Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
shirasaya
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2022, 10:45

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: shirasaya »

wracając do Photon Mono 4k - tez zastanawiam się nad kupnem. Miałem kupić Endera 3 V2 ale ponoć do wydruku makiet (do gier bitewnych) i ewentualnie jakiś elementów do figurek Photon Mono 4k nadaję się dużo lepiej. Do dyspozycję mam sporą piwnicę (nawet okna są) i mam pytanie jaki macie patent na wentylacje. Czy ten Anycipic AirPure coś daje czy raczej zamontować nad stanowiskiem okap kuchenny z filtrem i wywalić rurę za okno? Co z urządzeniem Wash & Cure - przydatne/zbędne/niezastąpione dla nowicjusza - jak autor posta zastanawiam się nad zakupem zestawu.

Rozumiem, że z żywicą jest mnóstwo zabawy, ale boje się że przy wydruku makiet ruin, domów etc Ender 3 sobie średnio poradzi chyba że ktoś z Was ma z takimi wydrukami doświadczenie to chętnie przygarnę garść informacji.
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: mpk »

AirPure nie znam, ale wygląda na konstrukcyjnie to samo, co filtr do elegoo marsa, a ten naprawdę robi robotę.
Wash&cure tak, ale rozbite na dwa urządzenia jest znacznie wygodniejsze.
No i magnetyczna płytka zwiększa quality of life bardzo.
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: bukszpryt »

wiele zależy od twoich oczekiwań względem jakości wydruku. makiet do gier nigdy nie robiłem, ale w weekend wydrukowałem kilka postaci w skali 15mm (gra pocket tactics).
Drukowałem to na Zeusie, który nie jest zbyt stabilny, lubi wpadać w wibracje, a stolik ma luz na obrocie wokol własnej osi w zakresie do jakiegoś niecałego stopnia. efekt końcowy jest dla mnie wystarczający. Figurki raczej były modelowane pod druk fdm, więc za wiele detali nie mają, ale takie rzeczy jak miecz, czy nóż są widoczne.

nieco porządniejsza drukarka fdm powinna raczej być wystarczająca do takich modeli, więc jakbyś takiego endera, czy innego chińczyka porządniej skalibrowal, to pewnie da radę.

na yt jest film o drukowaniu figurek na tego typu drukarkach, gdzie typ pokazuje jakie efekty można osiągnąć i podpowiada jak to poustawiać w slicerze, żeby wyciągnąć najlepszy efekt. linku teraz nie podam, bo siedzę w robocie i piszę z telefonu.
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: mpk »

ten sam model z fdm i żywicy.
nie optymalizowałem modelu pod technologię, nie dopasowywałem jakoś szczególnie ustawień (ot, jakieśtam rozsądne "na oko"), nawet nie zmieniłem dyszy na mniejszą - jest 0.4mm.
pewnie da się lepiej, ale z grubsza pokazuje czego można się spodziewać
Załączniki
DSC_1356.JPG
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: bukszpryt »

Prawie pół godziny o stawianiu slicera pod druk miniaturek: https://www.youtube.com/watch?v=AqEWl51s9Rw
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 11
Posty: 196
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 99

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: rafly »

Do bitewniaków nawet nie myślcie o drukarce FDM. To nie ta technologia, zamiast malować piękne szczegóły będziesz walczył z kalibracją materiałów. FDM to fajna technika, ale w detalu leży i kwiczy w porównaniu z żywicami, nie mówiąc już o problemach z supportami, nawisami itp. Kup Photona Ultra albo D2. DLP jest lepsze od LCDków. Do tego niestety żeby bez problemu drukować trzeba się zaopatrzyć w pewne ułatwiacze i podtrzymywacze życia. KONIECZNIE dobra przemysłowa maska na twarz z odpowiednia filtracją i rękawiczki ochronne (IPA żre i jest mega toksyczne, to samo tyczy się żywic). Wash&Cure machine, bardzo ułatwia życie i zachowanie czystości, bez tego w zasadzie ciężko o poprawny postprocessing a to jest w żywicach podstawa. Zalegające złogi żywicy utwardzą się i zaleją detal. Dlatego ważne jest wypłukanie żywicy, następnie utwardzenie czystego modelu. Najlepiej zaopatrzyć się też w kilka kuwetek na narzędzia, IPA, dużo ręczników papierowych, jakiś dodatkowy stolik do ogarniania i niedaleko mieć kran z wodą. Najpierw myjesz w kuwetce w IPA pędzlem, żeby spłukać większe złogi żywicy, to pozwala dłużej zachować zdatność IPA w W&C a tam masz kilka litrów więc lepiej oszczędzać. Później płytkę z modelem umieszczasz w W&C w IPA wirujesz na kilka minut. Później oddzielasz model od płytki metalowa szpachelką, myjesz dokładnie w wodzie, następnie suszysz dokładnie (np. przedmuchując aerografem) najlepiej oglądać model pod światło czy nie ma jakiegoś złogu wilgoci, po tym wstawiasz pod lampę UV w Was&Cure. Z moich doświadczeń trzeba utwardzać dłużej niż podaje producent - kilkanaście minut, niektóre modele utwardzam nawet 20 minut. Po tym wszystkim oczywiście usuwasz supporty itp, możesz jeszcze oszlifować model i gotowe :) Może wyglądać na pracochłonne ale klucz to odpowiednią organizacja "drukarni" i działa się łatwo i przyjemnie. Są też środki niby mniej toksyczne niż IPA ale 3-4x droższe ale działają fajnie. Są żywice niby do zmywania wodą ale ludzie, którzy tego używają też płukają IPA bo skuteczniej :D
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 11
Posty: 196
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 99

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: rafly »

BTW fajna promka w Anycubic :D https://www.anycubic.com/collections/dl ... pREALw_wcB

Ultra ma bardzo małą przestrzeń roboczą ale do figurek ok.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 11
Posty: 196
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 99

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: rafly »

A i jeszcze dodam szczegół. Ostatnio modne są żywice Enginering like, inna nazwa to ABS like, tu trochę śmiechaam na ta nazwę. Chodzi o to, że są one wytrzymalsze niż te zwykłe ale do ABS czy nawet PLA to im bardzo daleko. W każdym razie, bez straty jakości można na nich drukować wytrzymalsze modele (żywice są dość kruche). Tania i fajna jest ta: https://allegro.pl/oferta/zywica-lcd-ja ... f1f5cc7ac7 za 180 zł masz litr żywicy, to jest armia figurek :D
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 3
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 341

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: roman »

IPA jest toksyczna? Mam świadomość że izopropyl jest toksyczny w przypadku wypicia i zapewne nie jest obojętny przy wąchaniu i na skórę, ale w czasie pandemii WHO rekomendowała go jako środek dezynfekujący, zresztą zdaje się, że jest w większości maść z apteki.
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: mpk »

supporty po utwardzaniu? nie prościej przed?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”