Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 787
Kontakt:

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: @GUTEK@ »

Ewentualnie jeszcze bym spróbował zrobić przeplot i zobaczyć jak się zachowają routery:
TIA-EIA-568B-RJ45-Crossover-Wiring.png
TIA-EIA-568B-RJ45-Crossover-Wiring.png (116.05 KiB) Przejrzano 1691 razy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: dziobu »

Andrzej_W pisze:A po sieci elektrycznej??
Mam, używam.
Konkretnie - mam dwa: (oba 1-1)
  • Devolo dLAN Highspeed Ethernet II (85Mbps),
  • Linksys PLWK400-EU (100Mbps).
Z uwag:
  • są w tym jakieś standardy i można dobrać zestaw tak żeby w jednej sieci pracowały urządzenia różnych producentów,
  • wydajnościowo - oba pracują w miarę nowym budownictwie z dobrą instalacją; Linksys w porywach ma te 100Mbps; może troszkę mniej; Devolo radzi sobie gorzej - tak gdzieś 50%-60% max, ale to pudło to ma już parenaście (!!!) lat (takie niebieskie kostki z promocji w ING ;p),
  • całą "sieć" jest tworzona w ramach jednej fazy, z tym że oczywiście znika po listwie z filtrem,
  • zasilacze niektórych urządzeń sieją tak że cała sieć zdycha. Dotyczy to głównie, a jakże, chińszczyzny.
dLan pracuje pomiędzy dwoma piętrami w domu jednorodzinnym;
Linksys - od gniazdka koło skrzynki bezpiecznikowej do altany (tak, mam internet w altanie ;P); ok 40m-50m kabla w ziemi (jakoś zawijasami idzie), na końcu wifi - i to pozwala oglądać spokojnie netflixa. dLan nie pozwalał mimo tego że teoretycznie jest tylko niewiele wolniejszy.

Oba pudła pracują stabilnie; mam wrażenie że w obu z czasem wysiada interfejs sieciowy ale powiem szczerze że nie pamiętam nawet jakie toto ma IP ;p Mimo burz, braków prądu, itp - to obok switchy jedyne urządzenia które po prostu zawsze działają.

Może niebawem obrosnę w kolejny taki zestaw, tylko współcześniejszy, to uaktualnię opis.


Jeśli jest chociaż cień szansy że to zadziała to IMHO zdecydowanie warto sprawdzić to rozwiązanie.
artur_n
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 13
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: artur_n »

cube pisze:Ale oczywiście router na obu stronach obsługuje gigabit Ethernet? Bo na zwykłej cat5 powinno tyle pójść. Ekrany w kablach przyłącza się z jednej strony, najlepiej do wspólnego punktu masy.
Oczywiście, że obsługuje GigabitEth.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: cyfron »

Nie wiem dlaczego uparłeś się na sieć napowietrzną - na prawdę nie ma możliwości zakopania przewodu w peszlu? Z doświadczenia wiem, że sieci które rozciągnięte studzienkami po prostu działają, rozwieszone między budynkami działają do pierwszej porządnej burzy. Światełko dostaje po dupie przy wichurach, skrętka potrafi zrobić psikusa jak piorun walnie gdzieś w odgromnik na budynku.
artur_n
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 13
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: artur_n »

cyfron pisze:Nie wiem dlaczego uparłeś się na sieć napowietrzną - na prawdę nie ma możliwości zakopania przewodu w peszlu? Z doświadczenia wiem, że sieci które rozciągnięte studzienkami po prostu działają, rozwieszone między budynkami działają do pierwszej porządnej burzy. Światełko dostaje po dupie przy wichurach, skrętka potrafi zrobić psikusa jak piorun walnie gdzieś w odgromnik na budynku.
Nie ma możliwości puścić przewodu ziemią.
Może inaczej, pewnie sposób by się znalazł ale nakład pracy, kosztów oraz problemów z tym związanych skutecznie zniechęca w tym rycie elewacji czy kostki więc nie biorę w ogóle pod uwagę takiego rozwiązania.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: cyfron »

Po elewacji można puścić w zgrabnym korytku ale rycie kostki faktycznie skutecznie zniechęca.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: Adinfo »

Z doświadczenia w robocie wolę nie używać kabli (skrętki) między budynkami - nie raz wymieniałem kilkadziesiąt urządzeń z powodu burzy i pioruna. Zrobić to na światłowodzie, kupić konwertery i tyle - święty spokój i pewność, że jak jest burza to nic się złego nie dzieje, aż takie drogie to nie jest. Byle by dogadać się z jakąś firmą co by pospawała końcówki, a resztę samemu ogarnąć. Światłowody z linką samonośną nie są specjalnie drogie jak by to szło powietrzem a nie w ziemi.

Druga opcja: most bezprzewodowy na urządzeniach Ubiqiuti na odcinku 300m i śmiga stabilnie - prędkości między nimi teraz nie pamiętam jaka była bo to było z 8 lat temu - od tego czasu nic z tym nie robiłem - po prostu działa i tyle, zapomniałem o temacie. Ale anteny kierunkowe obowiązkowo.
artur_n
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: panWiadr0 »

cyfron pisze:Nie wiem dlaczego uparłeś się na sieć napowietrzną - na prawdę nie ma możliwości zakopania przewodu w peszlu? Z doświadczenia wiem, że sieci które rozciągnięte studzienkami po prostu działają, rozwieszone między budynkami działają do pierwszej porządnej burzy. Światełko dostaje po dupie przy wichurach, skrętka potrafi zrobić psikusa jak piorun walnie gdzieś w odgromnik na budynku.
Porządny kabel w luźnej tubie jest wiele w stanie znieść jeżeli chodzi o wiatr.
Chociaż ja też jestem za zakopaniem. Alternatywnie radiówka punkt-punkt jeżeli jest bezpośrednia widoczność przyczółków.
artur_n
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 13
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: artur_n »

Ogólnie na tą chwilę zestawiło się połączenie 1000M, aczkolwiek zobaczymy jak długo. Wieczór potestuje stabilność.
Jak by nie patrzeć skłaniam się ku światłowodzie. Całość inwestycji jak liczę wyjdzie mnie mniej jak 400zł więc tragedii nie ma.

Konwertery znalazłem takie:
https://allegro.pl/oferta/media-konwert ... 0706843375
https://allegro.pl/oferta/modul-dwukier ... 2269347081
https://allegro.pl/oferta/tl-sm321a-2-m ... 2626829821
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: Adinfo »

Konwertery TP-link nie sprawiają żadnych kłopotów (używam ich od co najmniej 10-12 lat) - co do Planet to kiedyś też je miałem ale jednak czasami padały. Jedynie co jak byś kupował jednak wkładki światłowodowe do przełączników zamiast osobnych konwerterów to kup takie na krótkie odcinki bo za mocne i będziesz miał przesterowany sygnał - np. kupić takie do 300m a nie np. do 3km - bo są różne rodzaje.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”