Strona 1 z 1

Klipper - jak wyłączać malinkę

: 26 wrz 2022, 14:03
autor: cyfron
Pytanie do osób, które zasilają malinkę z klipperem z zasilacza drukarki. W jaki sposób macie rozwiązane zamykanie systemu na malince po zakończeniu drukowania? Czy po prostu nie przejmujecie się tym i walicie system z hebla odcinając zasilanie?

Re: Klipper - jak wyłączać malinkę

: 26 wrz 2022, 14:16
autor: mpk
Ja upycham dodatkowy zasilacz 5v, podłączam na stałe do gniazda w drukarce.
raspberraki mam włączone cały czas i mam z nich sterowanie przekaźnikiem włączającym zasilanie do zasilacza 24v.

opcja 2: jakiś ups (ja sobie narobiłem kiedyś takich: https://www.omzlo.com/articles/pivoyage ... spberry-pi) do pi, koniecznie z czymś co z userspace może sprawdzić stan zasilania + demon w systemie, który system grzecznie zgasi, gdy zasilanie zostanie odłączone.

opcja 3: cały system read only, a rw tylko na uploady użytkownika. ewentualnie readonly + overlayfs. albo bootowanie po sieci.
generalnie coś, co ci maksymalnie ograniczy zapisy na SD. wtedy można spokojnie walić z hebla

Re: Klipper - jak wyłączać malinkę

: 26 wrz 2022, 14:20
autor: panWiadr0
OnOff Shim

Re: Klipper - jak wyłączać malinkę

: 26 wrz 2022, 14:21
autor: konradsdev1
Ja wyłączam zasilanie i się nie przejmuje, nawet nie zmieniałem systemu na read-only. Do tej pory ani razu nie miałem problemów z kartą SD.

Re: Klipper - jak wyłączać malinkę

: 26 wrz 2022, 14:25
autor: Dectro
U mnie podobnie, tylko zamiast hebla to mam smart gniazdko i integrację klippera z home assistant przez jsona.

Re: Klipper - jak wyłączać malinkę

: 26 wrz 2022, 14:32
autor: dawidex7
Ja z "hebla" staram się nie wyłączać - wyłączam z poziomu przeglądarki (jeżeli akurat sprawdzam postęp drukowania będąc w innym pokoju i akuart skończyło się drukować) lub jak jestem już w pokoju to w lcd przy drukarce mam opcję "turf off pi" i jej używam.

Re: Klipper - jak wyłączać malinkę

: 27 wrz 2022, 08:13
autor: cyfron
Myślałem właśnie o ro dla system-part - myślę, że to najlepszy kompromis między wygodą a poprawnością polityczną.
Ps. Drukarki wyłącza HomeAssistant przez smart gniazdka, gdy wykryje stan koniec drukowania i temp. dyszy spadnie poniżej 100°C.

Re: Klipper - jak wyłączać malinkę

: 27 wrz 2022, 09:32
autor: Dectro
Podobnie jest u mnie, z tą różnicą że nie ustawiłem ro i nie miałem problemów z kartą ani systemem, czy to na creality, czy teraz na pająku. Oczywiście też czekam aż ostygnie.

Re: Klipper - jak wyłączać malinkę

: 17 paź 2022, 17:45
autor: cyfron
Dla potomnych.
Po kilku próbach i testach skonfigurowałem to następująco:
- osobne partycje dla root i home
- partycja systemowa montowana z nakładką overlayroot
- partycja home montowana normalnie w rw