Mała farma budżet max 30 tyś

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 2
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Mała farma budżet max 30 tyś

Post autor: rafly »

Hej po zastanowieniu i zapoznaniu z Waszymi wskazówkami mam plan zrobić małą farmę drukarek,
założenia:
- małe modele, w większości do 25cm długości (ale trudne orientacje, długie nawisy)
- mniej modeli większych ale konieczne uzyskanie dużych brył ok 40-50cm długości, max kilkanaście szer. by składać później z mniejszej ilości klocków.

Dwa warianty, ktore mi przychodzą do głowy:

2x RatRig v-core 3 500x500x500 (lub 500 i 400)
3x lub 4x RatRig minion lub Prusa mini

wersja 2

CraftBot Flow IDEX XL 425x250x500 mm
3x RatRig minion lub Prusa mini

Oczywiście wiem, że najlepiej by było jednolite maszyny itp. ale niestety dość skomplikowane bryły z krzywiznami w długich nawisach mogą ode mnie ostatecznie wymagać IDEX i materiału podporowego.

jaki koncept farmy wg was lepiej by się spisał i dlaczego? Będę wdzięczny za opinie.

*
- druk wielokolorowy wybiłem sobie z głowy ostatecznie i podołam bez tego.
- deltiq wybity z głowy.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1354
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 731

Re: Mała farma budżet max 30 tyś

Post autor: JGFTW »

Sądzę, że Prusa Mini odpada w porównaniu RR Minion wydaję się dużo lepszy.

Moja koncepcja farmy:

- 4-6x drukarek typu Prusa Bear - robiłbym sam, bo za ~2k/szt można złożyć porządny sprzęt.=
- 2x "duża drukarka", gdzie potrzebowałbym duże pole to ratrig, jeżeli mniejsze i drukowanie z wysokotemperaturowych materiałów to Voron, a jak chciałbym szybkość i miałbym trochę czasu to AnnexEngineering.

Nie wydawałbym całej kasy na sprzęt, ponieważ osprzęt nie będzie za darmo m.in system półek byłby konieczny i możliwe, że obudów również (zależnie od warunków, gdzie farma by, się znajdowała i z jakimi warunkami byś walczył - temperatura? przeciąg?). Do tego 1-2 oczyszczacze powietrza (nie tylko bo syf z drukarek, ale przede wszystkim będą wyłapywać kurz).

Do każdej drukarki Octoprint na thinclientach lub sbc, nawet jak masz klippera z uwagi na wtyczki i integracje z octofarm.
Do tego UPS, switch (podłączenie wszystkiego przez Ethernet, a nie wifi) + kable. Wykrywacze dymu, granaty gaśnicze, takie tam ;)

Niekoniecznie najlepiej byłoby jednolite maszyny (te duże i małe), moim zdaniem koniecznie muszą być jednolite głowice - jak masz dużo kasy to REVO, a jak nie to Trianglelab TUN + CHC. Dużo dysz, trochę termistorów i wentylatory, turbiny (porządne ;) ) na zapas.

Musisz zrobić rozpiskę jakie elementy kiedy wymieniasz i kupujesz sprzętu na zapas, wymieniasz przed awarią żeby ograniczyć down-time ;)


Warto też wspomnieć o filamencie - trzeba ograniczyć do minimum palete kolorów, a najlepiej i najłatwiej to kupować jeden rodzaj, jednego koloru, jednego producenta xD

Wtedy masz tylko 2 profile materiałowe - np Prusa i Ratrig (ewentualnie draft / quality ) i możesz na każdej drukarce danego typu bez problemu gcode puścić.


Jest jeszcze pełno szczegółów, o które trzeba zadbać, ale to są główne rzeczy po krótce. ;)
Ostatnio zmieniony 14 paź 2022, 13:32 przez JGFTW, łącznie zmieniany 2 razy.
rafly
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1354
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 731

Re: Mała farma budżet max 30 tyś

Post autor: JGFTW »

Jakby się ktoś zastanawiał o co z tym początkowym testem chodziło to serwer nie przepuszczał tego fragmentu (dokładnie pierwszego zdania):
2022-10-14_13-45.png
¯\_(ツ)_/¯
rafly
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 2
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Mała farma budżet max 30 tyś

Post autor: rafly »

Dzięki za wskazówki! Trochę już drukuję więc zdaję sobie sprawę, że przy większej ilości drukarek pewne problemy się spotęgują i nie będzie to takie hop. Te 30k zakładam właśnie na coreowy sprzęt, pozostałe "pierdoły" to już pójdą z budżetu "operacyjnego" i choć wiem, że to będzie też konkretna kwota to raczej znajdę finansowanie na to. NIe napisałem, że miałbym tez full drobnych detali, które chciałbym właśnie na małych jakościowych zapierdalajkach o niewielkim polu i możliwej dużej prędkości robić. RR 500x500x500 mi się mega wpisuje wymiarem w moje plany tylko martwi mnie czy podołam z nawisami bez materiałów podporowych, póki co testy nawisów na cr-10 Smart pro wychodzą słabo, mimo upgradeów wentylacji.Na wszystko mam dość mały pokój 3x3m na poddaszu (ale mocno odizolowany) z dwoma oknami uchylnymi/poddaszowymi, który będę musiał w tej sytuacji też klimatyzować ale w założeniu po za drukarkami na 3 biurkach i kompem nic tam nie będzie. Oczyszczacz powietrza, faktycznie, nie pomyślałem o tym, musiałby być też na dłuższa metę.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”