Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: dziobu »

cyfron pisze:To i tak jest całkiem dokładny pomiar
Mylisz dokładność pomiaru z rozdzielczością. @Grzesinski wspomniał tylko o rozdzielczości.
Grzesinski pisze:Dla pullup 4k7 napięcie wejścia ADC zmienia się w zakresie 80mV do 180mV (0-400'C) co w każdym przedziale 100'C daje zaledwie około 30 różnych skwantowanych wartości. Błąd wynikający z tego zaokrąglenia jest na poziomie 2,6'C (0-100'C) do 3'C (300-400'C).
Zaokrąglając do 200 stopni:
PT1000 -> ~60ad/200°C
104GT-2 -> 923ad/200°C (z tablicy w Marlinie)

PT1000 -> 1ad = ~3.33°C
104gt-2 -> 1ad = ~0.22°C

Z dokumentacji ADC w STM32F1 - typowy zakres dokładności (offset, wzmocnienie, itd; str 77 detjaszita) to łącznie 4.3ad (max 7.5).
Czyli jakość pomiaru samego ADC daje nam dokładność temperatury na poziomie:
PT1000 -> +/-14,319°C (max +/- 24,975°C)
104GT-2 -> +/- 0,946°C (max 1,65°C)

Korzystam sporo z STMów i przeważnie błąd mieści się w zakresie typowym, choć akurat F1 potrafi mieć spory rozrzut.

Do tego należy dodać jeszcze dokładność rezystora pomiarowego; dupny - ~5%, precyzyjny 1%. Lepszych raczej nikt w drukarkach nie używa.
Przeciętna dokładność taniego czujnika PT1000 to <1%.
To samo dla termistora - 5% dla badziewnego NTC i 3% dla 104GT-2.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 794
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: majek »

Jarewa pisze:Bo temperaturę i tak się dobiera do danego czujnika/drukarki i materiału więc co to za różnica czy Pan x będzie drukował na 220st bo mniejsza pomyłka, czy Pan y na 230st bo oszukuje go o te 10stC bo ma termistor z większą pomyłka...
Zmień sobie termistor, to zobaczysz, że wszystkie wieże temperatur, profile materiałów itp idą do kosza zanim nie ustalisz o ile stary przekłamywał w stosunku do obecnego.
Im pomiar bardziej zbliżony do rzeczywistości, tym łatwiej przeżyć wymianę termistora. I też oszczędza czas, bo można materiał wrzucić do druku po prostu wg. zalecanej temperatury producenta. No i unika się sytuacji na forum, że jeden mówi że mu się PETG drukuje w 200C, a drugi że w 250C.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: Jarewa »

No bez przesady nikt co pół roku nie wymienia czujnika temperatury. A jak już wymienia to raczej na taki sam bo inaczej musi przekonfigurowac sofft
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: dziobu »

Ale można mieć wymienne głowice albo kilka drukarek żeby walka o identyczne wskazania miała sens.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 794
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: majek »

Jarewa pisze:No bez przesady nikt co pół roku nie wymienia czujnika temperatury. A jak już wymienia to raczej na taki sam bo inaczej musi przekonfigurowac sofft
Starczy, że się zepsuje: viewtopic.php?f=10&t=7225&start=10#p120363
Grzesinski
Postów w temacie: 8
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: Grzesinski »

Należy pamiętać o tym od czego zaczęła się ta dyskusja.
PT1000 jest bezdyskusyjnie wysokotemperaturowy i ma bardzo przyzwoitą charakterystykę temperaturową.
Jeśli potrzebujemy wyjść powyżej 300'C (powiedzmy znacząco, bo zwykły termistor te 10% przegrzania wytrzyma) to jest to dobry wybór.
Ale radziłbym zmienić te pullupy. Zmieniamy rezystancję termistora 100 razy (100k->1k), logiczne że punkt pracy układu wypadnie niekorzystnie.
Triangle dokłada nawet rezystory 1k 1% 0603 do zestawu. Rozważyłbym nawet jego zmianę na jeszcze mniejszy (ale tak wstępnie, nie analizowałem tego pod kątem współpracy z CPU i jego bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych).
Co zyskujemy - dokładny i wysokotemperaturowy czujnik bez konieczności zabawy z wzmacniaczami PT100 itp.
Jako alternatywa do tajemniczych termistorów, które pojawiły się w tym wątku opisanych w chwili zaćmienia producenta jako wysokotemperaturowe.

No i inwestycja w platynę w obecnych czasach może być pomysłem na przetrwanie :)
cyfron, konradsdev1
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 6
Posty: 1434
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: cyfron »

Jarewa pisze:Przestańcie już z tą dokładnością, nie wpływa to na jakość druku. Bo temperaturę i tak się dobiera do danego czujnika/drukarki i materiału więc co to za różnica czy Pan x będzie drukował na 220st bo mniejsza pomyłka, czy Pan y na 230st bo oszukuje go o te 10stC bo ma termistor z większą pomyłka...
Wystarczy, że masz więcej niż jedną drukarkę.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: Rozarh »

Trochę mi zamieszaliście. Mam płytę Duet 3D MB 6HC. Ona obsługuje PT1000 i termistory 100K. Miałem termistor 104GT-2 ale wymieniłem na PT1000 - według opisów zmieniłem na gorszy???
Nie drukowałem nic na więcej niż 250°C, ale próbnie rozgrzewałem głowicę do 300°C po wymianie na PT1000.
Szczerze mówiąc to nie zauważyłem różnic w stabilności temperatury. Mam grzałkę 60W na głowicy i PID skalibrowany. Oba czujniki nie pokazują odchyłów większych niż ±0,1°C.
I nie wiem co o tym myśleć w świetle dyskusji?
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Grzesinski
Postów w temacie: 8
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: Grzesinski »

Na końcu strony PT1000 Duet
są zestawione pull-upy dla Dueta. Zależnie od wersji może to być nawet 1k. Generalnie im mniejszy tym lepsza rozdzielczość.

Triangle ładnie opisuje wszystkie za i przeciw:

W skrócie (luźne tłumaczenie):
Czujniki PT1000 są w stanie mierzyć wyższe temperatury niż termistory - do 400°C i są dokładniejsze od termistorów i termopar w ogóle.
Czujniki PT1000 mogą bezpośrednio zastąpić termistory w drukarce bez dodawania płytki wzmacniacza, takiej jak czujniki PT100
ale z domyślnym rezystorem pullup 4,7 K na płycie sterownika uzyskasz niższą rozdzielczość niż inne czujniki.
Jeśli chcesz uwolnić potencjalne możliwości czujników PT1000, musisz wymienić rezystor 4,7Kpullup dla termistora na rezystor 1K 0,1%.

I obrazek również ze strony powyżej (chociaż podane wartości odchyłek wydają się zawyżone).
Załączniki
PT1000.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: Termistor 350 st. Z aukcji na ...

Post autor: Jarewa »

cyfron pisze:
Jarewa pisze:Przestańcie już z tą dokładnością, nie wpływa to na jakość druku. Bo temperaturę i tak się dobiera do danego czujnika/drukarki i materiału więc co to za różnica czy Pan x będzie drukował na 220st bo mniejsza pomyłka, czy Pan y na 230st bo oszukuje go o te 10stC bo ma termistor z większą pomyłka...
Wystarczy, że masz więcej niż jedną drukarkę.

No i co z tego?? możesz mieć i sto drukarek jak każda inna to i tak profil filanamentu nie może być taki sam bo nie wszystkie mają tą sama dysze chłodzącą, jak i ekstruder- retrakcje. Wiec i tak profile filanametu muszą być dla każdej drukarki osobno.

Wiec nadal nie podaliście mi powodu dlaczego temperatura musi być rzeczywista...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”