkty się kupuje od chińczyków :> Wysyłka z DE czy CZ i masz za parę dni. I często sporo promocji.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: dziobu »

bartoszeqqq pisze:Do Endera jest maaasa materiałów, co napawa optymizmem :D
To działa odwrotnie - ludzie kupują złom i go poprawiają. Tj jedni poprawiają a inni tuningują. Jak masz co poprawiać to i modów sporo.
Ale na popularność ma wpływ głównie cena.
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 11
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: bartoszeqqq »

Trolinka pisze:W złe miejsca patrzysz np.
https://www.lowcychin.pl/artillery-genius-pro/ 1297zł?
https://www.prusa3d.com/pl/produkt/zest ... sa-mini-2/ 2089zł

A support nikły bo....tam nie ma co poprawić, kupują drukują a nie modują i modują :P

PS. Chińskie produkty się kupuje od chińczyków :> Wysyłka z DE czy CZ i masz za parę dni. I często sporo promocji.
Jakoś przyzwyczaiłem się do robienia zakupów "u nas", jednak wolę dopłacić za mniej zabawy w przypadku odsyłania na gwarancję itd ;p
Nadal Prusa trochę droga, chyba trochę bez sensu jak bardziej dla zabawy. No i te mniejsze pole robocze ;p

Geniusa wcześniej nigdzie nie widziałem, żeby był polecany, z kolei Ender wielokrotnie, coś musi się za tym kryć :D
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 11
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: bartoszeqqq »

dziobu pisze:
bartoszeqqq pisze:Do Endera jest maaasa materiałów, co napawa optymizmem :D
To działa odwrotnie - ludzie kupują złom i go poprawiają. Tj jedni poprawiają a inni tuningują. Jak masz co poprawiać to i modów sporo.
Ale na popularność ma wpływ głównie cena.
Hmm, a to jesteś w stanie w takim razie polecić coś innego? Na pewno chcę się trochę pobawić tą zabawką. Jakieś wprowadzanie poprawek dla mnie nie jest problemem. Lubię coś robić z takimi pierdołami, a nie, że raz kupię i tylko korzystam - to się staje dla mnie żmudne :D
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 12
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Trolinka »

Bo większość bierze Sidewindery, dokładnie ta sama konstrukcja co genius tylko większy stół :>
A Endera każdy miał/ma/ lub będzie miał. I tak już zostało że to taka podstawa. A że na start poprawia się sporo a bo to szparka a bo dodatki jak drugi silnik czy bltouch a bo płyta z cichymi stepstickami a bo direct extruder no to pełno o nim jest.
Jest to koncepcja bo poprawiając fabrykę uczysz się praktyki co gdzie jak i co kaman. Kwestia czy chcesz narzędzie postawić i niech działa, czy się bawić i walczyć :>
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 11
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: bartoszeqqq »

O to właśnie chodzi, taka nauka poprzez praktykę, lubię to. Chcę się tym bawić, ale niekoniecznie toczyć nieskończoną batalię, żeby móc coś sobie wydrukować, to już w pewnym momencie mija się z celem :D
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 12
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Trolinka »

To stary dobry Ender 3 v1 x 2 :> Jeden do drukowania......części do tego drugiego :PPP W sensie jest pracujący działający a drugi do dłubania sobie przy nim *grins*
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”